Prodali auto, aby mohli koupit kávovar a splnit si svůj sen. Oblak Coffee!
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
07.11.2018

Prodali auto, aby mohli koupit kávovar a splnit si svůj sen. Oblak Coffee!

Prodali auto, aby mohli koupit kávovar a splnit si svůj sen. Oblak Coffee!
Vršovice se v září rozrostly o novou kavárnu, kterou byste rozhodně měli mít v hledáčku. Oblak Coffee je jedinou kavárnou v Praze, kde můžete ochutnat výbornou chorvatskou kávu a mimo jiné s ní posedět přímo na baru. Ať už hledáte klidné místo pro svou práci, nebo jste jednoduše dostali chuť na báječný čokoládový koláč, Oblak Coffee je správná volba. 

Vršovice se v září rozrostly o novou kavárnu, kterou byste rozhodně měli mít v hledáčku. Oblak Coffee je jedinou kavárnou v Praze, kde můžete ochutnat výbornou chorvatskou kávu a mimo jiné s ní posedět přímo na baru. Ať už hledáte klidné místo pro svou práci, nebo jste jednoduše dostali chuť na báječný čokoládový koláč, Oblak Coffee je správná volba. 

Ruská 30, Praha 10

PO–PÁ 8:00–20:00, SO 10:00–17:00

Útulných kaváren není nikdy dost. Natož pak těch, které by měly stylově růžový kávovar a sezení u baru. Oblak Coffee najdete ve Vršovicích, kousek od tramvajové zastávky Ruská. Už při vstupu vás tu přivítá usměvavá baristka a majitelka v jedné osobě, Marina Marić. 

Marina i její muž pochází z Chorvatska, ale v Praze už žijí on 5 let a ona 3 roky. „Manžel pracuje v IT a já jsem pracovala jako fyzioterapeutka. Asi před dvěma lety jsme spolu navštívili kavárnu Můj šálek kávy a tenkrát jsme poprvé začali snít o vlastní kavárně,“ říká Marina Marić

Ani jeden z nich neměl žádné zkušenosti, ale oba dva se pro myšlenku otevření vlastního podniku tolik nadchli, že se rozhodli udělat maximum, aby si svůj sen splnili. Měli před sebou dva velké úkoly – stát se profi baristy a našetřit dost peněz ke zrealizování svého plánu. „Rozhodli jsme se, že manžel zůstane v práci, protože jeho příjem v IT je vyšší, než byl můj. Já jsem se vydala „na zkušenou“ a začala jsem pracovat v kavárně Pražírna,“ vypráví Marina. 

Protože Marina nikdy dřív nepracovala jako baristka, její cesta vedla přes mytí nádobí, výpomoc v kuchyni, obsluhování zákazníků až po přípravu její první kávy. „Kávou jsme oba dva opravdu žili. Nejdříve jsme si doma sami pro sebe připravovali kávu na french pressu. Potom jsme prodali auto a za peníze jsme koupili náš vysněný kávovar,“ vypráví Marina. Po roce a půl plánování, sebevzdělávání, ochutnávání, získávání praxe a velkého nadšení se vše začalo rýsovat. 

Místo, kde se Oblak Coffee nachází, si zamilovali na první pohled. „Byl to první prostor, na který jsme se šli podívat. Manžel si moc přál, abychom měli v kavárně stěnu s bílými cihličkami, takže když jsme sem přišli, věděli jsme, že je to ono,“ říká Marina.

Pak už se pustili do příprav. Interiér i všechny úpravy si dělali sami. Marina si moc přála bar, u kterého by mohli zákazníci sedět na barových židličkách. „V Chorvatsku jsou si lidé blíž. Je běžné, že někam přijdete a hned se dáte do řeči. To je v Čechách jiné – každý spíš hledá svůj vlastní klid. Já jsem sem ale chtěla přenést kousek té otevřené chorvatské povahy. Když máte chuť, můžete si sednout na baru, popovídat si a sledovat, jak se právě připravuje vaše káva. Náš bar je takový navazovač kontaktu,“ vysvětluje Marina.

Shodli se na tom, že chtějí mít kávu, kterou v Praze nikdo jiný nemá. Chtěli něco originálního – kávu, kterou nemůžete ochutnat nikde jinde. Dlouho hledali, až narazili na menší pražírnu v Záhřebu. Cogito Coffee je parta nadšenců, kteří dělají kávu srdcem a ne pro business. A musíme uznat, že jejich káva byla opravdu výborná! Pokud si ji taky zamilujete, můžete si menší balení dokonce koupit domů.

Na kolik vás v Oblaku káva vyjde? Espresso stojí 45 Kč, double espresso 60 Kč, macchiato 50 Kč, cappuccino 55 Kč, flat white 65 Kč, americano 60 Kč a latte 65 Kč. V nabídce je také aeropress za 70 Kč, batch brew za 55 Kč nebo V60 za 70 Kč. Pokud chcete tip na něco, co se k podzimu skvěle hodí, vyzkoušejte některou ze zimních specialit – Chai Latte, Kurkuma Latte nebo latte z červené řepy (každý za 65 Kč). My jsme měli to s příchutí kurkumy a bylo opravdu výborné. 

Když dostanete chuť na něco dobrého, můžete si objednat i menší občerstvení v podobě zapečeného toastu (65 Kč) nebo sladké tečky. Marina peče všechno sama a její čokoládový koláč (65 Kč) opravdu stojí za hřích. Dalšími sladkými stálicemi v nabídce jsou čokoládové brownie (45 Kč) nebo bábovka (45 Kč). K snídani nabízí domácí granolu s jogurtem a čerstvým ovocem (65 Kč).

Jak vlastně vznikl název kavárny? „Od samého začátku se nám moc líbilo Cloud Coffee, ale potom jsme zjistili, že kaváren s podobným jménem je po světě už celkem hodně. Tak jsme si řekli, proč překládat oblak do angličtiny, necháme oblak oblakem. Navíc je to úplně stejně v češtině i chorvatštině. To nám přišlo jako takové symbolické propojení,“ říká Marina. Přímo na míru pak k němu sami vymysleli originální obláčkové logo. 

Interiér Oblak Coffee je světlý a svůj prostor si tu najdou i ti, kdo zrovna hledají chvilku klidu na svou práci. Zadní část kavárny je koncipovaná přesně k takovému účelu. Najdete tu dostatek zásuvek a samozřejmě taky wi-fi. Mimo jiné jsou v Oblaku dog friendly, takže sem můžete vzít i svého čtyřnohého mazlíčka. 

Do Oblak Coffee se rozhodně brzy zajdeme zase podívat. A vy byste měli taky. 

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz