Swim: Nový pražský podnik, který vám nabídne skvělé jídlo i legendární party v bazénu
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
23.01.2019

Swim: Nový pražský podnik, který vám nabídne skvělé jídlo i legendární party v bazénu

Swim: Nový pražský podnik, který vám nabídne skvělé jídlo i legendární party v bazénu
Už z několika málo fotek, které jsme zahlédli na sociálních sítích, nám bylo jasné, že tohle místo bude něco úplně jiného, než na co jsme v Praze dosud zvyklí. A že se nám bude hodně líbit. Je to klub, kavárna nebo restaurace? Swim vyřešil tento problém po svém – je totiž všechno zároveň. Místo, kde se potkává výborná kuchyně s klubovým prostorem. 

Už z několika málo fotek, které jsme zahlédli na sociálních sítích, nám bylo jasné, že tohle místo bude něco úplně jiného, než na co jsme v Praze dosud zvyklí. A že se nám bude hodně líbit. Je to klub, kavárna nebo restaurace? Swim vyřešil tento problém po svém – je totiž všechno zároveň. Místo, kde se potkává výborná kuchyně s klubovým prostorem. 

Štěpánská 36, Praha 1

PO-ČT 8:00-2:00, PÁ 8:00-5:00, SO 10:00-5:00, NE 10:00-0:00

V samém centru Prahy, jen kousek od Václavského náměstí vznikl nový podnik s originálním gastro-kulturním konceptem. „Club meets kitchen“ je nejen oním konceptem, ale zároveň i mottem této restaurace, baru a klubu v jednom. Jak tomu rozumět? Swim je prostor, který spojuje dva odlišné provozy. V horním patře najdete restauraci, v dolním je taneční klub s vytříbenou hudební dramaturgií. Obě dvě části ale nejsou zcela oddělené. Funguje mezi nimi zajímavá synergie. 

„Tento koncept je v českém prostředí výjimečný. Inspiraci jsme nehledali jenom v Berlíně a Londýně, ale také sami v sobě a v Praze – v tom, co jí chybí,“ říkají dva z trojice majitelů, Jakub Sedlák a Vojtěch Růžek. „Nechceme se stavět do role trendsetterů. Měli jsme jednoduše pocit, že v Praze zatím není podnik, kam byste mohli večer vyrazit na party, ale zároveň si tam dali výborné jídlo i v 1 ráno,“ dodává Lucie Kosová, další z týmu zakladatelů Swimu.

Kromě zajímavé myšlenky vás určitě osloví také stylový design místa. Za zdejším interiérem stojí dvojice Lenka Mrzílková a Barbara Zedková z architektonického studia Miaow. Swim se nachází ve Štěpánské pasáži, která je součástí funkcionalistického domu, jehož autorem je architekt Evžen Rosenberg. Právě proto se architektky při návrhu interiéru inspirovaly funkcionalismem. Snažily se co nejvíce zachovat autenticitu domu a skutečně se jim to podařilo. Když sem vstoupíte, máte pocit, že přesně takhle to tu muselo vypadat ve 30. letech. Pravda je ovšem taková, že tu dlouhou dobu byla prodejna s perskými koberci a všechny priority, které tento prostor nabízí, byly spíše upozaděny. „Nejen budova, ale vlastně i celá pasáž dotváří naši stage,“ říká Lucie Kosová.

Prosklené výlohy, kterými pozorujete pohyb v pasáži, mramorové podlahy, jednoduché linie, které se střídají s oblými tvary, lesklý kov a barevné akcenty. To všechno do sebe dokonale zapadá a vytváří dojem restaurace ve funkcionalistickém stylu. Celý prostor oživuje nespočet zelených rostlin i pohled na barevné vitríny v pasáži, které jsou také v režii zdejšího týmu. 

„Štěpánská pasáž byla vždycky hlavně obchodní pasáží s nejrůznějšími prodejnami. Na Lucernu nebo Světozor všichni vždycky pohlíželi jako na určitý kulturní prostor a podle toho se k nim také chovali. Tady ale bylo kvantum nevhodných reklam, polepů a špíny. Proto jsme si dali za dlouhodobý cíl vyčistit a především oživit tuto pasáž. Věříme, že si zaslouží víc důstojnosti,“ říká Lucie Kosová. Přilehlé výlohy se v současné době využívají jako umělecká plocha v rámci Galerie Ferdinanda Baumanna. „Jsme domluveni také se studenty UMPRUMu, že tu budou vystavovat některá svá díla. Chceme z výloh udělat netradiční výstavní prostor,“ dodává Lucie Kosová.

Koncept zdejší restaurace označují jako moderní českou kuchyni, která je progresivní a tradiční zároveň. Vychází ze skandinávského minimalistického manifestu, ale přizpůsobují ho českému prostředí. „Klademe důraz na kvalitní lokální suroviny. Nabízíme sezónní menu, které právě teď můžeme označit jako zimní menu, ve kterém nechybí maso ani spousta pečené zeleniny,“ vysvětluje Lucie Kosová. 

Ve stálém menu najdete například kuře s máslovou dýní, pastinákem a kapustou (255 Kč), pečenou krvavou roštěnou s bramborami a telecí omáčkou (285 Kč), sumce s pórkem, bramborami a pažitkou (175 Kč) nebo jejich originální koprovou omáčku s kachním vejcem a bramborami (245 Kč).

Ve všední dny sem můžete zajít také na týdenní obědové menu – v nabídce je vždy polévka dne a 5 hlavních chodů. My jsme ochutnali krémovou pórkovou polévku (55 Kč), která byla jemně nasládlá a rozhodně nepřipomínala nepopulární verzi ze školních jídelen. Jako hlavní chod jsme si dali Chuck center fillet steak s restovanou zeleninou a telecí omáčkou (185 Kč) a i to byla skvělá volba. Lákalo nás ještě dýňové rizoto (145 Kč) nebo jejich variace plněného paprikového lusku s knedlíkem a rajčatovou omáčkou (160 Kč), ale to bude muset počkat na příště. Vy je ale tento týden můžete pořád ochutnat.

Rozhodně musíme zmínit také několik našich favoritů ze snídaňové menu! Ovesná kaše s moruší a zakysanou smetanou (95 Kč), kaviárová pomazánka s žitným chlebem (95 Kč), vejce na několik způsobů, játrová paštika s žitným chlebem (95 Kč) nebo crobliha (75 Kč)? Člověk opravdu neví, co chce ochutnat dřív. My vyzkoušeli sázená vejce se šunkou, máslem a žitným chlebem (135 Kč) a zamilovali jsme si je. Může za to asi ta opečená medová šunka. Pokud chcete zažít něco extra, zajděte sem na víkendový čtyřchodový brunch

Druhou částí podniku je podzemní taneční klub, ve kterém je ale pořád zachovaný stejný designový motiv. Bílé dlaždičky, které jsou i na mixážním pultu, lesklé kovové zábradlí a dva bary s pitím. Prostoru dominuje parket, který připomíná vypuštěný bazén. Mimochodem, taky proto se podnik jmenuje Swim. Nechybí tu ani originální klubové prvky, jako je zajímavé nasvícení stěn i schodů, které se samozřejmě dá podle potřeby měnit a dotváří perfektní atmosféru. 

„Nároky na spodní prostor byly mnohem větší. Je dokonale odhlučněný, takže tu můžeme pořádat opravdu velké party. Celkem 5 let jsme hledali ten pravý prostor a 3 roky trvala celá příprava konceptu. Měli jsme dost času, abychom všechno promysleli i dotáhli do finále, které by odpovídalo našim představám,“ vysvětluje Jakub Sedlák.

Za hudební dramaturgií klubu stojí hned trojice lidí: Honza Bárta, Matěj Halaš a Bára Ulrychová. „Jsme rádi, že je náš dramaturgický tým početnější, protože jejich výběr je ve výsledku opravdu zajímavou syntézou různých vkusů a druhů hudby. Sami mezi sebou si musí svůj objev obhájit a program tak projde celkem důkladným sítem,“ směje se Matěj Halaš, třetí ze spolumajitelů podniku. 

V pátek a v sobotu tu pořadají pravidelné party (často se zahraničními DJs) a ve středu a ve čtvrtek sem můžete zajít na večírek s místními DJs. Tyto večírky ve všední dny probíhají v horní části a říkají jim Tempo. I to je jeden ze způsobů prolínání obou provozů. Dalším je třeba jednoduchá skutečnost, že hudební kulisu vám i při snídani tvoří klubová hudba. 

„Nechtěli jsme dva oddělené prostory, pořád hledáme jejich možné průsečíky. Zároveň klademe vysoké nároky na obě roviny provozu – kuchyň a klub. Jedno nesmí být na úkor druhého. Proto jsme se obklopili kvalitním týmem lidí,“ dodává Jakub Sedlák. Zárukou prvotřídní nabídky a servisu je jedinečný tým, který tvoří nejen kolektiv v kuchyni v čele s šéfkuchařem Petrem Bártou, ale také zkušení barmani a zmiňovaná dramaturgická sekce.

Propojení vysoké gastronomie a klubové atmosféry budete moct zažít při jejich unikátní večeři, kterou nazvali Supper. Jedná se o večeři, která bude probíhat formou degustačního menu pro limitované množství osob, servírovanou přímo na parketu tanečního klubu, tedy v bazénu.

Zakladatelé Swimu mají do budoucna další plány. „Rádi bychom dělali různé pop-upy, specializované brunche s DJs, ale hlavně bychom tu chtěli probudit trošku komunitní život. Přáli bychom si, aby Štěpánská začala fungovat více na sousedské bázi. Už teď komunikujeme například s Francouzským institutem, Světozorem nebo s Lucernou ohledně nějakých společných projektů, takže věříme, že se máte na co těšit,“ říká Lucie Kosová.

 

SOUTĚŽ: Pokud chcete vyhrát 2 poukázky na čtyřchodový víkendový brunch ve Swimu, zapojte se do naší soutěže na Facebooku. V pátek 25. ledna v 10:00 vylosujeme výherce, který získá oba dva vouchery a bude moct vzít svou drahou polovičku nebo kamaráda/kamarádku na luxusní brunch. Pozor, vouchery platí jen do konce ledna, takže výherce má plán na tento víkend jasný.

 

Co říkáte na nový podnik ve Štěpánské ulici? Láká vás spíš brunch nebo party?

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz