Pauseteria: Ochutnejte vejce Benedikt, jak jste je ještě neměli!
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
21.03.2018

Pauseteria: Ochutnejte vejce Benedikt, jak jste je ještě neměli!

Pauseteria: Ochutnejte vejce Benedikt, jak jste je ještě neměli!
Nově otevřený podnik Pauseteria najdete v podloubí u Staroměstského náměstí. Spousta lidí jen tak běží okolo, ale když nahlédnou velkými okny dovnitř, okamžitě se zastaví (nebo alespoň zpomalí) a často udělají pár kroků zpět, aby vyzkoušeli kafe s sebou na cestě za každodenními povinnostmi. Někteří neodolají ani něčemu sladkému do ruky. Nejlepší to ale mají ti, co nespěchají. Přijďte do Pauseterie na snídani nebo brunch a výběrovou kávu. Zaručujeme vám, že druhý den to budete chtít zopakovat. 

Nově otevřený podnik Pauseteria najdete v podloubí u Staroměstského náměstí. Spousta lidí jen tak běží okolo, ale když nahlédnou velkými okny dovnitř, okamžitě se zastaví (nebo alespoň zpomalí) a často udělají pár kroků zpět, aby vyzkoušeli kafe s sebou na cestě za každodenními povinnostmi. Někteří neodolají ani něčemu sladkému do ruky. Nejlepší to ale mají ti, co nespěchají. Přijďte do Pauseterie na snídani nebo brunch a výběrovou kávu. Zaručujeme vám, že druhý den to budete chtít zopakovat. 

U Radnice 11/4, Praha 1 – Staré Město

POPÁ 8:00–18:00

Je to teprve druhý týden, co v centru Prahy otevřela nová kavárna. Najdete ji prakticky vedle orloje, ale rozhodně ani zdaleka nepřipomíná klasické podniky, které v této lokalitě cílí hlavně na turisty. Pauseteria se nám líbila na první pohled, ale když jsme okusili zdejší brunch, tak jsme si ji hned úplně zamilovali. Je to totiž podnik, který vypadá nádherně, ale především tu skvěle vaří. 

Na Pauseterii jsme narazili velkou náhodou a hned nám bylo jasné, že sem musíme zajít. Stačila nám jedna fotka na jejich Instagramu a nemohli jsme dospat. Ve skutečnosti tento podnik ještě předčil všechna naše očekávání. Interiér, milá obsluha, výběrová káva, pokojovky, kaktusy, dobře sestavené menu a výsledek na vašem talíři – to je kombo, které po ránu (i odpoledne) potřebujete. 

„Zkušenosti s provozem kavárny jsme už měli, ale chtěli jsme otevřít podnik přímo v centru, kam by lidé mohli chodit na brunch a na výběrovou kávu. Podnik, který by už samotným vzhledem byl odlišný od ostatních bister nebo kaváren v okolí. Také proto jsme oslovili dvojici šikovných mladých designérek, Andreu Kroupovou a Martinu Šandovou, které tvoří pod společnou značkou andrea&martina,“ říká vedoucí provozu Michal Ságl.

Velkým překvapením pro nás bylo, že je kavárna tak prostorná. Čekali jsme maličký podnik o jedné místnosti, ale opak je pravdou. Kromě hlavní části s barem a s dlouhým stolem se totiž můžete usadit i ve dvou vedlejších místnostech. V nich najdete menší stolečky, křesla i výklenky oken plné polštářů, které lákají k tomu, abyste se do nich zabořili. Svoje místo si tu proto najde každý podle toho, čemu zrovna dáváte přednost. 

U velkého stolu si můžete pohodlně rozložit notebook a pracovat. Samozřejmě vám rádi prozradí heslo k Wi-Fi a udělají vám k tomu šálek dobré kávy. Pokud máte schůzku, při které nechcete být rušeni, stačí si najít místo v křesle u okna a budete mít soukromí na přátelský i pracovní rozhovor. 

Velkou výhodou Pauseterie je, že zde mají vlastní kuchyň, kde kromě brunche připravují také veškeré sladké i slané dobroty. V jejich nabídce najdete tradiční buchty, bábovku, slané muffiny, jablečný závin nebo čokoládovo-malinový koláč. To všechno peče jejich kuchař přímo na místě. 

Ještě než se začtete do menu, určitě vás tu upoutá několik zajímavých kousků. Již zmiňovaný dlouhý stůl, který stejně jako originální osvětlení nad ním pochází z dílny Vojtěcha Káleckého, nese ten samý motiv jako dřevěná podlaha. Vypadá to, jako kdyby z ní vystupoval. Za vizuálním návrhem a grafickým designem stojí František Polák, který navrhl Pauseterii font pro menu, pro tabuli s nabídkou, ale i pro název podniku a jeho logo. Tabule s nápojovým menu je magnetická, takže každý jednotlivý nápoj je na ní v podobě magnetek písmen s jejich vlastním fontem. 

Milovníci dobré kávy si tu přijdou na své. Pauseterie odebírá kávu od pražské pražírny výběrové kávy Candycane coffee a také od La Bohème Café. Každý den tu mají na mlýncích jak klasičtější kávu sladší chuti, tak ovocnější variantu. Jsou zde prostě připravení i na náročnější zákazníky. Zeptají se vás, jakou kávu máte radši a podle toho si můžete vybrat. Espresso stojí 49 Kč, cappuccino 59 Kč, flat white 79 Kč a batch brew 59 Kč. Podle nás jsou tyto ceny na lokalitu v historickém centru Prahy velmi přátelské. „Do budoucna také plánujeme rozšířit nabídku o další alternativní způsoby přípravy kávy, například na AeroPressu nebo na dripu V60, takže určitě je na co se těšit,“ dodává Michal Ságl.

Nabídka nápojů obsahuje kromě kávy také speciální výběr čajů, se kterým pomáhal karlínský tým Tea Mountain, který dodává čaje přímo od farmářů a od prověřených obchodníků. Můžete tu ochutnat zelený Sakuraba Kukicha čaj (99 Kč), černý Assam Earl Grey 79 Kč), ovocný My Thai (69 Kč), Roiboos Blood Orange ledový čaj (69 Kč), ale také čaj z čerstvé máty nebo zázvoru (79 Kč). 

Podávají tu také Prana Chai Masala Blend (69 Kč), na který připravila recept sama baristka Debbie. Je to lehčí varianta tohoto kořeněného nápoje, ale nám v této podobě moc chutnal. V Pauseterii se objednává u baru, platit můžete hotově i kartou. Pokud tady nestíháte posedět, můžete si objednat kávu a cokoliv dalšího s sebou. 

Hlavní důvod, proč sem většina z vás přijde, bude s největší pravděpodobností výborný brunch. Klasickou snídani v Pauseterii prodloužili rovnou do brunche, který podávají od 8 do 15 hodin. Nabídka je dobře promyšlená, protože není ani přeplácaná, ale ani poloprázdná. Svého favorita si v ní najde jak milovník sladkých snídaní, zástupce něčeho zdravějšího, tak i ten, kdo má rád klasiku v podobě vajíčkových hodů. 

Ze slaných variant jsme samozřejmě nemohli odolat avokádovému chlebíku s rajčatovým pestem, granátovým jablkem a černým sezamem (159 Kč). Osobně ho řadíme mezi ty nejlepší, které můžete v Praze ochutnat. Pohankovo-špaldový chleba není tak tvrdý, jak se to občas v jiných podnicích stává, ale dá se dobře krájet. Kombinace avokáda a rajčatového pesta se sladkými bobulemi granátového jablka je prostě neodolatelná. 

Pokud máte rádi vejce na jakýkoliv způsob, musíte vyzkoušet zdejší vejce Benedikt (149 Kč). V takové podobě jste je určitě ještě nejedli! Vyšlehaný bílek vypadá jako slaná pusinka nebo mráček, do kterého je usazený žloutek. Nechybí ani slanina a holandská omáčka a celková kombinace chutí nás skutečně dostala.

V nabídce jsou také klasická míchaná vajíčka s pažitkou (119 Kč), omeleta se šunkou, sýrem, špenátem, žampióny a rajčetem (179 Kč) nebo „zdravá“ slaná snídaně (189 Kč), ve které najdete dušený špenát, volské oko, sýr halloumi, grilované rajče, žampion a slaninu. 

Jestli chcete po ránu něco sladšího, vyzkoušejte domácí vafle s bílým jogurtem a ovocem (119 Kč). My jsme byli plní už po prvním (slaném) chodu, takže jsme si dali jen něco „lehčího“ – ovesnou kaši s fíkem, jablkem, granátovým jablem a pistáciemi (119 Kč). Nakonec jsme neodolali ani acai misce (179 Kč), od které jsme se dlouho nemohli odtrhnout. Příště ale musíme ochutnat jejich francouzský toast s krémem s malinami a jahodami (149 Kč).

Pauseteria je výborné místo i na lehčí oběd, ke kterému si můžete dát polévku podle denní nabídky (59 Kč), quiche (99 Kč) nebo třeba zrovna avokádový chleba, který my osobně můžeme kdykoliv. Pravdou je, že jsme se sem na něj vrátili hned druhý den!

Sečteno a podtrženo. Až budete příště přemýšlet, kam zajít na snídani (sami, s přítelem, kamarády nebo s rodiči), Pauseteria by neměla na vašem seznamu chybět. Tomuto novému podniku moc fandíme, ale strach o něj nemáme. Svoje příznivce si určitě rychle najde. My se budeme těšit na další návštěvu a věříme, že si toto nové místo oblíbíte také. 

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: za city-dog.cz Anežka Svobodová