Nové trendy v randění aneb Láska přes mobil. Víte, co je to ghosting, lemming nebo pigging?
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
16.03.2019

Nové trendy v randění aneb Láska přes mobil. Víte, co je to ghosting, lemming nebo pigging?

Nové trendy v randění aneb Láska přes mobil. Víte, co je to ghosting, lemming nebo pigging?
Láska kvete spíš než v parku na internetu, partnerské vztahy jedou přes mobil, a tak se do flirtování a randění a soužití všeho druhu logicky vkrádají zcela nové průvodní jevy. Moderní technologie zdánlivě věci usnadňují, rádoby sbližují, jenže taky vytvářejí mnoho vztahových pastí a strastí.

Láska kvete spíš než v parku na internetu, partnerské vztahy jedou přes mobil, a tak se do flirtování a randění a soužití všeho druhu logicky vkrádají zcela nové průvodní jevy. Moderní technologie zdánlivě věci usnadňují, rádoby sbližují, jenže taky vytvářejí mnoho vztahových pastí a strastí.

Bez připojení k internetu se dnes nepřipojíte ani na vlnu lásky. Vyjít si jen tak někam do baru a takzvaně si tam někoho narazit – tak to nejspíš pěkně narazíte! Tohle se dnes už nenosí, takhle se seznamovali dinosauři. Stačí se ovšem zaregistrovat na síti, vytvořit si profil, přihodit nějakou fotečku s patřičným filtrem, a už se probíráte profily potenciálních partnerů ve své blízkosti. Rande se dá domluvit během pár krátkých zpráv. Mobilní seznamky, Tinder především, nemají zrovna valnou pověst, podle mnohých udělaly ze seznamování honbu za sexem a z dnešních mladých lidí povrchní sobce bez schopnosti navázat hlubší vztah. Přesto v nich jedou miliony partnerůchtivých a denně přibývají další. Počet lidí, kteří se dávají dohromady přes internet, zkrátka roste a nahrazuje dříve běžné formy setkání. Partnera si dnes díky seznamovacím aplikacím můžete vybrat podobně jako zboží z katalogu. Líbí, nelíbí, zaškrtnout, vyhodit, hodit smajlíka, rozjet peprnou konverzaci. Internet, sociální sítě a online seznamky dočista změnily způsob, jakým se seznamujeme, i to, jak se svými protějšky komunikujeme.

Je to jednodušší – a není

V partnerství na celý život věří podle průzkumů už jen 28 % nezadaných. Láska až za hrob je nejpíš minulostí. Počet uzavřených manželství klesá, zatímco počet partnerů za život stoupá. „Vztahy na celý život se nejspíš stanou minulostí, v budoucnu bude naprosto běžné mít několik krátkodobějších vztahů,“ říká německá psycholožka Wiebke Neberich. Americký komik Aziz Ansari a sociolog Eric Klinenberg nedávno zase vydali knihu Modern Romance, v níž píší, že největší problém naší doby vězí v množství vztahů. Náš seznamovací rádius je podstatně větší než ulice, kde jsme vyrostli. Člověk se pak nemůže divit, že seznamovací rituály zpovrchněly, když možností je tolik. „Lidé mají větší očekávání. Nehledají jen reprodukčního partnera, ale také velkou romantiku a souznění duší. Nároky se zvyšují," říká terapeutka Markéta Šetinová. Jedno kliknutí a vztah vyhodnocený jako neperspektivní či pouze jen nezajímavý, neodpovídající potřebám, je vymazán. Člověk je vymazán. „Důvodů, proč se lidé takhle chovají, je více. Je to zejména anonymita internetového prostředí, ale občas se prostě nechovají hezky,“ komentuje Šetinová.

Povrchní svět virtuálního seznamování skrývá mnohou záludnost a podivné reakce. A zdaleka to nejsou jen kopačky ve formě esemesky. Mnohdy to nejsou až tak úplně nové fenomény, ale díky internetu se mnohem více rozšířily. A taky dostaly specifické názvy. Schválně, vyznáte se v termínech ze světa mobilního randění, internetových seznamek a vztahů na sociálních sítích?

MOSTING

Sběrači sexuálních trofejí, „lovci zářezů" tu byli vždycky, online seznamovací aplikace jim ale práci výrazně usnadňují. „Most” znamená v angličtině nejvíc, a přesně to je cílem těchto takzvaných dobyvatelů – dostat co nejvíc žen do své postele. Zneužívají sílu slova a emocí, předstírají lásku, za jediným účelem. Zbudou po nich jen slzy.

BENCHING

Mít někoho takzvaně na střídačce (bench je anglicky lavička). Píšete si, udržujete ho v napětí, ale nic víc. Zahřívač lavičky je zkrátka v pořadí pro případ, kdyby to nevyšlo s kandidátem číslo jedna – to je pak náhradník ze střídačky povolán.

GHOSTING

Dělat mrtvého brouka. Prostě zničehonic utnete veškerou komunikaci. Aniž byste řekli proč. Jednoduše se vypaříte jako duch. Tenhle trend v rozchodech poslední dobou zažívá čím dál víc lidí. Podle Elle.com s ním má zkušenosti 26 % žen a 33 % mužů. Ghosting je z anglického slova „ghost“ neboli duch. Je to rozchod, který ale nikdo nahlas neoznámí. Nechce říct na rovinu, že je konec. Je to alibistické a zbabělé. Ghosting značí hlavně nedostatek odvahy sdělovat nepříjemnosti a taky jim čelit. Přitom takovýhle způsob rozchodu má nakonec mnohem horší dopad na psychiku člověka než z očí do očí.

CURVING

Zatímco u ghostingu člověk ze dne na den zmizí, v tomto případě na zprávy stále odpovídá. Jeho odpovědi jsou však čím dál víc neurčité, nemá čas, hledá důvody, proč se nemůžete vidět. Naplno vás ale neodmítne, protože to není jeho styl.

ZOMBIENG

Nejdřív vás vymaže ze svého života, jenom aby o několik měsíců později napsal, jak se máte. Duch, který vás „vyghostoval” se v podobě zombie zase zničehonic vrátí a má zájem. Vstane z mrtvých a obnoví kontakt, jako by se nic nedělo.

HAUNTING

Snaha o jakýsi vztah i po rozchodu či domluvě o skončení veškeré komunikace. Ale váš expartner jen „straší ze záhrobí” – lajkuje věci na sociálních sítích a není v osobním kontaktu. Nesnaží se o zahájení přímé konverzace. Prostě vás jen pronásleduje.

LEMMING

„Lumíkovské chování“ se inspiruje stejnojmennými zvířátky, které žijí ve velkých stádech. Mají-li kamarádi někoho, také si nabrnkne duši do páru. Jakmile se však jeho přátelé s partnery rozejdou, nemilosrdně končí i svůj vztah. Prostě proto, aby měl zase dost času na aktivity s kamarády, kteří jsou důležitější.

PIGGING

Vrchol nevkusu a urážka žen jako takových. Pochází z Británie. Vychází ze seznamky „pro obyčejně vypadající ženy“ a utahuje si z těch, které nepatří mezi vyložené krasavice. Pigging od slova pig neboli prase. Muži se zkrátka mezi sebou hecují, kdo sbalí větší ošklivku nebo tlusťošku. Co dodat? Raději snad nic…

 

   Fotografie: Unsplash.com