Po vlastní ose: Karolina Saviová a její start-up, co vás stylově ubytuje v zahraničí
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
07.01.2018
Po vlastní ose

Po vlastní ose: Karolina Saviová a její start-up, co vás stylově ubytuje v zahraničí

Po vlastní ose: Karolina Saviová a její start-up, co vás stylově ubytuje v zahraničí
Airbnb, Couchsurfing a další... Zní vám to povědomě? Když chcete v dnešní době na cestách splynout s místní atmosférou, namísto hotelu se podíváte po trochu autentičtějším bydlení. Jedním online kliknutím si můžete pronajmout apartmán nebo třeba přespat u někoho na gauči. Jen málokdy ale máte záruku, že ta krásná nabídka z internetu bude odpovídat vašim představám i ve skutečnosti. A právě tenhle problém se rozhodla vyřešit Karolina Saviová s jejím start-up projektem Altovita, díky němuž byste se od teď  měli v zahraničí vždycky ubytovat přesně tak, jak vám bylo naslibováno. 

Airbnb, Couchsurfing a další... Zní vám to povědomě? Když chcete v dnešní době na cestách splynout s místní atmosférou, namísto hotelu se podíváte po trochu autentičtějším bydlení. Jedním online kliknutím si můžete pronajmout apartmán nebo třeba přespat u někoho na gauči. Jen málokdy ale máte záruku, že ta krásná nabídka z internetu bude odpovídat vašim představám i ve skutečnosti. A právě tenhle problém se rozhodla vyřešit Karolina Saviová s jejím start-up projektem Altovita, díky němuž byste se od teď  měli v zahraničí vždycky ubytovat přesně tak, jak vám bylo naslibováno. 

Jak by ses představila svým potenciálním klientům?

Ahoj, já jsem Karolina Saviová a jsem COO (provozní ředitelka) londýnské společnosti Altovita. Náš projekt má jako hlavní cíl zprostředkovávání krátkodobých a střednědobých ubytování v Evropě pro firmy i jednotlivce, kteří touží po krásném, kvalitním a dostupném ubytování v apartmánech se stejným standardem jako v hotelu.

Z toho nepřímo vyplývá, že Altovita je vlastně konkurenční platformou gigantu Airbnb. V čem jste jiní a v čem spočívá vaše přidaná hodnota?

To přirovnání slýcháme samozřejmě často. My narozdíl od Airbnb fungujeme jako takoví kurátoři. Apartmány osobně navštěvujeme a vybíráme ty nejlepší dle designu, umístění, profesionality majitele a nadstandardních služeb. To znamená, že všechny z apartmánů jsou námi ověřené, že splňují všechny z výběrových kriterií a především kvalitu. S klidem tak můžeme apartmány doporučit všem lidem podle jejich specifických nároků, třeba zaměstancům mezinárodních firem, ale i rodině s malými dětmi.

Tenhle projekt odstartoval tvůj život na volné noze. Jaká byla tvoje předchozí zaměstnání a jak tě vůbec napadla myšlenka vlastního start-upu?

Vlastně docela náhodou. Ještě před rokem jsem pracovala jako novinářka v energetickém sektoru v Indii. Když náš tým po několika týdnech přestalo bavit bydlet po hotelech, rozhodli jsme se, že si přes internet rezervujeme apartmán. Nepříjemnosti nastaly už při předávání klíču. Pamatuji si, že jsme čekali v noci několik hodin před domem, než se majitel konečně probudil a do apartmánu nás pustil. Tehdy jsem si říkala, že by bylo skvělé, kdyby existoval způsob, jak si pronajmout bydlení a být si jistý, že se ubytuješ přesně tak, jak se prezentuje na internetu. A když pak za mnou přišel můj kamarád s nápadem založit Altovitu, neváhala jsem.

Máte společný tým?

Jsme čtyři zakladatelé a centrála i marketingový tým sídlí v Londýně. Náš tým je jak takové malé OSN. Alison, naše CEO, je z Hong Kongu, Vivi, která stojí za strategií, je z Jakarty a Raunaq, který má na starosti péči o klienty a obchodní partnery, je z Indie.

Jak takhle různorodý tým dohromady funguje?

Máme to štěstí, že pracujeme ve velmi kreativním prostřední. Fakt, že jsme z jiných kultur, nás posiluje a pomáhá nám hledat inovativní řešení. Všimla jsem si, že třeba na různé problémy nahlížíme jinými způsoby, což je velmi konstruktivní a tím pádem nás to společně víc baví a motivuje. 

Postupně se rozšiřujete po Evropě. Která města jste už zmapovali a kam se chystáte dál?

Projekt odstartoval v Praze, kde je velká poptávka po apartmánech, protože hotelová kapacita prostě nestačí. Dál jsme se vydali do Budapeště, Varšavy a Vídně. Nedávno jsme otevřeli Španělsko a Portugalsko. Za dva týdny otevíráme Valencii. Největší výzvou by pro mě bylo rozšířit koncept až do Asie, třeba do Indie.

Tvoje práce zahrnuje hodně cestování. Máš ty sama zkušenost se životem v zahraničí a jak se to odrazilo právě na tvé práci?

Jsem tak trochu nomád. Cestuji od osmnácti let, kdy jsem odjela do Francie za studiem. Taky jsem pracovala v Ženevě, Vídni, Bruselu, Turecku, Indonésii, Gabonu a Indii. Minulou práci jsem ukončila, protože jsem se chtěla vrátit do Evropy. Teď ale paradoxně cestuji ještě víc - skoro 14 dní v měsíci. Cestováním žiju a baví mě poznávat kulturní rozdíly. Když například vybíráme apartmány pro Altovitu, snažíme se vždy zachytit autentický design charakteristický pro každé z míst. V Portugalsku tak máme krásné byty s malovanými kachlíky, v Praze půdní lofty s dřevěnými trámy a ve Valencii nebo Marbelle apartmány inspirované středomořskou architekturou.

Co ty konkrétně máš v Altovitě na starosti? A jak probíhá tvůj pracovní den?

Moje práce se každý den liší. V Altovitě se starám o denní provoz, ale i výběr nových trhů a apartmánů. Můj den se tak většinou skládá z řady schůzek s majitely apartmánů, nebo klienty. Většinou začíná hodně brzo a končí pozdě - tak to ale u start-up projektů chodí. Když jsem v Čechách, ráda pracuji v kavárnách, protože naše centrála je v Londýně. Moje pracovní i mimo pracovní útočiště jsou přes den Sweet and Pepper days a po večerech Champagneria

Když se vlastně snažíte vybrat ty nejkrásnější byty, zákonitě se do nich musíte sami trochu zamilovat. Objevila jsi ty sama nějaké byty, které se staly tvojí srdcovou záležitostí, že by ses tam klidně přestěhovala?

Vzhledem k tomu, že nám ta nabídka bytů pořád roste, mám svoje oblíbence téměř všude. V Praze se mi moc líbí apartmány v Mánesově rezidenci na Vinohradech, obzvlášť ty půdní. Jsou v nádherně zrekonstruované budově a interiéry zdobí spousta krásných obrazů. Moc se mi líbí, jak jsou vybaveny masivním nábytkem dělaným na míru z indonéského dřeva. Ve Vídni je to určitě apartmán přímo na Neuer Markt, který je ve Schwarzenberském paláci a vypadá to tam tak trochu jako u císařovny Sissy.

Start-upy bývají ze začátku trochu nestabilní, než se osvědčí. Jak sama vnímáš život na volné noze? Co jsou podle tebe plusy a mínusy takové práce? 

  • Flexibilita
  • Kreativita a svoboda
  • K práci člověk přistupuje jako ke svému “dítěti” - chce mu věnovat co nejvíce času a pozornosti
  • Vytíženost
  • Velká zodpovědnost
  • Nepředvídatelnost
Když tomu VĚŘÍTE, STOJÍ TO ZA TO.

Před pár dny nám začal nový rok. Jaké jsou tvoje osobní a pracovní plány do budoucna?

Pracovní a osobní život jsou ve start-upu tak trochu propletené. Když se bude dařit pracovně, tak snad bude dobře i v osobním životě. Pracovně chceme otevřít další města, zaměřit se na crowd-funding a technologicky se zlepšovat. A v osobním životě se ráda nechám překvapit, co mě čeká!

Máš nějakou radu pro lidi, kteří váhají, jestli se mají postavit na vlastní nohy? 

Pořádně zvážit všechna pro a proti, protože je to radikální změna a velká zodpovědnost. Co je pro kariéru na vlastní noze nejdůležitější, je asi odhodlanost a vytrvalost. Ale když tomu věříte, stojí to za to.

Foceno v Rezidenci Mánesova 5.

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz.