Tři oříšky pro Popelku, Anděl Páně nebo Kouzelník Žito. Na co budete letos o Vánocích koukat vy?
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
22.12.2018
Vánoce v Praze

Tři oříšky pro Popelku, Anděl Páně nebo Kouzelník Žito. Na co budete letos o Vánocích koukat vy?

Tři oříšky pro Popelku, Anděl Páně nebo Kouzelník Žito. Na co budete letos o Vánocích koukat vy?
Milují je malí i velcí a Vánoce si bez nich jednoduše nedokážeme představit. Ano, řeč je o vánočních pohádkách. O pohádkách, které k tomuto času neodmyslitelně patří. Máte rádi spíš starou dobrou klasiku, oblíbili jste si novější české pohádky, nebo se nejvíc těšíte na letošní novinky od České televize? Nastudujte si náš pohádkový speciál, ať vám žádná neunikne.

Milují je malí i velcí a Vánoce si bez nich jednoduše nedokážeme představit. Ano, řeč je o vánočních pohádkách. O pohádkách, které k tomuto času neodmyslitelně patří. Máte rádi spíš starou dobrou klasiku, oblíbili jste si novější české pohádky, nebo se nejvíc těšíte na letošní novinky od České televize? Nastudujte si náš pohádkový speciál, ať vám žádná neunikne.

Díky pohádkám zažíváme tu potřebnou chvilku klidu, na kterou jsme se při hektických přípravách tolik těšili. Pokud se chcete pomalu naladit na vánoční atmosféru, na ČT1 začínají s vysíláním vánočních pohádek už týden před Vánoci. Od 17. prosince se každý den ve 20:00 můžete na jednu těšit – v pondělí to bude Dešťová víla, v úterý Svatojánský věneček, ve středu Čert ví proč, ve čtvrtek Peklo s princeznou, v pátek Štastný smolař, v sobotu Dvanáct měsíčků a v neděli Anděl Páně. A pak už to propukne ve velkém.

Tři oříšky pro Popelku 

Libuška Šafránková v nezapomenutelné roli Popelky. Na otázku, bez které pohádky si nedokážete Vánoce představit, většina Čechů odpoví, že právě bez ní. Hudba Karla Svobody a pohled na Juráška nás všechny dokonale naladí na tu správnou atmosféru.

Kdy: 24. 12. od 20:40 na ČT1

Šíleně smutná princezna

Václav Neckář a Helena Vondráčková v pohádkové hudební komedii z roku 1968. Písně Jana Hammera a Ivo Fischera se staly (a stále jsou) hity. Znám jednu starou zahradu nebo Miluju a maluju si dodnes vybaví snad každý.

Kdy: 24. 12. od 15:55 na ČT1

Zlatovláska

Pohádka, díky které se proslavil především zámek princezny Zlatovlásky – Červená Lhota, skončila na dlouhá léta v trezoru. V malé roli rybáře se tu objevil Jan Tříska. Po jeho emigraci do USA v roce 1977 se Zlatovláska nesměla vysílat. 

Kdy: 24. 12. od 8:40 na ČT1

Princezna se zlatou hvězdou

Filmová pohádka režiséra Martina Friče z roku 1959 s Marií Kyselkovou a Josefem Zímou v hlavních rolích se natáčela především v ateliérech, ale pozorní diváci určitě poznají také záběry ze zahrad zámku v Průhonicích. Zajímavostí této pohádky je, že jsou všechny dialogy pronášeny ve verších. A věděli jste, že měla princeznu Ladu hrát úplně jiná herečka?

Kdy: 24. 12. od 17: 05 na TV Nova

Pyšná princezna

Princezna Krasomila, král Miroslav a zpívající poupátko. Taky jste jako malí moc nemuseli černobílé pohádky, ale teď o to víc vidíte jejich přednosti? Třeba natáčení v nádherných exteriérech, na zámku Hluboká, na Panské skále nebo v Třeboni, jedinečné kostýmy Theodora Pištěka nebo báječné obsazení hlavních i vedlejších rolí. 

Kdy: 24. 12. od 18:40 na TV Nova

Byl jednou jeden král

Pohádka, která je hereckým koncertem dvojice Jan Werich a Vlasta Burian. Vychází z děje klasické pohádky Sůl nad zlato, ale je plná komických situací krále a jeho rádce Atakdále. „Já jsem tajtrlík? Ty jsi tajtrlík. Hádáš se tady s křeslem, čepice ti vstává na hlavě, svíčka mně zhasla a já jsem tajtrlík? Zaprvé nevím, co to je, a zadruhé mě to uráží!”

Kdy: 24. 12. od 17:20 na ČT1

Honza málem králem

Jiří Korn v roli hloupého Honzy, který slezl z pece a vydal se do světa, ve kterém pomáhá, komu může a dokonce najde i svoji milou Marušku, kterou hraje Naďa Konvalinková. Pamatujete si, jak se vaří sekyrková polívka? Připomeňte si to letos o Vánocích.

Kdy: 24. 12. od 12:50 na ČT1

O princezně Jasněnce a létajícím ševci

Jan Potměšil jako mladý ševcovský učeň a Michaela Kuklová jako princezna Jasněnka uvězněná v temném sídle čarodějnice. Zdeněk Troška natočil tuto pohádku v roce 1987 a my máme dodnes špatné sny z Řimbucha v podání Oty Ševčíka. 

Kdy: 24. 12. od 18:35 na TV Prima

S čerty nejsou žerty

„Je to rebel!“ „Máchale, spadlo ti to! Asi vítr.“ Ty a spoustu dalších hlášek jsme převzali i do našich každodenních konverzací s rodinou nebo s kamarády. Tuhle čertovskou pohádku milujeme. Vladimír Dlouhý a Ondřej Vetchý v hlavních rolích excelují a nechybí ani připomenutí toho, že by si lidé neměli myslet, že zlo nezůstane potrestáno.

Kdy: 26. 12. od 20:20 na TV Nova

Tři bratři 

Svěrák, Uhlíř a zase Svěrák. Už jen tato kombinace je pro nás určitou zárukou kvality a musíme říct, že jejich hudební pohádka nás rozhodně nezklamala. Písničky, které si hned zamilujete, překrásné lokality, na kterých se natáčelo a herecká jména jako Tomáš Klus, Vojtěch Dyk, Zdeněk Piškula nebo David Matásek nás donutí si Tři bratry pustit i letos.

Kdy: 24. 12. od 20:15 na TV Nova

Anděl Páně 2

Matla a zmetek pekelnej alias anděl Petronel a čert Uriáš tentokrát hledají na světě jablko ze stromu poznání. Hledají ho v zasněženém Českém Krumlově a samozřejmě u toho nechybí spousta vtipných biblických narážek. Bez andělských vánočních pohádek Jiřího Stracha by to nebyly pravé Vánoce. První díl budou vysílat 23. 12. od 20:00 na ČT1.

Kdy: 25. 12. od 20:00 na ČT1

Kouzelník Žito

Česká televize také o letošních Vánocích přichází s novou vánoční pohádkou, která tentokrát vychází z českých pověstí a dává možnost zazářit i mladým hercům, z nichž nejspíš budete znát Annu Kadeřávkovou. V pohádce uvidíte také Jiřinu Bohdalovou nebo Tatianu Vilhelmovou a Bolka Polívku.

Kdy: 24. 12. od 19:00 na ČT1

Dvanáct měsíčků

Klasická česká pohádka v novém kabátě a pod taktovkou režiséra Karla Janáka získala znovu na popularitě. Natáčela se ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm, což jí dodává na autentičnosti. V pohádce exceluje Ivana Korolová v roli rozmazlené Květy (nebo spíš Květulilinky), která vás dva dny před Štědrým dnem dokonale pobaví.

Kdy: 22. 12. od 20:00 na ČT1

Čert ví proč

Další ze série čertovských pohádek, protože trochu strachu z pořádného pekla ještě nikdy nikomu neuškodilo. Pohádka o tom, jak můžete převézt i samotného Lucifera. Láska zvítězí, hříšníci budou potrestáni a na závěr vám ještě zazpívá Zuzana Navarová.

Kdy: 19. 12. od 20:00 na ČT1

O zakletém králi a odvážném Martinovi

Na svatého Štěpána se můžete těšit na druhou letošní novinku od České televize. Princezna Michaela se rozhodne najít kouzelnou korunu krále Svaroga, aby s její pomocí uzdravila těžce nemocného otce. Vydá se vstříc nebezpečí, které ji cestou do zakletého království čeká v podobě nástrah zlého čaroděje Vlkana.

Kdy: 26. 12. od 20:00 na ČT1

Bez které pohádky si nedokážete Vánoce představit vy? Jste spíš na českou klasiku nebo fandíte pohádkovým novinkám? Napište nám do komentářů.

 

Fotografie: csfd.cz