Kam na povánoční výměnnou burzu dárků
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
08.01.2019

Kam na povánoční výměnnou burzu dárků

Kam na povánoční výměnnou burzu dárků
S dárky je kříž; něco potěší, něco méně, a něco vyvolá doslova hrůzu v očích. Je to povánoční klasika - co s tím? Copak sádrový jelen či jiný kýč, to člověku není líto vyhodit. Ale co šikézní svetr, který vám nesedí? Anebo vás škrábe kolem krku? Jednou ho měl člověk na sobě a hned se osype! V obchodě vám ho už nevezmou a dát ho jen tak pryč je škoda. Navíc - kam?

S dárky je kříž; něco potěší, něco méně, a něco vyvolá doslova hrůzu v očích. Je to povánoční klasika - co s tím? Copak sádrový jelen či jiný kýč, to člověku není líto vyhodit. Ale co šikézní svetr, který vám nesedí? Anebo vás škrábe kolem krku? Jednou ho měl člověk na sobě a hned se osype! V obchodě vám ho už nevezmou a dát ho jen tak pryč je škoda. Navíc - kam?

Vraťte

S nevydařenými vánočními dárky se to dá zaonačit všelijak, aniž by musely skončit v popelnici. Obchody nabízejí možnost vrátit zboží většinou po celý leden - ovšem v původním balení a s účtenkou. Jet čtyřista kilometrů, jen abyste vyměnili košili od tety z Ostravy, to se ale dost prodraží. S věcmi koupenými přes internet je to jednodušší, nicméně základem celé “operace” stále zůstává potenciálně konfliktní konfrontace s dárcem - co když vůbec netoužíte urazit či rozlítostnit toho, kdo se netrefil do vašeho vkusu? Navíc člověk často zjistí, že mu něco nesedí anebo se mu to vlastně nelíbí, až časem. Co teď?

Darujte

Nejjednodušší je recyklace - zkrátka to pošlete dál. Dejte nechtěnou věc někomu, o kom víte, že mu na rozdíl od vás udělá radost. Mamince, švagrové, synovcovi. Třeba jste už při rozbalování balíčku zahlédli tu jiskru v jejich očích. Taky je tu charita - kontejner pro sběr oblečení (ale třeba i hraček, lůžkovin apod.) jistě nebude daleko; zárukou jsou ty od Charity a Českého červeného kříže, u těch máte jistotu, že vaše trenýrky neskončí v second handu v Africe.

Prodejte

Možná se necítíte být tak bohatí, abyste mohli rozdávat. Nechtěná věc se dá samozřejmě taky prodat, to funguje dobře po internetu, sociální sítě jsou plné skupin typu “bazar”. Prodává se tu úplně vše, od oblečení přes kosmetické produkty až po kuchyňské nádobí. Ne nadarmo se říká, že každé zboží má svého kupce, to z druhé ruky není výjimkou. Tak ještě než dárek vyhodíte, zkuste ho vystavit na některém z online bazarů.

Vyměňte

Nejzábavnějším řešením je udělat z otravné záležitosti veselou či alespoň zajímavou. Výměnná burza je v první řadě fajn setkání, ať už si ji uděláte v soukromí s přáteli, anebo vyrazíte na některou z těch organizovaných. Takzvaný swap, což je anglický výraz pro výměnu původně používaný pouze při burzovních operacích, je dokonalá příležitost, jak se elegantně zbavit nevhodných dárků a ještě na tom vydělat, protože je vyměníte za jiné, které se vám budou líbit víc. Nejde jen o to zbavit se nepotřebných věcí, ale taky podporovat ekologický a udržitelný přístup k oblékání a životu vůbec. Mějte tohle na mysli a předejdete zklamání, pokud neuděláte vyslovený “kauf”. Pravidla domácí burzy jsou na vás, jestli se rozhodnete jen vyměňovat nebo i prodávat, to si dohodnete mezi sebou. Veřejné swapy si stanovují vlastní podmínky, někde se platí vstup, jinde ne, na některé se musíte registrovat, různý bývá i počet kusů, které můžete přinést. Princip je ale vždy stejný - dones, co nechceš, a odnes si výměnou to, co chceš.

Povánoční swapy v Praze

10. ledna od 17:30 hod
Povánoční SWAP aneb výměnný bazárek oblečení

Anastázova ul., Břevnov
pořádá spolek Nesedím, sousedím

Dostali jste od Ježíška oblečení, které nevyužijete? Zbyly vám z předvánočních úklidů přebytečné (hezké, čisté a v dobrém stavu) kousky, které by jinému udělaly službu a radost? Hledáte nějaký nový model do své skříně a nechce se vám chodit po obchodech? Přijďte k nám! Zero waste legrace nebo taky, jak se dneska říká, Swap znamená, že přinesete (ale není to podmínkou) oblečení, doplňky, případně bižuterii - maximální počet kusů je 15 - pánské, dámské, dětské, věci do domácnosti prosím nechte doma. Odnést si můžete cokoliv, co potřebujete či se vám líbí ZDARMA. Kdo dřív přijde, ten dřív mele. Pokud chcete své věci prodat (a najdete kupující), nebráníme vám v tom, ale 10 % z výtěžku jde spolku Nesedím, sousedím. Věci, které si nikdo nevezme, společně odneseme do kontejneru na oblečení. A protože se lépe vyměňuje u dobrého jídla a pití, nezapomeňte vzít i něco na ochutnávku.

 

10. ledna 17:00 až 19:00
Povánoční swap v Římské

pořádá Klubíčko Vinohrady
Vstupné 50,- Kč (v ceně je občerstvení)

Kam s tím? To je otázka, kterou si po Vánocích klade řada lidí. Kam s nechtěnými dárky, kam s věcmi, které se nikam nevejdou? Odpověď je jednoduchá, přineste je k nám na swap. Necháte tu nepotřebné věci a odnesete si něco, co vám doma zaručeně chybí. Vyměňovat tentokrát budeme všechno kromě oblečení. Přineste knížky, cd, dvd, věci do kuchyně, elektroniku, kosmetiku, hračky a třeba i cukroví. Věci nemusíte nosit předem. Pokud by vám to usnadnilo život, tak ale klidně můžete (adresa Římská 43, zvonek Uhrovi, tel. 601551989)

 

13. ledna od 9:00
Swap Prague - novoroční očista věcí navíc, máme na víc

Slovenská 21, Praha 2
pořádá Udržitelně Chic a Svět Hub
Vstupné 100,- Kč

Chystáte se na lednové očisty? Přijďte se zbavit vytříděných věcí a nevhodných dárků, budeme štědří a pošleme přebytky dál, volíme opět Potex, který věci rozdělí dle potřeb mezi spřátelené neziskové organizace. V minulosti jsme poslali věci i přímo například sestrám boromejkám, Naději nebo organizaci, která se stará o ženy v těžkých životních situacích. Vstupné zahrnuje drobné občerstvení po celý den. Je třeba se registrovat, přineste oblečení, doplňky, bižuterii, menší potřeby a předměty do domácnosti, odnést si můžete cokoliv ZDARMA. Počet kusů není omezen, ale buďte rozumní…

Zásady ostříleného swappera:

  1. Ví, že lokální přímá výměna je nejšetrnější a nejúčinnější zbůsob ekologického získávání věcí.
  2. Na výměnu nosí jen věci ve skvělém stavu a čisté, takové, které by třeba daroval i svým přátelům.
  3. Jeho záměrem je udělat radost ostatním a zbavit se věcí smysluplně. Je spokojený, když jeho věci mohou i nadále sloužit.
  4. Ze swapu si odnáší věci, které mu činí radost nebo je potřebuje pro sebe a své nejbližší - v množství, které sám unese!
  5. Je ohleduplný k ostatním, vrací věci na svá místa, zachovává klid i v tlačenici a usmívá se na své okolí.
  6. Swap bere nejen jako zábavu, ale i životní styl, kde může zažít i pořádnou dávku adrenalinu, když objeví třeba skvost typu kašmírový svetr

 

   Fotografie: city-dog.cz, unsplash.com