Business

Jak provádět automasáž: výhody masáže nohou

Automasáž chodidel je účinným způsobem na zmírnění svalové únavy a skvělou prevencí plochých nohou. Tyto procedury jsou užitečné stejně pro děti jako pro dospělé. Navíc je lze provádět doma. Prozradíme vám, co je to automasáž nohou a jak masírovat nohy.

Druhy automasáže

Automasáž je druh masáže, při níž člověk samostatně působí dávkovaným mechanickým tlakem na oblasti vlastního těla. Jedná se o značnou úsporu peněz a času, která je svou účinností srovnatelná se sezením u profesionálního maséra.

V závislosti na oblasti těla, která má být masírována, se rozlišují následující druhy automasáže:

 • šlach;
 • svalů;
 • obličeje;
 • hlavy;
 • nohou.

Automasáž lze provádět různými technikami: roztíráním, poklepávámním, hlazením atd. Každou z nich lze provádět s nízkou, střední a vysokou intenzitou.

Nyní se však podrobněji věnujme chodidlům. V situaci s touto částí těla plní automasáž pro děti i dospělé hlavní úkol, a to snížení svalové únavy, obnovení svalového tonusu a tlumicí funkce chodidla. Také automasáž plochých nohou pomáhá zlepšovat lymfatický a krevní oběh.

U dětí a dospělých s plochými nohami se doporučuje kombinovat samomasáž s fyzioterapií. Tyto techniky mají podobný význam, ale tento přístup zvyšuje terapeutický a regenerační účinek.

Automasáž plochých nohou

Jakýkoli komplex cviků pro prevenci plochých nohou u dětí a dospělých lze provádět ve stoje, vsedě na židli nebo na podlaze. Je také možné použít ortopedický koberec, jejíž výhoda spočívá v imitaci reliéfních ploch.

Cvičení na ploché nohy pro děti

Zde je přehled jednoduchých cviků, jak se doma zbavit plochých nohou u dítěte:

 1. Postavení na špičky a na paty. Ve stoje se dítě zvedne na špičky, chvíli postojí a přetočí se a zvedne se na paty. Opakuje se 15-20krát.
 2. Pohyby prstů. Vsedě dítě pohybuje prsty u nohou dopředu a dozadu, tím opakuje pohyby housenky.
 3. Vějíř. Vsedě dítě co nejvíce otevře a uvolní prsty na nohou.
 4. Domácí masážní podložka na nohy. Vezměte si ortopedickou masážní podložku a nechte dítě ráno a večer několik minut chodit po ní sem a tam. Podrobnější informace o používání masážní podložky na nohy naleznete v návodu k použití. Tento užitečný doplněk najdete v online katalogu Ortek.

To samozřejmě nejsou všechny cviky na ploché nohy u dětí. Dětský ortoped vám navrhne další nápady pro automasáž, dá návod na masáž chodidel. Lékař bude také schopen předepsat individuální kurz LTV pro děti s plochonožím. K nápravě nebo léčbě patologie může být zapotřebí speciální ortopedická obuv pro děti.

Pro dospělé

Stejná cvičení jsou vhodná pro dospělé i pro děti. Vhodné je také použití masážní podložky. Zejména po celodenní práci. Dospělí mohou také provádět lehké masážní pohyby jednou nohou o druhou. Zde je několik dalších cviků:

 • roztírání hřbetu a plosky chodidla od prstů až po kotníky;
 • hlazení chodidla oběma rukama ze všech stran od prstů k patě;
 • roztírání a promačkávání oblasti paty;
 • vezmete kotník oběma rukama a hladíte nohu až ke koleni.

Nebojte se používat samomasáž, abyste udrželi zdraví sebe i svých dětí. Připomínáme, že masážní koberečky a ortopedické boty můžete najít na https://ortek.cz/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *