Šatník od pondělí do neděle: Anna Olšanská
City-Dog.cz | pražský žurnál
3
02.09.2019
Šatník

Šatník od pondělí do neděle: Anna Olšanská

Šatník od pondělí do neděle: Anna Olšanská
Anna Jitka Karla Eleonora Olšanská (73 let) se po úspěšné kariéře imunoložky na Lékařské fakultě věnuje umění. Studuje malbu a nedávno své obrazy vystavovala v Lucerně, kde ji také můžete potkávat jako uvaděčku. Denně cvičí, miluje cestování a módu a tentokrát nás nechala nahlédnout do své skříně. A jak sama říká – bez rtěnky by nešla ani s popelem.

Anna Jitka Karla Eleonora Olšanská (73 let) se po úspěšné kariéře imunoložky na Lékařské fakultě věnuje umění. Studuje malbu a nedávno své obrazy vystavovala v Lucerně, kde ji také můžete potkávat jako uvaděčku. Denně cvičí, miluje cestování a módu a tentokrát nás nechala nahlédnout do své skříně. A jak sama říká – bez rtěnky by nešla ani s popelem.

Anna Olšanská

Pondělí

„Ta sukně se mi líbila proto, že měla domečky. A ta červená halenka prostě proto, že mi sluší. A dělá mě štíhlejší. Boty jsou koupené letos v Americe a ušili mi je na míru. Proto je každý pár úplně jiný a když jsem si je kupovala, tak jsem hned věděla, k čemu je budu nosit. Šperk jsem si koupila v galerii v Annapolis a byl to jediný šperk, který tam měli. A moc se mi líbil.“

„Kalhoty nosím málokdy. Většinou, když cestuju. Mám hodně kožených kalhot. A vůbec mám kůži moc ráda.“

Úterý

„Ty růžové šaty jsou mé oblíbené, protože se nemačkají, můžu v nich ležet, cestovat, můžu v nich usnout, pak v nich vyjdu a jsem jak když jdu do divadla. Všechny nedostatky zakryjí. Boty jsem si koupila taky v Americe. Holčiny, co tam prodávaly, měly všechny letní šaty a tyhle boty měly k tomu a já si říkala, že je to hezké."

„Mám takové motto: čím starší, tím kratší sukně. Každý si myslí, že ve stáří by člověk měl být nenápadný. Na přednášce v TEDxu jsem řekla, že když naše společnost hovoří o stáří, tak nemluví o lidech, ale o kategoriích. Do které kategorie člověk patří, když je mu tolik a tolik let. A také jsem řekla, že já nechci patřit do žádné kategorie. A že budu stárnout podle sebe."

Středa

„Sukni mám doma asi rok. Tu halenku jsem si koupila letos v Americe, visela tam na ramínku jedna jediná a já si říkala: tu musím mít! Bez ní nemůžu žít! A tak jsem to takhle zkombinovala – proužek a puntík. Boty jsem si koupila v jedné italské prodejně. Dělají moc hezkou nohu. No – občas nosím věci, které jsou hezké, ale nepohodlné. Protože jak říkala moje babička: pro krásu se musí trpět. A také říkala: paráda zebe."

„Víte, já si dělám radost pořád. Nejkrásnější Vánoce jsou, když si koupíte dárek sama. (smích) Miluju parfémy, ty bych mohla dostávat pořád. Já se totiž nevoním – já si to na sebe liju. Takže můj parfém nevydrží rok jako každé ženě. Ne ne. Za chvilku je prázdný.“ (smích)

Čtvrtek

„Někdo by si možná řekl, že myslím jen na oblékání. Ale tak to není. Ale řeknu, že když jsem viděla tuhle halenku, říkala jsem si, že je na ní hodně barev, že je moc hezká, ale že k ní nemám sukni. A pak jsem v dalším obchodě, který byl indický, viděla nádhernou sukni. Je oboustranná a říkala jsem si, že se mi k té halence bude hodit, tak jsem si ji koupila. A boty? Jsou z Utahu a byly ve slevě asi za 90 USD."

„Mám poměrně hodně šperků, protože za 73 let jsem dostávala šperky k narozeninám, k Vánocům, od manžela a druhého manžela, od dětí... Ale moc je nenosím, protože je pořád musím buď sundavat nebo se dívat, jestli jsem je neztratila nebo mi je někdo neukradl.“

Pátek

„Tohle jsem koupila v Coloradu, když jsem tam byla se sestrou. Je tam obchod jedné designérky, která maluje takovéhle věci. Mně se líbilo, že je to kombinace barev, které jsou v barevném kruhu. Červená, žlutá, modrá, potom fialová, zelená. Střídám to s koženou bundou, jinými boty. A pořád to vypadá jinak. Boty jsem si koupila v Pedestrian Shops a jsou moc pohodlné.“

„Nakupuju ráda v Americe, protože tam je móda barevná. Tady není barevná a když je, tak je to sto kusů od jednoho modelu. A pravda je, že všechno, co je kvalitní, je drahé. Na celém světě.“

Sobota

„Zelená a červená – to jsou barvy, které mám moc ráda. Vypadám sice jako žabka, ale je to hezké. To triko je van Goghův obraz Kosatce. Tričko jsem viděla v Denveru v National Gallery of Art. Věděla jsem, že mám takovouhle plisovanou sukni a že to k tomu půjde. Pásek jsem koupila v La femme MiMi a hodil se mi k tomu. Boty jsem si koupila také v Americe. Je to jeden z patnácti párů, které jsem tam letos nakoupila.“ (smích)

„Člověk nesmí sám sobě zevšednět. Nevyběhla bych ani pro mléko v teplákách. Já ani v životě tepláky neměla. Namaluju se, i když jdu pro mléko. Nešla bych bez rtěnky ani s popelem. Co kdyby mě někdo potkal na chodbě? A měla to být láska na první pohled? Nikdy nevíš, co ti život předestře.“ (smích)

Neděle

„Když jsem viděla tyhle šaty, hned jsem věděla, že si je vezmu na svoji vernisáž. Líbili se mi motýli, rukávy, líbilo se mi, že můžu i ztloustnout a bude to pořád krásné."

„A k tomu šperku – sestra mě pozvala na Hawaii a tam je jednou za půl roku výstava umělců. Taková galerie pod širým nebem. A já tam zahlédla ženu se šperky. Byla to Felina Paris, která dělala producentku Tarantinovi. A dostala jsem ho od ní k narozeninám. Napsala mi krásné přání i certifikát. Ona jezdí po celém světě a sbírá různé kameny apod., ze kterých pak šperky skládá. Ten klíč na mém šperku je z nějakého černošského ghetta.“

Za poskytnutí prostor na focení děkujeme Vnitroblocku.

 

Fotografie: Adriana Fialová pro city-dog.cz.