Z Prahy na sjezdovku co nejkratší cestou – kam se dostanete do hodiny a kam za tři nebo pět
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
31.01.2019

Z Prahy na sjezdovku co nejkratší cestou – kam se dostanete do hodiny a kam za tři nebo pět

Z Prahy na sjezdovku co nejkratší cestou – kam se dostanete do hodiny a kam za tři nebo pět
Snad nikdy jindy nezávidí Pražáci krajanům z odlehlejších míst republiky tolik, jako když přijde na lyžování. Běžkaři ještě v pohodě sviští kolem Chuchle či na Vypichu, ale pěkný kopeček aby v blízkosti hlavního města pohledal. A přece to není tak úplně pravda. Například pouhých 20 kilometrů od města leží lyžařský areál Chotouň, ideální pro děti a začátečníky, větší lyžařské ambice pak uspokojí 70 kilometrů vzdálený Monínec. Samozřejmě, žádné velehory to nejsou, za těmi je přece jen třeba vydat se o kousek dál…

Snad nikdy jindy nezávidí Pražáci krajanům z odlehlejších míst republiky tolik, jako když přijde na lyžování. Běžkaři ještě v pohodě sviští kolem Chuchle či na Vypichu, ale pěkný kopeček aby v blízkosti hlavního města pohledal. A přece to není tak úplně pravda. Například pouhých 20 kilometrů od města leží lyžařský areál Chotouň, ideální pro děti a začátečníky, větší lyžařské ambice pak uspokojí 70 kilometrů vzdálený Monínec. Samozřejmě, žádné velehory to nejsou, za těmi je přece jen třeba vydat se o kousek dál…

Do hodiny od Prahy

Skiareál Chotouň – 20 km

Mírné sjezdové tratě jsou vhodné hlavně pro začínající a středně pokročilé lyžaře. Tři vleky, dvě paralelní Pomy s teleskopickými unašeči (300 a 280 m, převýšení 50 m) a malý dětský, přepraví až 1100 osob za hodinu. Všechny mají plynulou regulaci rychlosti, což umožňuje pohodlný nástup i těm méně zkušeným, nově tady je i pohyblivý pás pro ty nejmenší. Svah má osvětlení, tudíž se tu můžete vyřádit vesele i večer po práci, vleky jsou v provozu 12 hodin denně, od devíti ráno do devíti večer. Areál má velmi výkonný zasněžovací systém, který funguje od -3°C. Za dvě hodiny lyžování zaplatíte 200 korun, parkování je zdarma. Přijet můžete nejen autem, ale přímo ke sjezdovce vás doveze i příměstský autobus, který navazuje na autobusové linky z Prahy (Smíchov – metro B, nebo Budějovická – metro C).

Otevírací doba: po–pá 9–21 h, so, ne 8–21 h

Vstupné: 380 Kč (jednodenní skipas do 17 h), dětský areál 100 Kč za hodinu, vratná záloha na čipovou kartu 100 Kč

Mnichovice u Prahy – 20 km

Šibeniční vrch v Mnichovicích je na dohled od Ladových Hrusic – i proto vás tu povozí vleky Mikeš a Bobeš – především je ale nejbližším místem, kam se můžete z Prahy vydat na lyže. Sjezdovka v Mnichovicích je od Prahy vzdálená pouze 20 minut po dálnici D1 (exit Mirošovice). Na Šibeničním vrchu si užijete jednu menší sjezdovku s vlekem 200 metrů dlouhým, uměle zasněžovaný svah uprostřed srubového areálu je vhodný hlavně pro děti a začátečníky. Otevřeno je až do 21 hod. Až vás omrzí lyžování, zavítejte do místní restaurace ve srubu – takový jen tak někde nenajdete, je to velikostní rekordman!

Otevírací doba: pondělí–pátek 14–18 h, sobota 10–17 h a 18–21 h, neděle 10–17 h

Vstupné: 250 Kč, celodenní v so 10–21 h nebo ne 10–17 h 300 Kč

Monínec – 70 km

Středisko uprostřed Čech v místě zvaném Česká Sibiř leží na severní straně Javorové skály a nabízí už celkem slušné vyžití i zdatnějším lyžařům – dvě červenomodré sjezdovky s celkovou délkou 1800 metrů i s večerním lyžováním, restauraci i skvělé ubytování. Kromě těchto dvou sjezdovek je tu i Hotelová sjezdovka, snowpark a Funline trať, přičemž snowpark má vlastní vlek a také umělé osvětlení pro večerní provoz. Čtyřsedačka s přepravní kapacitou 2400 osob za hodinu obsluhuje 1200 m dlouhou červenou sjezdovku, která je v celé délce zasněžována a osvětlena pro večerní lyžování. V horní části navazuje nový dvoumístný vlek s kapacitou 1200 osob za hodinu. Parkoviště je bezplatné. Areál nabízí i další služby jako je půjčovna lyžařského vybavení, ski servis, lyžařská škola i dětská školička s pojízdným 90 metrů dlouhým pásem, nejdelším v České republice. Unikátní systém zasněžování Snow Factory dokáže připravovat technický sníh i v teplotách vysoko nad nulou; k jeho výrobě se nepoužívají žádné chemické látky. Monínec nabízí výhodný balíček s ubytováním „Lyžování za polovinu“, cena ubytování je od 1050 Kč za noc. Apartmány jsou pod dolní stanicí lanovky, každý s vlastním krytým parkovacím stáním a uzamykatelnou lyžárnou, celková kapacita je 70 osob.

Otevírací doba: 9–16 h a 18–21 h

Vstupné: 595 Kč, rodinné vstupné 1 640 Kč, večerní 375 Kč

 

Nejbližší opravdové hory jsou liberecký Ještěd a ústecká Telnice, obojí 100 kilometrů od Prahy.

Ještěd – 100 km

Do Liberce je to z Prahy slabou hodinku, hezky po dálnici, výjezd u Černého mostu. Dostanete se sem i autobusem, z nádraží jede tramvaj, která staví prakticky přímo až u sedačky. Sjezdové tratě pod slavným Hubáčkovým hyperboloidem jsou vhodné pro rodiny s dětmi, ale i pro náročné lyžaře. V areálu jsou dvě čtyřsedačkové lanovky, jedna dvousedačková a šest vleků, nahoru k hotelu Ještěd se také můžete nechat vyvézt kabinovou lanovkou Českých drah. Lyžování na Ještědu má dvě rozdílné tváře – náročnější severní prudké sjezdovky včetně vyhlášeného černého Slalomáku spadají k Liberci, zatímco sluncem zalitou lehčí část reprezentují sjezdovky na Pláních. Tratě v délce 9,2 km všech obtížností jsou z 95 % zasněžovány, k dispozici je i snowpark, lyžařská škola, půjčovny, servis, každý den zde probíhá večerní lyžování. U lanové dráhy Černý vrch je nově zrekonstruována designová samoobslužná restaurace Můstek, stejnojmenný hotel u skokanského areálu s 38 lůžky nabízí lyžování „z pokoje přímo na lanovku“. Pro nejmenší je hned u parkoviště P3 dětské cvičiště s provázkovým vlekem, přibližovacím kobercem, kolotočem a mnoha veselými překážkami. Parkování je v celém areálu zdarma. Až se vyřádíte na sjezdovkách, můžete zkusit pro změnu sáňkařskou dráhu, která začíná u horní stanice lanové dráhy Skalka. Anebo se můžete svézt rolbou – rolba Track nabízí zážitek plný adrenalinu v komfortu a bezpečí kabiny sněžné rolby, vaším průvodcem po ještědských svazích bude zkušený rolbař. Rolba Track trvá přibližně 30 minut a nastupuje se u dolní stanice kabinkové lanovky na Ještěd mezi 16:30 a 17:45 hod. 

Otevírací doba: 8–15 h a 17–20 h

Vstupné: 590 Kč, 2 hod 150 Kč, večerní 250 Kč

Telnice – 100 km

V Zadní Telnici, nejvýchodněji položeném lyžařském středisku v Krušných horách, asi 20 km od Ústí nad Labem, vás čeká 9 sjezdovek v celkové délce 5 kilometrů. Lyžařská historie areálu sahá až do období před první světovou válkou. Už v roce 1965 zde bylo vybudováno vůbec první umělé zasněžování na území bývalého Československa. V současnosti prochází středisko postupnou modernizací. Sedm lyžařských vleků o celkové kapacitě 3700 osob za hodinu obsluhuje síť propojených sjezdovek všech druhů obtížnosti i večerní lyžování a lyžařskou školu. Všechny tratě jsou uměle zasněžovány. 

Otevírací doba: pondělí–neděle 9–16 h a 18–20 h

Vstupné: 500 Kč, děti 350 Kč

Do tří hodin

Za hodinu a půl až tři dojedete z Prahy do většiny velkých horských středisek v ČR. Krkonoše a Jizerky na severu, Krušné hory na západě, Šumava na jihu, Orlické hory a Jeseníky na severovýchodě nabízejí řadu kvalitních lyžařských center, z nichž namátkou vybíráme pár, které jsou přece jen něčím výjimečné. 

Rokytnice nad Jizerou – 130 km (1 h 45 min)

Krkonoše jsou klasika – podle konkrétního místa je to sem z Prahy hodinu a půl až dvě. Vůbec nejdelší česká sjezdovka je k mání v Rokytnici nad Jizerou – modrá Turistická z Lysé hory vám dopřeje nepřetržitý sjezd v délce přes tři kilometry při převýšení 650 m. Skiareál Horní Domky na jižních svazích Lysé hory nabízí samozřejmě víc – celkem 17 km tratí všech náročností. Nahoru vás vyvezou dvě čtyřsedačkové lanovky a šest vleků. Úplně každý si zde nalezne tu svoji sjezdovku, je jich tu 15 a místy dosahují úctyhodné šířky až 100 metrů! I ta zmíněná nejdelší poskytuje extrémní pohodlí, z vrcholku se sice rozbíhá líněji, ale vynahradí vám to výhled do široka do daleka po celém Podkrkonoší. Hlavní část je příjemně carvingově skloněná a dostatečně široká. Jen o půl kilometru kratší je sousední červená, podobně dlouhé tratě najdete v ČR už jen na Černé hoře v Janských Lázních, ve Špindlerově Mlýně, v jesenických Koutech a na krušnohorském Klínovci. Pro děti jsou v Rokytnici dva vleky a dětský park s pojízdným pásem pro úplné začátečníky i lyžařská školka, pro snowboardisty snowpark. Nedávno tu otevřeli i testovací centrum skialpinismu, které zahrnuje půjčovnu speciálního vybavení i pět speciálních tratí a k tomu zkušené horské vůdce. Středisko je vybaveno technickým zasněžováním, při nedostatku sněhu je schopné pokrýt technickým sněhem 90 % sjezdových tratí. Parkování je na třech parkovištích, z nichž jsou dvě bezplatná.

Otevírací doba: po–ne 8–16 h

Vstupné: 650 Kč (online 620 Kč), od 5.března 550 Kč, děti 450 Kč, do 6 let zdarma

Špičák – 170 km (2 h 15 min)

Tohle je nejlepší lyžování na české straně Šumavy vhodné pro začátečníky přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty. Ski areál Špičák se nachází v západních Čechách nedaleko Železné Rudy v těsné blízkosti hranic s Německem a nabízí celkem pět sjezdových tratí se čtyřsedačkovou lanovkou a deseti vleky, jejichž celková přepravní kapacita je 5500 osob/hodinu. 80 % sjezdovek je uměle zasněžováno. Pro začátečníky je vhodná zejména mírná a široká spodní část jinak černé sjezdovky Šance v délce 650 metrů, která je také osvětlená a provozuje se tu večerní lyžování. Těm nejmenším slouží Pohádkové Česko, dětské lyžařské hřiště s baby vlekem, pohyblivým kobercem, figurkami zvířátek a dalšími pomůckami pro výuku lyžování. Lyžařskou školu Ski school Špičák, jejíž nabídka zahrnuje i hlídání dětí, najdete přímo u nástupní stanice lanovky ve Skiareálu Špičák. Náctiletí zas ocení snowpark Freestyle Area Špičák na sjezdovce Lubák s raily a skoky pro začínající i pokročilé ridery, přesto nijak extrémně náročné, coby možnost zpestřit si lyžování jízdou po různých vlnách a hranách.

Otevírací doba: 8–16 h

Vstupné: 660 Kč, děti, 465 Kč, rodinné vstupné: 1 580 Kč, večerní lyžování od 18:30 – 325 Kč

Lipno – 200 km (2 h 30 min)

Mohlo by se zdát, že na břehu naší největší vodní nádrže nejsou pořádné kopce. Místní terén se ale ukázal jako ideální pro nejúspěšnější domácí lyžařské středisko – skiareál Lipno nabízí kvalitně zasněžené sjezdovky o celkové délce 11,6 km, patří tak možná překvapivě celkovou plochou sjezdovek k největším lyžařským areálům v České republice. Lipno je moderní, pětihvězdičkové lyžařské středisko zaměřené především na rodiny s dětmi, začátečníky a školní lyžařské kurzy, pohodlnou přepravu zajišťují tři čtyřsedačkové lanovky. Součástí areálu je ubytování ve víceúčelové Chatě Lanovka, restaurace, servis pro lyžaře a snowboardisty či obchod se sportovním zbožím. Za mrazivého počasí můžete vyměnit lyže za brusle a užít si jedinečné přírodní kluziště na jezeře, v blízkosti se nachází i Aquaworld, bobová dráha a Stezka korunami stromů. Dětem je k dispozici osvětlené výukové hřiště Foxpark kapitána Lipánka, které v Česku nemá obdoby a je v provozu i v době večerního lyžování na 1300 m dlouhé Jezerní sjezdovce, od 18 do 20 hodin. Pro všechny návštěvníky je Foxpark zdarma.

Otevírací doba: pondělí–neděle 8:30–16 h a 18–21 h

Vstupné: 710 Kč, děti 480 Kč

Klínovec – 140 km (1 h 55 min)

Skiareál Klínovec je největší a nejmodernější lyžařské středisko Krušných hor. Spolu s německým areálem Fichtelberg vytváří InterSkiregion Fichtelberg-Klínovec, který nabízí téměř 50 km sjezdovek, je propojen i s Neklidem a Božím Darem. Čtyři sedačkové lanovky a 6 lyžařských vleků, U rampa i snowpark s mnoha skoky a překážkami a také 30 km upravovaných běžeckých tratí plus garance plně automatizovaného umělého zasněžování dělají z tohoto střediska horský klenot Západních Čech. Na jižní straně Klínovce jezdí lanovka s oranžovou krycí bublinou, v nové části areálu byla zbudována sjezdovka, která je na české poměry velmi unikátní svými parametry – měří na délku 3 km, její šířka je až 100 m a převýšení 500 m. Je tu občerstvení, ApresSki bar, lyžařská škola i půjčovna vybavení a výukové centrum s pojízdným pásem pro nejmenší. Parkoviště u jáchymovské lanovky je pro lyžaře zdarma. I na severní straně Klínovce si užijete nedávno rozšířené sjezdovky, sjezd z mostu na Přemostěné pohodlně dovede i začínající lyžaře k lanové dráze Suzuki. Tím se zároveň výrazně protáhla sjezdovka Turistická z původních 1100 m na nynějších 1700 metrů. Celý lyžařský komplex Skiareál Klínovec obsluhuje 5 lanových drah, z toho 2 s krycí bublinou. Unikátní v rámci ČR je také možnost projetí celé oblasti po propojovacích sjezdovkách; z vrcholu Klínovce vede propojovací sjezdovka ke spodní stanici lanové dráhy na Neklidu a odtud ke spodní stanici lanové dráhy Prima Express.

Už několik let také pokračuje úspěšná přeshraniční spolupráce v rámci mezinárodního česko-německého regionu InterSkiregion Fichtelberg. Přes hranice do Oberwiesenthalu jezdí zcela bezplatně skibus, který vás dopraví pohodlně na druhou stranu hor za pouhých 10 minut. Zatímco cena jednodenního skipasu je pro českou část 750 korun, v InterSkiregionu zaplatíte 1090 korun, tento skipas však platí jeden a půl dne.

Otevírací doba: pondělí–neděle 9–16 h a 16–21 h

Vstupné: 750 Kč, Inter Skiregion (Klínovec+Fichtelberg) 2 dny 1300 Kč dospělí, děti 1040 Kč

Praděd – 240 km (3 h 15 min) 

Praděd – Ovčárna je nejvýše položeným centrem lyžování v České republice – leží ve výšce 1235 až 1445 metrů nad mořem. I proto jsou na severních svazích Petrových kamenů (1438 m n.m.) tradičně nejlepší sněhové podmínky. Středisko leží na území Chráněné krajinné oblasti Jeseníky, což do jisté míry ovlivňuje jeho provoz. Správa CHKO vydává povolení k zahájení provozu vleků a stanovuje termín ukončení, vše závisí na výšce sněhové pokrývky. Lyžařský areál Praděd, jinak také „Moravský ledovec“, láká především svými přírodními krásami a vynikajícími sněhovými podmínkami, které uspokojí jak příznivce sjezdového, tak běžeckého lyžování. Disponuje šesti vleky s celkovou přepravní kapacitou 1000 osob za hodinu a sjezdovky o celkové délce 4,5 kilometru jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé, zařádit si můžete také ve snowparku. Tratě A a C mají homologaci i pro závodní lyžování.

Vstupné: 500 Kč, děti 350 Kč 

Do pěti hodin

Ani lyžař, který touží po Alpských velikánech, nemusí jezdit z Prahy až tak daleko. Vždyť Rakousko je co by kamenem dohodil. Při cestě přes Linz jsou lákavá střediska Solné komory, v kraji mezi Šumavou a Dachsteinem se dá najít překvapivě dost možností na solidní lyžování. Do rozlehlých lyžařských oblastí v Alpách mají sice daleko, ale poskytují několik výhod – především je to čas dojezdu a samozřejmě také cena – spát a jíst lze mnohdy za levno v tuzemsku a lyžovat na dobrých tratích v cizině. Pravá alpská pohádka však začíná za Salcburkem, obrovská a lyžařskými centry posetá oblast zahrnující Ski Amadé a Saalbach-Hinterglemm, mezi snadno dostupné patří i oblast Dachsteinu. Západní cestou přes Mnichov lze snadno dosáhnout tyrolského Skiweltu, případně Kitzbühelu, anebo se zastavit pod nejvyšší horou Německa Zugspitze – ačkoliv je tato trasa o něco delší, díky dálnici uběhne rychleji.

Hochficht – 210 km (3 h 10 min)

Rakouský Hochficht leží českým hranicím nejblíž, z Lipna je to sem jen pár kilometrů. Nabízí 21 km sjezdovek v délce až 3400 metrů vzájemně propojených v zábavnou „lyžařskou houpačku“ mezi vrcholy Hochficht (1338 m), Reischelberg (1281 m) a Zwieselberg (1163 m). Hochficht, česky Smrčina, se nezdá, ale je největším rakouským střediskem mimo Alpy. Na Reischlberg míří nová desetimístná gondola za 10,5 milionu eur, která nahradila tři starší vleky. Díky pohodlným krytým kabinkám, které při nástupu a výstupu zpomalují, se děti i začátečníci pohodlně dostanou k prostřední mezistanici, u které se nachází nový prostorný výukový Junior park s téměř 200 m dlouhým zastřešeným pojízdným pásem. Fun park nabízí zábavné dráhy s vlnami, klopenými zatáčkami, je tu sáňkařský svah, dětské výukové hřiště Fichtl Kids Park s maskoty a pojízdným kobercem a 100 % sjezdovek se technicky zasněžuje. Večerní lyžování probíhá na osvětleném svahu každou středu a pátek od 17 do 20:30 h. Personál tu umí většinou česky a dítě do 10 let s dospělým jezdí za 3 eura na den. Díky skvělé spolupráci s hotely a penziony na české straně u lipenského jezera si můžete vybrat z desítek atraktivních balíčků s velmi zvýhodněným skipasem.

Vstupné: 40 Eur, děti do 10 let (r. 2009 a mladší v doprovodu rodičů 3 Eura a mládež do 19 let (r. 2000 a mladší) za dětské ceny, tedy 26 Eur

Dachstein West – 370 km (4 h 35 min)

Tohle už je místo pro náročné fajnšmekry – 119 km sjezdovek od 480 až po 2100 m n.m. dělá z oblasti Dachstein West nejbližší opravdu vysoce kvalitní lyžařské středisko od Prahy. Leží podél pohoří Dachstein a nabízí fascinující pohledy nejen na tento, ale i na další ohromující horské masívy. Nejlepší způsob, jak prozkoumat tuto oblast, nabízí panoramatický okruh Panaronda. Dachstein West je nejen záruka sněhu, v posledních letech se zde hodně investovalo do moderního zasněžovacího zařízení, ale především přístup až ke 160 kilometrům sjezdovek. Nabízí rovněž prostor pro freeride – 30 km neupravovaných tras v okolí Krippensteinu, ale i veřejný bazén v Gosau, zimní stadion v Bad Ischlu či přírodní kluziště v Bad Goisernu. Centrální a technicky propojené sjezdovky středisek Gosau – Russbach a Annaberg nabízí zcela rozdílné, avšak vždy úchvatné pohledy na Dachstein, v každém nástupním místě je vlastní dětský areál Kinderland, kde jsou děti pod vedením odborníků uváděny pečlivě a hravě do lyžařského sportu. Trochu odrostlejší lyžníky určitě potěší  „Gaudipisten“, neboli zábavné sjezdovky, tratě s měřením rychlosti a funparky. Nejen proto je Dachstein West velmi oblíbeným místem pro rodiny s dětmi, vstupním místem do střediska jsou obce Gosau a Russbach – právě v Gosau sídlí i jeden z nejvyhledávanějších rakouských „kinderhotelů”, orientovaných na zajištění služeb a pohodlí rodičům i s těmi nejmenšími ratolestmi – Family Hotel & Resort Dachsteinkönig (na snímku) byl otevřen před dvěma lety a nabízí top služby při péči už o několikatýdenní kojence.

Vstupné: 44, 90 Eur, děti 20, 20 Eur

Saalbach-Hinterglemm-Leogang – 440 km (5 h 10 min)

Salcburský Leogang je součástí jednoho z největších rakouských lyžařských regionů s 270 km sjezdovek. Pokud patříte ke zkušeným lyžařům, jistě neodoláte výzvě „Ski your limit“ a pokusíte se v jednom dni zdolat 72 kilometrů sjezdovek. Čeká vás 32 lanovek a vleků a překonáte 12 500 výškových metrů. V alpském „cirkusu“ Saalbach Hinterglemm Leogang Fieberbrunn se vyřádí ortodoxní sjezdaři všech stupňů výkonnosti, freerideři i běžkaři, krásně upravená stopa v Nordic Park Saalfelden Leogang vede kolem jezera Ritzensee a je osvětlena i v noci. Svahy nad Leogangem jsou převážné modré a jednoduše sjízdné. Lákavá je tu ale i závodní trať s měřením času a sjezd Tarlack s černou sjezdovkou pro profíky. Pro nejmenší tu najdete dětský svět. S kabinkovou lanovkou se dostanete přes Asitz do Glemmtalu, kde na vás čekají pěkné carvingové trasy, mnoho boulovatých sjezdovek, prudké svahy a dvě osvětlené sjezdovky. Nitro Snowpark Leogang přímo na kopci Asitz s překážkami corners, big airs, různé trubky a bedny je parádní pro freestyle trénink a zdokonalování. Tento snowpark je dílem mistra světa Stefana Gimpla. Překážka se třemi různými skoky se zde postará o speciální pocit z freestylu. V Jib zóně si mohou především nováčci zkusit své první pokusy na lehkých překážkách, jako specialita je v celém parku bezplatná Wi-Fi. Dobrodruzi se mohou vydat i na Flying Fox XXL, jednu z nejdelších „létacích” závěsných drah na světě. Leogang, původně velmi chudý region, kde se lidé živili zemědělstvím a výrobou dřeva, si zachoval své tradice a je to vidět i ve stylu ubytování. Hotel Puradies například (název vystihuje jeho filosofii, v níž čistota přírody je rájem pro civilizací znaveného člověka) připomíná útulné chaloupky v tradičním stylu s pecí, přestože apartmány hotelové vesničky Steinalmdorf jsou vybavené tím nejmodernějším komfortem. Pojem „vnitřní střed“ (Innere Mitte) je známý spíš z asijské medicíny, směřování k harmonii, pro moderního člověka tak aktuální, je typické i pro zdejší „léčbu pinzgauerskou“, která je zapsaná i na seznamu UNESCO.

Vstupné: 55 Eur, děti 27, 50 Eur

Skiwelt Wilder Kaiser – 490 km (5 h 15 min)

Lyžařská oblast Wilder Kaiser nabízí největší síť propojených tratí v celém Rakousku, s 279 kilometry sjezdovek je často hodnocena jako nejlepší lyžařská oblast na světě. Horské lanovky čtyř středisek Ellmau, Going, Scheffau a Söll převážejí milovníky zimních sportů přímo do největšího lyžařského střediska v Rakousku, široké obloučky zajišťují nejlepší carving a 70 horských chat se slunečnými terasami a tyrolskou kuchyní se postará o ten pravý horský zážitek. Bezpochyby je to jedno z nejlepších rakouských lyžařských středisek vhodných pro rodiče s dětmi, všude je infrastruktura perfektně uzpůsobená potřebám rodin. Rozlehlá parkovací plocha v údolní části, moderní sedačkové i kabinové lanovky pro bezpečnou přepravu, skvělé lyžařské školy a spousta mírných sjezdovek doplňují oddělené zóny pro děti zvané „Kinder-SkiWelt“, v Hochbrixenu je nejmenším k dispozici Bobo’s Miniclub (3–4 roky) a Kinderclub (od 3 let věku), vlastní cvičný vlek i zóna „Aktiv-Kinderland“ s mnoha úrovněmi obtížnosti a dvěma dopravníkovými pásy. Ve Wilder Kaiser vás čeká 90 moderních lanovek, panoramatické výhledy na více než 70 třítisícovek, ledová vesnička Alpeniglu, tři funparky, zážitkové sjezdovky, tři sáňkařské dráhy s večerním osvětlením a také největší areál nočního lyžování v celém Rakousku. Náš tip: ušetřete 25 % z ceny vaší dovolené – objednejte si pobyt v tzv. SuperSkiWeeks od 16. do 31. 3. 2019, zkuste třeba parku podobný hotelový areál Kaiserlodge am Wilden Kaiser s pohádkovým wellness centrem a plaveckým bazénem na střeše hotelu, odkud je úžasný výhled na všudepřítomný masív Wilder Kaiser. 

Vstupné: 51 Eur, děti 25, 50 Eur

Tyroler Zugspitz Arena – 490 km (5 h 20 min)

Lyžařské středisko Tiroler Zugspitz Arena leží jižně od hory Zugspitze, na rakouské straně tohoto německého nejvyššího vrcholu (2963 m). Skládá se z několika menších skiareálů. Ať už Ehrwald, Lermoos, Bichlbach, Biberwier, nebo vleky Sonnenlifte, které dopravují lyžaře vysoko na plošinu Zugspitz – v Tiroler Zugspitz Areně je z čeho vybírat. 213 kilometrů sjezdovek, 87 lanovek a vleků. Vyloženě na děti zaměřený je areál Ehrwalder Almbahnen, od velkého parkoviště je to k údolní stanici gondoly i k půjčovně lyží jen kousíček. Jízda lanovkou je fascinující, po výjezdu na vrcholovou stanici se ocitnete na obrovské náhorní plošině na úpatí Zugspitze, kde vaše ratolesti mohou zkoušet první krůčky na prkýnkách v lyžařské dětské školce Tirolerhaus, zatímco vy budete chytat bronz. 17 km modrých sjezdovek, moderní vleky plus velká záruka sněhu dělají z tohoto místa dokonalou lyžařskou lokalitu až do dubna. Ideální ubytování najdou rodiny s dětmi Lermoosu v jednom z nejšpičkovějších rodinných hotelů, Kinderhotelu Alpenrose. Mládež se může zabavit v Better Parku, kde je profesionálně vyskládaný snowpark na sjezdovce Klämmli, své skoky a překážky si tam najdou jak začátečníci, tak i profíci. Z druhé strany Zugspitze, na německé straně, pak leží proslulý Garmisch-Partenkirchen, nejvýznamnější německé zimní středisko. Sjezdařský areál u Garmische má dvě části, té rozsáhlejší se říká Garmich-Classic a šplhá vzhůru po úbočí majestátního masivu Alpspitze, lanovkami vyjedete až do úrovně 2 050 m. Součásti spletence tamních sjezdovek je i legendární „pista“ Kandahar, která má v nejstrmějším místě sklon až 92 %, tedy téměř 45 úhlových stupňů!

Vstupné: 46 Eur, děti 23 Eur

 

   Fotografie: city-dog.cz