Co-work, kavárna, galerie, fotostudio, ateliéry a mnohem víc. To všechno je Prostor39
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
20.05.2019

Co-work, kavárna, galerie, fotostudio, ateliéry a mnohem víc. To všechno je Prostor39

Co-work, kavárna, galerie, fotostudio, ateliéry a mnohem víc. To všechno je Prostor39
Místo, které slouží jako co-working, galerie, fotostudio, ateliéry pro umělce, univerzální prostor pro workshopy, divadelní představení, vzdělávání, setkávání a nově také oficiálně jako kavárna. To všechno je žižkovský Prostor39. Jak se z plánu na vytvoření sítotiskové dílny a fotoateliéru stal čtyřpatrový multifunkční prostor se sociálním přesahem? 

Místo, které slouží jako co-working, galerie, fotostudio, ateliéry pro umělce, univerzální prostor pro workshopy, divadelní představení, vzdělávání, setkávání a nově také oficiálně jako kavárna. To všechno je žižkovský Prostor39. Jak se z plánu na vytvoření sítotiskové dílny a fotoateliéru stal čtyřpatrový multifunkční prostor se sociálním přesahem? 

Řehořova 33/39, Praha 3-Žižkov

PO–PÁ 10:00–22:00

Prostor39 letos v zimě oslavil rok od svého otevření. Projekt, který doslova vlastníma rukama zrealizovala skupina nadšenců v čele s Radkem Wollmannem a Pavlem Matějem, měl ale původně být mnohem menšího rozměru. „Bylo to asi před pěti lety, kdy jsme v rámci jednodenního squaterského festivalu navštívili tento prázdný industriální dům. O několik let později jsme hledali místo, kde bychom mohli vytvořit dílnu pro sítotisk, fotostudio a zároveň nějaký menší prostor pro workshopy. Náhodou jsme narazili právě na tento prostor. Pronajali jsme si nejprve jedno patro, které jsme začali rekonstruovat, ale postupem času jsme zjistili, že bychom našli využití i pro ostatní části domu a pustili jsme se do toho ve velkém,” popisuje jeden ze zakladatelů Prostoru39 Pavel Matěj. 

Prvotní plán se rozrostl, z jednoho patra najednou byla patra čtyři a opuštěný dům v Řehořově ulici na pražském Žižkově tak po 25 letech znovu ožil. Přízemí přes den funguje jako co-workingová kavárna, večer se tu konají koncerty, vernisáže a další zajímavá setkání. Zároveň je tu galerie, ve které se každé tři týdny koná nová výstava. 

„V prvním patře je multifunkční prostor pro přednášky, kurzy, workshopy, promítání nebo i divadelní představení. Druhé patro patří umělcům. Najdete tu totiž ateliéry plné zajímavých lidí, kteří jsou nedílnou součástí života v našem domě. Kromě toho tu má své sídlo také sdružení mladých psychoterapeutů Meetina, kteří zde provozují psychoterapie a snaží se dělat osvětu v oblasti duševního zdraví. Ve třetím patře je potom rozsáhlé fotostudio,” říká Alžběta Kroupová z kolektivu Prostoru39. 

Kavárna Prostoru39 se oficiálně otevřela na začátku května, kdy představili také nově upravený bar. Ve zdejší kavárně si můžete dát samozřejmě kávu, ale také kombočaj z kombuchy, limonády Berlimo nebo pivo Frajer, což je pivo s dobročinným přesahem. Frajer totiž využívá velkou část výdělku z prodeje piva na podporu společensky prospěšných nebo zajímavých lokálních projektů. 

Můžete si tu dát i menší občerstvení – polévku, toasty, obložené bagety, salát i něco k sladkého. Nabídka se každý den mění, ale důležité ale je, že se jedná vždy o veganské nebo vegetariánské pokrmy. „Respekt ke zvířatům je pro nás velice zásadní. Protože jsme v týmu všichni vegetariáni nebo vegani, bylo hned jasné, že i naše kavárna se vydá tímto směrem,” dodává Alžběta Kroupová. 

Prostor39 je ideální, pokud hledáte klidné místo pro svou práci. Nefunguje ale jako klasický co-work, ve kterém byste si museli platit měsíční paušál. Můžete přijít kdykoliv, najít si své místo, dát si kávu a pracovat, jak dlouho uznáte za vhodné. „My sami tu pracujeme a tvoříme, takže je to hlavně výzva pro ostatní lidi, aby přišli pracovat s námi,” říká Pavel Matěj. Ať už dáváte přednost větším sdíleným stolům, rádi si uděláte pohodlí v křesle nebo se chcete na chvíli schovat s knížkou na okenním parapetu, tady si rozhodně najdete své místo. Celý prostor je navíc bezbariérový, dog-friendly a nechybí tu ani dětský koutek pro případy, kdy potřebujete na schůzku vzít děti s sebou. 

Jak už bylo řečeno, v Prostoru39 to neustále žije nejrůznějšími akcemi. Můžete sem chodit například na kurzy kreslení a malby, které jsou v nabídce dlouhodobě. „Naší hlavní myšlenkou je sdílení, tvoření, učení a ovlivňování se navzájem. Pokud máte vlastní nápad a chuť ho zrealizovat, můžete si zde uspořádat svou akci. Může to být prakticky cokoli od workshopů, přednášek, diskuzí, promítání, koncertů, výstav, lekcí jógy až po firemní poradu nebo večírek. Měli jsme tu například workshop knižní vazby, párové akrobacie, přípravu domácích tělových olejíčků, přednášku na téma minimalismus v cestování, divadelní představení, lekce jógy i tetovací dýchánky,” říká Alžběta Kroupová. Zdejší akce propojuje nejen kultura, ale také téma ekologie, udržitelnosti a psychologie.

Nově teď přichází s vlastní talkshow P39_meets, kde odkrývají taje kulturního a podnikavého pražského podhoubí a nahlíží pod pokličku různých institucí. Snaží se poukázat na zajímavé projekty a seznamí vás s lidmi, kteří za nimi stojí. 

Další akcí, která stojí za vaši pozornost, je Ukaž, co děláš. „Jedná se o networkingové setkání, na kterém si můžete poslechnout příběhy lidí, kteří pracují na vlastním projektu. Ať už je to kreslení komiksů, focení, vaření nebo založení co-worku. Cílem je dostat zpětnou vazbu, poznat nové lidi, získat kontakty, propojit se a pomoci si navzájem,” vysvětluje Alžběta Kroupová. 

Letos se chystají zapojit také do větších festivalů, jako Zažít město jinak nebo Noc divadel. Pokud byste tu rádi uspořádali vlastní večírek, promítání nebo hledáte prostory pro focení, kontaktujte zdejší tým ohledně možného pronájmu. „Kombinujeme běžné pronájmy s bezplatnými pro projekty a akce, které si zaslouží naši podporu,” říká Pavel Matěj. 

Dům byl dříve využíván jako sklady a podle slov Pavla Matěje je tu pořád spousta práce. „Původní stav byl dost otřesný. Stálo to několik měsíců tvrdé práce a hodně sil, abychom mohli začít s provozem. A pořád je co zlepšovat. Před nedávnem jsme úspěšně ukončili crowdfundingovou kampaň, v rámci které se nám podařilo vybrat peníze na vytápění, které je jednou z klíčových součástí vybavení a v zimě nám jeho absence hodně znepříjemňuje provoz. Částka potom poputuje také na techniku fotoateliéru, který je pro prostor díky velkým oknům a světlu jako stvořený.”

Do konce května chtějí bourat vstupní stěnu, která bude prosklená (stejně jako zasedací místnost v prvním patře) a chystají se prostor také zazelenit nejrůznějšími rostlinami. 

„Naší vizí je vytvořit provázanou komunitu se zapojením neziskových, lokálních, aktivistických a uměleckých spolků,” říká Pavel Matěj. Přijďte je podpořit na některé z jejich akcí nebo alespoň tím, že přijdete na jednoho „Frajera”. My si nenecháme ujít promítání filmu BanglaKids 5. června nebo Nenálepkujeme – každý z nás je v něčem slepý v rámci Festivalu živých knih 28. května. 

 

Znáte Prostor39? Byli jste na nějaké jejich akci?

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz