Těšte se, čeká nás nejšťastnější den v roce! Už brzy!
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
09.07.2019

Těšte se, čeká nás nejšťastnější den v roce! Už brzy!

Těšte se, čeká nás nejšťastnější den v roce! Už brzy!
Jste nešťastní? Nespokojení, smutní, mrzutí, sklíčení? Cítíte se rozmrzele, bezútěšně, zkrátka pod psa? Nebojte se, už tuhle neděli se to změní. Nastane totiž nějšťastnější den v roce!

Jste nešťastní? Nespokojení, smutní, mrzutí, sklíčení? Cítíte se rozmrzele, bezútěšně, zkrátka pod psa? Nebojte se, už tuhle neděli se to změní. Nastane totiž nějšťastnější den v roce!

Pokud se 14. července vzbudíte s až podivuhodně dobrou náladou, pak vězte, že důvodem je právě ono datum – v půli července totiž zažíváme nejšťastnější den v roce! Proč? Inu, protože to jeden chytrý vědátor spočítal.

„Rovnice pro výpočet nejšťastnějšího dne“, která britského psychologa a údajně i matematika Cliffa Arnalla k tomuto výsledku dovedla, vypadá nějak takto:

E + M + K + H + (A x F3)

———————————

U - C2

= nejšťastnější den v roce

Přičemž E značí emoční spokojenost, M pak Mindfullness neboli Bytí v přítomnosti, K jako Kindness je Laskavost, H Health čili zdraví, A Autenticita, F Friends, Family and Fun neboli Přátelé, Rodina a Zábava, U Nejistota a C Klid a Kontrola. Jedním z hlavních důvodů, proč to všechno sedí, je, že je léto; prázdniny a dovolené už jsou v plném proudu, což celkově snižuje hladinu stresu jak v rodinách, tak ve městech, v nichž se znatelně zmenšil provoz na silnicích. Dlouhé letní dny vybízejí k pobytu venku a lidé tráví čas dlouho do noci v příjemné společnosti svých blízkých a přátel na čerstvém vzduchu. „Rodinný život běží v úplně jiném, mnohem poklidnějším režimu, po ránu nikdo nehoní děti do školy, nikdo se neřítí hystericky ulicemi a neztrácí nervy v zácpě, nikdo nikam nespěchá,” říká profesor.

Zdá se vám to přitažené za vlasy? No jistě, vždyť také vyděšení vědci a matematici s hrůzou už léta poukazují na nesmyslnost vzorce a rovněž na velmi pochybnou profesní kvalifikaci údajného kolegy. Tím spíš, když takových zaručených datumů vzešlo z jeho výpočtů víc! Někdy se totiž jako nejšťastnější den v roce uvádí také datum 23. června. Zhruba. Protože by to měl být pátek. V tomto případě je to však jen reklamní trik. Arnall ho „vypočítal“ na zakázku pro výrobce zmrzliny Walls, to, aby na konci června mohl prodat co nejvíc zmrzlin a nanuků. V tomto případě profesorova rovnice vypadá takto:

O + (N x S) + Cpm/T + He

O přitom dle slova Outdoor značí aktivity pod širým nebem, N jako Nature je propojení s přírodou, S společenské akce, Cpm jsou pozitivní vzpomínky z dětství, T je stoupající teplota a He vyjadřuje těšení se na prázdniny. Všechny tyto veskrze pozitivní veličiny stoupají na hodnotě právě předposlední pátek v červnu – čímž z něj údajně dělají nejšťastnější den celého roku. „Zvolil jsem tento den také proto, že přichází víkend a lidé už myslí na dovolenou,“ řekl psycholog. Aby se neřeklo, vyzpovídal také hromadu lidí, takže dospěl k závěru na základě pohovoru se třemi tisícovkami účastníků, které podepřel trochou matematiky. I přes obluzování prodavačů zmrzlých kornoutů a sladkého ledu na tyčce na tom ale přece jen něco asi bude, minimálně děti jsou ten den každoročně radostí bez sebe – známky jsou uzavřeny a prázdniny na obzoru!

Mimochodem pan profesor přišel i s výpočtem pro den zcela opačného charakteru – dobře známé Modré pondělí neboli Blue Monday, jak nazval nejdepresivnější den v roce – a i v tomhle případě šlo o pouhý marketingový trik! Britská cestovní kancelář Sky Travel potřebovala v roce 2005 oživit každoroční lednový propad zájmu o dovolené a rozhodla se vytvořit den jako žádný jiný. Cliff Arnall tak na objednávku vytvořil vzorec, kterým se snažil dokázat, že právě 23. leden je tím nejšílenějším v roce, a proto měl donutit lidi, aby právě v tento den zatoužili po dovolené na prosluněných plážích a začali opět skupovat zájezdy. Arnall později skutečně přiznal, že to všechno byl jen obchodní tah a neexistuje žádný vědecký důkaz, proč by právě třetí lednové pondělí mělo být horší, než jakýkoli jiný den v roce. Jenže pozdě. Veřejnost se celé historky chytla a většina lidí se dodnes těší na 23. ledna asi tak jako na pátek třináctého. Sice vznikla řada iniciativ, které se snaží celou báchorku o Blue Monday uvést na pravou míru – ovšem nic naplat. Konec konců, důvod k depresi se vždy najde, stačí si zapnout přímý přenos z parlamentu…

Ať tak či onak, stejnou měrou se dá tento přístup aplikovat i na přívaly štěstí. Nakonec je celkem jedno, že pan profesor je nejspíš pěkný šarlatán a vykuk – vždycky je něco, kvůli čemu stojí za to usmívat se na svět. 14. července nebo kdykoli jindy!

 

Fotografie: Unsplash