Vánoční prázdniny v Praze a okolí! 9 tipů, jak si je perfektně užít
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
22.12.2018
Vánoce v Praze

Vánoční prázdniny v Praze a okolí! 9 tipů, jak si je perfektně užít

Vánoční prázdniny v Praze a okolí! 9 tipů, jak si je perfektně užít
Udělali jste si mezi svátky volno? Toho se musí využít! Jídla a pití bylo dost, tak je načase vyrazit na čerstvý vzduch nebo za pořádnou zábavou. Pohádky počkají, tak na chvíli vypněte televizi a vyskočte z gauče, protože dobrodružství čeká venku. Jestli ještě nemáte žádné plány, co byste mohli po Vánocích podniknout, inspirujte se našimi tipy, které ocení dospělí i děti. 

Udělali jste si mezi svátky volno? Toho se musí využít! Jídla a pití bylo dost, tak je načase vyrazit na čerstvý vzduch nebo za pořádnou zábavou. Pohádky počkají, tak na chvíli vypněte televizi a vyskočte z gauče, protože dobrodružství čeká venku. Jestli ještě nemáte žádné plány, co byste mohli po Vánocích podniknout, inspirujte se našimi tipy, které ocení dospělí i děti. 

Lyžovačka

Padá! Konečně už padá sníh. To je skvělá zpráva pro všechny milovníky sněhových radovánek, lyžování a snowboardu. Vánoční prázdniny jsou ideální příležitostí pro vyvětrání vaší lyžařské výbavy. Kam to budete mít nejblíž? Do ski areálu Monínec to je z Prahy přibližně hodinu a čtvrt cesty autem. Od 22. prosince tu začíná hlavní sezóna, která bude mírně omezená jen na Štědrý den (od 9:00 do 12:00 za 250 Kč). Každý den si můžete zajezdit od 9:00 do 16:00 a cena celodenního skipasu pro dospělého je 485 Kč. Pokud hledáte menší kopeček, ani ne za třičtvrtě hodiny můžete být ve ski areálu Chotouň. Celodenní permanentka vás vyjde 380 Kč a platí od 9:00 do 17:00. 

Vyjížďka na koni

Možná to bylo vaše tajné přání už od chvíle, kdy jste poprve viděli Tři oříšky pro Popelku. Možná jste si to nikdy pořádně neuvědomili, ale toužili jste po tom a ještě nikdy to nezkusili. Řeč je o vyjížďce na koních. Říká se, že nejkrásnější pohled na svět je právě z koňského hřbetu. Přesvědčte se o tom po letošních Vánocích. Vyrazit můžete sami, s partnerem, s dětmi nebo rovnou s partou kamarádů. Stáj Urban najdete v okrese Praha-západ, na okraji obce Bojanovice. Vyjížďku si můžete domluvit s akreditovanou trenérkou Hanou Kopečnou a hodinová vyjížďka se cenově pohybuje od 500 Kč (skupinový výcvik) do 700 Kč (individuální výcvik). Nejčastějším cílem bývají Bojanovické lesy, údolí Kocáby nebo Masečínské louky. Uvidíte, že si takový zážitek zamilujete a třeba z něj uděláte každoroční tradici.  

Zábava na vlně

Dokonalá zábava pro dospělé i děti – indoor surfing v Surf Areně. Interiérový surfařský simulátor vám umožní zažít, jaké je chytit pořádnou vlnu i daleko od oceánu. Celý zážitek trvá přibližně 2 hodiny. Jestli nemáte se surfováním žádné zkušenosti, nemusíte mít obavy. Nejprve vás čeká úvodní školení s instruktorem, který vám vysvětlí, jak vše bude probíhat a co vás čeká. Vyzkoušíte si jízdu na prkně vleže, vkleče nebo vestoje. Na výběr máte z několika variant vstupného, ale hodina na vlně začíná na 1100 Kč. Surf Arrenu najdete na adrese Tupolevova 772, Praha 9 - Letňany.

Muzeum Smyslů

V Muzeu Smyslů na vás čeká 50 nejrůznějších exponátů v rozmanitých ekosystémech, které se budou snažit zmást všechny vaše smysly a probudit ty, o nichž jste ani nevěděli, že je máte. Navštivte koupelnu, která je vzhůru nohama. Zjistěte, jak se leží na pohovce z hřebíků, staňte se součástí kaleidoskopu nebo prokoukněte kouzlo Amesova pokoje. Základní vstupné stojí 290 Kč a snížené 170 Kč. Muzeum je otevřené celý týden od 9:00 do 21:00. Jen na Štědrý den a na Silvestra bude otevřeno do 18:00.

Pozor, stopa

Místo zasněžené procházky můžete vyzkoušet výlet na běžkách. Pro začátečníky to možná bude trošku adrenalinová zábava, ale uvidíte, že po chvíli tomuto zimnímu sportu přijdete na chuť. Půjčení kompletní výbavy vás vyjde přibližně na 250 Kč/1 den. Tak dobře namažte a vyrazte do hor. Perfektní trasy na běžkování jsou například v Krušných horách, kam z Prahy dojedete za 2 hodiny. Skvělé běžecké tratě najdete také v okolí Ještědu, Liberce nebo Jablonce. Využijte vánočního volna a naplánujte si prodloužený (běžkařský) víkend. 

Křivoklát

Hrady a zámky sice mívají přes zimu více či méně omezený provoz, ale když se vydáte mezi svátky na Křivoklát, určitě nebudete zklamaní. Od 27. do 31. prosince je hrad přístupný od 12:00 do 15:00. Z prohlídkových okruhů stále můžete navštívit ten, který vede přes gotické paláce. V rámci něj uvidíte druhé hradní nádvoří, Augustovo vězení, hladomornu, kapli, malý a velký sál, obrazárnu, Stříbrnici nebo místnosti věnované Filipíně Welserové. Délka okruhu je 80 minut a základní vstupné je 170 Kč. Křivoklátsko je nádherné a po návštěvě hradu si můžete udělat ještě zimní procházku v lese. 

Smetanova vyhlídka a vyhlídka Máj

Pohled na meandrovité rameno Vltavy patří mezi jedny z nejkrásnějších. Tentokrát nechte auto doma a udělejte si výlet autobusem. Na Smíchovském nádraží nasedněte do autobusu směr Teletín. Odtud se pěšky vydejte na první zastávku vaší cesty – známou vyhlídku Máj. Potom pokračujte po žluté turistické značce směrem k Smetanově vyhlídce. Udělejte si s sebou horký čaj nebo kafe do termosky a kochejte se. 

Obora Klánovice

Vezměte děti, pejska a vydejte se na krásnou procházku Klánovickým lesem. Vaším cílem bude malebná obora s jeleny a daňky, u kterých všichni budete chtít strávit minimálně celé odpoledne. Připravte si foťáky, protože úroveň roztomilosti tady nezná mezí. Dojet sem můžete klidně autobusem č. 221 z Černého Mostu. 

České středohoří

Objevujte krásy Českého středohoří! Vyšlápněte si na Říp, který je pro naše dějiny tolik významný, že by tohle místo měl alespoň jednou za život navštívit každý Čech. Z Prahy jste tu za necelou hodinu cesty (směrem na Roudnici na Labem). Dál na západ pak můžete vyrazit na další výšlap. Najdete tu totiž kopce Raná a Oblík, ze kterých je skutečně překrásný výhled. Na Rané kromě toho často létají paraglidisté a když budete mít chuť, můžete si zaplatit tandemový let. 

 

   Fotografie: unsplash.com, hrad-krivoklat.cz, cs.wikipedia.org, muzeumsmyslu.cz, facebook.com/surfarenapraha