Po vlastní ose: Lucie Poubová – průkopnice českého swapování
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
24.08.2018
Po vlastní ose

Po vlastní ose: Lucie Poubová – průkopnice českého swapování

Po vlastní ose: Lucie Poubová – průkopnice českého swapování
Udržitelná móda se dostává čím dál tím více do podvědomí i širšího okruhu lidí. Už víme, že haldy věcí v řetězcích se tam neobjevily jen tak, ale že je vyrábějí často v nelidských podmínkách a za mrzkou mzdu lidé na druhém konci světa. Pomalu se učíme nad tím vším přemýšlet. My jsme si sedli na kus řeči s Lucií Poubovou, která je v té udržitelnosti o pořádný kus dál. Když jí před časem došlo, že rozhodně nepotřebuje mít ve skříni tolik oblečení, začala pořádat i swapy. Nejdřív malé, jen pro pár přátel. Dnes Lucie se svoji kolegyní a kamarádkou Kristýnou Holubovou pořádá swap celotýdenní. Vše o akci a o tom, jak mít v šatníku třeba jen 60 kusů oblečení, se dozvíte v článku.

Udržitelná móda se dostává čím dál tím více do podvědomí i širšího okruhu lidí. Už víme, že haldy věcí v řetězcích se tam neobjevily jen tak, ale že je vyrábějí často v nelidských podmínkách a za mrzkou mzdu lidé na druhém konci světa. Pomalu se učíme nad tím vším přemýšlet. My jsme si sedli na kus řeči s Lucií Poubovou, která je v té udržitelnosti o pořádný kus dál. Když jí před časem došlo, že rozhodně nepotřebuje mít ve skříni tolik oblečení, začala pořádat i swapy. Nejdřív malé, jen pro pár přátel. Dnes Lucie se svoji kolegyní a kamarádkou Kristýnou Holubovou pořádá swap celotýdenní. Vše o akci a o tom, jak mít v šatníku třeba jen 60 kusů oblečení, se dozvíte v článku.

Na úvod bychom asi měli čtenářům vysvětlit, co to vůbec takový swap je?

Swap je výměna. Výměna nevhodných dárků, dobrého oblečení, skvělých knih, zachovalých potřeb do domácnosti. Čím více skvělých věcí se na swapu nastřádá, tím je větší šance, že zase někdo přinese něco, co oceníte a potřebujete vy. Pokud si nejste jistí, můžete se se řídit pár zásadami, které jsem dala dohromady.

  ZÁSADY OSTŘÍLENÉHO SWAPERA: 

  • Ví, že lokální přímá výměna je nejšetrnější a nejúčinnější zbůsob ekologického získávání věcí.
  • Na výměnu nosí jen věci ve skvělém stavu a čisté, takové, které by třeba daroval s radostí i svým přátelům.
  • Jeho záměrem je udělat radost ostatním a zbavit se věcí smysluplně. Je spokojený, když jeho věci mohou i nadále sloužit ostatním.
  • Ze swapu si odnáší věci, které mu činí radost nebo je potřebuje pro sebe a své nejbližší v množství, které sám unese!
  • Je ohleduplný k ostatním, vrací věci na svá místa, zachová klid i v tlačenici a usmívá se na své okolí.
  • Swap bere nejen jako zábavu, ale i životní styl, kde může zažít i pořádnou dávku adrenalinu, když objeví třeba skvost typu kašmírového svetru.

Předpokládám, že se tedy hodně zabýváš udržitelností, udržitelnou módou atp. Měla jsi to tak vždycky?

Vůbec ne. Vždycky jsem měla módu hodně ráda a bavilo mě kombinovat různé kousky. Navíc jsme dřív s kamarádkami hodně chodily po různých parties a mejdanech, na které byly třeba často i speciální dress cody a já měla haldu oblečení. Pak jsem někdy v roce 2011 viděla film „Ušili to na nás“ a tím začalo moje nejradikálnější období. Vyházela jsem většinu šatníku, zbylo mi asi jen 30 kusů oblečení. Když jsem šla na kafe s přáteli, kteří na sobě měli oblečení z řetězců, pořád jsem do nich šila, že přece něco takového nemůžou nosit. Až postupem času mi došlo, že to nebude ta nejlepší cesta a hlavně jsem ani já osobně nebyla nejšťastnější. Pak jsem přišla na metodu KonMari, počet kusů jsem zvýšila asi na 150 a bylo to mnohem lepší. Zkrátka jsem nebyla na takový radikální řez připravená.

A co to je ta metoda KonMari?

Tuto metodu vymyslela japonská odbornice na uklízení, autorka knihy „Zázračný úklid – pořádek jednou pro vždy“, která se stala světovým bestsellerem. Princip toho všeho spočívá v tom obklopit se věcmi, které v nás vyvolávají radost a promlouvají k našemu srdci. Nejsnažší cesta, jak toho dosáhnout je, vzít každý předmět do ruky a zeptat se: „Přináší mi to radost?“ Pokud ano, pak si věc ponechat a všeho ostatního se zbavit. Potom určit, kam uložíme to, co si ponecháme. Celá tato metoda je založena na myšlence „pozitivního“ výběru. Nevybíráme tedy co vyhodíme, ale naopak to, co si chceme ponechat a co v nás vyvolává radost. Rozhodujeme se svým srdcem. Touto metodou se u nás zabývá třeba Jana Böhmová. Pokud se tedy chystáte na zeštíhlení šatníku, tuhle metodu můžu jen doporučit!

A jak do toho všeho tedy zapadají ty swapy?

Jak jsem říkala před chvílí, pracovala jsem v Bezobalu a pořádali jsme konferenci o udržitelnosti. Swap byl jako jeden z doprovodných programů. A hlavně pro mě je oblečení z druhé ruky ta nejekologičtější a nejšetrnější cesta, jakou se lze vydat.

U tebe na Facebooku jsem si všimla, že pořádáš na toto téma i různé workshopy...

Workshopy mě hodně baví. Snažím se je vždy dělat pro malé skupinky a školím jak textilní gramotnost, tak i upcycling, v rámci kterého vyrábíme Relu tašky. Taky se specializuji na oblečení z druhé ruky, ale také jsem vám schopná poradit, jak se věcí smysluplně zbavovat.

Když už jsi zmínila Relu. Mám pravdu, že tyto tašky vyrábíš?

Vyrábím. Vzniklo to vlastně docela náhodou. Když jsem pracovala v Bezobalu, pořádali jsme velkou konferenci na téma udržitelnosti a já jsem měla vymyslet nějaký workshop. Věděla jsem, že to bude velká skupina, a tak jsem si pořád lámala hlavu, co by bylo nejvhodnější.

Ve stejnou dobu jsme ve firmě řešili, jak by se daly zužitkovat pytle od mouky, luštěnin atd, které se nám hromadily. A pak přišel ten nápad. „Udělám z pytlů tašky!“ Ze začátku vůbec nebyly takhle technicky promakané, nejsem designér, a tak jsem si musela jednotlivé fáze zkrátka osahat a vychytat všechny mouchy. 

Hrozně se mi líbí ten knoflík, co máš na svém psaníčku, to děláš také ty?

Kdepak, spolupracuji s Fakticky, kteří vyrábí šperky a další doplňky z betonu a zasazují do něj polodrahokamy. Celá myšlenka toho našeho spojení je taková, že když už vám taška přestane sloužit, zbyde vám knoflík, ze kterého si můžete udělat třeba přívěšek.

Ale zpátky ke swapům. Ke konci září nás čeká jeden opravdu velký, přiblížíš nám ho?

Tento celotýdenní swap se bude konat ve dnech 24.–30.9. v Prostoru 39. Kromě swapování oblečení, knih nebo menších kusů do domácnosti bude probíhat i bohatý doprovodný program. V rámci této akce jsme se spojili i s několika partnery, kteří nám pomáhají celou akci dotáhnout k co největšímu pohodlí všech. Největší z partnerů je švédský cider Kopparberg, který hodně podporuje udržitelnou módu. Kopparberg v Čechách distrubuuje Plzeňský Prazdroj a naši návštěvníci se budou moct osvěžit jejich skvělým ciderem. V rámci některých akcí bude tento cider i jako welcome drink.

A jak bude akce probíhat? Musím se někde registrovat, když budu chtít přinést nějaké věci?

Ano, je třeba se zaregistrovat. Díky tomu také získáme přehled, kolik máme očekávat lidí. Jinak v rámci akce nejsou nastavená žádná extra pravidla. Nikdo vám nebude nařizovat, kolik toho musíte přinést a kolik si toho můžete odnést. Klidně nenoste nic a odneste si 3 tašky. Spoléháme na etičnost návštěvníků. Všechny věci jsou také určeny jen pro osobní potřebu a neslouží k dalšímu přeprodávání.

Když přijdete, tak u vstupu odevzdáte věci, které jste přinesli, našim dobrovolníkům a ti už se o všechno postarají. 

Mluvila jsi o bohatém doprovodném programu, na co se tedy návštěvníci kromě swapování můžou těšit?

Během celého týdne bude k dispozici fotokoutek od Polagraph, ve středu, v pátek a v neděli bude přítomná švadlena Jiřinka, která vám ochotně vyspraví vaše oblečení a to zdarma! Další program v bodech bude vypadat následovně:

Pondělí:

- Zahájení SWAPu diskuzí „Kam může putovat triko, které už nikdy nechci vidět?“ 

Úterý:

- Jana Böhmová – Krotitelka chaosu nainstaluje skříň uspořádanou dle metody KonMari (instalace)

- Diskuze o současných možnostech bydlení, komunitního sdílení (diskuze)

Středa:

- Furoshiki workshop – japonská tradiční technika balení předmětů do šátků (workshop)

- Sraz aktivních účastníků facebookové skupiny SWAP PRAGUE (meet up)

- Dj set Punctum

Čtvrtek:

- Kapsulový šatník s Marcelou Křížovou (prezentace)

Pátek:

- Rostlinný swap s Haenke (rostlinný swap)

Sobota :

- Dj set a late night swapování (dj set + night swap)

Neděle:

- K.BANA scénické slow fashion představení (performance)

 

Přesné časy jednotlivých akcí najdete na Facebookové události. Vstupné je 400 Kč za celý týden, 100 Kč za jeden den a každý následující den vás bude stát 70 kč.

 

Týdenní SWAP - zbavte se věcí navíc, máte na víc

Otevírací doba:

Pondělí - Pátek 15:00 - 22:00
Sobota 10:00 - 24:00
Nedělě 10:00 - 19:00

Doporučejeme sledovat  Facebookovou událost a nic vám neuteče

 

Za poskytnutí prostor na focení děkujeme Vnitroblocku!

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: za city-dog.cz Anežka Svobodová