Pražský novoroční ohňostroj 2019
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
27.12.2018

Pražský novoroční ohňostroj 2019

Pražský novoroční ohňostroj 2019
Praha přivítá rok 2019 tradičním ohňostrojem na Nový rok v 18:00 hodin. Jeho název je Praha svobodná aneb 30 let od Sametové revoluce. Pro hlavní město ho opět vytvořila společnost Makalu Fireworks a jeho cena je 1 699 900 korun bez DPH.

Praha přivítá rok 2019 tradičním ohňostrojem na Nový rok v 18:00 hodin. Jeho název je Praha svobodná aneb 30 let od Sametové revoluce. Pro hlavní město ho opět vytvořila společnost Makalu Fireworks a jeho cena je 1 699 900 korun bez DPH.

Pražský magistrát letos po několika letech zvýšil maximální možnou cenu: loni vyšel ohňostroj na milion, letos to bylo o 700 tisíc víc. „Maximální možná cena ohňostroje se neměnila řadu posledních let a již nereflektovala aktuální situaci na trhu pro pořádání takto významné akce,“ řekl pro ČT 24 mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman.

Ohňostroj bude odpálen stejně jako v posledních letech z Letenských sadů a bude trvat 10 minut a 52 vteřin. Hodinu před ohňostrojem bude na letenský kopec promítán pomocí laseru odpočet, který divákům zpestří čekání. Ohňostroj s názvem „Praha svobodná“ začne 1. ledna v 18 hodin. První zvukový efekt bude vypálen patnáct minut před 18. hodinou, další budou následovat v 10., 5. a 1. minutě před začátkem programu.

Pět tematických obrazů

Novoroční show bude mít pět obrazů, z nichž každý symbolizuje jednu etapu Sametové revoluce. Jednotlivé obrazy nazvané Modlitba, Holé ruce, Jednota, Zakázané ovoce a Svoboda a jejich zvukový doprovod jsou postaveny tak, aby divákovi evokovaly vzpomínky a emoce spjaté s touto dobou.

Celá příběhová linie je koncipována jako retrospektivní vyprávění, kdy postava otce sděluje svoje osobní zážitky a zkušenosti z té doby své desetileté dceři. V hudebním doprovodu zazní mimo jiné Modlitba pro Martu, ale také melodie písní Rolling Stones a Beatles.

Organizátoři slibují dokonalé spojení hudby s odpalovanými efekty, které mají své přesné místo, čas i úhel. Mezi světelnými efekty se objeví i různé symboly – mimo jiné číslice 17 připomínající listopad 1989.

Odkud se dívat?

Ohňostroj by měl být dobře viditelný z Dvořákova nábřeží a Pařížské ulice, Mánesova, Čechova a Štefánikova mostu. A také z míst na Starém Městě, odkud je vidět na Letnou.

I tentokrát se můžete těšit na zvukový doprovod, který bude díky aparatuře umístěné na křižovatce Čechova mostu a Dvořákova nábřeží, široko daleko dobře slyšitelný.  A stejně jako v minulosti si můžete doprovodnou hudbu pustit i na Hitrádiu City 93,7 FM.

Pro lepší světelný efekt bude zhasnuté veřejné osvětlení a semafory na Dvořákově nábřeží, nábřeží Edvarda Beneše, Alšově nábřeží, Kosárkově nábřeží, části Mánesova mostu a v Letenských sadech. Naopak bude speciálně osvícen Pražský metronom.

Dopravní opatření:

Pro automobilovou dopravu budou 1. ledna 2019 od 16.00 do 18.30 hodin uzavřeny tyto komunikace:

  • Dvořákovo nábř. v úseku Štefánikův most – nám. Jana Palacha
  • nábř. Edvarda Beneše v úseku Klárov – Štefánikův most
  • Čechův most, Mánesův most, Štefánikův most, most Legií
  • Pařížská v úseku ul. Bílkova – nám. Curieových
  • 17. listopadu v úseku nám. Jana Palacha – nám. Curieových

Provoz tramvají (Mánesův a Čechův most, pravobřežní komunikace od Národního divadla po náměstí Curieových) bude přerušen v 17:30 hodin. Tramvajová doprava na dalších komunikacích – Štefánikův most a most Legií bude řízena operativně podle situace ve spolupráci s Policií ČR.

Doporučujeme cestujícím nespoléhat na tramvaje a využívat metro.

 

   Fotografie: unsplash