Matrjošky a trdelníky jsou problém, říká pražský primátor Zdeněk Hřib
City-Dog.cz | pražský žurnál
2
19.03.2019
Rozhovor

Matrjošky a trdelníky jsou problém, říká pražský primátor Zdeněk Hřib

Matrjošky a trdelníky jsou problém, říká pražský primátor Zdeněk Hřib
Rozhovor s primátorem hlavního města, zvláště s tím, který je ve funkci pouze krátce, je vždy náročný úkol. Témat je mnoho, otázek také a času málo. My jsme se proto rozhodli pojmout celou věc trochu netradičně. Vyzvali jsme přímo naše čtenáře, aby nám napsali, co je v Praze trápí a co je zajímá a na nás už bylo pouze, abychom otázky položili...

Rozhovor s primátorem hlavního města, zvláště s tím, který je ve funkci pouze krátce, je vždy náročný úkol. Témat je mnoho, otázek také a času málo. My jsme se proto rozhodli pojmout celou věc trochu netradičně. Vyzvali jsme přímo naše čtenáře, aby nám napsali, co je v Praze trápí a co je zajímá a na nás už bylo pouze, abychom otázky položili...

Mezi nejpalčivější témata podle našich čtenářů patří bydlení v Praze. Pro mnoho lidí je těžké ho sehnat a také zaplatit. Plánuje město situaci nějak řešit?

Bydlení se věnuje téměř polovina městské rady. Já konkrétně dělám to, že budeme schvalovat projekt, který má za cíl změřit, kde se zpožďují stavební a územní řízení. To je totiž jeden z problémů – nestaví se, protože stavební úřady nefungují dostatečně rychle. Magistrát doteď tuto elementární záležitost neměřil a co není změřeno, nemůžete řídit. Tak začneme měřit to, kde se to zpožďuje, abychom se mohli cíleně zaměřit na to, jak to dělat rychleji. Už v lednu jsme upravili organizační řád, na stavební úřady jsme přijali nové úředníky. Potom máme ještě radního pro územní rozvoj, ten se zabývá otázkou odblokování brownfieldů, na kterých je možné postavit rezidenční bydlení, takže zvýšená nabídka by měla byty zlevnit.

Dalším záležitostem se věnuje radní pro podporu bydlení Hana Marvanová. Ta má na starosti to, že by měl vzniknout program pro podporu družstevního bydlení. Město má nějaké pozemky po městě, velký developer by na nich nestavěl, ale město může dát pozemek za určitých podmínek určitému družstvu, které tam může postavit byty a část z nich dát zpátky městu, které si tím vylepší svůj bytový fond. Městský bytový fond byl historicky rozprodán, město sice má dokument, který se jmenuje Bytová politika, ale ty byty reálně nemá. Jsou tu plány a zahajuje se rekonstrukce bytů, které má město ve svém vlastnictví, ale nedají se užívat, protože nejsou rekonstruované.

Metro není vhodné k tomu, abyste s ním jeli půl hodiny.

A co takzvané investiční byty?

Ano – byty, které mají majitelé jen jako zlatou cihličku... My se budeme snažit tento problém změřit přes spotřebu elektrické energie v bytech. Necháme si udělat anonymizovanou statistiku, která by nám měla říct, kolik z těch bytů je celý rok prázdných. Takhle uvidíme, jak velký je to problém a na základě téhle analýzy můžeme navrhnout nějaká řešení, která budou spočívat na půdě sněmovny.

Hodláte se zabývat také problematikou opuštěných domů? Spousta krásných budov podléhá devastaci...

Plánujeme projekt, který má za cíl toto opět nějak změřit. Předsedou našeho odboru pro územní rozvoj je Petr Zeman, což je Zakladatel iniciativy Prázdné domy, takže si troufám tvrdit, že je to záležitost, které bude věnována pozornost. Snažíme se tento problém adresovat při jednání s premiérem v rámci jeho plánu Kulový blesk. Nechceme, aby v Praze vznikly další prázdné domy v samotném centru města, už takto jsou prázdné domy na Hybernské, na Orebitské, na Washingtonově, dále třeba Karlínská kasárna. Takže to chceme řešit i v rámci tohoto plánu na relokaci úředníků.

Bude vést na letiště rychlodráha nebo metro?

Bude modernizována dráha do Kladna a na letiště. Metro není vhodné k tomu, abyste s ním jeli půl hodiny, je určené spíš na kratší vzdálenosti. Tomu odpovídá i rozložení sedadel apod. Na delší trasy je vhodnější vlak.

Věnujete se dále otázce MHD zdarma?

MHD zdarma bylo velké téma ČSSD. Volby ale dopadly tak, jak dopadly, což je ale možná i signál toho, že většina Pražanů to jako zásadní nevnímá. V Praze je MHD velice levné, levnější než v ostatních metropolích; stojí 10 Kč denně, pokud používáte roční kupon, u měsíčních kuponů je cena vyšší. Když je vícečlenná rodina, tak tam není optimální si pořizovat roční kupon, protože je to velký výdaj najednou. V těchto případech plánujeme kupon „na splátky“. Cílem je, že v momentě, kdy to přestanete platit, tak k vám nepřijde exekutor, ale přestane platit ten kupon. Do budoucna si ale nemyslím, že je MHD zdarma špatný nápad. Ale my v Praze máme nyní problém především s kapacitou a komfortem...

No právě. Myslíte si, že kdyby lidé nechali svá auta doma, že by pražská MHD zvládla nápor cestujících? Nastupoval jste někdy třeba v půl osmé ráno do tramvaje na Andělu?

No jéje, i když ne na Andělu. Když jsem jezdil z Hájů na I. P. Pavlova, tak to bylo samozřejmě náročné, člověk stál celé ráno na jedné noze a ještě ne na svojí. Je nutno si uvědomit, že I. P. Pavlova odbaví za den více cestujících než letiště a zrovna v té Ječné to jede jako vláček, tam už není možnost nacpat další spoj, což má dopad na to, že v momentě, kdy tam praskne kolej, tak celá síť spadne. Proto musíme vytvořit další propojky, které navýší kapacitu a spolehlivost sítě. To je případ propojky přes Václavské náměstí, i propojky, která by měla vést kolem Hlavního nádraží. Také máme naplánované prodloužení tramvajových tratí, tj. Lhotka, Slivenec, na Dědině. A potom pochopitelně stavba metra D. To jsou záležitosti, které musí být vyřešeny před tím, než bude možné uvažovat o tom, jak dostat více lidí do MHD motivací typu MHD zdarma.

Jedna z prvních otázek, která k nám do redakce dorazila, se týká problematiky dealování drog na ulicích, s tím, že třeba konkrétně v Dlouhé ulici postávají každý večer tři dealeři, ale policisté žádní.

Tento problém v Dlouhé ulici už se řeší komplexně, dostala to na starost komise pro nočního starostu. V případě tohoto problému by bylo nejlepší, aby se tazatel obrátil přímo na nočního starostu, který je pak schopný zkoordinovat nějakou další akci.

S příchodem jara se do ulic vracejí žebráci... Jak se stavíte k tomuto problému?

Ano, o tom problému víme. Máme tu i nějaké gangy, které se na to specializují. Jedná se o organizovanou skupinu, která se posouvá po evropských městech. Je to záležitost, na kterou je městská policie krátká, protože z přestupkového zákona vypadla možnost vykázat je z prostranství, takže je dost obtížné řešit problém na místě. Teď probíhá legislativní úprava – pak by městská policie měla nástroj na to, jak to efektivně řešit.

Co říkáte na Královskou cestu plnou matrjošek a trdelníků?

Matrjošky a trdelníky jsou samozřejmě problém. Město má omezené možnosti v tom, že může řešit nájmy v domech, které jsou města. A to se řeší už teď. Otázka je, zdali město může řešit nějak zbytek. V téhle rovině probíhá analýza toho, jaké nástroje město má a jestli je může legálně využít k tomu, aby se podoba Královské cesty ubírala směrem, jaký je běžný v metropolích na západ od nás. Je to problém, o kterém víme a řešení bude opět spočívat ve sněmovně.

Nejste pražský, pocházíte ze Slavičína, jak se podle vás změnila Praha od doby, kdy jste do ní přišel?

Jsem tady nějakých 19 let a za tu dobu se bohužel moc nezměnila. Určitě vznikly nějaké nové stavby a nějaká místa se proměnila k lepšímu, ale troufnu si tvrdit, že celá řada veřejných prostranství je stejná jako před 19 lety a oku příliš nelahodí. Typický příklad je třeba Palmovka. Tam si myslím, že kromě toho, že se tam rozestavěl barák a jeho dokončení je v nedohlednu, se nezlepšilo nic.

Jeden z našich čtenářů na vás vypátral, že jste milovníkem Game of Thrones. Jaká je vaše nejoblíbenější postava?

Daenerys Targaryen. Ten seriál je vůbec plný samých silných ženských postav.

Kdybyste šel někam v Praze na procházku, kam by to bylo?

Třeba na Olšanské hřbitovy. Turistu bych vzal na Žižkovskou věž. Je tam krásný výhled na Prahu, kvůli kterému nemusíte nutně šplhat na Petřín.

A co třeba nějaký pražský bar?

Tam bych už ani netrefil. (smích) Zkusil bych se poohlédnout po těch, do kterých jsem chodil na Žižkově. Na takové věci se mě radši neptejte, já jsem od nástupu do funkce musel zrušit i obědy. (smích)

Míváte vůbec někdy ještě volný čas?

Jasně. Od deseti večer tak do 6:30 ráno. A většinu času z toho spím. (smích)

 

ZDENĚK HŘIB

Primátor hl. m. Prahy

Zdeněk Hřib (*1981) žije v Praze od roku 1999. Vystudoval medicínu na Univerzitě Karlově a je ředitelem obecně prospěšné společnosti Institut pro aplikovaný výzkum, edukaci a řízení ve zdravotnictví. Ačkoli ve vysoké politice je stále spíše nováčkem, v komunálních volbách v roce 2018 se mu jako lídrovi kandidátky Pirátů povedl výborný výsledek a usedl tak do primátorské kanceláře na Mariánském náměstí, kde jsme ho také navštívili. Za svou programovou prioritu označil větší dostupnost bydlení.

 

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz