Oliveira Boat: zažijte Portugalsko na Vltavě
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
13.06.2018
Léto v Praze

Oliveira Boat: zažijte Portugalsko na Vltavě

Oliveira Boat: zažijte Portugalsko na Vltavě
Nemůžete se dočkat vytoužené dovolené, ale zatím máte jen práce nad hlavu a moře je v nedohlednu? Co takhle strávit večer v Portugalsku, respektive v portugalském baru na vodě? Nemusíte hledat žádné letenky, protože takové místo najdete na Rašínově nábřeží. Klasické posezení na náplavce s pivem v ruce na jeden večer vyměňte za skleničku vybraného portugalského vína a tapas. Navštivte s námi Oliveira Boat. 

Nemůžete se dočkat vytoužené dovolené, ale zatím máte jen práce nad hlavu a moře je v nedohlednu? Co takhle strávit večer v Portugalsku, respektive v portugalském baru na vodě? Nemusíte hledat žádné letenky, protože takové místo najdete na Rašínově nábřeží. Klasické posezení na náplavce s pivem v ruce na jeden večer vyměňte za skleničku vybraného portugalského vína a tapas. Navštivte s námi Oliveira Boat. 

Rašínovo nábřeží, Praha 2 

POPÁ 15:3023:00, SO 9:0023:00

Oliveira Boat je mladší sestrou oblíbeného vinohradského Oliveira Wine Tapas Marketu. Tento podnik už možná znáte. Jedná se o jedinou portugalskou restauraci v Praze, kde vám připraví to nejlepší z jejich tradiční kuchyně. Co ale dokáže navodit prázdninovou atmosféru lépe než posezení na vodě? Vítr ve vlasech, slunce v duši, sklenička vína a tapas – to je to, co každý z nás potřebuje po náročném dni v práci. 

„Loňský rok nebyl úplně snadný a já jsem měl pocit, že potřebuji nový impuls do života. Chtěl jsem začít s něčím novým a mojí úplně první myšlenkou byly brunche na Vltavě. Se svým nápadem jsem šel za kapitánem lodi, slovo dalo slovo a už se začalo pracovat na Oliveira lodi. Náš portugalský bar na vodě fungoval už loni v květnu, ale to jsme ještě kotvili na jiném místě. Letos nás najdete na náplavce u Rašínova nábřeží,“ říká majitel Fábio Oliveira

Samozřejmě, že posezení na lodi je nejpříjemnější na jaře a v létě, kdy si tu můžete užívat slunce a nádherných výhledů na Pražský hrad a Vyšehrad. Na náplavce má Oliveira Boat ale pronajaté místo celoročně, takže si portugalské tapas můžete dopřát klidně i v zimě – ve vyhřáté prosklené kajutě. 

Na palubě ochutnáte ty nejlepší suroviny dovážené přímo z Portugalska. V hlavní roli jsou zde především portugalská vína, salpicão – tradiční uzeniny, ovčí sýry, olivy, paštiky, ale také tremoços neboli vlčí bob (49 Kč). Tato luštěnina je v Portugalsku velmi oblíbená. Využívají ji jako přílohu k jídlům, lehký předkrm, ale nejčastěji jako chuťovku místo arašídů nebo chipsů. Tremoços jsou naložené ve vodě a soli, některým hostům jejich chuť dokonce trošku připomína slovenskou parenicu. Mají minimum kalorií a naopak vysoký obsah bílkovin, takže jsou ideální variantou zdravého mlsání. 

Pokud plánujete narozeninou oslavu nebo jinou akci, můžete si loď pronajmout i na soukromou akci spojenou s plavbou po Vltavě. Je jen na vás, jestli se rozhodnete pro dvouhodinovou plavbu, nebo zatoužíte strávit na lodi celý den. Kromě tapas si můžete předem objednat také catering, který zajistí samozřejmě Oliveira Wine Tapas Market. Jen mějte na paměti, že kapacita lodi je 12–15 osob. Pokud chcete znát bližší informace o rezervaci a cenové nabídce, nebojte se kontaktovat tým Oliveira Boat na [email protected].

Kromě toho zde pořádají také degustace vína, tematické večery, koktejlové party nebo pravidelné grilování. Až v sobotu vyrazíte na farmářské trhy na náplavku, zastavte se také na Oliveira lodi. Každou sobotu u nich totiž můžete ochutnat mořské plody, krevety i tuňáka na grilu. Pokud chcete vzít svou drahou polovičku na romantickou projížďku po Vltavě, je možné si tu domluvit speciální 2–3hodinovou projížďku s večeří. Za nás to zní jako skvělý plán na páteční večer...

Fábio Oliveira dlouho pracoval jako stavební inženýr a kvůli práci cestoval všude možně po světě. Do Prahy ho přivedla láska (co jiného). Kvůli přítelkyni se rozhodl, že se tu usadí a právě spolu přišli s nápadem na otevření vlastního podniku, který tady do té doby nebyl. Při zařizování Oliveira Boat se snažil propojit design lodi s restaurací na Vinohradech, aby si lidé tyto dva podniky snáz propojili. Loď celkově působí moc útulně. Převládá tu bílá barva, dřevěné doplňky a nechybí tu ani typické portugalské dlaždice – modrobílé azulejos

Při naší návštěvě jsme se usadili s výhledem na Pražský hrad a objednali jsme si nejdříve něco na osvěžení a zahnání žízně. Protože jste v portugalském baru, Aperol Spritz (89 Kč) vám tu připraví s šumivým Vinhem verde místo klasického Prosecca. Pak už se můžete s chutí pustit i do něčeho k zakousnutí. 

Ochutnali jsme portugalský ovčí sýr s lehkým salátkem (69 Kč), olivy a zmiňované tremoços (obojí 49 Kč) i výbornou sušenou šunku z Portugalska (69 Kč). Podle nás je to ideální volba pro příjemné posezení u vody během slunečného letního dne. V nabídce tapas jsou ale také lákavé paštiky – z tuňáka, z tresky nebo ze sardinek (od 99 Kč do 129 Kč). Za vyzkoušení určitě stojí i sardinky v olivovém oleji (125 Kč) nebo populární treska v olivovém oleji (169 Kč). 

„Španělské a portugalské tapas si jsou trošku podobná, ale liší se hlavně přípravou. Pro portugalskou kuchyni a také pro naše chuťovky jsou zásadní cibule, česnek, koriandr a olivový olej,“ říká Fábio Oliveira. 

Pro většinu jsou asi největším lákadlem hlavně výborná portugalská vína. Portugalci mají největší tradici v produkci především červených vín a běžně získávají nejrůznější ocenění. Fábio při svých návratech do Portugalska vždy věnuje svůj čas především sháněním nových dodavatelů, aby hosté v jeho podnicích dostali vždy to nejlepší. Samozřejmě, že tu mají kromě červeného vína také bílé i růžové. V létě je nejoblíbenější Vinho verde, které je lehce šumivé. Cena za 0,15 l vína je od 59 Kč do 68 Kč. 

Pokud si chcete dát jen jeden drink na cestu po náplavce, stačí zajít k baru, který je umístěný u vstupu na loď, a objednat si ho s sebou. Doporučujeme něco z jejich specialit – třeba Porto tonic z bílého nebo růžového portského vína (99 Kč) nebo Green-Ginger (99 Kč), což je bílé Vinho verde se zázvorovým pivem.

Určitě je příjemné vyzkoušet občas něco jiného. Místo klasického posezení na zemi s pivem v ruce zajděte do baru na lodi, který vás během chvilky přenese do Portugalska a vy se budete cítit jako na dovolené. Nádherný výhled, výborné víno a tapas – prostě to nejlepší z Prahy i z Portugalska v jednom. 

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: za city-dog.cz Anežka Svobodová