Po vlastní ose: Tomáš Nosek a Michal Čáp, zakladatelé Polagraphu
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
27.07.2018
Po vlastní ose

Po vlastní ose: Tomáš Nosek a Michal Čáp, zakladatelé Polagraphu

Po vlastní ose: Tomáš Nosek a Michal Čáp, zakladatelé Polagraphu
V době, kdy digitální fotoaparát jednoznačně ovládl fotografickou scénu, oni se rozhodli, že se svojí vášně nevzdají. Polaroid pro ně není jen obyčejným fotoaparátem, ale životním stylem. Nejenže se jim podařilo vytvořit komunitu nadšenců se stejným zájmem, otevřít vlastní obchod, ale především vrátili instantní fotoaparáty zpátky do hry. Tomáš Nosek a Michal Čáp, majitelé obchodu a galerie Polagraph

V době, kdy digitální fotoaparát jednoznačně ovládl fotografickou scénu, oni se rozhodli, že se svojí vášně nevzdají. Polaroid pro ně není jen obyčejným fotoaparátem, ale životním stylem. Nejenže se jim podařilo vytvořit komunitu nadšenců se stejným zájmem, otevřít vlastní obchod, ale především vrátili instantní fotoaparáty zpátky do hry. Tomáš Nosek a Michal Čáp, majitelé obchodu a galerie Polagraph

Kluci, řekněte mi, proč polaroid? 

T: S Michalem jsme se poznali na jedné akci v klubu, kde jsme fotili. Oba dva jsme se tenkrát věnovali hlavně digitální fotografii, ale když jsme se začali bavit, zjistili jsme, že se oba zajímáme o polaroid. Hrozně nás to chytlo a naše nadšení se ještě zvětšilo. Bylo to zrovna v roce 2008, kdy společnost Polaroid končila s produkcí instantních filmů a fotoaparátů a my jsme se snažili najít nějakou jinou cestu, jak v tomhle zájmu pokračovat. Ve chvíli, kdy všichni fotili na digitál, jsme se my chtěli víc věnovat instantním fotkám, ale nebylo pořádně na co fotit.

M: To nás přivedlo ke komunikaci s Impossible – týmem lidí, kteří se snažili zachránit instantní filmy odkoupením poslední zachovalé továrny Polaroidu. V laboratořích vyvíjeli nové filmy a my jsme mohli být jedni z prvních, kdo je testoval. Ze začátku jsme to jednoduše dělali jen proto, že nás to bavilo. Instantní materiál má prostě svoje kouzlo. Digitál je už moc dokonalý – s polaroidem to je o náhodě, o hledání zvláštností, chyb v chemii, o překračování hranic a zkoušení, co fotka ještě zvládne. Chyby jí dodávají na jedinečnosti a hlavně vám hned v ruce zůstane hmatatelný výsledek.

NIKDY DOPŘEDU NEVÍTE, JAK FOTKA  DOPADNE. TO JE TEN PŮVAB  CHEMICKÉ REAKCE, KDY POZORUJETE, JAK SE VÁM VYBARVÍ PŘED OČIMA.

Začínali jste s blogem. Jak jste se dostali až k vlastnímu podnikání?

T: My jsme vlastně jen chtěli dál šířit povědomí o téhle technologii, které jsme naplno propadli. Začali jsme psát blog PolaroidLove, kde jsme se snažili předávat nějaké rady a tipy ostatním nadšencům. Vznikla skvělá komunita lidí, kteří se navzájem obohacovali o své úlovky i zajímavé fotky. Pak byl ale o filmy tak velký zájem, že jsme tomu museli dát nějaký řád. Jinak by nás to zruinovalo.  

M: Poprvé si nás všimli na akci Code Mode v Karlíně. Lidi štvalo, že nemůžou fotit na to, co mají rádi. Když jsme viděli, že je nás instantních nadšenců už tolik, rozhodli jsme se otevřít obchod a galerii Polagraph. Pak se teprve všechno rozjelo. Teď už si všichni půjčují polaroidy na nejrůznější akce a stal se z nich takový „love produkt“. Kde je polaroid, tam to žije a všichni se dobře baví. 

 

Pro více info, klikněte na fotku.
Pro více info, klikněte na fotku.

 

Co je podle vás nejoblíbenější produkt, který máte v nabídce? 

T: Co se prodeje týče, tak je to hlavně Instax Mini od FujiFilmu. Je menší, takže je poměrně skladný a vy si ho můžete klidně vzít s sebou na dovolenou nebo na výlet. Jinak patří mezi nejoblíbenější Instax Wide, který si zákazníci půjčují na svatby a podobné větší akce (party, vánoční večírky). Polaroid půjčujeme úplně zdarma. Platí se pouze za filmy do foťáku. Instax Mini asi není na svatbu úplně ideální, protože rozměr fotky už je dost maličký, ale zase je skvělý jako dárek. 

Proč si myslíte, že polaroidy zase získaly takovou popularitu?

M: U profesionálních fotografů a nadšenců, jako jsme my, ji vlastně ani nikdy neztratily. Ačkoliv pro nás už se ten princip úplně obrátil. Původně to totiž měly být foťáky, se kterými snadno udělá kvalitní fotku každý – i malé dítě. Teď se naopak fotografové snaží hledat ty nedokonalosti. To, že si opět získaly takovou oblibu u široké veřejnosti, je možná tím, že už všichni byli přesycení tím množstvím bezchybných fotek, které jim vytvoří digitál. Každá polaroidová fotka je naprostý originál, který už nemůžete zopakovat. Můžete vyfotit dvě „stejné“, ale nikdy úplně stejné nebudou. 

T: Té oblibě taky mohl přispět Instagram, který svým čtverečkovým formátem a barevnými filtry odkazoval na polaroidy. Mladí se o tuto technologii začali víc zajímat.

 

Pro více info, klikněte na fotku.
Pro více info, klikněte na fotku.

 

S polaroidy se v tomhle období asi nejčastěji setkáme na svatbách, je to tak?

T: Rozhodně! Na svatbu si ho u nás můžete půjčit. Z vlastní zkušenosti víme, že se občas lidé bojí vzít si ho do ruky a začít fotit. Nebo dojde k opačné situaci, kdy už jsou svatebčani trošku ovínění, a pak fotí jako o život, ale snímky podle toho taky vypadají. (smích) Právě z toho důvodu je asi nejlepší, aby si vzal foťák na starosti jeden konkrétní člověk. Obecně je lepší fotit s ním hlavně portréty – jít s ním co nejblíž. To bývají ty nejhezčí fotky, které vám můžou hosté přímo na svatbě nalepit do alba. My sami to tak také děláme. 

M: Ne vždycky se ale mezi svatebčany najde někdo takový. Úplně nejlepší je, když je tou osobou nestranný návštěvník. I to už dokážeme zajistit. Do naší nabídky služeb jsme nedávno přidali taky možnost nafocení vaší svatby polaroidem i digitálně. Ze začátku jsme to dělali jen pro naše kamarády a známé, ale byl o to zájem od dalších lidí, tak jsme si řekli proč ne. Stačí si jen vybrat ze tří druhů balíčků – tím prvním je focení polaroidem a vytvoření alba hned v den svatby, druhým jsou digitální fotografie z příprav a obřadu nebo z obřadu a večírku spolu s polaroidovým albem. Když se rozhodnete pro třetí balíček, naši fotografové vám nafotí celý svatební den (na digitál) a k tomu dostanete i hotové album plné polaroidových fotek. Jestli ještě nemáte vymyšlený svatební dar, tak to může být taky fajn tip a zároveň překvapení pro novomanžele.

Jaký je hlavní rozdíl mezi staršími polaroidy a těmi novými?

M: Na těch původních polaroidech byla hlavní výhodnou jejich kompaktnost. Daly se složit a přitom měly krásný design. Novější nemají tak přesný hledáček a hlavně se u nich používá jiná chemie při výrobě filmů. Impossible sice odkoupili od Polaroidu stroje, ale patent Polaroidu zůstal. Proto museli přijít s něčím vlastním, co už není tak vychytané. 

Co když najdeme na půdě starý Polaroid? 

T: Super! V Polagraphu se věnujeme také repasování starých foťáků, takže s ním můžete přijít a my se na něj podíváme. Samozřejmě, že nedokážeme úplně všechno, ale alespoň se vám ho pokusíme dát zase dohromady. 

 

Pro více info, klikněte na fotku.
Pro více info, klikněte na fotku.

 

Co jste vlastně dělali před Polagraphem?

T: Já jsem studoval ekologii, takže nic spojeného s fotografií. Ale je pravda, že moje závěrečná práce byla na fotce založená. Mapoval jsem tenkrát naučné stezky v okolí Prahy. K focení jsem se dostal ve 13, kdy mi můj první foťák dal děda. Po škole jsem pracoval jako grafik.

M: Byl jsem na humanitních studiích, což mělo dost široké zaměření a já jsem tam spojil svoje dva zájmy – focení a architekturu. Po škole jsem dělal webové stránky a fotka byla pořád jen koníčkem. Až po setkání s Tomášem jsme tím začali žít naplno i pracovně.

Za těch skoro 10 let toho už máte spoustu za sebou. Spolupráce s nejrůznějšími značkami, otevření dvou obchodů,... Jaké máte plány do budoucna?

T: Rádi bychom rozvíjeli oba dva naše prodejní prostory, vystavovali fotky zajímavých lidí. Určitě chceme pokračovat v půjčování polaroidů zdarma. Dál budeme mezi lidi šířit pozitivní osvětu o instantní fotografii. Naším snem je otevřít další pobočku Polagraphu nebo jeden velký Polagraph v Praze, který by byl spojený třeba s kavárnou. 

Co byste doporučili ostatním, kteří chtějí rozjet vlastní podnikání?

M: Chce to být ve správný čas na správném místě. Nám právě načasování nejvíc nahrálo do karet. Myslím, že taky bylo hodně znát, že jsme to primárně nedělali jako business, ale jako zábavu. Bavilo nás to a chtěli jsme to dělat hlavně pro sebe. 

T: Já bych teda poradil, aby si hned nepůjčovali peníze. Je lepší dělat to pomalu jako investici do zájmu. Lidi z toho, co děláte, vycítí, jestli to děláte, abyste vydělali. Pak už to přijde samo. Určitě bych taky doporučil mít web a mít prostor. Když dáte svému podnikání vlastní prostor, dáte mu domov, kam za vámi lidi můžou přijít. Je to určitý závazek, ale stojí to za to.

 

PS: Protože jsme vám chtěli udělat radost, máme pro naše fanoušky speciální akci. S kódem CityDogFoti máte u kluků 5% slevu na nový Instax, ke kterému dostanete film zdarma! Pokud zrovna chystáte svatbu a měli byste zájem o jeden ze svatebních balíčků, zadejte promo kód CityDogSvatbaBude a získáte na něj 10% slevu. Se stejným kódem dostanete také slevu 10 % na filmy při zapůjčení polaroidu na svatbu.

 

Tento článek vznikl v rámci speciální spolupráce se značkou Polagraph.

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

Fotografie: za city-dog.cz Anežka Svobodová