Vysloužilý vánoční stromek do popelnice nepatří!
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
03.01.2019
Vánoce v Praze

Vysloužilý vánoční stromek do popelnice nepatří!

Vysloužilý vánoční stromek do popelnice nepatří!
Všechno krásné jednou končí a nejinak je tomu i v případě Vánoc. Stromeček ještě bliká v rohu pokoje, rostoucí kupička jehličí pod ním je ale jasným znamením, že parády už moc nenadělá. Kam s ním?

Všechno krásné jednou končí a nejinak je tomu i v případě Vánoc. Stromeček ještě bliká v rohu pokoje, rostoucí kupička jehličí pod ním je ale jasným znamením, že parády už moc nenadělá. Kam s ním?

Odložit  ovšem na správné místo!

Časy, kdy se vánoční stromek jednoduše rozštípal sekerou a spálil v kamnech, jsou v nenávratnu. Šťastlivců, kteří mají za domem dřevník, kam stromky naskládají, a spálí je na čarodějnice u táboráku, je minimum. Úplně nejjednodušší je položit odstrojený smrček či jedličku vedle kontejneru na směsný odpad, Pražské služby je všechny postupně posbírají. V žádném případě se nepokoušejte nacpat stromek dovnitř, stačí jeden takový a hned je kolem vystláno běžnými odpadky! Některá města, například Brno, žádají obyvatele o rozřezání stromků na menší části – ani ty však nepatří dovnitř. V případě, že máte popelnice v domě či vnitrobloku, odložte usychajícího krasavce na místo, odkud si je popeláři běžně přebírají, pokud možno tak, aby nepřekážel, samozřejmě. A nebojte se, není třeba se honit, městské služby sváží stromky až do konce února, buď popelářskými vozy, nebo mají sjednanou speciální firmu. Pokud byste jim chtěli ulehčit práci, můžete svůj schnoucí poklad sami odvézt do sběrného dvora či kompostárny.

Seznam sběrných dvorů je na webových stránkách psas.cz. Tradičně se ulice a dvory začínají plnit opadanými jehličnany po 6. lednu, ale jejich pravidelný svoz začal už 25. prosince. V Praze se takhle každoročně zlikviduje na tři sta tisíc stromků. Často končí bohužel ve spalovně, protože riziko, že na nich zůstanou ozdobičky nebo háčky, neumožňuje lepší využití. „Stromky jsou nadrceny a následně využity například v zahrádkářském průmyslu. Nedostatečně odstrojené nebo znečištěné stromky putují s ostatním směsným odpadem do ZEVO Malešice, kde jsou energeticky využity,“ říká mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Jde to i ekologicky

Nejlepší je už nepotřebný symbol Vánoc seštěpkovat, kdo má potřebné vybavení, jistě to zná. Máte-li zahradu, můžete strom rozsekat i ručně na menší kousky a vložit do kompostéru, případně osekané větve, pokud mají ještě dost jehličí, použít na přikrytí choulostivějších rostlin. Stromek je ovšem třeba velmi pečlivě odzdobit a zbavit všech háčků a cingrlátek, včetně barevných hliníkových střapečků. Ze stejného důvodu se nedoporučuje odnášet vánoční stromky do lesa, kde by si na nich sice mohla pochutnat divoká zvěř, ale stačí jeden háček, a neštěstí je hotové. Jinde našli ekologickou variantu pro všechny, například ve Vídni svážejí vysloužilé vánoční stromky do elektrárny na lesní biomasu; každoročně takto využijí přes 600 tun stromků. V Belgii a Nizozemsku zase lidé nosí suché jehličnany na pobřeží a dělají si tady obrovské táboráky, zvlášť oblíbené jsou na pláži v Ostende poblíž Amsterdamu. Tato tradice trvá už tři desetiletí. Lidé se sejdou, poklábosí, něco pojí a popijí, a pohledem do zářivých plamenů se rozloučí s Vánocemi.

Zvířátkům ne

Zoologické zahrady každoročně odmítají spoustu lidí, kteří sem s dobrým úmyslem vozí vánoční stromky jako krmivo pro zvířata. Ačkoli jsou jehličnany zpestřením jídelníčku, nebezpečí, že se poraní o zapomenutou vánoční ozdobičku, je příliš vysoké. Navíc stromky už bývají hodně povadlé. Útěchou nám všem může být, že sloni a spol si už dávno labuží – v ZOO totiž končí naprostá většina neprodaných stromků, které prodejci nestačili udat před Vánocemi. Pochutnají si na nich třeba žirafy anebo losi, pro které je to typická zimní potrava.

Z květináče do zahrady

Pokud jste byli prozíraví a koupili si stromek v květináči, jistě už máte taky představu, kde by měl vzkvétat a dělat radost i nadále. Důležité je, aby nebyl příliš dlouho v extrémně teplém prostředí. V každém případě je vhodné přivykat ho na venkovní podmínky postupně. Pěknou tradici mají v Brně, kde si v rámci projektu Vánoční stromky – stromky pro život mohou Brňané zakoupit jedličky v květináči, které pak na jaře společně vysadí na vybrané místo.

Když doslouží „náhražka“

Umělý stromek – logicky – poputuje nejspíš zase na půdu, ale kdyby se vám náhodou už okoukal anebo rozbil, pak vězte, že patří do sběrného dvora a nikoli mezi směsný odpad, dokonce ani do kontejneru na ten tříděný.

 

   Fotografie: Unsplash.com, Pixabay.com