Probrečte se k figuře snů! Pláčem se hubne, nejlépe mezi 19–22 hodinou
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
02.05.2019

Probrečte se k figuře snů! Pláčem se hubne, nejlépe mezi 19–22 hodinou

Probrečte se k figuře snů! Pláčem se hubne, nejlépe mezi 19–22 hodinou
Člověk podle vědců proleje v průměru nějakých 63 litrů slz za život. Ve skutečnosti by to bylo ale mnohem víc, pokud bychom nepotlačovali emoce a někdy se za pláč doslova nestyděli. Dost možná ale přestanete brekot a pofňukávání potlačovat, až se dozvíte, že spustit pořádný příval slz je mimo jiné velmi efektivní způsob, jak se zbavit nějakého toho kila navíc. Má to ovšem jeden háček – jak jinak!

Člověk podle vědců proleje v průměru nějakých 63 litrů slz za život. Ve skutečnosti by to bylo ale mnohem víc, pokud bychom nepotlačovali emoce a někdy se za pláč doslova nestyděli. Dost možná ale přestanete brekot a pofňukávání potlačovat, až se dozvíte, že spustit pořádný příval slz je mimo jiné velmi efektivní způsob, jak se zbavit nějakého toho kila navíc. Má to ovšem jeden háček – jak jinak!

Když narazíte hlavou do kuchyňské linky, případně vám někdo šlápne na palec tak, že vám bolestí vyhrknou slzy – není to bohužel ona situace, kdy by vám propuknutí v hlasitý pláč nějak výrazně zahýbalo s tukovými zásobami. Takový efekt má co do činění s city. Z odborného hlediska totiž rozlišujeme tři druhy slz. Bazální, které se tvoří samovolně a bez našeho vědomí, čímž se přirozeně zvlhčují oči, dále reflexní, jež reagují na nějaký dráždivý podnět (ty se vám řinou po tvářích třeba při krájení cibule) no a nakonec jsou to slzy emoční, které jdou ruku v ruce s radostí, ale mnohem častěji se smutkem. Dát průchod všem emocím pohřbených často až na dně našich srdcí a pořádně se vybrečet ze všech frustrací a vzteku nad nespravedlnostmi života funguje nejen jako psychický detox, ale přináší i většinou tolik žádaný a tolik nedostižný úbytek váhy!

Nevěříte?

Podle různých studií si dámy emocionálně popláčou přibližně padesátkrát do roka, zatímco i ti nejsilnější jedinci mužského pohlaví propadnou slzavému údolí za stejnou dobu zhruba jen desetkrát, a ani to samozřejmě otevřeně nepřiznají. Důvodem rozdílu jsou mimo jiné hormony, mužský testosteron pláč potlačuje, zatímco prolaktin, kterého mají více ženy, ho podporuje. Děti pak v průměru probrečí jednu až tři hodiny denně. Život je zkrátka občas vážně mizérie, ale jak to tak bývá, každá mince má dvě strany. „Jedním z poznatků o emočním typu slz je, že odplavuje stresové chemické látky, takže se člověk po pláči cítí lépe,“ vysvětluje profesor farmacie William H. Frey, který se zabývá výzkumem pláče. „Pláč přichází, aby nás vyléčil, aby nám pomohl zapomenout, nechat to být a zase najít rovnováhu.”

Ano, emoční slzy zmírňují stres; mnozí vědci předpokládají, že lidem se vyvinula schopnost ronit slzy dokonce vysloveně právě z tohoto důvodu. Pláč vyplavuje z těla nahromaděné chemikálie a škodlivé látky, zatímco duševně nám pomůže uvolnit se a lépe se vypořádat s bolestivými či náročnými situacemi. Slzy tak nejsou jen komunikační prostředek, ale také uvolňovači napětí. Ty emoční jsou z chemického hlediska rozdílné od slz, které jen zvlhčují povrch oka, kromě jiného obsahují více proteinů.

A co víc – jak se tak během proplakané noci zbavujeme stresových hormonů, zbavujeme se i přebytečných kil!

Všichni to známe, je to začarovaný kruh: jste smutní, frustrovaní, nešťastní, vzteklí, rozčarovaní – a ze samého zoufalství jen jíte a jíte a po několika dnech takového zármutku nedopnete kalhoty! Jak by to jen v takové situaci mohlo být naopak? Všechno ovšem závisí na stresovém hormonu kortizolu a tom, kde se nakonec usadí. Že má tato látka co do činění s obezitou, to se ví. Taky to, že člověku pomáhá vyrovnat se s čímkoli, co mu brnká na nervy. Problém je v tom, že dnes už nebojujeme o přežití doslova, myšleno fyzicky. Nedostávame se do stresu při šarvátce s mamutem, ale s počítačem, šéfem nebo časovým presem. V kanceláři, kde sedíme a vynervovaní se topíme ve vlastní frustraci. A hladina stresových hormonů stoupá. Výsledkem je, že naše tělo si myslí, že jsme vydali spoustu kalorií a potřebujeme je doplnit.

Vědci zjistili, že emoční slzy obsahují hormony, které přispívají ke zvyšování kortizolu v lidském organismu. Jsou to prolaktin, leu-enkefalin a adrenokortikotropin. Všechny jsou produkovány, když jsme ve stresu. Takže když v sobě nedusíme emoce a pořádně se vybrečíme, všechny tyhle látky se vesele vyplaví s proudem slz ven z těla. A to tím pádem nedostane žádný signál k doplnění kalorií! Prostě zatáhnete za špagát a veškerý stres spláchnete! Onen začarovaný kruh stres-jídlo-tloustnutí vzniká zkrátka jenom proto, že nevíme, jak snížit úroveň kortizolu. Vše závisí na tom, kde stresové hormony nakonec zůstanou – zda v našem těle, anebo mimo ně.

Ale pozor – podvádět nepomůže!

Máte-li v sobě notnou dávku herectví a dokážete vymáčknout slzu z koutku oka prakticky na požádání, případně byste chtěli běžet pro nůž a cibuli, pak vězte, že kýženého efektu takto nedosáhnete. Pouze slzy, které spustí opravdové emoce, jsou ty „hubnoucí“. A vůbec nejúčinnější jsou ty prolévané mezi sedmou hodinou odpolední a desátou večerní. To je čas, který většina lidí tráví se svými milovanými nejbližšími či před televizní obrazovkou u nějakého filmu.

Takže až si zas budete někde v koutku potají utírat slzičky a hrdinně se tvářit, že vás vůbec neranilo, jak s vámi zamával rozchod (vyhazov z práce, komentář kámošky, stav bankovního konta) případně vás bude zas někdo chlácholit slovy „Nebreč“ – řekněte NE! a spusťte stavidla. Vědomí, že se mimo jiné propláčete ke štíhlejší linii, vám zcela jistě pomůže odhodit zábrany! 

 

   Fotografie: Unsplash.com