Z Letné až do Nového Světa s nejhezčími výhledy na Prahu
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
28.01.2018

Z Letné až do Nového Světa s nejhezčími výhledy na Prahu

Z Letné až do Nového Světa s nejhezčími výhledy na Prahu
Neděle je jako stvořená pro hezkou procházku. Co na tom, že venku nesvítí sluníčko a Praha zrovna není romanticky pocukrovaná sněhem? Naše hlavní město je prostě krásné za každé situace. Když se navíc inspirujete naším tipem na výlet po Praze, určitě nebudete litovat. Podívejte se, na jaká panoramata a malebné uličky se můžete při cestě těšit.

Neděle je jako stvořená pro hezkou procházku. Co na tom, že venku nesvítí sluníčko a Praha zrovna není romanticky pocukrovaná sněhem? Naše hlavní město je prostě krásné za každé situace. Když se navíc inspirujete naším tipem na výlet po Praze, určitě nebudete litovat. Podívejte se, na jaká panoramata a malebné uličky se můžete při cestě těšit.

Procházku začněte na Letné. Ze zastávky Letenské náměstí můžete vyjít směrem k Národnímu technickému muzeu, kolem mozaiky Zdeňka Sýkory přímo do Letenských sadů. Právě tady začínají ty nejhezčí výhledy na celou Prahu. 

Populární zastávkou v Letenských sadech je letenské kyvadlo alias Pražský metronom, kde za hezkého počasí můžete také posedět. Tento zajímavý sochařský objekt Vratislava Nováka sám autor nazval Stroj času a stojí na místě bývalého Stalinova pomníku už od roku 1991. Nejčastěji tu potkáte skateboardisty, kteří trénují svoje triky a zaručeně upoutají vaši pozornost. 

 Rameno metronomu je dlouhé 25 metrů a odměřuje čas životu v Praze. Právě odtud máte krásný výhled na Vltavu, pražské mosty i Národní divadlo. Pohodlně odtud můžete sledovat městský ruch lidí, aut, tramvají i lodí na řece. Nad hlavou se vám přitom pohupují staré tenisky - vtipná záležitost. Zatím nikdo neví, kde se na přívodním elektrickém drátu berou, ale stále přibývají. 

Pokračujte přes most pro pěší do Chotkových sadů, kde na vás čeká další krásný výhled. Teď už lépe uvidíte také Pražský hrad, barokní kostel sv. Mikuláše a Malou Stranu. Můžete si sednout na lavičku nebo se dokonce pohoupat na houpačce, která je zavěšená na stromě kousek od ní. Perfektní místo na romantiku ve dvou! Pod vámi jezdí tramvaje kolem Jeleního příkopu na Malostranskou (což je mimo jiné podle nás jeden z nejhezčích úseků trasy tramvají).

Přes Chotkovy sady dojdete k Letohrádku královny Anny, který se nachází v Královské zahradě. Zahrady Pražského hradu jsou během zimní sezóny zavřeny. Přes tuto krásnou zahradu se můžete projít až v dubnu, protože do 31. 3. není pro návštěvníky otevřena. Na jaře ale určitě stojí za to jít se sem podívat na Zpívající fontánu i rozkvetlé oleandry a magnolie. 

Podél Královské a Lumbeho zahrady dojdete až k zastávce tramvaje Brusnice, kde stačí zahnout do malé uličky U Brusnice. Tou dojdete přímo do malebné části Nový Svět. Chcete-li při procházce zvládnout 10 000 kroků, což je doporučovaný počet kroků, které byste měli denně ujít, tak trasu kolem obou zahrad určitě jděte po svých. Jestli s sebou ale máte děti nebo si chcete trošku odpočinout, můžete si tento úsek zkrátit a popovézt se tramvají na zastávku Brusnice. Ze zastávky Královský letohrádek jezdí tramvaj 32 a jste tam za 3 minuty.

Pak už se jen můžete kochat nádhernými starými domy v Novém Světě. Nemusíte se bát davů turistů. Ti totiž míří přímo na Pražský hrad a dolů pod Loretu, kde se Nový Svět nachází, většina z nich nedojde. Vy tak budete mít malebné uličky jen pro sebe.

Při procházce nezapomeňte vystoupat až k Loretě. Počkejte si na celou hodinu, protože to si můžete poslechnout unikátní zvonkohru, která je umístěna ve věži. Zvonkohra s 27 loretánskými zvonky hraje mariánskou píseň Tisíckrát pozdravujeme Tebe. Jedná se o jeden z posledních barokních hudebních nástrojů, jehož mechanismus neprošel žádnou modernizací. Pokud byste areál Lorety rádi navšítivili, je to možné i v zimě. Otevřeno je denně od 9:30 do 16:00 a základní vstupné stojí 150 Kč. Podrobný ceník najdete zde.

Jak lépe zakončit odpolední procházku, než v útulné kavárně nad šálkem horké čokolády či kávy? Navštivte kavárnu Nový Svět, která se zde nachází. Dobrá káva a domácí brownies nebo jablečný koláč vám rychle dodají energii na zpáteční cestu. 

Bez větších zastávek vám cesta z Letné na Nový Svět potrvá necelou třičtvrtěhodinku. Do toho ale nepočítáme pauzy na nezbytné pokochání. Z vlastních zkušeností víme, že se budete chtít zastavovat skoro na každém kroku a cesta se vám snadno protáhne. Ale co? Kam spěchat? Neděli máme jen jednou v týdnu a musíme si ji užít v klidu a pohodě.

Doufáme, že se taky vydáte na cestu po stopách nejhezčích pražských výhledů a malebných domků v Novém Světě. Zde vám přikládáme ještě mapu naší trasy.

 

 

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: city-dog.cz.