Víte, kolik u nás žije ptáčků? Pomozte je odborníkům spočítat!
City-Dog.cz | pražský žurnál
2
05.01.2019

Víte, kolik u nás žije ptáčků? Pomozte je odborníkům spočítat!

Víte, kolik u nás žije ptáčků? Pomozte je odborníkům spočítat!
Už tento víkend bude Česko historicky poprvé sčítat ptáky na krmítkách. Česká společnost ornitologická tak ve spolupráci s veřejností zahájí dlouhodobý program, který pomůže zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. Do sčítání se prozatím přihlásilo více než 1600 zájemců.

Už tento víkend bude Česko historicky poprvé sčítat ptáky na krmítkách. Česká společnost ornitologická tak ve spolupráci s veřejností zahájí dlouhodobý program, který pomůže zjistit, jak se mění stavy ptačích populací v zimním období. Do sčítání se prozatím přihlásilo více než 1600 zájemců.

Zkušenosti se sčítáním ani pokročilé ornitologické znalosti nejsou podmínkou, zapojit se může každý. „Pro pohodlnější zápis pozorování jsme připravili pomocný sčítací arch s kresbami nejčastějších hostů na krmítku. Pomůže účastníkům s určováním ptáků a průběžným zapisováním údajů,“ vysvětluje Dita Hořáková, koordinátorka programu z České společnosti ornitologické. Sčítací arch najdete na jejich webu www.birdlife.cz.

Sčítání bude probíhat od 4. do 6. ledna 2019. „Sčítat budeme po dobu jedné zvolené hodiny. U každého pozorovaného druhu zapisujeme vždy pouze nejvyšší počet současně spatřených jedinců. Vidíme například tři sýkory modřinky, za chvíli je jich šest a po chvíli jen jedna? Zapišme si u modřinky šestku,“ říká k metodice Hořáková. Dodává, že bereme v úvahu všechny ptáky, které během sčítací hodiny spatříme, ať už přistáli na krmítku, nebo jen prolétli kolem.

Každý účastník se může do sčítání zapojit opakovaně. „Samozřejmě se časy nesmějí překrývat. Nejdříve dokončíme jedno hodinové sčítání, a pak můžeme začít další. Místo lze změnit nebo zůstat na stejném. Pozorování vždy odesíláme pro každou hodinu zvlášť,“ upřesňuje Hořáková.

Zároveň upozorňuje, že zapisujeme pouze ptáky, které jsme během sčítací hodiny skutečně viděli. „I když víme, že běžně k nám létá například červenka, ale při sčítání se neukázala, do formuláře ji nezadáváme,“ zdůrazňuje.

Kde sčítat?

Kdekoliv. Na zahradě, na balkoně, v parku nebo u lesa. Vyberte si takové místo, na kterém rádi strávíte hodinu pozorováním ptáků. Nejlepší je to samozřejmě z tepla domova. Sedíte pohodlně na gauči, koukáte se z okna na krmítko a zapisujete. Pokud doma krmítko nemáte, můžete si ho buď vyrobit nebo navštívit místo, kde krmítka jsou. I v Praze je takových míst spousta. Kolikrát postačí, když se lépe porozhlédnete kolem svého bydliště, a pravděpodobně nějaké objevíte. Pokud ne, zajděte třeba na Vítkov, do Mahlerových sadů, na Letnou, do Stromovky nebo do Vinořského parku. O jednom víme i na Tachovském náměstí a několik jich najdete i v Modřanské rokli. Pokud se chcete aktivně zapojit do krmení ptáčků ve svém okolí, doporučujeme se připojit k facebookové skupině „Pomáháme ptákům v Praze“.

Krmítko nemám, kde ho pořídit?

Tak samozřejmě, že nejjednodušší cesta je si nějaké koupit. Ať už v v některém z hobbymarketů, nebo třeba ve zverimexu. Ale mnohem zábavnější je si nějaké krmítko vyrobit. Můžete zvolit klasiku a nějaké si stlouct z prkýnek (dřevo je pro tato klasická krmítka nejvhodnější, kov namrzá a o plastu ani nemluvíme), ale jestli nejste kamarád s kladívkem a hřebíky, vůbec to nevadí. Je totiž mnoho dalších a také jednodušších variant. Jednou z nich je smíchání vyškvařeného tuku s různými semínky či sušeným ovocem.

Jak na to:

 • vyškvařte tuk – nakrájejte tuk na kostky, podlejte trochu vodou a škvařte. Přeceďte a nechte zlehka zchladnout. Ale jen tak, aby byl stále lehce tekutý.
 • přidejte semena, ovoce a ořechy – použít můžete slunečnici, řepku, mák, kukuřici, hrozinky nebo ovesné vločky
 • vytvořte krmítko – výslednou směsí můžete naplnit skořápky kokosových ořechů, velké borovicové šišky nebo třeba vydlabanou dýni. Ze směsi můžete také uplácat kouli, dát ji do síťky s velkými oky a tu samostatně na stromy zavěsit. Můžete také lojovou směsí potřít větve nebo ji dát do pařezů atp. Některým druhům se do krmítek moc nechce, takže určitě uvítají i jinou variantu.

Ptáci ale také ocení, když jim na stromy pověsíte nebo napícháte jablka. Jen je nezapomeňte naříznout, aby se do nich mohli lépe dostat. Ta nenařízlá jen trochu ozobou a většinou pak na stromech shnijí. Ovšem když je naříznete, ptáčci je v podstatě celá vyzobou. Jablka jsou také skvělým zdrojem vody. Nezapomeňte, že i v zimě musí ptáci pít. Takže pokud nemáte u krmítka pítko, je jablko skvělou variantou.

Kam krmítko umístit?

Pokud máte zahradu, balkón, terasu nebo širší parapet, volba je jasná. Jestli ani jedno z toho nevlastníte, není problém krmítko umístit v okolí vašeho bydliště. Ideální místo je takové, které je stranou od rušných silnic a chodníků, nejlépe někde v ústraní, poblíž křovin. Nebo ho do křoví rovnou schovejte.

Čím (ne)krmit?

Souhrnně by se dalo říct, že ptáčky potěšíte semínky, ořechy, sušeným nebo čerstvým ovocem, masem, lojem, případně vločkami. V žádném případě do krmítka nedávejte zkažené a plesnivé potraviny. Ideální je na konkrétním místě zkoušet různé varianty, abyste zjistili, co místním opeřencům chutná nejvíce.

Co do krmítka patří:

 • hovězí lůj (vepřové sádlo není vhodné, některým ptákům totiž nedělá dobře)
 • semena (slunečnice, řepka, mák, len, konopí, proso, obiloviny, kukuřice, travní semena)
 • ořechy (drcené vlašské, lískové, arašídy, pistácie)
 • sušené i čerstvé ovoce (jablka, křížaly, hrozinky, jeřabiny)
 • vločky

Co do krmítka rozhodně nedávejte:

 • cokoli plesnivého nebo zkaženého
 • kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky
 • solené nebo pražené ořechy
 • pečivo (není vhodná ani strouhanka)

Nezapomeňte, že krmení ptáčků není jen zábava a krásná podívaná, ale musíte jej brát velmi zodpovědně. Když jednou někde začnete opeřence krmit, musíte vydržet celou zimu. Ptáci si na krmení totiž zvyknou a když přestanete, budou mít hlad a můžou i zahynout. Tak šup do kuchyně, umíchejte ten nejlepší koktejl ze zrní, ovoce a loje a hurá ven. Ptáci vám to na jaře oplatí nejen krásným zpěvem!

 

   Fotografie: unsplash.com