Prosecco & Flowers aneb když se spojí čerstvé květiny, italské bublinky a dokonalý design
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
29.07.2019

Prosecco & Flowers aneb když se spojí čerstvé květiny, italské bublinky a dokonalý design

Prosecco & Flowers aneb když se spojí čerstvé květiny, italské bublinky a dokonalý design
Květiny a bublinky. Přesně to vás čeká v jedinečném prostoru Prosecco & Flowers v rezidenční části Waltrovky. Koncept, za kterým stojí maminka s dcerou, je ve skutečnosti naprosto jednoduchý. Dámy totiž otevřely podnik, který vám za každých okolností vykouzlí úsměv na tváři – ať už si přijdete pro květinový pugét, nebo si sednete na skleničku s přáteli. Jak vypadá spojení designového květinářství, italského prosecca a výběrové kávy? Podívejte se sami.

Květiny a bublinky. Přesně to vás čeká v jedinečném prostoru Prosecco & Flowers v rezidenční části Waltrovky. Koncept, za kterým stojí maminka s dcerou, je ve skutečnosti naprosto jednoduchý. Dámy totiž otevřely podnik, který vám za každých okolností vykouzlí úsměv na tváři – ať už si přijdete pro květinový pugét, nebo si sednete na skleničku s přáteli. Jak vypadá spojení designového květinářství, italského prosecca a výběrové kávy? Podívejte se sami.

Walterovo náměstí 985/6, Praha 5

PO–PÁ 10:00–20:00, SO–NE 12:00–22:00

Při toulkách Prahou objevujeme nejrůznější místa, ale o tento objev se s vámi rozhodně musíme podělit. Ne každý den totiž v Jinonicích najdete podnik s tak zajímavým konceptem. Prosecco & Flowers není obyčejné květinářství. Je to květinový ateliér, ve kterém si zároveň můžete vychutnat skleničku výborného italského prosecca nebo výběrovou kávu a posedět v samém centru floristických kouzel. Za celým konceptem stojí maminka s dcerou – Ivana a Eliška Jáchimovy.

Sotva vstoupíte, ucítíte příjemný chlad. „Kvůli květinám hodně chladíme, ale v létě to většina návštěvníků vítá s otevřenou náručí,” říká se smíchem Eliška Jáchimová, která se kolem květin pohybuje od svých 16 let, kdy začala chodit na brigády v květinářství, ale v současné době studuje na vysoké škole práva.

„Vždycky jsem měla ráda květiny a design. Když jsem asi v šestnácti začala hledat letní brigádu, měla jsem hned jasno v tom, kde bych ji chtěla strávit. Ideálně v obležení květin. Od té doby jsem při škole brigádně pracovala hned v několika květinářstvích. Z vázání květin se pro mě stala láska a my si s mamkou domů začaly čím dál častěji objednávat květiny, které jsme vázaly většinou sobě pro radost, ale potom i na několik svateb. V zimě jsme doma vázaly adventní věnce pro rodinu a známé a zároveň jsme postupně začaly pronikat i do světa dodavatelů. Řekly jsme si, že až přijde vhodná chvíle a narazíme na nějaký prostor, tak si otevřeme vlastní květinářství,” vypráví Eliška.

„Původně jsme myslely, že to bude menší květinářství v centru Prahy, ale před rokem jsme objevily prostor v rezidenčním areálu Waltrovky a rozhodly jsme, že se do toho pustíme právě tady. Už během samotných příprav interiéru jsme se ale shodly na tom, že nebudeme prostor koncipovat jako klasické květinářství, ale spíš jako květinový ateliér a místo, kde se lidé budou rádi setkávat,” dodává Ivana.

Pokud se vám zdá rukopis interiéru něčím povědomý, máte správný pocit. Za vzhledem zdejšího prostoru stojí interiérová designérka Andrea Kroupová, která spolu s Martinou Šandovou zrealizovala několik krásných projektů, které v loňském roce neunikly naší pozornosti. Pauseteria, Cà phê a Artisème si nás získaly hned při první návštěvě a stejný dojem zanechaly také na Elišce a Ivaně Jáchimových.

„Eliška zná kavárny, na kterých Andrea pracovala a když jsme ji oslovily ohledně spolupráce, tak jsme si hned při prvním setkání ohromně sedly. Máme totiž moc rády podobný styl včetně studených barevných odstínů. Proto je celý interiér laděný do šedomodrých a béžových tónů,” říká Ivana Jáchimová. Středobodem podniku je dlouhý masivní stůl, který funguje zároveň jako bar i prostor na vázání květin. „Perfektně propojuje celý náš koncept – květiny i bublinky. Lidé si často ke stolu sednou se skleničkou a já u nich vážu,” říká Eliška.

Protože prostor nabízí poměrně dost místa, rozhodly se ho Ivana s Eliškou využít. „Kolem nás není zrovna moc podniků, kam by lidé, kteří tu bydlí, mohli po práci zajít na skleničku, tak nás napadlo, že bychom jim ho mohly nabídnout. Prosecco milujeme, takže bylo celkem jasné, co bude vedle květin naším druhým hlavním atributem,” říká se smíchem Eliška.

Do podniku Ivana s Eliškou vybraly italské prosecco De Giusti z malého rodinného vinařství z oblasti mezi Conegliano a Valdobbiadene. „Dostali jsme na ně doporučení od našeho dobrého známého, tak jsme si udělaly výlet do Itálie a bylo jasno,” říká Ivana. V nabídce ale mají také španělské šumivé víno Cava, které se uchytilo také v nealkoholické variantě.

Všechny druhy nabízeného prosecca jsou suché a liší se pouze zbytkovým cukrem. De Giusti Brut obsahuje nejméně zbytkového cukru, tudíž působí nejsušším dojmem. De Giusti Extra Dry je střední cestou a De Giusti Dry obsahuje zbytkového cukru nejvíce a proto je nejsladší. Kromě samotného prosecca vám tu z něj rádi připraví i drinky jako Hugo Spritz, Mimosu nebo Aperol Spritz.

O květinové vazby se stará hlavně Eliška spolu s další mladou květinářkou. Obsluhu baru a příjemné venkovní zahrádky mají na starosti dvě slečny, které se na směnách střídají. Maminka Ivana, která se pracovně pohybuje více v oblasti obchodu, se vázání květin nevěnuje, ale na společném projektu ji baví hlavně komunikace s lidmi. „Je to něco úplně jiného. Práva a finanční služby jsou spojené s nejrůznějšími konflikty, ale tohle je opak. Květiny dělají lidem radost a oni odtud odchází s úsměvem na tváři,” říká Ivana.

Jejich cílem je směrovat květinářství do stylu květinového dekoratérství a zážitkového květinářství. Proto se můžete těšit také na jejich květinové workshopy. „Chtěly bychom lidem ukázat, že vázání květin nemusí být tolik o šikovnosti, ale spíš o kreativitě, trošku o trpělivosti, barevném cítění a vkusu. Na podzim bychom začaly s prvními workshopy a kurzy. Tematicky se budeme držet sezóny, takže rozhodně proběhne vázání podzimních i adventních věnců, už teď ale řešíme s několika místními, že by si rády udělaly dámský květinový večer s proseccem,” říká Eliška.

Vánoce budou v Prosecco & Flowers velkou událostí. „Na Waltrovce probíhá adventní trh, kam rády také přispějeme našimi věnci a dalšími dekoracemi. Kromě workshopu vázání adventních věnců nejspíš proběhne také kurz květinových dekorací, budeme prodávat vánoční ozdoby belgické značky J-Line, které se tu běžně nevidí. Už teď se těšíme, jak nazdobíme několik stromečků i tady u nás, abychom návštěvníky naladily na vánoční atmosféru a zároveň je inspirovaly před Štědrým dnem,” říká Ivana.

Do budoucna prý možná do nabídky přibydou i drobná tapas. Jednalo by se o produkty španělsko-české rodinné firmy Lozano Červenka, kterou znají ze Středokluk a z nejrůznějších farmářských trhů. Kromě toho, že vyrábí kvalitní olivový olej, nabízí také olivy, sušená rajčata, nakládané španělské zeleninové špízy nebo sušené mandle vždy z aktuální sklizně. Přesně něco takového by bylo perfektní k posezení na zahrádce ve stínu slunečníků.

Ivana s Eliškou se ale nebrání ani otevření další pobočky Prosecco & Flowers. „Pokud to bude možné a pokud si lidé náš prostor ve Waltrovce oblíbí, tak proč ne,” říká na závěr Ivana. My v to budeme jen doufat. Víc takových míst, kde lidé s láskou ale zároveň pečlivostí realizují své sny.

 

Jak se vám líbí Prosecco & Flowers?

 

Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz