Legendy i mladé talenty. Pražské jaro přivítá největší osobnosti klasické hudby
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
28.02.2019

Legendy i mladé talenty. Pražské jaro přivítá největší osobnosti klasické hudby

Legendy i mladé talenty. Pražské jaro přivítá největší osobnosti klasické hudby
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro se nezadržitelně blíží. Jeho 74. ročník se uskuteční mezi 12. květnem a 4. červnem. A na co se letos můžou návštěvníci těšit?

Mezinárodní hudební festival Pražské jaro se nezadržitelně blíží. Jeho 74. ročník se uskuteční mezi 12. květnem a 4. červnem. A na co se letos můžou návštěvníci těšit?

V Praze se setkají největší osobnosti klasické hudby – opravdové legendy i mladé talenty. Každá z nich přinese jedinečný pohled na fascinující bohatství tohoto umění,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor. „Posláním Pražského jara je přinášet koncerty, které aspirují na to stát se událostmi sezóny. Věřím, že nadcházející ročník jich nabízí celou řadu.“

Matyáš Novák, foto: Robert Tichý

Slavnostní zahájení

Velká očekávání vzbuzuje samotné zahájení festivalu – Bamberští symfonikové zahrají Smetanovu Mou vlast pod taktovkou svého šéfdirigenta Jakuba Hrůši. Orchestr je pro tuto příležitost zajímavý i svým zrodem. Vznikl v roce 1946 z odsunutých Němců, hráčů Pražské německé filharmonie, a navzdory vyostřené poválečné situaci se k českým kořenům vždy hlásil a hlásí i dodnes. „Je úžasné, že tradice tohoto orchestru, který se tehdy podílel tak velkolepou měrou na slávě pražského kulturního života, se podařilo zachovat a přetavit do nového tělesa v Bamberku, patřícího dnes mezi nejlepší orchestry střední Evropy,“ říká Jakub Hrůša.

Jakub Hrůša, foto: Andreas Herzau

České orchestry s mimořádnými hosty

Vedle České filharmonie se i další české orchestry představí s programy, které vybočují z nabídky jejich koncertních sezón. V čele Symfonického orchestru Českého rozhlasu stane respektovaný specialista na Berliozovu hudbu John Nelson. Jeho jméno bylo v posledním roce mnohokrát skloňováno v souvislosti s nahrávkou Berliozovy opery Trójané, která získala řadu ocenění mj. coby nahrávka roku magazínu Gramophone, amerických i britských Timesů nebo BBC Music Magazine. Spoluúčinkovat budou Slovenský filharmonický sbor a Kühnův smíšený sbor.

Dirigent Alexander Vedernikov vedl v letech 2001–2009 Velké divadlo v Moskvě, v jeho nastudování provedou 28. května Pražští symfonikové FOK a Pražský filharmonický sbor Prokofjevovu velkolepou a fascinující kantátu Alexandr Něvský.

Carolina Eyck, foto: Christian Hueller

Čeští umělci

Program Pražského jara přináší plejádu dalších českých umělců. Kateřina Englichová s Ensemblem 18+ uvedou 20. května světovou premiéru harfového koncertu Ondřeje Kukala, Bennewitzovo kvarteto zahájí 24. května Víkend komorní hudby koncertem, který bude ozvláštněn hrou na theremin v podání přední hráčky Caroliny Eyck. Krátce po strhujícím vítězství českého houslisty Milana Al-Ashhaba na mezinárodní soutěži Fritze Kreislera ve Vídni mu festival nabídl recitál – uskuteční se 29. května ve Dvořákově síni Rudolfina.

Český skladatel žijící ve Vídni Šimon Voseček píše na zakázku Pražského jara dílo Hypnos, které ve světové premiéře zazní 19. května na koncertě PKF – Prague Philharmonia v rámci Debutu Pražského jara pod taktovkou Bena Glassberga, vítěze Mezinárodní dirigentské soutěže v Besançonu z roku 2017.

Vystoupí také jedna z nejúspěšnějších českých sopranistek Martina Janková, a to za  doprovodu kladívkového klavíru v podání Barbary Marie Willi.

Pražské jaro aktivně vyhledává mladé talenty, kteří se prezentují v rámci série koncertních matiné – letos to budou klavíristé Matyáš Novák a Pavel Zemen a houslistka Ludmila Pavlová

Ensemble Intercontemporain, foto: Christophe Urbain

Slavné zahraniční orchestry

Málokterý orchestr dokáže tak dokonale snoubit vnitřní vášeň s perfektní souhrou vypracovanou do nejmenších detailů jako Orchestra dell’Accademia Nazionale di Santa Cecilia – Roma,“ říká Bělor. Se svým šéfdirigentem sirem Antoniem Pappanem na festivalu vystoupí 17. května.

U newyorského Orpheus Chamber Orchestra se niternost charakteristická pro komorní ansámbly snoubí se sytostí velkých orchestrů. Na Pražské jaro se s nimi vrací i znamenitý klavírista Jan Lisiecki. Jejich koncert se odehraje 21. května v Rudolfinu.

Španělským temperamentem v orchestrální hudbě nás strhne Orquestra de Cadaqués. S dirigentem Jaime Martínem a hvězdnou houslistkou Leticií Moreno 30. května zahrají jedinečný program s hudbou, se kterou se české publikum téměř nemá možnost setkat – z per největších španělských a ibero-amerických skladatelů Albénize, Piazzolly, Fally a Arriaga.

William Christie, foto: Oscar Ortega

Francouzský šarm

Šarmem francouzské hudby a interpretačního umění nás okouzlí slavní Les Arts Florissants 27. května. „Říká se, že William Christie vizionářsky pomohl nalézt opeře budoucí směr tím, že objevitelskou loučí rozjasnil její minulost,“ uvádí Bělor. „Svou autoritou a neúnavným objevitelstvím výraznou měrou přispěl k dnešní popularitě historicky poučené interpretace staré hudby na dobové nástroje.“ Na nadcházejícím koncertu v duchu francouzské linky festivalu uvedou Pařížské symfonie Josepha Haydna, které se u publika těší velké popularitě, a autorův slavný violoncellový koncert. Na přání Pražského jara maestro Christie dále zařadil symfonii Leopolda Mozarta, čímž bude připomenuto třísté výročí skladatelova narození.

Těšit se můžete také na Ensemble Intercontemporain, který po více než čtyři desetiletí výrazným způsobem ovlivňuje směřování soudobé hudby. Debutem festivalovým i českým bude pak hostování Orchestre National du Capitole de Toulouse

Bennewitzovo kvarteto, foto: Kamil Ghais

Mistrovské kurzy

Během letošního ročníku se také uskuteční dva mistrovské kurzy, a to v sobotu 11. května od 16 hodin s flétnistou Andrásem Adorjánem a v pondělí 13. května od 10 hodin s hobojistou Jeffrey Rathbunem. Masterclass se uskuteční v prostorách pražské HAMU a jsou otevřené široké veřejnosti. Aktivní účastníci z řad studentů se mohou hlásit do 31. března 2019 na emailové adrese: [email protected]

Prodej vstupenek

Prodej vstupenek na koncerty 74. ročníku Pražského jara už je v plném proudu. Pořídit si je můžete prostřednictvím webových stránek festivalu nebo v prodejní síti Pražského jara.

 

   Fotografie: Pražské jaro