Pusťte si to rovnou do hlavy aneb velký audioknižní čtvrtek je tu!
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
31.10.2018

Pusťte si to rovnou do hlavy aneb velký audioknižní čtvrtek je tu!

Pusťte si to rovnou do hlavy aneb velký audioknižní čtvrtek je tu!
Nemáte-li čas či energii začíst se do stránek té klasické, zaposlouchejte se do „mluvící knihy“. Máme pro vás výběr těch nejnovějších.

Nemáte-li čas či energii začíst se do stránek té klasické, zaposlouchejte se do „mluvící knihy“. Máme pro vás výběr těch nejnovějších.

Poslouchat příběh je jednodušší, než ho číst. Už jen proto, že hlas ze sluchátek můžete vnímat kdekoli a kdykoli, i tam, kde byste do knihy z papíru anebo čtečky mohli koukat jenom těžko. Za volantem, u sporáku či s žehličkou v ruce. To je asi nejmarkantnější výhoda audioknih. Taky se ale dostanete k literatuře bez ohledu na úroveň čtení, protože, co si budeme nalhávat, spousta lidí na to louskání písmenek není, ale poslech, to je jiná. Audioknihy navíc načítají opravdoví mistři slova, jejichž umělecký přednes nejenže lahodí uším příjemným hlasem, ale i kultivovanou výslovností. Díky skvělým interpretům leckdy pochopíte i humor či jiné narážky, které byste sami z textu třeba nevyčetli. Připočtěte doprovodnou hudbu a celkové zvukové aranžmá, díky němuž je taková „četba“ mnohem barvitější, a máte koktejl, kterému nelze odolat.

Výběr z vydatné podzimní nadílky audioknih vám usnadní Velký audioknižní čtvrtek, který právě dnes, 1. listopadu, přináší na pulty prodejen exkluzivní kolekci dvanácti zajímavých děl, z nichž si určitě vybere každý. Nechybí audioknihy pro děti a mládež, klasika ani světové bestsellery.

HIPÍK

Paulo Coelho, čte: Martin Pechlát

V částečně autobiografickém románu Hippie se Paulo Coelho vrací do svého mládí, do bouřlivé doby přelomu 60. a 70. let 20. století. Na pozadí hlavní linie vyprávění, líčícího cestu dvou mladých lidí, Paula a Karly, za duchovním poznáním do Nepálu, sledujeme celosvětové hnutí hippies i dramatické události jara roku 1968 ve Francii. Paulo a Karla se setkávají v Amsterdamu, kde Paulo doufá najít nové životní impulzy, nakonec se však nechá přesvědčit a oba nastoupí do autobusu do Káthmándú. Dlouhá cesta a nevelký okruh cestujících poskytují autorovi prostor pro líčení dalších událostí i lidských osudů.

VĚŠTBA

Chloe Benjaminová, čte: Tereza Dočkalová

Jaký by byl váš život, kdybyste znali přesné datum své smrti? Je rok 1969 a po čtvrti Lower East Side v New Yorku se rozkřikne, že přicestovala žena s výjimečnými schopnostmi - dokáže každému předpovědět den jeho smrti. Pokušení nahlédnout do vlastní budoucnosti neodolají čtyři dospívající sourozenci z rodiny židovských přistěhovalců. V průběhu příštího půl století se pak nejmladší Simon dostane k baletu v San Francisku, snílek Klára se stane kouzelnicí balancující mezi realitou a fikcí, Daniel se snaží bojovat s vrtkavostí osudu jako vojenský lékař a nejstarší ze sourozenců, bioložka Varja, se při svých výzkumech pokouší přelstít smrt. Věštba je strhujícím příběhem o moci osudu a volby, o kouzlu vyprávění, podstatě víry a síle rodinných pout.

AMERIČTÍ BOHOVÉ

Neil Gaiman, čte: Kajetán Písařovic

Stín se dostává po třech letech z vězení. Milovaná manželka Laura je po smrti a všechny jeho vyhlídky se smrskly v chladnou prázdnotu. Cestou na pohřeb, v letadle zmítaném bouří, Stína osloví postarší muž jménem Středa a nabídne mu, aby vstoupil do jeho služeb. Stín nejprve odmítne. Ovšem po noční pijatice, krvavé rvačce a poté, co se stane svědkem několika neuvěřitelných kousků, které nebezpečně připomínají skutečná kouzla, na Středovu nabídku kývne. A stává se součástí toho nejpodivnějšího poselstva, jaké kdy křižovalo Ameriku. I Nový Svět má své bohy. A ti rozhodně, alespoň prozatím, nejsou mrtví...

PĚT AMERICKÝCH PREZIDENTŮ, ČESKÁ BABIČKA A JÁ

Eliška Hašková-Coolidge, čte: Jitka Smutná

Vzpomínky Elišky Haškové Coolidge, významné Češky, která se dokázala prosadit jak ve vrcholné politice v USA, tak po revoluci v bývalé vlasti. Líčí idylické dětství v předválečném Československu, drama poúnorové emigrace, studijní léta a práci v americké administrativě od 60. do 80. let a nevyhýbá se ani soukromí. Popisuje radosti i těžkosti, které její rodina prožila, a především všechny své aktivity, jejichž prostřednictvím se rozhodla zúročit zkušenosti a znalosti z vrcholné americké společnosti v českém prostředí a předat nám hodnoty, které pro ni samotnou byly celý život podstatné.

JMENUJU SE TOMÁŠ – První skutečný životopis Tomáše Holého

Ota Kars, čte: Aleš Háma

Toto vyprávění se snaží stručně zrekonstruovat skutečný příběh života Tomáše Holého, nahlížený různými blízkými lidmi ze všech období jeho života z rozdílných úhlů. Obsahuje jen ověřená fakta, nikoli zábavné historky, které se mohly odehrát i jinak. Snaží se, aby Tomášův život nevyzněl jako jedna velká jízda (což zcela určitě nebyl), ale zároveň některé typické příhody a detaily zmiňuje právě proto, aby tento srdečný, upřímný a otevřený kluk a mladý muž byl skutečným člověkem a Tomášem, nikoliv slavnou hvězdou či neskutečným svatým.

PĚTADVACET TISÍC DNŮ VZPOMÍNEK

Martin Rajniš, Magdalena Šebestová, čtou: Jiří Lábus a Jaromír Meduna

Architekt, profesor a autor mnoha odborných publikací Martin Rajniš se rozhodl sepsat vzpomínky plné cestování, netradičních zvratů, úspěchů i pádů. Buřič a provokatér, který si celý život razí svojí cestu, chce čtenáři ukázat, že i „nýmand“, kterého málem strčili do pomocné školy, může žít bezvadný život. „Přál bych si, aby se čtenář při mým vyprávění odvázal, začal mluvit slangem a vychutnal si krásně vyslovený český nadávky, který se skví jako pralinka na dortu.“

JEZERO

Bianca Bellová, čte: Lucie Žáčková

Rybářská vesnice někde na konci světa, u jezera, které vysychá a zlověstně vyhrnuje břehy. Muži mají vodku, ženy starosti a děti si škrábou ekzémy. Co má Nami? Nic. Jen bábu s tlustýma rukama. A život před sebou: první lásku, o kterou ho připraví ruští vojáci, a pak to všechno další. Raději nemyslet. Ale když život začne na úplném konci světa, možná skončí na jeho začátku. Tenhle příběh je totiž starý jako lidstvo samo. Je to pouť hrdiny, chlapce, který na cestu vyráží jen s uzlíčkem nervů a kabátem po dědkovi. Musí do světa, aby hledal, a vrátit se domů, aby našel – na dně jezera, největší tajemství.

BRATRSTVO KŘIŠŤÁLU

Vlastimil Vondruška, čte: Eva Josefíková

Dobrodružný historický román s detektivní zápletkou pro mládež, ale i pro dospělé. Do Prahy přijíždí z Itálie dvorní alchymista císaře Rudolfa II., Giovanni da Ponte. Jeho dcera Fiorella mu pomáhá v laboratoři, kam však dívky nesmějí. Převléká se proto za učedníka Rafaela. Jejich nový domov je nedaleko Staroměstského rynku, kde Fiorella pozná dva nerozlučné kamarády, Lukáše a Martina. I před nimi se musí vydávat za chlapce, jinak by ji do party nepřijali. Spolu se vydávají pátrat po ukradeném stříbře z městské radnice a nelítostném vrahovi. Sestupují do pražských katakomb, ohrožuje je střelec s kuší i nepřátelská parta. K odhalení zločince je nakonec přivede nejen odvaha a chytrost, ale také Fiorelliny znalosti alchymie.

MALÝ MILIARDÁŘ

David Walliams, čte: Jiří Lábus

Joe je boháč, přesně řečeno nejbohatší dvanáctiletý kluk v celé Británii. Má všechno, nač si vzpomene: Formuli 1, kino, pět set párů sportovních bot, orangutana jako sluhu. A přece mu něco důležitého chybí: kamarád… Poprosí proto tátu, aby směl chodit (světe, div se!) do docela obyčejné školy, inkognito. Tím rozpoutá sérii bláznivých situací, na jejímž konci zjišťuje, že bohatství ke štěstí nestačí. David Walliams vypráví o věcech, které jsou k pláči, tak brilantně a s dávkou tak skvělého humoru, že budete plakat smíchy. Právem je kritiky označován za nového Roalda Dahla.

HRANIČÁŘŮV UČEŇ 1 – Rozvaliny Gorlanu

John Flanagan, čte: Matouš Ruml

První díl fantasy ságy Hraničářův učeň, na jejíž knižní předloze vyrostlo mnoho čtenářů, nás zavádí do tajemstvím opředené země Araluen. Mladík Will si už dlouho přeje absolvovat rytířský výcvik na hradě a stát se bojovníkem jako jeho otec. Na to, aby ho přijali, je však příliš malý. A tak se dostává do učení k záhadnému hraničáři Haltovi, který se umí neviditelně pohybovat. Ten ukáže Willovi, jak se starat o koně a používat zbraně, které si záhy vyzkouší při výpravě za nebezpečnými tvory. Will se přesvědčí o tom, že úloha hraničáře je při obraně království stejně významná jako rytířské umění.

PETR PAN

James Barrie

Čtou: Otakar Brousek, ml., Lukáš Hlavica, Antonín Holoubek, Viktorie Hrachovcová, Matěj Převrátil, Barbora Sadílková, Klára Suchá, Antonie Talacková, Antonín Viták

Kdo by neznal tento kouzelný příběh? Všechny děti vyrostou. Až na jedno. Petr Pan se rozhodl, že se z něj nikdy nestane nudný dospělák. Žije na ostrově v Zemi Nezemi. A nikoli sám! Kromě dalších kluků Ztraceňáků jsou tu také víly a krvežízniví piráti s kapitánem Hákem v čele. Co se ale stane, když Petr Pan do Země Nezemě přivede tři docela obyčejné londýnské děti? A jaká dobrodružství čekají na malou Wendy, Johna a Míšu, když v noci nepozorovaně uletí rodičům oknem? Audio knižní dramatizace klasického příběhu o nesmrtelné dětské duši, která dřímá v každém z nás…

MÁME RÁDI VÍNO – Úsměvné vyprávění o víně a vinařích

Ivan Kraus, Rudolf Křesťan, Ladislav Špaček

Čtou: Ivan Kraus, Rudolf Křesťan, Ladislav Špaček

Záznam představení z pražského divadla Viola. Na jevišti se sešli hosté, kteří mají rádi víno a umí o něm hezky vyprávět. Mistrům slova – Rudolfu Křesťanovi, Ladislavu Špačkovi a Ivanu Krausovi zdařile sekundují moravští vinaři.

 

   Fotografie: city-dog.cz.