Obdarujte letos o Vánocích ty, kteří to skutečně potřebují
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
04.12.2018
Vánoce v Praze

Obdarujte letos o Vánocích ty, kteří to skutečně potřebují

Obdarujte letos o Vánocích ty, kteří to skutečně potřebují
Vánoce by měly být především o tom, že se sejdeme s těmi, které máme rádi. Čas, který jeden druhému věnujeme, je to nejcennější. Věříme, že je mezi námi spousta lidí, kteří mají podobný názor. Pokud jste jedním z nich, pořiďte letos k Vánocům skutečné, smysluplné dárky. Někdo třeba díky vám dostane úplně první pár bot, někomu možná zachráníte život. Připravili jsme pro vás seznam těch, kteří na vaši pomoc čekají.

Vánoce by měly být především o tom, že se sejdeme s těmi, které máme rádi. Čas, který jeden druhému věnujeme, je to nejcennější. Věříme, že je mezi námi spousta lidí, kteří mají podobný názor. Pokud jste jedním z nich, pořiďte letos k Vánocům skutečné, smysluplné dárky. Někdo třeba díky vám dostane úplně první pár bot, někomu možná zachráníte život. Připravili jsme pro vás seznam těch, kteří na vaši pomoc čekají.

Skutečný dárek

Pomoc lidem v nouzi

Oslík, koza, přístup k pitné vodě, tabule do školy, teplé oblečení, ale také ošetření nemocného nebo bezpečný porod. Podobné „dárky“ můžete pořídit na charitativním e-shopu Člověka v tísni. Zakoupeným darovacím certifikátem uděláte radost nejen pod stromečkem, ale hlavně přímo tam, kam dárek poputuje. Pomáhat můžete také pravidelně, a to prostřednictvím veřejné sbírky Skutečná pomoc. Organizace Člověk v tísni pomáhá tam, kde je to potřeba – v České republice i v zahraničí, a to již od roku 1992.

Ježíškova vnoučata

Pro seniory v domovech

Projekt Českého rozhlasu, který se snaží splnit sny osamělým babičkám a dědečkům v domovech pro seniory. Ať už věnujete dárek nebo zážitek, je jasné, že se to neobejde bez velké dávky emocí. Staří lidé si občas přejí i úplné maličkosti, ale nejdůležitější je pro ně kontakt, třeba právě se samotným „Ježíškovým vnoučetem“. Potřebují cítit zájem a lidskost, vidět, že na ně lidé nezapomněli. Na Slevomatu může menší částkou přispět více lidí i na dražší dárky.

Kromě toho můžete pomoct i naprostou maličkostí. Ježíškova vnoučata právě chystají něco velkého a krásného - potřebují vánoční přání od dětí, hodně přání. Nejlépe ručně malovaných. Rádi by je přibalili k malému dárku, který chystají pro babičky a dědečky v domovech pro seniory a dalších zařízeních, které jsou do projektu zapojeny. Pokud doma máte malé umělce, vytvořte s nimi přání a pošlete je do 14. prosince na adresu Martin Ondráček, Český rozhlas, Vinohradská 12, Praha 2, 120 99. Má to smysl!

Milý Ježíšku

Pro děti z dětského domova

Martinovi Kučerovi a Vojtěchu Pauknerovi bylo jen 16 let, když spustili projekt Milý Ježíšku. Jejich hlavní myšlenkou bylo udělat hezčí Vánoce dětem z dětských domovů. Letos „Ježíšci“ oslaví už šestý ročník projektu. Loni začali rozdávat radost i dětem z rodin, které jsou v obtížné životní situaci. Celý projekt je jednoduchý a transparentní. Dárce si vybere, které přání chce vyplnit, zarezervuje si ho, pak už dárek koupí a přímo ho pošle dítěti na adresu dětského domova. Je to hračka!

Nocleženka

Noc v noclehárně pro lidi bez domova

„Nemůžeme pomoci každému, ale každý může pomoci někomu“, tak zní heslo projektu Nocleženka. Zakoupením nocleženky v hodnotě 100 Kč umožníte jednomu člověku bez domova přespat v noclehárně Armády spásy. Kromě toho dostane ubytovaný člověk také polévku s pečivem, teplý nápoj, může si dát teplou sprchu a provést osobní hygienu.

Oběd pro dalšího

Oběd pro lidi bez domova

Dobrý skutek, po kterém vám bude lépe chutnat. V pražských restauracích Lokál si totiž kromě výborného guláše můžete objednat taky Oběd pro dalšího. Poukázka vyjde na 90 Kč a dostane se do rukou lidí bez domova z organizací Nový prostor, Praguelic a Jako doma.

Betlém nenarozeným

Pro budoucí maminky v nouzi

Největším dárkem pro každou maminku je to, když se jí narodí zdravé dítě. Ale také to, když mu může zajistit bezpečné útočiště. Proto je tu nadační fond Betlém nenarozeným, který pomáhá těhotným ženám v tísni. Nabízí jim střechu nad hlavou v azylovém domě, ale také pomocnou ruku a poradenství, když je potřebují. Podpořit malé „Ježíšky v Betlémě“ můžete i vy – na Daruj správně nebo dárcovskou SMS ve tvaru DMS BETLEM na telefonním čísle 87 777. Cena DMS je 30 Kč.

Nadace Emil

Pomoc handicapovaným dětem

Spolu s nadací Emil můžete podpořit sportující handicapované děti. Díky radosti ze sportu snáze překonávají vlastní handicap. Získané finanční prostředky jsou investovány hlavně na nové nebo lepší sportovní zázemí a rehabilitaci. Přispět můžete hned několika způsoby. Zasláním dárcovské DMS EMIL 30 (nebo DMS EMIL 60, podle toho, kolik chcete přispět) na číslo 87 777. Dále na Daruj správně nebo pošlete finanční dar přímo na účet Emila: 235966264/0300.

Pes v nouzi

Pro pejsky v útulcích

Také mají svá vánoční přání, jen je nemůžou říct nahlas. Plná miska, hezká bouda, pamlsky nebo hodný majitel. Jestli si psího společníka nemůžete přímo pořídit domů, zkuste pomoci jinak. Nadační fond Pes v nouzi pomáhá psům v nesnázích. Spustili také projekt Psí přání, který se snaží udělat pejskům z útulků krásné Vánoce.

Ponožky od babičky

Pro babičky a dědečky v Elpidě

Ponožky už dávno nejsou dárkem, nad kterým by někdo ohrnoval nos. Naopak! A co teprve ponožky, které pomáhají? Ponožky od babičky jsou ručně pletené z darovaných zbytků vlny. Do jejich pletení je zapojeno více než 200 babiček z celé České republiky a každý kousek je originál. Výtěžek z jejich prodeje jde na aktivity Centra Elpida pro seniory, ale také na honoráře pletařek. Takže letos to chce hlavně klid a nohy v teple.

 

Víte o dalších smysluplných dárcích, které pomáhají? Budeme rádi, když je zmíníte v komentářích.

 

   Fotografie: Unsplash.com, facebook.com/jeziskovavnoucata, facebook.com/ArmadaSpasy, instagram.com/ambiente, emilnadace.cz, facebook.com/ponozkyodbabicky.