Lidi bez domova či peněz oblékne veřejná šatní skříň
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
10.01.2019
Po vlastní ose

Lidi bez domova či peněz oblékne veřejná šatní skříň

Lidi bez domova či peněz oblékne veřejná šatní skříň
Letošní zima nepatří k těm nejchladnějším, v teplých kabátech, kvalitních botách a s vidinou vyhřátého bytu ji dokážeme přežít. Ale co když nemáte kam jít a na oblečení nejsou peníze? Tento problém se snaží řešit veřejné šatní skříně. "Všichni jsme asi někdy třídili šatník a přemýšleli, kam s věcmi, které už nenosíme. My se snažíme tuto cestu co možná nejvíce zjednodušit," říká jeden z tvůrců projektu, architekt Vojtěch Sigmund.

Letošní zima nepatří k těm nejchladnějším, v teplých kabátech, kvalitních botách a s vidinou vyhřátého bytu ji dokážeme přežít. Ale co když nemáte kam jít a na oblečení nejsou peníze? Tento problém se snaží řešit veřejné šatní skříně. "Všichni jsme asi někdy třídili šatník a přemýšleli, kam s věcmi, které už nenosíme. My se snažíme tuto cestu co možná nejvíce zjednodušit," říká jeden z tvůrců projektu, architekt Vojtěch Sigmund.

Jak a kdy jste přišli na myšlenku veřejné šatní skříně?

Inspirovali jsme se v zahraničí, konkrétně ve Francii, kde má sdílení oblečení a jídla dlouhou tradici. Ovšem vůbec prvním impulzem pro vytvoření Veřejné šatní skříně byl článek o „zdech laskavosti“. Ty se objevily v Íránu na Vánoce kolem roku 2015. Tuto aktivitu vyvolala mimořádná vlna mrazivých dnů, a tak se místní občané rozhodli rozvěsit teplé oblečení pro potřebné, kde to jen šlo.

Co všechno lze do skříně přinést, resp. o co je největší zájem?

Do skříně můžete dát nepotřebné oblečení, nádobí, drobné elektro, knihy a trvanlivé potraviny. Důležité je, aby oblečení bylo čisté a nepoškozené. Nejvíce žádané a zároveň nejvíce nedostatkové zboží ve veřejných šatních skříních jsou ponožky.

Kdo všechno si může ve skříni věci vzít?

Veřejná šatní skříň je určená pro všechny. Nejvíce využívaná je ze strany sociálně slabších a lidí bez domova, nicméně neexistuje žádné omezení ohledně toho, kdo může nebo nemůže skříň využívat. Stejně tak si každý může odnést libovolné množství oblečení. Ve skříních se například objevuje často dětské oblečení, které využívají i matky s dětmi.  

Nejvíce žádané a zároveň nejvíce nedostatkové zboží ve veřejných šatních skříních jsou ponožky.

Je třeba mít pro umístění skříně nějaké povolení? Spolupracujete v tomto ohledu s městskou částí?

Pro umístění skříně je potřeba povolení a souhlas vlastníka pozemku. V praxi se takové povolování může z různých důvodů zkomplikovat. Převládají obavy a předsudky. Snažíme se ukazovat, že Veřejná šatní skříň může nejen pomoci sociálně slabším lidem nebo upozornit na plýtvání s oblečením, ale že může také zlepšit kvalitu veřejného prostoru a posílit sousedské vazby v okolí. 

Nejdůležitější je udržovat ve skříni i v jejím okolí pořádek. Proto by každá skříň měla mít svého správce, který je za ni zodpovědný. Pravidelným úklidem a údržbou se zvyšuje šance na to, že skříň nebude vnímána negativně, že ji lidé v okolí přijmou jako součást veřejného prostoru a začnou ji používat. Což se naštěstí u této žižkovské zatím skvěle daří.

 Správce skříně v ulici Zelenky Hajského.

Máte za dobu činnosti i nějaké špatné zkušenosti? Vandalismus, negativní ohlasy z okolí?

Veřejné šatní skříně provozujeme už více než 3 roky a nesetkali jsme se s výrazně negativními reakcemi lidí. Občas se stává, že skříň někdo pomaluje, nebo ulomí dveře. V takovém případě se snažíme skříň opravit a znovu natřít, aby nehyzdila své okolí. Náklady na takové opravy hradíme z příspěvků, které nám dárci posílají na transparentní účet Architektů bez hranic. 

Spolupracujete třeba s nějakými dalšími projekty/iniciativami, které vám dodávají oblečení a věci?

Velké množství oblečení darovala Diakonie Broumov a také Přestupní stanice. Stává se, že nás kontaktují různé instituce nebo jednotlivci a nabízí roztříděné oblečení a obuv. Jsme za tyto nabídky velice rádi a snažíme se je využívat. Z transparentního účtu Architektů bez hranic pak hradíme náklady na benzín a svoz oblečení.

Kromě téhle žižkovské skříně spravujete i jinou. Kde?

Umístění první šatní skříně v podchodu u Modřanského biografu bylo experimentem. Byli jsme zvědaví, jak dlouho tam vydrží, zda ji lidé budou ničit nebo znečišťovat. Dávali jsme ji tak týden až dva života. Skříň tam nakonec vydržela více než rok a byla hojně využívána. Nyní se podílíme na realizaci šatní skříně u Café na půl cesty v Praze na Pankráci, která je umístěna hned vedle Veřejné lednice. Skříně v Modřanech a Kobylisích bohužel už nefungují. 


Vstup do komunitní Zahrádky na balkoně.

Děláte ještě nějaké jiné aktivity?

Veřejná šatní skříň v ulici Zelenky – Hajského na Žižkově je společným projektem dobrovolníků ze skupin „Zahrádka na balkóně“ a „Architekti bez hranic“. Kromě skříně provozuje Zahrádka na balkoně v přilehlém činžovním domě komunitní zahradu, komunitní dílnu a v plánu je i nízkoprahový klub v suterénu. Právě s tímto nápadem bychom se chtěli přihlásit do projektu „Participativní rozpočet“, který vyhlásila Praha 3. Každý se může se svým nápadem přihlásit a veřejnost pak hlasuje o tom, který z nápadů se bude realizovat. Protože je činžovní dům ve vlastnictví městské části, myslíme, že by náš nápad mohl mít úspěch a potřebnou podporu.

 Dílna, kterou je možné využívat v rámci komunity.
 Komunita také přerozděluje jídlo z potravinové banky potřebným.

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz