Kuchyň jako divadlo a vy jako diváci toho nejlahodnějšího představení v režii Pavla Býčka
City-Dog.cz | pražský žurnál
1
27.02.2019

Kuchyň jako divadlo a vy jako diváci toho nejlahodnějšího představení v režii Pavla Býčka

Kuchyň jako divadlo a vy jako diváci toho nejlahodnějšího představení v režii Pavla Býčka
The Eatery. Kuchyň jako divadlo a v hlavní roli netradiční kulinářské variace inspirované Českem. Skutečně si stačí jen trošku pohrát s písmenky a máte to černé na bílém – Theater. Tato holešovická restaurace se stala novým pražským hitem během prvních dnů od svého otevření. Pavel Býček a David Pátek připravili pro své hosty originální koncept, který si získal své publikum. O tom jsme se přesvědčili na vlastní kůži (nebo spíš na vlastní chuťové pohárky).

The Eatery. Kuchyň jako divadlo a v hlavní roli netradiční kulinářské variace inspirované Českem. Skutečně si stačí jen trošku pohrát s písmenky a máte to černé na bílém – Theater. Tato holešovická restaurace se stala novým pražským hitem během prvních dnů od svého otevření. Pavel Býček a David Pátek připravili pro své hosty originální koncept, který si získal své publikum. O tom jsme se přesvědčili na vlastní kůži (nebo spíš na vlastní chuťové pohárky).

U Uranie 954/18, Praha 7-Holešovice

ÚT–PÁ 11:30–15:30, 17:30–23:00, SO 17:30–23:00

Když jsme do restaurace vstoupili, jako první nás napadlo, že jsme dlouho nebyli v podniku, kterému by vládl takový syrový minimalismus. To spustilo vlnu dalších a dalších myšlenek. Asi je to proto, že hlavní roli má mít samotné jídlo. K tomu baru bych si hned šla sednout. Co to tak báječně voní? Tady určitě vládne mužská ruka. Při povídání s šéfkuchařem a spolumajitelem restaurace Pavlem Býčkem jsme se utvrdili v tom, že některé naše první dojmy se skutečně shodovaly se zamýšleným cílem. 

„Celý koncept jsme utvářeli s mým společníkem Davidem Pátkem. Potkali jsme se v Alcronu, kde jsme oba dva pracovali – já nejdřív na pozici sous chefa a později head chefa, kde jsem se svým týmem pod vedením Romana Pauluse 5 let po sobě obhájil michelinskou hvězdu, a David v oblasti managementu. Někdy na jaře 2017 jsme se poprvé sešli na pivu ve smyslu „Pojďme něco vymyslet společně“. Věděli jsme, co chceme. Náš koncept je inspirovaný takovým alla rodinným podnikem – pracujeme s jednou partou lidí, nestřídají se nám tu směny a když máme otevřeno, tak tu oba dva jsme, abychom mohli dohlížet na celý chod restaurace,“ říká šéfkuchař Pavel Býček

Kuchyň je jejich jevištěm a hosté jsou diváky gastronomického představení. Vaří zásadně ze sezónních surovin. Hlavní je pro ně jejich kvalita a původ. „Proč vařit tuňáka nebo mušle, když nemůžu zaručit jejich naprostou čerstvost. Vařme z toho, co je teď a tady k dispozici. Je to o kreativitě – vzít do ruky celer a zapřemýšlet, co z něj můžeme připravit zajímavého,“ říká Pavel Býček. 

Kuchyně je středobodem The Eatery. Je otevřená hned z několika důvodů. „Jsme přesvědčeni o tom, že se jako kuchaři nemáme za co stydět. Chtěli jsme, aby naši hosté mohli z bezprostřední blízkosti sledovat přípravu jídel i celý chod kuchyně a třeba si s námi i popovídali. Zároveň jsme chtěli lidem ukázat, že když jim něco tvrdíme na našich stránkách, není to jen reklama nebo marketingový tah, ale že na této bázi skutečně fungujeme,“ dodává Pavel Býček. Každý den tu pečou vlastní chléb a bagety. Nenajdete tu žádné průmyslové preparáty. Vše připravují poctivě a dodavatele si pečlivě vybírají – většinou se jedná o farmáře a malovýrobce, takže se často může stát, že tu kolem vás na podzim projde pán s přepravkou právě nasbíraných šumavských hub, ze kterých pak na místě připraví houbovou specialitu a podobně. 

Protože vaří ze sezónních surovin, každé 3–4 týdny obměňují jídelní lístek. Právě teď v něm najdete například celer pečený v hlíně s libečkem a omáčkou z kvásku na způsob tradičního kysela (179 Kč). Tento předkrm vřele doporučujeme – kombinace sladkokyselé omáčky s celerem funguje báječně. Mezi předkrmy pak najdete například jejich rybí salát – pepřenky z kapra s bylinkovým krémem a kvašenou zeleninou (169 Kč), tatarák z vyzrálého hovězího od Kloudy s pěnou z uzeného mléka, hořčicí a topinkou z kváskového chleba (179 Kč) nebo dušené šneky z Brna s listovou petrželí, kroupami a pražskou šunkou (219 Kč).

V zimní nabídce samozřejmě nesmí chybět ani pokrmy z masa. „Nejsme vegetariánská restaurace, vaříme z masa, ale baví nás pracovat se zeleninou. Snažíme se o to, aby bylo maso na talíři spíš „doplňkem přílohy“. Baví nás, když si můžeme pohrát i s obyčejnými věcmi, jako je třeba bůček nebo právě celer,“ říká Pavel Býček.

Hlavní chody jsou tu lákavé snad všechny. Vepřový bůček s kapustou a omáčkou s Madeirou (319 Kč), telecí játra na ohni s nastavovanou kaší, cibulí a majoránkovou omáčkou, celerový řízek a brambory v popelu s tatarkou (239 Kč), trhaný jelení krk s červenou řepou a omáčkou z černého piva a chmele (319 Kč) nebo sumec s kedlubnou, koprem a omáčkou se slaninou (369 Kč). My jsme ochutnali zdejší kachnu, o které se nám bude ještě hodně dlouho zdát. Kachní prso ze Štěpánovska, s červeným zelím, višňovým pyré a perníkovou nádivkou (329 Kč). Chuť dušeného zelí je zvýrazněná pyré z červeného zelí. Místo šesti knedlíků máte na talíři kousek perníkové nádivky a navíc ještě perníkovou omáčku. Tomu opravdu nejde odolat. 

„Jídlo na talíři musí být tak dobré, že mluví samo za sebe. Nic by od něj nemělo odvádět pozornost. Naše kuchyně je inspirovaná Českem. Vycházíme z tradičních receptů, ale snažíme se je přenést do 21. století. Rozebereme starý recept a postavíme z jednotlivých komponentů novou stavebnici. Myšlenka klasické kachny se zelím zůstává, ale provedení je úplně jiné – přenesené do dnešní doby,“ dodává Pavel Býček. 

V kontrastu s barevností jídel je strohý interiér restaurace z dílny studia Neuhäusl Hunal. Poměrně dlouho hledali to pravé místo – bývalou prodejnu s oblečením navštívili jako čtvrté místo v pořadí. „Měli jsme celkem jasnou představu o tom, co chceme. Věděli jsme, že chceme otevřenou kuchyni, včetně sezení kolem ní. Nechtěli jsme jít do prvního prostoru, na který narazíme. Když jsme se sem přišli poprvé podívat, byly tu nesmyslně udělané příčky, ale věděli jsme, že s tím půjde skvěle pracovat. Měli jsme několik požadavků, jak by restaurace měla vypadat – maximální využitelnost prostoru a jednoduchost. Nechtěli jsme žádné barvy, protože ty sem dodá naše jídlo a hosté. Interiér je strohý záměrně. Je to v podstatě 50 odstínů betonu,“ vysvětluje Pavel Býček.

Najdete tady spoustu vtipných detailů, kterých si všimnete často až po několikáté návštěvě – betonovým osvětlením počínaje a stavařskými popisky na stěnách konče. Je vidět, že za vším stojí muži. Majitelé restaurace mají všechno perfektně dotaženo. The Eatery, v překladu Jídelna, se stává po odstranění E a Y divadlem (Theater). Kousek odtud totiž dříve stávalo Lidové divadlo Uranie, a oni tak celým konceptem a názvem navazují na zdejší lokalitu. 

V době oběda sem můžete zajít také na polední menu, které se cenově pohybuje od 99 Kč do 239 Kč. Do budoucna plánují také zpestření v podobě tematických akcí. Mají skvělý výběr vín z Čech a Moravy, Rakouska, Německa, Francie a Itálie. Přijďte posoudit sami. The Eatery nepotřebuje žádný marketing. Jejich jídlo je tou nejlepší reklamou. 

 

Už jste byli v The Eatery? Jak chutnalo vám?

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz