Den na Staromáku a jak si ho užít bez davů turistů
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
28.06.2019
Léto v Praze

Den na Staromáku a jak si ho užít bez davů turistů

Den na Staromáku a jak si ho užít bez davů turistů
Taky máte někdy pocit, že sice žijete v Praze, ale některá místa znáte méně než turisti? Třeba takové Staroměstské náměstí. Většina z nás se mu podvědomě vyhýbá právě kvůli množství zahraničních návštěvníků. Přitom je dost možné, že jsme nikdy pořádně neprozkoumali například Židovské město. Co by si v okolí Staromáku neměli nechat ujít ani pražští starousedlíci a kde se vyhnete davům turistů?

Taky máte někdy pocit, že sice žijete v Praze, ale některá místa znáte méně než turisti? Třeba takové Staroměstské náměstí. Většina z nás se mu podvědomě vyhýbá právě kvůli množství zahraničních návštěvníků. Přitom je dost možné, že jsme nikdy pořádně neprozkoumali například Židovské město. Co by si v okolí Staromáku neměli nechat ujít ani pražští starousedlíci a kde se vyhnete davům turistů?

Zahrát si na turistu ve svém vlastním městě není občas od věci. Pokud ještě nemáte vybranou letní dovolenou, udělejte si zatím malý jednodenní výlet po Starém Městě. Začátek trasy – stanice metra Staroměstská. Pravidlo číslo jedna zní: čím dříve vyrazíte, tím lépe. Přivstaňte si, abyste stihli mezi prvními návštěvu Židovského města, místa nejstaršího židovského osídlení v celé Evropě.

V současné době můžete navštívit Staronovou synagogu a Židovské muzeum v Praze, jehož návštěva zahrnuje Maiselovu synagogu, Pinkasovu synagogu, Starý židovský hřbitov, Klausovou synagogu a Obřadní síň. Můžete si vybrat ze tří různých okruhů. Návštěva Židovského muzea vychází 350 Kč, vstupné do Staronové synagogy je 200 Kč a prohlídkový okruh všech objektů stojí 500 Kč. Za vidění rozhodně stojí také překrásná Španělská synagoga. Ta je ovšem v současné době uzavřená kvůli její modernizaci. Možná vás ale potěší, že vlastníci Lítačky na cestování pražskou hromadnou dopravou dostanou na vstup 50 % slevu.

Silný dojem na vás určitě udělá především návštěva Pinkasovy synagogy, která je druhou nejstarší dochovanou synagogou v Praze. Byla totiž přeměněna na památník téměř 80 000 českých a moravských Židů, kteří se stali oběťmi holokaustu (žid. šoa). Její stěny pokrývají jména obětí.

Teď je čas na trošku odlehčenější zábavu – nakupování. Na Malém náměstí najdete hned dva obchody, které stojí za vaši pozornost. Debut Gallery je prodejní galerie, ve které nabízí především českou tvorbu, ať už se jedná o překrásné šperky, keramiku, sklo nebo oblečení a módní doplňky. Podobný zážitek si můžete dopřát v Lípa store, kde najdete ryze české řemeslné produkty. Lípa jako symbol české státnosti se v nejrůznějších formách objevuje téměř na všech produktech z jejich kolekcí. Domů si odsud můžete odnést překrásné talíře, hrnečky na kávu, vázu, kuchyňské prkénko, lněné prostírání nebo pracovní blok. Je potřeba si čas od času udělat radost jen tak. Tady navíc podpoříte šikovné české tvůrce.

Pokud už začínáte mít hlad, vyrazte na oběd do Nuance. Najdete ji na malebném Malém náměstí v prostorách historického domu U Tří bílých lilií, který můžete znát také jako dům U Rotta. Zdejší kuchyni vládne šéfkuchař Michal Paulík. Nejspíš vás překvapí, že i v samém centru sem můžete zajít na cenově dostupný oběd. Každý den připravují jiné obědové menu, které vás nevyjde na víc než 149 Kč. Dnes se například můžete těšit na polévku z červené čočky a tresku na másle s krémovou polentou, sušenými rajčaty a s omáčkou z pečených paprik. K tomu si můžete dát nějaké z jejich výborných vín, které vám rád doporučí zdejší sommelier Tomáš Nedvěd. Doporučujeme vám posedět na jejich zahrádce s výhledem na Malé náměstí.

Až budete posilněni, pokračujte tentokrát za uměním. Přímo na Staroměstském náměstí totiž najdete jednu z budov Národní galerie – Palác Kinských. Od 29. června sem budete moct přijít na jedinečnou výstavu Francouzský impresionismus: Mistrovská díla ze sbírky Ordrupgaard. Jména jako Claude Monet, Edgard Degas, Pierre Auguste Renoir, Alfred Sisley, Camille Pissarro, Eugène Delacroix, Gustave Courbet, ale i postimpresionističtí autoři Paul Cézann a Paul Gauguin. To vše vás čeká až do 13. října v Paláci Kinských. Milovníci výtvarného umění by si tuto výstavu rozhodně neměli nechat ujít.

Odpoledne pak můžete vyrazit na zmrzlinu do nedaleké zmrzlinárny v Husově ulici. Crème de la Crème patří v Praze k těm vyhlášeným. K večeru potom doporučujeme investovat do vstupenky na věž Staroměstské radnice. Vstupné stojí 250 Kč, ale ten pohled z ochozu, především pak v době zlaté hodinky, stojí opravdu za to. Otevřeno je až do 22:00.

Závěr dne potom můžete strávit ve Skautském institutu. Je jen na vás, ve kterém patře pavlačového domu se usadíte, ale skvělá atmosféra tu na vás čeká opravdu u každého stolu. Na turisty tady prakticky nenarazíte a pořádají tu nejrůznější akce, jako například společné cvičení jógy, pohybové dílny, koncerty, divadelní představení, debaty, přednášky, promítání filmů nebo swingové tančírny.

Užili jste si den na Staromáku? Jaká místa tu máte nejradši vy?

 

 

Tento článek vznikl v rámci speciální spolupráce s Nuance Restaurant.

 

Fotografie: Unsplash.com, pro Debut Gallery Valentýna Janů