Twisto získalo stovky milionů na rozvoj a do pěti let se chce stát bankou
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
29.04.2019
Byznys

Twisto získalo stovky milionů na rozvoj a do pěti let se chce stát bankou

Twisto získalo stovky milionů na rozvoj a do pěti let se chce stát bankou
Kup teď, zaplať za 14 dní. Anebo až za měsíc a půl. Nebude tě to stát ani korunu navíc. Jednoduché, srozumitelné a u českých zákazníků slaví tento model obrovský úspěch. Řeč je o platební aplikaci Twisto. Češi přes ni utratili v loňském roce rekordních 952 milionů korun. Nejčastěji nakupovali jídlo a oblečení. „Předpokládáme, že letos se útraty dostanou na 2,5 miliardy korun. Když započítám polský trh, můžeme se dostat až ke třem miliardám,” odhaduje zakladatel a šéf Twista Michal Šmída.

Kup teď, zaplať za 14 dní. Anebo až za měsíc a půl. Nebude tě to stát ani korunu navíc. Jednoduché, srozumitelné a u českých zákazníků slaví tento model obrovský úspěch. Řeč je o platební aplikaci Twisto. Češi přes ni utratili v loňském roce rekordních 952 milionů korun. Nejčastěji nakupovali jídlo a oblečení. „Předpokládáme, že letos se útraty dostanou na 2,5 miliardy korun. Když započítám polský trh, můžeme se dostat až ke třem miliardám,” odhaduje zakladatel a šéf Twista Michal Šmída.

Pro někoho jde o byznys, který podporuje už tak dost velký apetit Čechů nakupovat na dluh, pro jiné zase skvělý systém, který usnadňuje a hlavně zrychluje placení za zboží. Do pěti let chce mít Twisto v regionu střední a východní Evropy dva miliony zákazníků. Aktuálně jich má přes půl milionu v Česku a více než 50 tisíc v Polsku. V plánu je vstup na nové trhy, v nejbližší době Rumunsko, a také vývoj platformy, která umožní řešit všechny finance, investice, spoření, pojistné produkty a služby ve Twisto aplikaci.

Zní to ambiciózně, koupit si banku, ale jde nám opravdu o nějakou menší banku.

Rozvoj ale bude něco stát. „Minulý týden jsme podepsali investici do Twista v řádu stovek milionů korun,” tvrdí Šmída. Peníze pošle evropská pojišťovací skupina Uniqa, bankovní dům ING a dva mezinárodní fondy. Podrobnosti transakce prý Twisto zveřejní až v první polovině května. Mimochodem Uniqa i ING v minulosti Twistu už jednou pomohly, když poskytly kapitál, díky kterému mohl český startup vstoupit na polský trh. Ale zpátky k plánům. Tento rok chce totiž Twisto podle Šmída sehnat dalších pět set až sedm set milionů korun formou dluhového financování.

A ve hře je i bankovní licence. „Být bankou pro nás v nějaké fázi byznysu bude určitě dávat smysl. Buď půjdeme cestou vlastní licence, nebo akvizicí nějaké menší banky. Anebo cestou nějakého většího spojením s ING Bank v Holandsku či Polsku,” vysvětluje. Licenci by mohla společnost podle Šmídy mít do pěti let. „Pokud se ale v kratším horizontu objeví nějaká menší banka na prodej a bude nám to strategicky dávat smysl, může k tomu dojít i dřív než za těch pět let. Zní to ambiciózně, koupit si banku, ale jde nám opravdu o nějakou menší banku,” pokračuje.

RPSN desítky procent

Známe to všichni. Nakupujeme přes internet, jenže nejsme příliš ochotni online zadávat data své platební karty. Dobírka je drahá a platba převodem na účet zase může dodání nákupu zpozdit o několik dní. Anebo naše konto hlásí nulu, výplata přijde až za týden. Díky Twistu je nákup uhrazený jediným kliknutím. Peníze za vás pošlou okamžitě. Loni tímto systémem prošlo 1,34 milionu transakcí. Češi mohou Twistem hradit nákupy už v 650 e-shopech a další brzy přibudou. Zajímá nás třeba segment letenek a zájezdů, už se nám podařilo dojednat spolupráci s jedním velkým hráčem na trhu, říká bez dalších podrobností Šmída. Rádi bychom také v portfoliu viděli třeba společnost Tchibo, dodává. Twistem ale zaplatíte i u e-shopů, které jako způsob platby za zboží touto formou nenabízí. Stačí zvolit platbu převodem a fakturu z e-shopu poslat do Twista, kde za vás fakturu uhradí. Anebo zaplatit kartou, kterou Twisto také nabízí.

Svůj vlastní systém odložených plateb založený na velmi podobných principech, jako má Twisto, u nás nabízí například Mall.cz nebo Alza. Jako největší konkurent Twista sice bývá udávána služba Revolut, ovšem je zde podstatný rozdíl. Když platíte Twistem, utrácíte peníze Twista, které pak splácíte. Platíte-li se službou Revolut, vždy utrácíte svoje peníze, neboť systém je napojen na vaši bankovní kartu, přes kterou si na Revolut nejprve musíte poslat peníze. A z těch teprve můžete hradit své útraty. 

Nezapomeňte tedy, že peníze musíte vrátit do 14 dnů. Pokud jste „prověřeným“ zákazníkem, prodlužuje se vám splatnost na 45 dní. Nezaplatíte ani o korunu navíc. Nesplatí-li však zákazník dluh včas, účtuje mu Twisto peníze navíc. A není to málo. Roční procentní sazba nákladů (RPSN) může vycházet až na desítky procent. Podle Šmída využije Twisto jako placenou půjčku pětadvacet až třicet procent zákazníků. Tedy až 150 tisíc lidí, což není zanedbatelné číslo. Neprověřeným zákazníkům ale společnost půjčí maximálně pět tisíc korun, což objem případných ztrát výrazně eliminuje. Pokud chcete přes Twisto platit více, musíte už mít u firmy nějakou platební historii a Twisto rovněž potřebuje identifikaci pomocí občanského průkazu. Čím více Twisto používáte a platíte včas, tím se zvyšuje váš kredit, který můžete utratit. Maximální suma, kterou vám poskytnou, se liší u každého zákazníka a odvíjí od několika faktorů. V průměru se pohybuje okolo měsíčního platu klienta.

Brutální Nikita

Twisto vznikla před šesti lety a řadí se k úspěšných firmám, co chytře spojují finanční služby s nejmodernějšími technologiemi. Inspirací jí byla švédská společnost Klarna, která úspěšně rozjela systém odložených plateb na tamním trhu a v současné době už funguje v deseti zemích.

Nejčastěji prý přes Twisto nakupují ženy ve věku 26 až 27 let z menšího města. Průměrná útrata vychází na 950 korun. Nejméně časté útraty přes Twisto jsou prý v segmentu elektroniky, který je ale také nejvíc rizikový. „Elektronika má pětkrát vyšší rizikovost nesplácení než třeba móda nebo jídlo,” podotýká Šmída, který tvrdí, že úspěch Twista stojí na špičkové metodě posuzování bonity klientů, díky které je objem nesplácených půjček velmi nízký. O používaný scoringový model z dílny Twista označovaný jako Nikita se zajímaly i některé bankovní domy. Koupila ho třeba i Alza a používají ho některé nebankovní instituce.

Na základě rychlého on-line scoringu Nikita přidělí kredit, který můžete ihned utrácet. Systém stojí na strojovém učení, zohledňuje obrovské množství informací o chování zákazníka na internetu, jeho nákupní historii, demografické a geografické údaje. Analyzoval už platby klientů v hodnotě jedné miliardy a s každou další transakcí zpřesňuje své schopnosti.

Je proto dobré si připomenout, že ani lidé, kteří půjčené peníze vrátí Twistu včas a nestojí je to tudíž ani korunu, nevyužívají služby Twista zcela zdarma. Platí totiž informacemi o sobě. Kde bydlí, co kupují, jak často. A to jsou informace, za které se platí někdy i zlatem. Systém Nikita by bez nich nikdy nedosáhl tak dobré úrovně.

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz