Z Karlína až na vrchol. Zažijte víkend ve znamení pohody
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
18.08.2018
Léto v Praze

Z Karlína až na vrchol. Zažijte víkend ve znamení pohody

Z Karlína až na vrchol. Zažijte víkend ve znamení pohody
Další slunečný víkend je před námi, tak si ho pojďte zpříjemnit procházkou. Co vás čeká? Nádherné parky, posezení ve stínu pod stromy i na zahrádce ve vašem oblíbeném podniku, stoupání za jedním z nejkrásnějších výhledů na Prahu a na závěr pohoda a drink v letním kině. Připravte se, jdeme do Karlína. 

Další slunečný víkend je před námi, tak si ho pojďte zpříjemnit procházkou. Co vás čeká? Nádherné parky, posezení ve stínu pod stromy i na zahrádce ve vašem oblíbeném podniku, stoupání za jedním z nejkrásnějších výhledů na Prahu a na závěr pohoda a drink v letním kině. Připravte se, jdeme do Karlína. 

Karlín už dávno není čtvrtí, kde byla jedna zastavárna vedle druhé. Od povodní, které se tudy prohnaly v roce 2002, uběhlo už 16 let a my můžeme s čistým svědomím říct, že tato pražská část snad nikdy nebyla krásnější, než je teď. Ruku na srdce, jak často se sem ale vydáte, pokud v téhle lokalitě zrovna nebydlíte nebo sem nedojíždíte za prací? Měli jsme pocit, že za naši redakci Karlínu pár návštěv dlužíme, tak jsme se to rozhodli odčinit pořádnou procházkou, kterou jsme pro vás zdokumentovali. 

Nejlepší je, když vaši „tour de Karlín“ zahájíte ze stanice metra Invalidovna. Po pár krocích po ulici Sokolovská narazíte na vstup do Kaizlových sadů. Park je oblíbený místními běžci, pejskaři a maminkami s dětmi, které tu docení hlavně dětské hřiště. Projděte se kolem rozsáhlé barokní budovy Invalidovny, která patří mezi národní kulturní památky České republiky. Než se vydáte dál, poseďte ve stínu na některé z laviček nebo si roztáhněte deku a užívejte si chvilku sami pro sebe – s knížkou nebo se sluchátky v uších.

Mezi nejoblíbenější místo v Kaizlových sadech patří to u betonového jezírka v zadní části parku. Právě kousek od něj najdete také bronzovou sochu Břetislava Bendy s názvem Vzpomínka. Pokračujte Křižíkovou ulicí a nezapomeňte se dívat kolem sebe, protože Karlín je plný krásných detailů a staveb. Jednou z nejkrásnějších je secesní budova základní školy na Lyčkově náměstí

Jestli je zrovna čas na vaši odpolední kávu, máte hned několik možností, kde doplnit hladinu kofeinu v krvi. V Březinově ulici najdete vyhlášené bistro Proti Proudu, kam můžete zajít na snídani celý den. Mají tu také výborné domácí dezerty a sendviče. O kousek dál v Křižíkově ulici je například Loft Cafe Karlín nebo Můj šálek kávy. Za horkých letních večerů určitě oceníte, že všechny tyto podniky mají zahrádku na ulici, což může být pro mnohé z nás důležitým kritériem při rozhodování.

Zastánci zdravé výživy musí na chvilku přivřít oči, ale v Karlíně prostě nejde být jen o salátu, když je tady Garage – rychlé občerstvení, kde dělají kanadskou specialitu Poutine. Jejich dvakrát smažené domácí hranolky se sýrem a omáčkou s taženým trhaným vepřovým nebo hovězím masem rozhodně musíte ochutnat. Malá porce klasických Poutine vás vyjde na 80 Kč, ale v nabídce mají i spoustu dalších druhů.

V Karlíně se pořád dokonale propojuje staré s novým, na některých místech možná víc než jinde. Mezi původními domy tu vyrůstají moderní stavby. Tato pražská část patří mezi jednu z nejlukrativnějších – firmy tu hledají prostory pro svá sídla a lidé s radostí míří za prací právě sem. V Šaldově ulici se můžete pokochat industriální architekturou bývalé sýpky, která dnes slouží jako loftové byty.

Pozůstatky industriálních budov můžete stále najít v Perunově ulici. Spousta těchto staveb byla sice zbourána, ale některé byly přestavěny a snadno vám připomenou historii Karlína, který býval pražským průmyslovým předměstím. Skvělým příkladem je například Machine House – moderní kancelářské prostory v bývalé továrně.

Častým cílem návštěvníků Karlína bývá populární restaurace s pekárnou z rodiny Ambiente, Eska. Skvělé jídlo a styl tu jdou ruku v ruce a ani po třech letech jejího působení nás ještě neomrzela. Zdá se, že je sázkou na jistotu, ať už se sem chystáte na snídani, oběd nebo večeři. Snídaně tu podávají až do 16 hodin. 

V Thámově ulici pokračujte Žižkovským tunelem. Sice může na první pohled vypadat trošku děsivě (ještě děsivěji pro ty z vás, kdo před spaním čtete Nesbovy detektivky), ale nebojte se. Uvnitř je celkem velký provoz, takže v něm rozhodně nebudete sami. Z Karlína se tak jednoduše přesunete na Žižkov. Tunel končí u restaurace Planeta Žižkov, kolem které se vydáte po schodech nahoru a pak ještě výš po točitých stezkách až na Vítkov.

Na vrcholu Vítkova jsme akorát stihli vidět Prahu během dokonalé zlaté hodinky. Asi není krásnější místo, odkud byste se mohli pokochat tak fantastickým výhledem na Žižkovskou věž a oranžové střechy Žižkova. Naprosto chápeme, že si toto místo oblíbilo tolik běžců, pejskařů i zamilovaných párů. Tahle panoramata rozhodně stojí za večerní výšlap. 

Během letní sezóny (od 1. dubna do 31. října) můžete navštívit vnitřní prostory a vyhlídku Národního památníku na Vítkově vždy od středy do neděle, v čase od 10:00 do 18:00. Pozor, na vyhlídku je umožněn vstup posledním návštěvníkům 30 minut před koncem otevírací doby. Památník je nyní muzeem moderních dějin s multimediální expozicí, které spravuje Historické muzeum Národního muzea v Praze. K vidění jsou tu dvě stálé expozice – Křižovatky české a československé státnostiLaboratoř moci. Kromě toho můžete v současné době navštívit další dvě výstavy, Ta kniha patří mně! Historie českého exlibris do roku 1945 a panelovou výstavu Vznik samostatného Československa

Památník na Vítkově původně vznikl za účelem uctění památky československých legionářů a československého odboje během první světové války. Součástí památníku je také slavná socha Jana Žižky, která je třetí největší bronzovou jezdeckou sochou na světě. Jedná se o dílo sochaře Bohumila Kafky, který však zemřel krátce po dokončení jejího sádrového modelu. Socha byla nakonec odlita až po 2. světové válce a odhalena v den výročí bitvy na Vítkově, 14. července 1950. 

Teď už se jen vrátit zpátky do Karlína. Nejlépe parkem kolem Armádního muzea Žižkov. Při cestě dolů budete mít celý Karlín jako na dlani. Užijte si pohled na vlaky projíždějící pod vámi i na kostel sv. Cyrila a Metoděje na Karlínském náměstí. Ulicí Trocnovskou a Prvního pluku pak dojdete do cíle vaší cesty – do Kasáren Karlín

Večerní program v Kasárnách Karlín je už jen a pouze na vás. Jestli si dáte pivo a Rainbow burger, nebo si půjdete zahrát beach volejbal, případně vyrazíte na promítání letního kina – všechny varianty zní skvěle. Jedno je ale jasné – v Kasárnách Karlín to pořád žije. Můžete se spolehnout, že i když sem přijdete bez jasnějšího plánu, nebudete odcházet zklamaní.

Inspirujte se naší letní procházkou a vydejte se po stopách redakce City-Dog. Věříme, že si to užijete stejně jako my. PS: Dejte nám vědět, která místa v Karlíně nikdy nevynecháte vy. 

Zde najdete mapu celé naší trasy:

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: za city-dog.cz Anežka Svobodová.