Oslavy 17. listopadu. Jaké akce můžete navštívit?
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
08.11.2018

Oslavy 17. listopadu. Jaké akce můžete navštívit?

Oslavy 17. listopadu. Jaké akce můžete navštívit?
I tento rok 17. listopadu se v ulicích Prahy budou konat oslavy Dne boje za svobodu a demokracii. My jsme vybrali akce čistě apolitické, zejména občanská setkání různého druhu, kde si můžete připomenout, proč vůbec tento den slavíme a jaké místo má v naší historii. Letos budou navíc akce nejen v ulicích, ale zamíří i do interiéru vybraných divadel.

I tento rok 17. listopadu se v ulicích Prahy budou konat oslavy Dne boje za svobodu a demokracii. My jsme vybrali akce čistě apolitické, zejména občanská setkání různého druhu, kde si můžete připomenout, proč vůbec tento den slavíme a jaké místo má v naší historii. Letos budou navíc akce nejen v ulicích, ale zamíří i do interiéru vybraných divadel.

17. listopad je státní svátek, a tak je to i volný den. Letos však vychází na sobotu, proto bychom si možná jen v krátkosti mohli připomenout, proč vlastně tento státní svátek slavíme. Asi většina si vzpomene na Sametovou revoluci a rok 1989. Ale tento den se stal významným už mnohem dříve. 17. listopadu 1939 říšský protektor Konstantin von Neurath uzavřel na 3 roky české vysoké školy. To vše v reakci na nepokoje spojené s pohřbem Jana Opletala. 9 studentů bylo bez soudu popraveno, dalších 1200 posláno do koncentračního tábora Sachsenhausen. Tento den byl proto vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva. A právě tyto hrůzné historické okamžiky si připomínali i studenti na Albertově v listopadu 1989. Zprvu povolené shromáždění se však zvrhlo v politický protest, který vyústil ve svržení komunistické diktatury a nastolení demokracie. Takže až budete zapalovat na Národní svíčku, vzpomeňte nejen na hrdiny z roku 1989, ale i na ty z roku 1939. Zaslouží si to.

Akce v Den boje za svobodu a demokracii pořádají různé organizace a nezávislé občanské iniciativy, které zastřešuje platforma Festival svobody. To je volné uskupení všech těchto iniciativ, které spojují především hodnoty vázané k tomuto výročí a potřeba jejich přítomnosti v dnešní době. Největší počet akcí má na svědomí určitě iniciativa Korzo Národní. Letos se navíc pěkně rozrostli. Poprvé se akce bude konat po celé Národní třídě, od Národního divadla až k Jungmannovu náměstí.

 ať se věnujeme cestování, škole, nebo umění, nic z toho bychom před rokem 1989 nemohli dělat svobodně. A vymysleli jsme heslo: Díky, že můžem.

Korzo Národní vzniklo před pěti lety, kdy tehdejší organizátory Budějovického majálesu oslovil David Gajdečka s tím, jestli by se nechtěli chopit oslav 25. výročí Sametové revoluce. „Byla to pro nás obrovská výzva a po váhání, jestli takovou akci zvládneme, jsme se do toho nakonec pustili,“ říká jedna ze zakladatelek a současná PR manažerka iniciativy Dominika Antonie Skalová. A její kolega Martin Kolář, dnešní šéf celého spolku, dodává: „Nejdřív jsme si museli říct, co pro nás ten den vlastně znamená. Přes politické názory to nešlo, každý jsme trochu jinde, navíc přímé politice jsme se z principu vyhýbali už při Majálesu. Naskočilo nám ale v hlavě něco trochu jiného: že ať se věnujeme cestování, škole, nebo umění, nic z toho bychom před rokem 1989 nemohli dělat svobodně. A vymysleli jsme heslo: Díky, že můžem.“

Akcí je v tento den opravdu velké množství, a tak jsme se Dominiky zeptali, na které z nich se nejvíc těší a ráda by na ně vás, naše čtenáře, pozvala. „Já osobně se moc těším na divadelní představení v prostoru DUP 39 a také každoročně na Obývák Václava Havla, kde budou číst úryvky jeho děl známé osobnosti jako Aňa Geislerová, Martha Issová nebo Michael Žantovský. Určitě si nenechte ujít i výstavy. Velkou radost máme ze spolupráce s Vladimírem 518 a labelem BiggBoss, který vydal dvě publikace fotografa Jana Jindry – Osmdesátky a Heavy Metal Milovice. Z první knihy budeme promítat nevšední fotografie všedního Československa 80. let, a to v rozměru 10x20 metrů na jednu z budov na Národní třídě.“

A na jaké akce se podle nás vyplatí zajít? Pár jsme jich pro vás vytipovali.

1Korzo Národní: Obývák Václava Havla

Adresa: Dům U Dvou tisíc

Kdy: 17. 11. 2018 od 12:00

Oslavte svobodu s knihou v ruce! I letos jste zvaní do příjemného, domáckého prostředí – do obýváku prvního polistopadového prezidenta Václava Havla.

Na koho se můžete těšit?

 • 12:00 Michael Žantovský
 • 12:30 Ivan Trojan
 • 13:00 Anna Geislerová a Martha Issová
 • 13:30 Jan Potměšil
 • 14:00 Petra Procházková
 • 14:30 Radek Banga
 • 15:00 Petr Pithart
 • 15:30 Marek Wollner
 • 16:00 Olga Sommerová
 • 16:30 Zdeněk Svěrák

Od 20:00 se bude v Obýváku promítat přímý přenos z předávání Cen Paměť národa živě z Národního divadla. Po celý den si budete moci sami kdykoliv sáhnout pro čtivo do knihovny, poslechnout si gramofonové desky nebo třeba napsat vzkaz na stroji. 

2Korzo Národní: Neziskový sektor

Adresa: Náměstí Václava Havla

Kdy: 17. 11. 2018 od 12:00

Rozvoj občanské společnosti je jeden z největších přínosů polistopadového vývoje v České republice. Dává nám možnost podílet se na veřejném životě, bojovat za práva menšin, vytvářet věci kolem sebe nebo jen pomáhat tam, kam stát nedosáhne. Proto letos na základě otevřené výzvy organizátoři vybrali necelou dvacítku organizací, které se snaží svou každodenní prací Česko posouvat kupředu. Na Piazzettě Národního divadla vám představí svoji činnost následující organizace:

3Korzo Národní: Koncerty

Adresa: Národní, Praha 1

Kdy: 17. 11. 2018 v 10:00

Hned na 4 pódiích zahrají The Tap Tap a hosté, slovenská písničkářka Katarzia, jazzový hudebník Jiří Stivín, pěvecký sbor FESTA ACADEMICA, kytarista Luboš Andršt se svou skupinou Energit, mladá brněnská kapela Ghost of YouAdrian T. BELL OfficialBára Zmeková a další. 

4Korzo Národní: Divadelní scéna

 

Adresa:
Charvátova 39 / 10, Národní 1393/4

Kdy: 17.11. 2018 

Oslavy svobody na divadelních prknech! Korzo Národní 2018 letos i v Národním divadle a DUP39.cz.

DUP 39

 • 12:00–13:00 | DIVADLO X10 – Člověku nad tím zůstává rozum i čurák stát 
 • 17:00–18:30 | SOUBOR 11:55 – Pravda o 17/11 („televizní studio“ souboru 11:55 vysílá k výročí opravdovou pravdu o 17. listopadu)
 •  21:00–22:00 | SPITFIRE COMPANY – Antiwords (mezinárodně oceněné, netradiční zpracování Havlovy Audience)

NÁRODNÍ DIVADLO (Nová scéna)

 • 20:00–22:00 | Plukovník Švec – hra o hrdinství čs. legionářů v režii Jiřího Havelky

Divadelní program je zpoplatněný. Lístky můžete koupit v předprodeji na Goout.cz a portálu Národního divadla. 

5Uctění památky 17. listopadu na Albertově

Adresa: Albertov

Kdy: 17.11. 2018 v 11:00

Jedna z největších připomínkových setkání se 17. listopadu odehraje už klasicky na Albertově! Celou akci organizují opět studenti Univerzity Karlovy a ponese se v pozitivním duchu. „Chceme poklidně oslavit tento významný svátek a nabídnout v průběhu celého dne diskuze a vzdělávací program pro širokou veřejnost,“ říkají organizátoři. 

6Plukovník Švec

Adresa:
Národní 1393/4, Praha 1

Kdy: 17. 11. 2018 ve 20:00

Josef Jiří Švec, oddaný sokol a zapálený rusofil, se na počátku první světové války přidal do nově vznikajících československých legií v Rusku. Podobný osud měly tisíce Čechoslováků, kteří šli se zbraní v ruce bojovat za vznikající republiku a za demokratickou budoucnost Ruska. Po Ševcovi ovšem zbyla legenda – jen on se totiž v předvečer vzniku ČSR zabil, aby zburcoval demoralizovanou jednotku k dalším zoufalým bojům.

O deset let později o tomto hrdinském činu píše pro Národní divadlo legionář Rudolf Medek hru, z níž se okamžitě stává divácký hit – a zdroj několikaleté, velmi ostré politické polemiky. O dalších deset let později se za hrou – a o dalších deset let později, v roce 1948, se také za Ševcem a za Medkem zavírá hladina a legionářské hrdinství má být vymazáno z historické paměti. My ho dnes bereme, abychom z něj udělali inscenaci o Ševcovi, Medkovi, o boji za čest a republiku – a taky tak trochu o nás všech ve státě, který toho má za těch sto let hodně za sebou... K vidění na Nové scéně.

Vstup stojí 250 Kč a zakoupit je můžete zde.

7Jan Jindra – Osmdesátky

Adresa: Národní, Praha 1

Kdy: 17. 11. 2018 v 16:00

Monografie fotografa Jana Jindry, který vytvořil v osmdesátých letech minulého století několik fotografických cyklů, které se v mnohém odlišují od tehdy výrazné vlny české dokumentární fotografie. Kniha vznikla ve spolupráci s labelem BigBoss a v rámci oslav 17. listopadu se budou některé jeho fotky promítat v rozměru 10x20 metrů na budovu Máje.

8Prague Media Point – Veřejná diskuze

Adresa:
Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, Budova Hollar (místnost 215), Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, 

Kdy: 17. 11. 2018

Prague Media Point je mezinárodní konference věnovaná diskusi o měnící se mediální scéně v profesionálním, politickém, ekonomickém a sociálním kontextu. Cílem je shromáždit odborníky, novináře a další odborníky, kteří si mohou vyměňovat zkušenosti a diskutovat o výzvách, kterým čelí jak tradiční, tak i nová média. Problémy jsou prezentovány v mezinárodním kontextu se zaměřením na regiony střední a východní Evropy.

9Koncert pro budoucnost

Adresa: Václavské náměstí, Praha 1

Kdy: 17. 11. 2018 v 16:30 

17. listopad a Václavské náměstí! Klasika, která nikdy neomrzí. I letos se zde uskuteční Koncert pro budoucnost, který bude vyvrcholením akcí konaných v rámci Festivalu svobody. Pod koněm vás čeká nabitý program plný koncertů a projevů nejznámějších osobností kulturního a veřejného života.

Program probíhá v horní části Václavského náměstí (pod koněm). Celý program bude přenášen online na stránkách Festivalu svobody a promítán v regionech České republiky.

Koncert pro budoucnost na Václavském náměstí není protestem ani politickou kampaní. Je občanským setkáním. 

Hudebníci: Pražský výběr, Prago Union, Barbora Poláková, Klara & The Pop, Ondřej Ruml, Katarzia, Republic of Two, Lipo, minus123minut, I Love You Honey Bunny, Ghost of You, Jakub Ondra, Teepee, Adrian T. Bell, Mr. Cocoman, Mirek Kemel

Řečníci: Tomáš Sedláček, Anna Geislerová, Šimon Pánek, Michael Žantovský, Pavel Liška, Václav Malý, Tereza Voříšková, Petr Kolář, Tomáš Halík, Adam Černý, Daniel Kroupa, Mikuláš Kroupa

10RUNJINAK

Adresa: Kodaňská, Praha 2

Kdy: 17. 11. 2018 v 9:30 

Pokud byste sváteční den rádi oslavili i lehkým sportovním výkonem, určitě vás potěší možnost zaběhat si s iniciativou RUNJINAK. Ti naplánovali svůj poslední běh v tomto roce právě na svátek 17. listopadu. A kde se poběží? Trasa bude stejná jako studentský pochod v roce 1989. Začíná se tedy na Albertově, v ulici Kodaňská. A jaký bude časový harmonogram?

 • 09:30–10:00 registrace
 • 10:00–10:30 warm-up
 • 10:30–11:30 závod 3,9 km
 • 11:30–12:00 vyhlášení

Na akci je nutné se přihlásit na webu, startovné je zdarma.

Celkový přehled všech akcí naleznete zde. A ještě jedna poznámka na závěr. Byť je tento den svátkem, zavřených obchodů se bát nemusíte. Takže svíčku i zapalovač v klidu pořídíte i v ten den. Užijte si oslavy!

 

 Fotografie: unsplash, wikimedia commons, Korzo Národní, ND