11 tipů, jak si užít léto v Praze, i když je venku horko k padnutí
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
25.06.2019
Léto v Praze

11 tipů, jak si užít léto v Praze, i když je venku horko k padnutí

11 tipů, jak si užít léto v Praze, i když je venku horko k padnutí
Horko ve městě může dát člověku zabrat. V tramvaji se vzduch ani nehne, máte pocit, že se každou chvilkou roztečete a nejradši byste strávili celý den v ledové vaně. Léto v Praze má ale zaručeně i své kladné stránky. Máme pro vás několik tipů, díky kterým si život v hlavním městě užijete, i když je venku 35 stupňů. A nemáme na mysli jen večerní posezení na náplavce.

Horko ve městě může dát člověku zabrat. V tramvaji se vzduch ani nehne, máte pocit, že se každou chvilkou roztečete a nejradši byste strávili celý den v ledové vaně. Léto v Praze má ale zaručeně i své kladné stránky. Máme pro vás několik tipů, díky kterým si život v hlavním městě užijete, i když je venku 35 stupňů. A nemáme na mysli jen večerní posezení na náplavce.

Schovejte se ve vnitrobloku

Základem všeho je vědět, kam se schovat, když je slunce příliš. Právě v takových chvílích nejvíce oceníte chládek pražských vnitrobloků a pavlačí. Můžete se v nich schovat a v klidu pokračovat v práci s ledovou kávou v ruce. Některé vnitrobloky žijí i dalšími aktivitami. Mezi naše nejoblíbenější patří například Bar/ák na Florenci, kde se zpívá, tančí, hraje i workshopuje. Skautský institut u Staroměstského náměstí je naší srdcovou záležitostí. Můžete si vybrat, ve kterém patře pavlačového domu se usadíte, ale skvělá atmosféra tu na vás čeká opravdu u každého stolu. Na turisty tady prakticky nenarazíte a pořádají tu nejrůznější akce jako společné cvičení jógy, pohybové dílny, debaty, přednášky, promítání filmů nebo swingové tančírny.

Jezte na čerstvém vzduchu

Kamenné restaurace vyměňte za jídlo na čerstvém vzduchu. Kam v Praze na nejlepší jídlo do ruky? Stačí se podívat do naší interaktivní Street food mapy. Milovníci Manifesto Marketu na Florenci už určitě netrpělivě čekají na otevření nového Manifesta na Smíchově. Na dvorku Národního domu na Smíchově se 19. července otevře nová oáza pohody, gastronomických a kreativních konceptů i skvělé zábavy. Smíchovskému Manifestu na náměstí 14. října nebude chybět ani vodní plocha a spousta zeleně, což je další z důvodů, proč sem v létě vyrazit.

Uvelebte se na Střeleckém ostrově

Léto přeje piknikům. Stačí zabalit deku, hodně Prosecca, půlku melounu a užít si posezení s přáteli na některém z oblíbených piknikových míst. Pokud se vám ale nechce připravovat košík s potřebným vybavením, zajděte na Střelecký ostrov, kde se o občerstvení postarají v boho království zvaném Cocovan. Piknik si tu můžete klidně i objednat! Zdejší indiánský karavan vás bude zásobovat skvělou kávou, limonádami a dobrotami, které si můžete vychutnat v jejich slavném týpí, ale také na boho Pontonu. Ponton je bar na Vltavě, který ožívá hudebními akcemi a mejdany se skvělou atmosférou. Tady nesmíte chybět.

Zchlaďte se u vody

Občas přijdou chvíle, kdy stín nestačí a člověk se potřebuje zchladit. Potom doceníte několik tipů, kam jít v Praze k vodě. Kromě známých míst jako Žluté lázně, Podolí nebo Aquapalace Praha v Čestlicích se můžete koupat i jinde. Co třeba Biotop Lhotka, přírodní koupaliště Motol, Šeberák, Džbán nebo písečná pláž na břehu Berounky?

Večeřte s výhledem na Prahu 

Máte po práci a nevíte, co s načatým večerem? Dneska místo přeplněné náplavky dejte přednost posezení s bezkonkurenčním výhledem na Prahu. Možností máte hned několik. Chybu ale rozhodně neuděláte, když vyrazíte směr Pražský hrad do Kuchyně. Koncept zdejšího stolování je opravdu originální. V rámci jejich večerní hostiny vám naservírují výběr předkrmů, polévku, hlavní jídlo, které si vyberete na plotně a dezert. K tomu všemu si dejte čepované plzeňské pivo a vychutnejte si jeden z nejkrásnějších výhledů na Malou Stranu.

Udělejte si táborák

Chybí vám výlety do přírody? I po práci si můžete užít spoustu zábavy ve víkendovém stylu. Vyrazte v Praze grilovat nebo si zajděte opéct špekáčky. Nemusíte jezdit na chalupu, k babičce ani kupovat vlastní přenosný gril. Po Praze totiž najdete několik míst s ohništěm, kde si můžete naložené steaky a zeleninu vesele ogrilovat. U většiny se dá navíc pohodlně zaparkovat nebo jsou kousek od zastávky, takže vašemu večeru u táboráku už nestojí nic v cestě.

Jezděte přívozem

Díky přívozům příjemně narušíte každodenní stereotyp a uvidíte Prahu zase z jiné perspektivy. Je to snadné, rychlé a není to vůbec drahé – cesta lodí vás nevyjde na víc než jízda tramvají nebo autobusem, ale zážitek bude mnohonásobně větší. V létě navíc blízkost vody oceníte dvojnásob. Kudy a v jakých intervalech jezdí pražské přívozy, najdete zde.

Zajděte na skleničku

Horké letní večery přímo vybízejí k posezení se skleničkou dobrého vína. Vyrazte na ochutnávku výborných moravských, italských nebo francouzských vín a užijte si večer v dobré společnosti. V těchto pražských vinárnách a vinotékách určitě nezůstanete jen u jedné skleničky. Znáte například kouzelnou vinárnu v uličce za Anežským klášterem? Zajděte se nejdříve podívat do kláštera, kde to až do září bude žít rozmanitým programem Anežka LIVE! a potom se přesuňte do Vinárny U svaté Anežky.

Zažijte letní filmovou noc 

Koukli byste se na nějaký film, ale nechce se vám sedět doma, když je venku tak krásně? Vyrazte na promítání pod širým nebem. Letní kino je fenomén, který jde napříč generacemi a v Praze si jeho kouzlo můžete vychutnat hned na několika místech. Ve Žlutých lázních se promítají filmy akční, sci-fi, romantické i rodinné. V Kasárnách Karlín si přijdou na své fanoušci artových snímků, kultovních klasik i domácí produkce. Pražskou kulturní scénu letos doplnilo nové letní kino Be2Can, které bude v projektu s názvem Gauč ve Stromovce uvádět snímky z největších světových festivalů.

Prohlédněte si Invalidovnu

Na začátku května proběhlo oficiální otevření Invalidovny a spolu s ním i zahájení 6měsíčního pop-up projektu Invalidovna Open. V rámci něj je tato historická budova po dlouhých letech zpřístupněna veřejnosti a ožívá nejrůznějšími akcemi. Divoké matky právě otevřely v Invalidovně kavárnu, která je otevřená od 15:00 do 22:00. Vzniká tu také komunitní zahrada, 3Kurátorky připravují vernisáže a výstavy a můžete nahlédnout i do interiéru Invalidovny. Komentované prohlídky probíhají od pátku do neděle od 10:00 do 16:00. Délka prohlídky je cca 45 minut a vstupné je 100 Kč, snížené 70 Kč a rodinné vstupné 260 Kč.

Vyrazte na dary moře

Jak si v Praze lépe navodit atmosféru dovolené u moře než s mořskými plody. Na ústřice zajděte do Brut. - Wines & Oysters, báječnou chobotnici vám připraví v bistro Mistro ve Vršovicích, v Dóttiru mají ryby dovážené přímo z Islandu a Rybistro na náměstí Jiřího z Poděbrad potěší všechny milovníky ryb a mořských plodů na grilu.

 

Fotografie: city-dog.cz, Unsplash.com, facebook.com/gaucvestromovce