11 výstav, které končí už za pár dní. Využijte poslední možnosti, kdy je můžete vidět
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
13.02.2018

11 výstav, které končí už za pár dní. Využijte poslední možnosti, kdy je můžete vidět

11 výstav, které končí už za pár dní. Využijte poslední možnosti, kdy je můžete vidět
Začátek nového roku nám přinesl nejen spoustu zajímavých akcí, ale také výstav. U některých z nich teď máte poslední příležitost je naposledy vidět, končí totiž během února. Ať už vás láká malba, fotografie, historie nebo něco jiného, udělejte si kulturní odpoledne. Můžete se těšit na závěrečné komentované prohlídky, doprovodný program a na velkou dávku umění dokonce zdarma!

Začátek nového roku nám přinesl nejen spoustu zajímavých akcí, ale také výstav. U některých z nich teď máte poslední příležitost je naposledy vidět, končí totiž během února. Ať už vás láká malba, fotografie, historie nebo něco jiného, udělejte si kulturní odpoledne. Můžete se těšit na závěrečné komentované prohlídky, doprovodný program a na velkou dávku umění dokonce zdarma!

Paralelní pozdravy

Anna Hulačová a Jana Vojnárová se sešly při společném projektu, který doslova propojuje dva různé umělecké světy. Sochy a malby zde vzájemně prostupují, aby vytvořily jedinečný celek. Tato dvě média, fyzikálně odlišná, mezi sebou komunikují. Mají tematické pouto, které funguje jako brána do jednoho světa a naopak. Jako důkaz, že paralelní světy existují. Vstupné je zdarma. Více informací o výstavě najdete zde.

Konec výstavy: 16. 2. 2018

Místo: Galerie NoD, Dlouhá 33, Praha 1

Pocta detailu

Design jako svébytná součást modernistické architektury a interiéru. Výstava kurátora designu a architektury Adama Štěcha a grafických designérů Jana Klosse a Matěje Činčery ze skupiny OKOLO byla představena nejprve v Londýně v rámci přehlídky Brompton Design District. U designerských nadšenců, kritiků nebo kurátorů designu měla velký úspěch. Nyní byla v rozšířené verzi představena také na domácí půdě a vy máte ještě několik dní možnost prohlédnout si stovky fotografií, které Adam Štěch nashromáždil na svých cestách při hledání architektonických pokladů. Poslední den výstavy se můžete přidat ke komentované prohlídce s autory výstavy. Vstup je zdarma. Více informací najdete zde.

Konec výstavy: 16. 2. 2018

Místo: Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80/3, Praha 1 

Kořeny

Tři ženy, tři odlišné způsoby hledání vlastní identity, ženské přirozenosti a síly. Jeden společný projekt. Terezie Kolářová, Kristýna Cílková Novaldi a Pavla Vachunová spojily své umělecké síly a vznikla z toho výstava, kterou můžete ještě několik dní navštívit i vy. Odlišné formální prostředky, které dohromady působí jako výpověď o niterních potřebách člověka, o hledání jistot v nejisté době. Přijďte na dernisáž s komentovanou prohlídkou přímo s autorkami a kurátorkou Veronikou Marešovou. Akce proběhne 23. 2. od 18:00 a vstup je zdarma. Více informací o výstavě najdete zde.

Konec výstavy: 23. 2. 2018

Místo: Galerie Pragovka, Kolbenova 923/34a, Praha 9

Paříž, můj osud

Výstava Michaela Wellnera Pospíšila přináší výběr nejzajímavějších fotografií z jeho archivu z města nad Seinou. Snímky vznikaly během autorova pobytu v Paříži, který trval téměř čtyři desítky let. Při pohledu na fotky z Paříže doslova pocítíte nutkání na výlet do města lásky a umění. Nebo alespoň touhu prožít jeden den po francouzsku. Degustace pocitů a citů znázorněných „en passant“ každodenním chodcem a jeho fotoaparátem, který má vždy po ruce. Vstup je zdarma, více o výstavě se dozvíte zde.

Konec výstavy: 24. 2. 2018

Místo: Francouzský institut – Galerie 35, Štěpánská 35, Praha 1

200 let poštovní schránky

Poštovní schránky se u nás nastálo začaly používat od roku 1817, proto jsme v loňském roce mohli oslavit 200 let od jejich zavedení v českých zemích. Při této příležitosti vznikla v Poštovním muzeu rozsáhlá výstava, kde můžete vidět známé i méně známé typy schránek, tak jak se za celá ta léta vyvíjely. Jak dříve vypadaly domovní schránky? K čemu sloužily poštovní přihrádky nebo odkládací schránky? Jak se postupně vyvíjela velikost nebo barva schránek? To se dozvíte právě na této výstavě. Expozice je doplněna také o fotografie Evžena Janouška, který při svých cestách po světě věnoval svou pozornost právě schránkám. Vstupné je 50 Kč a zvýhodněné jen 10 Kč. Další informace najdete zde

Konec výstavy: 25. 2. 2018

Místo: Poštovní muzeum Praha, Nové mlýny 2, Praha 1

Barevné klenoty naší ptačí říše

Ptačí říše skrývá spoustu nádherných klenotů. Papoušky zná celý svět, ale jaké barevné opeřence najdete v našich končinách? V Ornamentální zahradě Botanické zahrady v Troji je pro vás ještě stále otevřena už 10. výstava s ornitologickou tematikou. Těšit se můžete na záběry nejbarevnějších zástupců naší ptačí říše. Kromě toho můžete zkusit hádat, jaké hlasové projevy jednotliví opeřenci vydávají. Můžete zde také vidět různé způsoby krmení ptáků a krásné ptačí budky. Vstupné je 85 Kč, ale platí na celou venkovní expozici, takže se po výstavě můžete projít zimní zahradou s výhledem na Prahu. Více informací najdete zde

Konec výstavy: 25. 2. 2018

Místo: Botanická zahrada Praha, Trojská 800/196, Praha 7

Arcivévoda Ferdinand II. Habsburský. Renesanční vladař a mecenáš mezi Prahou a Innsbruckem

Nenechte si ujít poslední příležitost, kdy můžete navštívit výstavu, která vznikla ve spolupráci Národní galerie v Praze s Ústavem dějin umění Akademie věd České republiky a s vídeňským Kunsthistorisches Museum. Uplynulo 470 let od okamžiku, kdy arcivévoda Ferdinand II. Habsburský přijel do Čech, aby zastupoval zájmy habsburské dynastie. Poznejte arcivévodu nejen jako historickou osobnost, ale také po jeho lidské stránce. Jaké kuriozity a osobní předměty najdete v jeho sbírce? Pokud máte zájem, 18. 3. se můžete zúčastnit komentované prohlídky od 15:00. Základní vstupné je 220 Kč

Konec výstavy: 25. 2. 2018

Místo: Valdštejnská jízdárna, Valdštejnská 3, Praha 1

Umění Asie

Přijďte se rozloučit s výstavou Umění Asie a prohlédněte si nejzajímavější díla asijského umění v paláci Kinských. Speciální výběr malířských a grafických děl obsahuje ukázky tvorby nejslavnějších čínských malířů 20. století i indické miniatury 18. století. Můžete také vidět, jaké čínské malby zakoupil prezident Masaryk. Je zde zastoupeno také japonské umění - původní dřevořezy, současné kaligrafie i část cyklu „Kniha vějířů“. Přímo 25. 2. bude probíhat od 16:00 h také doprovodný program – Japonské buddhistické umění. Základní vstupné stojí 150 Kč. Další podrobnosti o výstavě najdete zde.

Konec výstavy: 25. 2. 2018

Místo: Palác Kinských, Staroměstské náměstí 12, Praha 1 

Fenomén masopust

Masopust je v plném proudu, o tom se můžete přesvědčit sami na některé z masopustních veselic, kterých je teď i v centru hlavního města spousta. Co ale podívat se, jak vypadal tradiční venkovský masopust? Na výstavě Fenomén masopust najdete fotografie od 70. let 20. století do roku 2000 z archivu Ladislava Vaška. Můžete se pokochat tím, jak vypadají tradiční masopustní obchůzky na Hlinecku. Vstupné je 70 Kč. Další informace zde.

Konec výstavy: 28. 2. 2018

Místo: Národopisné muzeum Národního muzea, Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5

Architectural Photography Award 2017

Výstava nejlepších architektonických fotografií za rok 2017. Cenu architektonické fotografie 2017 pořádá maďarská Komora architektů AHA a časopis Maďarská architektura. Mezinárodní komise vybrala snímky účastníků z 34 zemí 5 kontinentů. Nyní je můžete vidět a podpořit v rámci putovní výstavy v Bratislavě, Praze a Krakově. Které fotografie nakonec zvítězily? Přijďte se na ně podívat. Inspirujte se a vnímejte svět kolem vás jinak. Vstupné stojí 40 Kč. Více informací najdete zde

Konec výstavy: 1. 3. 2018

Místo: Galerie Jaroslava Fragnera, Betlémské náměstí 5a, Praha 1

Grand Opening

Kulturní tip na závěr. Zajímavých výstav je v Praze pořád spousta. Něco sice končí, ale něco zase začne! Právě tento týden byste si neměli nechat ujít zahájení nové výstavní sezóny ve Veletržním Paláci, které proběhne 15. 2. od 19h. Kromě pěti nových výstav se můžete těšit také na doprovodný program. Od 20:00 proběhne koncert Kataríny Málikové v Malé dvoraně a ve 21:30 zahraje v Café Jedna DJ Radia 1. Vstup je zdarma a více o akci se dozvíte zde

15. 2. 2018

Místo: Veletržní Palác,  Dukelských hrdinů 47, Praha 7

 

Na jakou výstavu určitě zajdete? Je nějaká, která vás v poslední době upoutala? Napište nám do komentářů.

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: Unsplash.com, nod.roxy.cz, ngprague.cz, gjf.cz, postovnimuzeum.cz, 

Michael Wellner Pospíšil, pragovka.com, Adam Štěch