Designérky na stavbě! Jak vznikal nový BackYard a co mu ještě chybí
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
30.11.2018

Designérky na stavbě! Jak vznikal nový BackYard a co mu ještě chybí

Designérky na stavbě! Jak vznikal nový BackYard a co mu ještě chybí
BackYard pro mnohé z vás určitě nebude jméno, o kterém byste slyšeli poprvé. Tento kreativní prostor v podobě dílen a showroomu designérů, módních návrhářů a šperkařů jste mohli tři roky navštěvovat v malebném vnitrobloku domu V Jirchářích. To se ale změnilo. Z důvodu nutné rekonstrukce museli své působiště opustit, ale rozhodli se vytvořit nový BackYard, který vlastními silami přivedli k životu. Mají otevřeno, ale spoustu jim toho ještě stále chybí. Pomozte jim a zapojte se do kampaně na HitHitu

BackYard pro mnohé z vás určitě nebude jméno, o kterém byste slyšeli poprvé. Tento kreativní prostor v podobě dílen a showroomu designérů, módních návrhářů a šperkařů jste mohli tři roky navštěvovat v malebném vnitrobloku domu V Jirchářích. To se ale změnilo. Z důvodu nutné rekonstrukce museli své působiště opustit, ale rozhodli se vytvořit nový BackYard, který vlastními silami přivedli k životu. Mají otevřeno, ale spoustu jim toho ještě stále chybí. Pomozte jim a zapojte se do kampaně na HitHitu

U Obecního dvora 2, Praha 1 – Staré Město

PO–PÁ 11:00–19:00

Co je BackYard? Prostor plný kreativity, inspirace a překrásných autorských kousků. Tento unikátní koncept vznikl před třemi lety díky Kristýně Kubištové, která pod značkou Kristýna K. tvoří originální pánské a dámské košile. „Potřebovala jsem obchod, kde bych mohla svoje kousky prodávat, ale když má člověk utáhnout všechno sám, jde to těžko. Napadlo mě, že bychom mohli spojit síly a vytvořit tak sdílený showroom a místo, kde by se mohli designéři potkávat, představovat své kolekce, vzájemně se inspirovat a zároveň být v kontaktu se zákazníky. Doufala jsem, že se ke mně někdo připojí a ono se to povedlo,“ říká Kristýna Kubištová.

Skupina 15 českých a slovenských designérek společnými silami otevřela BackYard ve vnitrobloku V Jirchářích a dařilo se jim, pak ale přišla změna. Celý objekt koupil developer a začalo se s plánovanou rekonstrukcí objektu. Musely se proto vystěhovat a hledat BackYardu nový domov.

Ten se jim podařilo najít v srdci Stínadel, na Kozím plácku. „Prostory byly v dost špatném stavu, tak jsme vzaly úspory, půjčily si od příbuzných a kamarádů, a jak s oblibou rády říkáme, založily jsme si vlastní stavební firmu „Žena na stavbě“. Je za tím hodně práce a dřiny – prakticky všechno jsme si tu dělaly samy, abychom ušetřily. Musím říct, že nám to opravdu dalo zabrat. Po měsíci jsme mohly nový, ale ne úplně hotový BackYard ukázat světu,“ říká Kristýna Kubištová. 

Sotva do nového BackYardu vstoupíte, máte pocit, že je to perfektní. Když jsme se ale s Kristýnou bavili, stačila chvilka, aby nám došlo, že tohle ještě není finále. „To, co není vidět, je například minimum nábytku v zadní části, kde jsou dílny, nebo sklepní prostory, které jsou zatím v hrozném stavu. My už ale máme vizi, že bychom je chtěly taky opravit, protože by to bylo ideální místo pro pořádání různých přednášek, workshopů, výstav nebo pop-upů,“ říká Kristýna Kubištová. 

Právě z toho důvodu také udělaly kampaň na HitHitu. Nechtějí totiž, aby BackYard fungoval jen jako obchod s designovými kousky. Chtějí navázat na to, co se jim povedlo v předchozích letech, totiž vybudovat prostor, kde můžou tvořit a setkávat se s přáteli a zákazníky při nejrůznějších příležitostech. 

Na HitHitu najdete jejich projekt pod názvem „Žena na stavbě aneb restartuj BACKYARD!“. Nový BackYard by totiž potřeboval pořádná světla, podlahu, nábytek nebo už zmiňovanou rekonstrukci sklepa. Jejich kampaň poběží do 13. prosince a vy můžete přispět klidně i 100 Kč. Pokud hledáte originální dárky pro své blízké, doporučujeme se podívat na odměny, které pro vás připravily. 

V odměnách na HitHitu najdete například kožený náramek s vyraženým novým logem BackYard z dílny Bodline, vánoční porcelánovou ozdobu od Tyformy, triko s nápisem BackYard od Maydy a Michala Cimaly, poukaz na inspirativní snídani nebo večeři s designéry přímo v prostorách BackYardu nebo dokonce šperkařský workshop s Marianou Berec. Jestli chcete udělat svým příbuzným a kamarádům radost originálním vánočním dárkem, tohle je perfektní řešení. Navíc tím pomůžete skvělé věci.

V BackYardu najdete tvorbu 15 českých a slovenských designérů. Ne všichni tu mají svůj ateliér nebo dílnu. Někteří nabízí své produkty v rámci sdíleného showroomu, jiní využívají zázemí k tvoření. Můžete tu vidět šperky Nastassii Aleinikavy, která se inspiruje florální tematikou a barokním ornamentem. 

Blueberries je duo šperkařky Markéty Richterové a designéra Zbyňka Krulicha, kteří tvoří luxusní šperky vyrobené technologií 3D tisku. Šperky Kristýny Malované si zamilují příznivci minimalismu. Kristýna se kromě toho věnuje také navrhování produktů a interiérů. 

Pavla Vachunová tvoří pod značkou Tyformy, která je zaměřena na výrobu originálních kousků z porcelánu. Nabídka produktů jejího nezávislého studia je opravdu široká – od šperků, přes vázy, sošky, designové kousky ke stolování až po velké plastiky. Bodline je módní značka, která se zabývá ruční výrobou kabelek a tašek z pravé české hovězí usně. Za vším stojí dva nadšení lidé, kteří ke každému výrobku přistupují, jako by byl kouskem umění. Dělají úžasné kabelky nebo batohy. 

Lucie Erban Marešová má svou módní značku LEM, která se zaměřuje na oděv s vysokou kvalitou řemesla a materiálu. Její kousky se dají nosit na spoustu způsobů, spojuje je minimalismus a důraz na výrazné tvarové formy střihů. Minimalismus, čistá geometrie a jejich záměrné narušování. To je typické pro šperky Mariany Berecové, která ráda experimentuje s netradičními materiály a novými technologickými postupy. 

Appart Label je značka, která se věnuje navrhování stylového teplákového oblečení pro každou příležitost. Za touto rodinnou značkou stojí Petra Hušpauerová a její maminka Jana. Magda Vachunová se pod značkou Mayda věnuje návrhářství, šití a sítotisku. Tvoří jak jednoduché designové kousky, tak limitované kolekce, které můžete vidět právě v showroomu. 

Další šperkařkou, jejíž práci můžete v BackYardu vidět, je Kateřina Matěchová. Typickým znakem jejích šperů je násobení jednoho segmentu. Obdivovali jsme tu také originální tvorbu Veroniky Watzkové. Její umělecký záběr je velmi široký, od šperku až k divadlu. 

Bundy od Restore jsou vyrobeny z recyklovaných jeansů, každá je tak naprostý originál. Nováčkem v kolektivu designérů je Zdeňka Imreczeová, která pod značkou IMRECZEOVA tvoří oblečení pro ženy. Pokud dáváte přednost minimalistickým a nadčasovým kouskům, kterým nechybí propracované detaily, určitě si oblíbíte něco z její kolekce.

Zajděte se do nového BackYardu na Kozím plácku podívat taky a podpořte šikovné designérky, které se nebojí ani práce s vrtačkou. Pokud vás zajímá, jak probíhala rekonstrukce v jejich režii, pusťte si video ke kampani. Přesvědčí vás o tom, že tenhle tým si vaši podporu rozhodně zaslouží. Jejich sny ani plány totiž zdaleka nekončí...

#zenanastavbe #restartujbackyard

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz