Chybí vám maminčiny koláče? Navštivte novou kavárnu Tvoje máma ve Vršovicích!
City-Dog.cz | pražský žurnál
1
22.02.2018

Chybí vám maminčiny koláče? Navštivte novou kavárnu Tvoje máma ve Vršovicích!

Chybí vám maminčiny koláče? Navštivte novou kavárnu Tvoje máma ve Vršovicích!
Dnes je to přesně měsíc, kdy se ve Vršovicích otevřela nová kavárna, kterou si určitě brzy všichni zamilujete. Už při první návštěvě máte totiž pocit, že jste s místním personálem staří známí. Ačkoliv prý jsou ještě ve zkušebním provozu, všechno u nich běží jako na drátkách. Každé ráno tu na vás čekají čerstvé koláče, voňavá káva, příjemná hudba a přátelská atmosféra. Tvoje máma je místo, kde je všechno „na pohodu“.

Dnes je to přesně měsíc, kdy se ve Vršovicích otevřela nová kavárna, kterou si určitě brzy všichni zamilujete. Už při první návštěvě máte totiž pocit, že jste s místním personálem staří známí. Ačkoliv prý jsou ještě ve zkušebním provozu, všechno u nich běží jako na drátkách. Každé ráno tu na vás čekají čerstvé koláče, voňavá káva, příjemná hudba a přátelská atmosféra. Tvoje máma je místo, kde je všechno na pohodu.

Holandská 52, Praha 10

PO - PÁ 7:30 – 19:00, SO - NE 8:30 - 19:00

Praha rozhodně není jen o oblíbených čtvrtích jako Letná, Vinohrady nebo Žižkov. Vršovice bývají často opomíjeny, ale v dnešní době patří mezi pražské části, kde se začínají otvírat nové podniky, které rozhodně stojí za vaši návštěvu. Věříme, že i díky nim získají Vršovice na popularitě také u těch z vás, kdo tu zrovna nebydlí. Kavárna Tvoje máma u Čechova náměstí je zaručeně důvodem, proč sem zavítat.

Hned jak vstoupíte, dýchne na vás pohoda, klid a příjemná atmosféra. Tohle místo si vás prostě získá. Pokud znáte letenskou Letku jako svoje boty, určitě vám bude připadat povědomá i zdejší obsluha. Za vznikem Tvojí mámy totiž stojí dřívější tým z Letky. Majitelkou je Klára Bernklau, kterou si z letenské kavárny můžete dobře pamatovat. Právě ona každé ráno peče čerstvé domácí koláče, šátečky, vdolky a další dobroty. 

„Vlastní kavárna s domácími koláči byla asi vždycky mým snem. Dlouho jsem byla spokojená jako součást týmu Letky, ale nakonec jsem se rozhodla, že si dodělám rekvalifikaci na cukrářském učilišti. To byl taky jeden z hlavních důvodů, které mě donutily moje plány zrealizovat,“ říká Klára. 

Kolem majitelky Kláry je nadšená parta lidí, kteří tvoří jeden z nejmilejších a nejpohodovějších kolektivů, které jsme v Praze zatím poznali. Možná právě proto se tu cítíte tak dobře. Všichni jsou totiž přátelští, uvolnění a přenáší to na všechny kolem.

„Ze začátku jsme hledali něco na Letné, protože to tam sami máme rádi a navíc je to hodně oblíbená lokalita. Nakonec jsme ale realisticky došli k závěru, že už je tam tolik podniků, že bychom opravdu museli přijít s něčím extra. S něčím, co by se vymykalo svojí originalitou, ale necítili jsme potřebu otevřít si takový „wow“ podnik. Chtěli jsme něco autentického, kam by lidi rádi chodili posedět. Když jsme pak narazili na tenhle čerstvě uvolněný prostor ve Vršovicích, řekli jsme si, proč ne,“ vypráví Klára.

Nakonec se celý tým dohodl, že otevřou bez nějakého většího haló. „Nechtěli jsme udělat velkou opening party, abychom zjistili, že něco neklape. Rozhodli jsme se prostě otevřít a fungovat. Během prvního měsíce jsme opravdu poznali, kde máme rezervy, co chce vylepšit, ale všechno to šlo hezky pozvolna. Myslím, že takový start je lepší. Zákazníci si k nám postupně nachází cestu a za to jsme rádi,“ říká Klára.

Velkou výhodou bylo to, že místo bylo prakticky ihned k nastěhování a bylo potřeba udělat jen minimum úprav a doladit detaily. Posadit se můžete v hlavní části, kde je dřevěný bar a velkými skleněnými okny sem proudí spousta světla. Pokud toužíte po větším soukromí, stačí vyjít pár schodů do vyvýšené části, která je útulná a určitě se tu pohodlně schováte s notebookem nebo knížkou. Tvoje máma je perfektní pro ty z vás, kdo hledají poklidné místo, odkud by mohli pracovat. Samozřejmostí je tady připojení k wifi a také hudba, která nijak neruší, ale naopak po chvilce zjistíte, že se na židli vrtíte do rytmu nebo si broukáte známou melodii (ano, „mámin“ playlist jsme si opravdu oblíbili).

Každý den tu máte na výběr z několika tradičních koláčů s ovocem a s drobenkou. Švestkový, malinový, meruňkový nebo jahodový s rebarborou - jednotná cena za koláč je 55 Kč. Za zmínku určitě stojí také zdejší vdolky s mandlovým krémem (55 Kč), kterých jsme si bohužel všimli, až když jsme byli moc plní na zkoušení dalšího dezertu. Kvůli nim se ale budeme muset ještě určitě vrátit. 

Nabídka sladkých dobrot jako od maminky se tu mění. Někdy si můžete dát klasické koblížky, jindy plněné šátečky, loupáky nebo čokoládové rohlíčky. Všechno, včetně bulek na obloženou housku se slaninou a salátem (50 Kč), peče majitelka přímo na místě. 

Co by ale byl koláč bez dobré kávy? Tvoje máma spolupracuje s pražskou pražírnou Caffka, která jim kávu dodává. Kolik vás tady vyjde šálek kávy? Espresso stojí 45 Kč, cappuccino 55 Kč, flat white 65 Kč, batch brew 55 Kč nebo za V60 dáte 75 Kč. Což jsou na pražské poměry běžné ceny. Pokud ale zrovna nemáte chuť na kávu, můžete si vybrat i z dalších teplých nápojů - vyzkoušejte třeba chai latte (60 Kč) nebo si zavzpomínejte na dětství s hrnkem horkého kakaa (55 Kč). 

Hodně nás oslovil i interiér. Kombinace bílé a černé tu prý zůstala po předchozích majitelích, ale je vidět, že stačí málo k tomu, aby se prostor zútulnil. V Tvojí mámě ví, jak na to. Chce to květiny - hodně květin. Proto u nich najdete na každém stole buď řezané ve vázách nebo krásné sukulenty v květináčích. Další kaktusy a pokojovky jsou i na poličkách, ve vitríně, na baru, prostě všude, kam se podíváte.

Jak vlastně vznikl samotný název kavárny? „V Letce jsme měli velké štěstí na to, že se tam sešla parta lidí, kteří si skvěle sedli. Vídali jsme se i mimo práci a založili jsme si vlastní skupinu - Tvoje máma, kde jsme si psali, domlouvali, kdy se uvidíme, ale i jsme plánovali nějaký společný projekt. Když se do toho Klárka pustila, tak nakonec s názvem kavárny nijak neváhala a vznikla Tvoje máma,“ říká Adam, jeden z týmu Tvojí mámy.

Do Tvojí mámy se určitě budeme rádi vracet. Někomu může připadat zdejší nabídka chudší - je pravda, že pokud máte chuť na něco slaného, tak výběr není tak veliký. Na druhou stranu Tvoje máma je na první pohled „koláčový“ podnik. Slané chutě můžete snadno zahnat polévkou za 55 Kč nebo obloženou houskou. My tomuhle podniku fandíme. Ať už kvůli té partě nadšených lidí, nebo proto, že si sem můžete vzít svého psího mazlíčka a bude tu vítán stejně jako vy. 

 

 

Už jste vyzkoušeli kafe a koláč v Tvojí mámě?

Katka

Ilustrátorka a kreativec na volné noze

Když jsem poprvé vešla do téhle kavárny, tak celé místo bylo provoněné skořicí, protože na pultu měli právě hotové skořicové rolky. Kdo by si to tu hned nezamiloval? Rolky byly skvělé a stejně tak i drobenkový koláč, který jsem si dala příště. Jestli jste milovníci podobných dobrůtek "jako od mámy", tak se vám tu bude líbit. 

Interiér je za mě povedený a přesně takový se sem hodí. Je to příjemné domácké prostředí, co má styl a nápad, ale přesto není nijak extra načančané jako jiné kavárny někde v centru. Obzvlášť pěkná jsou za mě místa v dolní části u oken, kde je spousta světla a výhled do ulice. K tomu si přidejte milou obsluhu, fajn playlist a dobrou kávu (a za mě ještě skvělé chai latte) a najednou víte, že se sem budete vracet.

K naprosté spokojenosti mi tu schází už jen o něco širší nabídka jídla. Když zrovna nemáte chuť na pečené dobroty, nejspíš se moc nenajíte. 

 

 

bára

na mateřské dovolené

Nově otevřenou kavárnu Tvoje máma mám, coby kamenem dohodil od domu, takže lze očekávat, že se brzy stanu jejich stálým hostem. A to nejen díky výborné kávě, milé obsluze a luxusnímu rebarboro-jahodovému koláči s drobenkou, ale i proto, že v dopoledních hodinách tu (zatím) není narváno a nikomu nevadí pokřikování a poletování malých dětí. Dětský koutek plný hraček tu nemají, ale plnohodnotně jej vynahradí pár dřevěných schůdků do patra s posezením, jejichž zdolávání prcky zabaví přesně na takovou dobu, než si vypijete latte a slupnete koláč Tvojí mámy.

V tomto místě se už pár podobných podniků rychle prostřídalo, tak snad Tvoje máma našla ten správný recept na to, jak se u Čechova náměstí dlouhodobě udržet.

 

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: za city-dog.cz Anežka Svobodová