Nejkrásnější jarní dekorace, které probudí váš byt i dobrou náladu
City-Dog.cz | pražský žurnál
2
11.03.2019

Nejkrásnější jarní dekorace, které probudí váš byt i dobrou náladu

Nejkrásnější jarní dekorace, které probudí váš byt i dobrou náladu
Stačilo jen pár slunečních paprsků a s nimi přišla i lepší nálada, energie a chuť pouštět se do nových věcí. Přesně tak, jak to na jaře bývá. Jestli si je chcete udržet po celý den, vyzdobte si to doma jarními dekoracemi. Do Velikonoc je sice ještě času dost, ale na to, aby vaše domácnost rozkvetla, není nikdy příliš brzy. Nakupte zeminu, tulipány a narcisy, sbírejte skořápky od vajíček a kouzlete při tvorbě jarní výzdoby jako ze žurnálu. 

Stačilo jen pár slunečních paprsků a s nimi přišla i lepší nálada, energie a chuť pouštět se do nových věcí. Přesně tak, jak to na jaře bývá. Jestli si je chcete udržet po celý den, vyzdobte si to doma jarními dekoracemi. Do Velikonoc je sice ještě času dost, ale na to, aby vaše domácnost rozkvetla, není nikdy příliš brzy. Nakupte zeminu, tulipány a narcisy, sbírejte skořápky od vajíček a kouzlete při tvorbě jarní výzdoby jako ze žurnálu. 

Jarní věnec

Věnec už dávno není jen součástí vánoční výzdoby. Vaši domácnost dokonale ozdobí i na jaře. To máte navíc nespočet možností, jak ho vyrobit. Dáváte přednost jednoduchosti? Bude vám stačit několik větviček, které stočíte a ozdobíte například eukalyptem a jednoduchou mašlí nebo přírodním lýkem. Na dveřích vypadá krásně také věneček z kočiček – větviček vrby jívy s jejími „chlupatými“ pupeny. Květinový věnec se zlatým deštěm, narciskami, modřenci nebo pryskyřníky bude hlavní ozdobou vašeho kuchyňského stolu. 

 

Jarní věnec z kočiček

 

Věnec z živých květů

 

Proutěný věnec s eukalyptem a rozkvetlými větvičkami

 

Věnec z proutí v přírodních barvách

 

Věnec z vajíček v pastelových barvách

 

Přírodní věnec z mechu

Máte rádi přírodní materiály? Využijte všechno, co vám jarní příroda nabízí. Vyrazte na procházku do lesa nebo podél řeky a přineste si domů základ na originální věnec. Mech, větvičky, ptačí pírka, skořápky vajíček, borůvčí nebo celý netřesk z vaší zahrádky – to všechno můžete použít! Jestli chcete rozzářit své vstupní dveře barvami, vyrobte si věnec z pastelově barevných vajec (samozřejmě vyfouknutých).

Sázím, sázíš, sázíme

Kolem nás to začíná kvést a vonět, tak si zasaďte jaro přímo u sebe doma. Nakupte zeminu, květináče a oblíbené jarní cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisky nebo hyacinty, a vpusťte si po zimě domů trošku barev. Při sázení se kreativitě meze nekladou. Nelíbí se vám květináč? Zabalte ho do starých novin, které svážete provázkem. Našli jste u babičky na půdě porcelán, který tam leží bez povšimnutí? Dejte mu nový život a použijte ho na svou květinovou jarní dekoraci. Mísy (i ty polévkové), hrnky nebo čajové šálky – to všechno můžete osázet. 

 

Hyacinty v papírovém kabátu

 

Narcisky v bílých vázách

 

 Hnízdo z bílých macešek

 

Květinová výzdoba v porcelánu po babičce

I s řezanými květinami si můžete pohrát. Místo jedné vázy použijte několik menších a nechte zazářit jednotlivé květy. Skleněný pohárek snadno proměníte v květinové hnízdo z mechu, sasanek a pomněnek. Parapet místo vašich oblíbených sukulentů rozzáří keramické vázičky s tulipány.

 

Květinové hnízdo ve skleničce

 

Cibuloviny ve skle

 

Bílý záhon na kuchyňském stole

 

Tulipány v keramickém hrnečku

Větvičky – poslové jara

Není nic snazšího, než vyrazit ven a přinést si domů několik větviček, které vám uvnitř rychle rozkvetou a navíc je můžete podle libosti ozdobit. Základem je mít originální vázu (nebo větší počet váz). Potom už je všechno jen na vás. Ozdobte větvičky barevnými peříčky, bílými vajíčky nebo dřevěnými dekoracemi a radujte se z toho, jak málo stačí ke štěstí. 

 

Větvička s bílými vejci

 

Jarní větvičky v barevných vázách

 

Větvičky s pastelovými peříčky

 

Třešňové větvičky s tulipány a pírky

 

Větvička ozdobená jednoduchými vajíčky

 

Vázá s větvičkami a vajíčky

Vajíčka nejen natvrdo

Velikonoční pondělí letos připadne na 22. dubna. Do té doby máte spoustu času nasbírat dostatek skořápek na originální jarní dekorace. Místo kupovaných vajíček raději vyfoukněte ta, která máte právě v lednici a udělejte z nich například závěsnou vázičku pro drobné fialky nebo sněženky. Budete potřebovat jen kousek provázku a tavnou pistoli pro jeho upevnění. 

 

Ozdoba ze skořápky vajec a fialek

 

Osení ve skořápkách

 

Sázená vejce v osení

 

Vázička ze zlatých vajec

 

Svíčka ze skořápek

 

Dekorace do oken ze skořápek a květin

Po tom, co si k snídani uděláte míchaná vajíčka, si schovejte skořápky a z některých vyrobte domácí velikonoční svíčky. Stačí k tomu vosk (parafínový, včelí, sójový, atd.) a kousek knotu, které seženete i v klasické prodejně s výtvarnými potřebami. Pár skořápek si nechte stranou a těsně před Velikonocemi do nich můžete zasít osení.  

Tak trošku jiné osení

Jarní osení je jedním z nejoblíbenějších druhů dekorací, kterými před Velikonocemi zdobíme interiéry. Aby bylo krásné právě na velikonoční svátky, měli byste ho zasít přibližně 7–10 dní před Velikonocemi. Můžete ho zasít prakticky do čehokoliv – do misek, truhlíků, košíků i do skořápek od vajec. Stačí do připravených nádob nasypat zeminu (cca 2 cm pod okraj), na ni rovnoměrně vysít semínka ječmene a jemně je zasypat tenkou vrstvou zeminy. Osení byste měli nechat na teplém místě, které má dostatek světla. Pokud vám přijde, že roste příliš rychle, přesuňte ho do chladu. Nic ale nebrání tomu, abyste si osení zaseli už teď – alespoň natrénujete na to velikonoční. 

 

Osení ve vlastnoručně malovaném květináči

 

Osení jako rozkvetlá louka

 

Minimalistické osení 

 

Osení v barevných miskách

Nechcete letos osení zdobit klasickými zápichy na špejlích? Nechte ho vyniknout v originálním květináči, který sami namalujete a popíšete svými oblíbenými verši. Nebo si doma udělejte vlastní louku. Stačí, když mezi zrníčka zasadíte ještě několik cibulek květin a oživíte tak zelené osení barevnými tulipány nebo jinými květy. PS: Pro dosažení stejného efektu můžete do osení jednoduše zapíchat pár řezaných květin. 


 

Napište nám do komentářů, jaká dekorace se vám líbí nejvíce. 

 

Fotografie: Pinterest, facebook.com/laskocas, facebook.com/kvetinarstvi.papavera