Válka pohlaví – žena mrzne, muž se potí, aneb tahanice o topení
City-Dog.cz | pražský žurnál
2
02.02.2019

Válka pohlaví – žena mrzne, muž se potí, aneb tahanice o topení

Válka pohlaví – žena mrzne, muž se potí, aneb tahanice o topení
Určitě to znáte, stačí krátká procházka a zatímco Pepa má ruce pořád jako kamínka, Máňa je má jako led. A to ani nemusí mrznout. Vlastně ani není třeba chodit ven. Většina žen se klepe zimou i doma, zatímco ten jejich se potí v tričku. Bitva o termostat je nedílnou součástí života v páru…

Určitě to znáte, stačí krátká procházka a zatímco Pepa má ruce pořád jako kamínka, Máňa je má jako led. A to ani nemusí mrznout. Vlastně ani není třeba chodit ven. Většina žen se klepe zimou i doma, zatímco ten jejich se potí v tričku. Bitva o termostat je nedílnou součástí života v páru…

Takového tuku po těle a k ničemu, říká si nejedna žena při pohledu do zrcadla, zatímco noří své promrzlé nohy do tlustých fuseklí. „Nesahej na mě, jsi jako led,“ odtáhne se muž, když drahá láskyplně vklouzne dlaněmi pod jeho tričko. Ale aby přitopil, to ne! Podle agentury Corgi Home Plan až 40 % žen potají pouští doma topení na víc, když se partner nedívá. Při teplotách, kdy muži už padají vedrem, totiž jejich drahé polovičky teprve začínají ožívat. Zato při stupních, kdy je fajn mužům, dámy drkotají zubama.

Studené ruce a nohy jsou skoro něco jako druhotný pohlavní znak – trápí totiž v naprosté většině dámy. Když sáhnete na ruku ženě, bude ji mít pokaždé pravděpodobně o něco chladnější než muž, a to až o tři stupně Celsia! Hormony, menší vzrůst, méně svalů, pomalejší metabolismus; to všechno jsou aspekty, které za to můžou. Zatracený estrogen! Fakt, že v zimě (ale mnohdy ani v létě) nepomůžou ženě ani rukavice ani peřina, je další z důsledků toho, že je schopná dát život. Podle mnoha vědců ženy totiž cítí chlad jinak než muži proto, že nám jinak fungují vnitřní pochody. Když je zima chlapovi, krev spěchá do kůže a snaží se s chladem vyrovnat. U ženy, coby potenciální matky, to příroda zařídila tak, aby krev mířila do středu těla, a chránila tak před chladem především orgány nutné pro početí a donošení dítěte.

Ve skutečnosti pocit chladu možná daleko víc než s hormony souvisí s množstvím svalové hmoty. Ženské tělo je jinak stavěné než mužské, má méně svalů. A právě svaly jsou taková teplárna, skvěle hřejí, protože jsou plné krevních cév. Čím více svalů, tím lepší prokrvení a tím větší teplo. Navíc to, že muži mají více svalů, znamená, že i jejich bazální metabolismus pracuje rychleji než ten ženský, mají přirozeně rychlejší vstřebávání potravin a spalování než ženy – a to až o 23 %. Při spalovaní vzniká energie – teplo, lidské tělo se ohřívá; čím rychleji tělo spaluje, tím vyšší má teplotu. „Znát účinky složení těla je klíčový objev pro to, jak studené budete mít ruce. Například ženy a děti mají méně svalové hmoty, takže zimní vybavení pro ně, třeba rukavice, by měly být tomu uzpůsobeny a být více zateplené,“ dodává doktorka Stephanie Payne z univerzity v Cambridge.

Říkáte si, k čemu tedy všechen ten tuk po těle? Neměl by zahřívat? Bohužel. Je to sice perfektní izolant, tedy zvládá teplo udržet, ale jakmile vyprchá, trvá mnohem déle, než si ho tělo opět vytvoří. To svaly umí s teplem pracovat mnohem lépe. Zatímco ženské tělo obalené tukem si ho v sobě syslí, to mužské ho sice tak dlouho neudrží, ale zase ho neustále vyrábí; svalová elektrárna zkrátka jede neustále na plný výkon. Aby toho nebylo málo, ženské cévy se zužují mnohem rychleji než ty mužské, proto končetiny rychleji prochladnou. Devět z deseti postižených nemocí zvanou Raynaudův syndrom, který se projevuje přechodným nedokrvením prstů, jsou ženy. A zase je za tím on – estrogen! Tento hormon totiž zahušťuje krev a zpomaluje její přívod do drobných cévek. Mimochodem, některým ženám bývá větší zima také během menstruace. Den před jejím začátkem totiž klesá hladina železa v těle, což způsobuje nedostatek červených krvinek, a to vede ke ztrátě tělesné teploty.

Většinou jsou studené ruce a nohy jen pokusem těla o regulaci teploty v těle a není důvod se obávat. Pokud ale nohy zároveň modrají či fialoví, mohlo by za tím být něco horšího, třeba problémy se štítnou žlázou, cukrovka anebo zmíněný Reynaudův syndrom. V tom případě to chce raději zajít k lékaři. Jinak je to holt jen o těch ponožkách a domácím teplíčku. A v tom bývá zakopaný pes.

Vám je zima, partnerovi vedro. Jeden přidává, druhý stahuje. Umět doma nastavit správnou teplotu na topení je doslova součástí receptu na šťastné manželství. Mnohý muž se diví, že je choť jako kus ledu, jenže když vám kolem hlavy fičí severák a vystrčit nohu zpod duchny znamená riskovat omrzliny, pak se nemůže divit, že paní domu nemíní nadzvednout byť i jen její cíp. Jak moc tedy doma topit? Podle průzkumu britského deníku Daily Mail se přesně o tohle hádá více než 55 procent partnerských párů. To, jaké číslo ovládne termostat, případně zda v noci otevřít či neotevřít okno, nakonec může způsobit doma pěkné dusno. Vědci sice přišli s tím, že znají ideální teplotu, která by měla vyhovovat oběma pohlavím – podle nich by při 22 stupních Celsia měl být hádkám konec – není však třeba říkat, že realita je jiná. Už jen proto, že jiní vědátoři zase tvrdí, že komfortní teplota pro ženy je 25 stupňů Celsia. Tak a teď babo raď!

 

   Fotografie: Unsplash.com