Po vlastní ose: Diana Shatatová a Papavera, její zahrada do vázy
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
16.02.2018
Po vlastní ose

Po vlastní ose: Diana Shatatová a Papavera, její zahrada do vázy

Po vlastní ose: Diana Shatatová a Papavera, její zahrada do vázy
Návrat k přirozenosti, to je trend, kterého se drží pražské květinářství Papavera a především jeho zakladatelka a majitelka Diana Shatatová. Kytice, které si odtamtud přinesete domů, vám budou připomínat časy, kdy jste jako děti na chalupě trhali luční kvítí. Přečtěte si rozhovor o vášni k řezaným květinám, po němž si zákonitě zajdete vybrat kytici i pro sebe.

Návrat k přirozenosti, to je trend, kterého se drží pražské květinářství Papavera a především jeho zakladatelka a majitelka Diana Shatatová. Kytice, které si odtamtud přinesete domů, vám budou připomínat časy, kdy jste jako děti na chalupě trhali luční kvítí. Přečtěte si rozhovor o vášni k řezaným květinám, po němž si zákonitě zajdete vybrat kytici i pro sebe.

Jak začal příběh Papavery?

Ke květinám mám vztah odmala, vždycky jsem chodila něco trhat. Být floristkou mi ale nebylo doporučeno doktorkou, protože jsem alergik. Navíc za komunismu, kdy jsem se pro budoucí kariéru rozhodovala, bylo populárnější a jistější povolání stát se prodavačkou smíšeného zboží. Ale protože v obchodě bylo prachu a plísně víc než v květinářství, přesunula jsem se do restaurace. Přes počáteční mytí skleniček se ze mě nakonec stala provozní a to mě moc bavilo. Ale s narozením syna se v tomhle oboru pokračovat nedalo. A tak jsem se rozhodla vrátit se ke svému snu, udělala jsem si rekvalifikační floristické kurzy a tím se to celé odstartovalo.

A po absolvování kurzů rovnou vzniklo vlastní podnikání?

Ano. Jelikož mě i přes mou vášeň pro floristiku nechtěli nikde vzít, ponoukl mě můj manžel, abych se nebála otevřít si vlastní květinářství. Nejdřív to byl internetový obchod, protože jsem se styděla vázat květiny před lidmi. Velkou satisfakcí pro mě bylo, když za mnou po 4 letech existence Papavery přišel majitel jednoho velkého květinářství, kde mě nevzali jen na základě nevyhovujících zkušeností, že se mu líbí, co dělám a jestli bych mohla jeho podnik vést. Ten samý člověk, co mě tehdy odmítl, uznal, že se spletl a že je škoda, že mi prve nedal šanci. 

Odrazila se tahle zkušenost ve vašem dalším působení?

Já osobně si vybírám lidi do pracovního týmu podle zápalu. Primárně je pro mě důležité, aby je to bavilo a měli pro vázání květin cit, než aby nutně byli vyučení v oboru. Pravidla se totiž můžete naučit kdykoliv, cit ale musíte mít. Samozřejmě je důležité znát základ řemesla, ale stejně tak důležité je mít vkus a vášeň pro to, co děláte.

Naše hlavní zásada je čerstvost, čisté vázy a celková hygiena kolem květin.
Podle mě to funguje jako s lidským tělem; správná hygiena nás chrání a prodlužuje nám život. A s květinami je to stejné.

Jak se snažíte mezi konkurencí odlišit? Co je vaší hlavní zásadou?

Naše hlavní zásada je čerstvost, čisté vázy a celková hygiena kolem květin. Podle mě to funguje jako s lidským tělem; správná hygiena nás chrání a prodlužuje nám život. A s květinami je to stejné.

Velkým trendem obecně je návrat k tomu, co je momentálně „sezónní“. Je to něco, o co se snažíte i vy?

My hodně řešíme sezónnost. Celoročně sice můžete koupit jakoukoliv květinu, ale pokud není její přirozená sezóna, květina je slabá a tak dlouho nevydrží. My tedy dáváme důraz na výběr květin, které se zrovna přirozeně objevují v přírodě v daném období, v tom jsou také nejkrásnější. Myslím, že velká květinářství na to moc nedbá. Ale já ctím návrat k přirozenosti.

Jací jsou vaši hlavní dodavatelé?

Snažíme se brát od českých pěstitelů, ale bohužel v řezaném sortimentu není taková nabídka, jakou bychom si představovali. Ty, co neseženeme „doma“, jsou k mání na centrální burze v Holandsku z námi prověřených velkoobchodů.

Jak se o řezané květiny co nejlépe starat?

Je třeba jim rozumět. Každá má jiné potřeby, ale dá se říct, že všem se zavděčíte teplou vodou. Kromě tulipánu, ten potřebuje studenou a málo. Slunečnice je třeba zalévat vařící vodou, ona se tak přirozeně nahřívá i v přírodě, to jí dodává energii. Vlčím mákům se musí stonek spálit nad svíčkou, aby se uzavřel. Pak mají šanci vydržet ve váze až týden. Narcis zas nemůžete dát k jiným květinám, protože je otráví. 

A jak je tomu, když jsou v kytici?

My se snažíme dohromady vázat květiny, které mají podobný cyklus, takže vydrží zhruba stejnou dobu čerstvé. Musí se jim pak pravidelně mýt váza a dávat čistá voda, nepřidávat žádnou chemii. Nedoporučuju se spoléhat na to, že když si pořídíte květinu z chladícího boxu, které mnohá květinářství mají, že vám vydrží déle. Nedá se totiž dost dobře odhadnout, jak dlouho tam květiny jsou a tedy ani jak se budou chovat, když se najednou ocitnou v jiné teplotě.

Váš podnik funguje od roku 2008. Jaká je vaše obchodní filozofie?

Máme snahu naučit ženy, aby si květiny kupovaly samy. Přes týden do kanceláře, na víkend domů. Nemusí se spoléhat jenom na chlapa, můžou si udělat radost samy. Ženy si často stěžují, že jim jejich partneři nekupují květiny. Když si je budou kupovat samy a pravidelně, jejich přítel zaznamená, že jim dělají potěšení a snáz ho napadne, že by je mohl kupovat také. My děláme květiny pro ženy. Muž má většinou problém něco vybrat, protože je zvyklý na určitý sortiment, který třeba u nás není a tak ho musíme trochu přesvědčit. Pak se většinou vrací, že byla partnerka nadšená. Dokonce už mnozí chodí jen s heslem „přišel jsem pro typickou papaveří kytici.“ A oceňujeme zpětnou vazbu, i tu špatnou. Když nevíte, nemáte se jak zlepšit.

Jaké vy osobně máte ráda květiny? A jaké nemáte?

Tíhnu spíš k řezaným než k pokojovým. U těch mi chybí ten viditelný cyklus a proměna. Zelená pokojová květina stále zůstává zelenou pokojovou květinou. Co se řezaných týče, miluju v každém období jinou. Teď jsou to sasanky a pryskyřníky, s příchodem teplejšího počasí to budou pivoňky, v brzkém létě levandule a hortenzie, ale nedokážu říct jednu, kterou bych upřednostnila. Navíc v kytici jedna umocní druhou, jak strukturou, tak barvou. Náš název „Papavera“ znamená latinsky mák. Ten se mi líbí pro svou křehkost a pomíjivost.

Co zeleň ve městě? Jaká jsou místa, kam ráda chodíte?

Nemám ráda parky, jsou pro mě moc umělé. Nejradši mám rumiště, pole, louky, lesy, vše divoce přírodní. V Praze chodím ráda do Hostivařského lesoparku nebo Prokopského údolí, tam mě to nabíjí. A u Petřínské rozhledny je krásná zahrada z růží.

Co plánujete do budoucna?

K našemu smíchovskému květinářství brzo přibude nové ve Vnitroblocku. Moc se na to těším, ten prostor je krásný. Přemýšlíme i o tom, že tam dáme stoleček, aby si tam mohli lidi zajít třeba na rande, dát si prosecco a tak. Spousta lidí mi říkala, proč se vlastně nedá v květinářství posedět, tak bychom to tímto mohli změnit. Pořádáme také víkendové kurzy na vázání květin, to mě naplňuje. A že se lidé hodně vracejí, přemýšlíme i o nových kurzech ve Vnitroblocku během týdne. Stává se z nás hezká parta. 

Květinářství Papavera
Stroupežnického 493/10
150 00 Praha 5
Anděl

Po – Pá 8:00 – 19:00
Víkend – Zavřeno

www.papavera.cz 

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz a Papavera.