Začínáte s paddle boardem? Co všechno byste měli vědět?
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
31.07.2018
Léto v Praze

Začínáte s paddle boardem? Co všechno byste měli vědět?

Začínáte s paddle boardem? Co všechno byste měli vědět?
Stand up paddle board neboli SUP, na který jste dříve museli k moři, doplul až do naší nádherné Prahy a stal se jednou z nejpopulárnějších letních aktivit vůbec. Paddle board, narozdíl od klasického surfu, si totiž lze užít i bez vln. Můžete na něm cvičit a nebo ho klidně použít jako dopravní prostředek do práce. Podívejte se, co vše SUP nabízí a kam na něj v Praze zajít.

Stand up paddle board neboli SUP, na který jste dříve museli k moři, doplul až do naší nádherné Prahy a stal se jednou z nejpopulárnějších letních aktivit vůbec. Paddle board, narozdíl od klasického surfu, si totiž lze užít i bez vln. Můžete na něm cvičit a nebo ho klidně použít jako dopravní prostředek do práce. Podívejte se, co vše SUP nabízí a kam na něj v Praze zajít.

Správný výběr

Jako první je potřeba zvolit board, který je pro vás vhodný. Volit můžete mezi pevným a nafukovacím. Hlavním rozdílem je samozřejmě skladnost a odolnost. Pevné boardy jsou díky své užší šířce a možnosti tvarovatelnosti ideální variantou, pokud chcete sjíždět vlny, nebo preferujete rychlé až závodní tempo po klidné vodě. 

V našich říčních podmínkách jsou ovšem ideální volbou boardy nafukovací, které lze snadno složit do většího batohu. Nafukovací plováky musí být kvůli technologickému omezení po celé ploše stejně tlusté, čímž se stávají vhodnějšími právě pro využití na klidné vody bez vln.  

Nicméně i u těchto dbejte na parametry. Nejlevnější nafukováky jsou vyráběny s jednovrstvou konstrukcí, která nevydrží tak dlouho a je vhodnější pro lehčí jedince. Pokud jste milovníky knedlíků, nebo máte svaly jako Pepek námořník, potom určitě volte pevný board se dvěmi vrstvami PVC

Jízdu ovlivní samozřejmě nejen materiál, ale také tvar boardu. Platí pravidlo, že čím špičatější špička a užší prkno, tím rychlejší a naopak čím oblejší a širší, tím stabilnější. Na jógu se navíc dávají na prkna ještě speciální měkké povrchy.

Tip redakce: Od srpna bude v LIDL shopu opět v prodeji nafukovací SUP se dvěmi vrstvami PVC a nosností až 150kg za neuvěřitelných 5 999 Kč.

Pevné tělo bez práce

Hlavním benefitem „jízdy” na boardu je budování tzv. core svalů a rovnováhy těla. Voda, byť bez velkých vln, je nestabilní a prkno je tedy prakticky v neustálém pohybu. Což může být ze začátku velký oříšek pro ty, kteří balanční cvičení nikdy předtím nedělali. 

Jakmile najdete svůj balanc, je čas si trochu zahrát. Zkuste si různé rychlosti, otočky a couvání. Uvidíte, že to není tak náročné a užijete si při tom spoustu legrace. 

Tip redakce: Dívejte se kupředu, ne pod sebe. A nezapomeňte dýchat :-)

Bezpečnost na prvním místě...

Pokud nejste nejlepší plavec, potom rozhodně nezapomeňte na plovací vestu a bezpečnostní pás, kterým připoutáte board k noze. Dobře, nemáme tu právě vítr o velikosti vichřice, který by vás odvál až do oceánu, ani tu nejsou vodní proudy či obrovské vlny. Nicméně stát se může cokoli a věřte, že nechcete hledat pádlo a board a být kilometr daleko, přičemž díky proudu řeky se board pohybuje i bez vás  :-)

Kam smíte a kam ne

Už jste profíkem v manipulaci se svým „novým kamarádem”? Paráda, tak teď jste připraveni na skvělou jízdu. Vltava je téměř na všech místech volně přístupná.

Jen musíte dodržovat jedno pravidlo: 

Všechny lodě mají přednost a to naprostou! 

A věřte nám, nechcete se ocitnout před přídí velkého parníku. Nejen, že si budete připadat jako mravenec, ale parník vám jen tak neuhne a i když se vám podaří rychle odpádlovat a neskončit rozlámaní na milion kousků, obří vlny vás z boardu přinejmenším shodí. A tady je skvělé být k boardu připoutaný. 

Tip redakce: Ze začátku budete padat a možná i často. Vezměte si plavky, které se vám jen tak nestáhnou z těla. Inspiraci najdete například v našem článku o výběru plavek nazvaným Jednodílné, nebo bikiny? 

Co se dá s boardem dělat?

Ano, můžete ho využít jako opalovací lehátko. Ale to by byla velká škoda. Vzhledem ke své šíři se na board vejdete vy i váš pes nebo dítě. Proč si tedy nezajet na malý výlet po Vltavě? Vezměte vodotěsný batoh a vyrazte třeba směr Slapy. 

Nejznámější formou cvičení je FIT-SUP, neboli cvičení na paddleboardu, o kterém jsme vás nedávno informovali ZDE. Navštivte pravidelné cvičení a dejte sbohem faldíkům.

Pokud jste příznivci klasické jógy, potom není nic lepšího, než si ji zpestřit právě na paddle boardu. Jelikož je podložka nestabilní, více vnímáte každý jednotlivý pohyb a přechody mezi pozicemi jsou tak složitější na koordinaci celého těla. 

Vřele doporučujeme vzdálenostní jízdu, tedy několik kilometrů dalekou cestu po Vltavě. Spojíte-li s pauzami na dřepy a budete-li střídat rychlé tempo s pomalejším, vydá vám to za deset návštěv fitness centra.

Pokud zvolíte tuto variantu cvičení, vezměte si rozhodně bikiny a opalovací krém. Není přeci nic lepšího, než spojit víc věcí dohromady. Protáhnete si tělo, zpevníte hýždě a břišní svalstvo a ještě k tomu dostane vaše pokožka krásný bronzový odstín bez nutnosti ležet na pláži. 

Tip redakce: Pokud nechcete pořizovat zimní neopren, ale jóga na boardu vás uchvátila, rozhodně zkuste zimní kurz v sokole T.J. Sokol Královské Vinohrady. Nabízí zde za 3 200 Kč 10 lekcí v různých termínech. Cvičí se v bazénu na speciálních boardech.

Kam vyrazit vyzkoušet paddle board v Praze?

Nejlepším řešením pro nepravidelné uživatele jsou rozhodně půjčovny. V Praze jich je mnoho, nicméně několik z nich je přímo u vody. Zážitek z paddle boardu tak můžete spojit rovnou se dnem na pláži a dalšími sporty. Počítejte totiž s tím, že do těchto sportovních plážových areálů budete platit i vstupné. 

Žluté Lázně nemusíme představovat. Jeden z největších pražských sportovních areálů se nachází přímo u břehu Vltavy a kromě vodních sportů nabízí i letní kino, beachvolejbal a různé speciální akce v průběhu celého léta.  

Cena: 220–270 Kč/hod + 50 Kč vstupné za dospělého na den

Adresa: Podolské nábřeží 3/1184, Praha 4 – Podolí

Hostivařská přehrada prošla velkou modernizací a nabízí skutečně velkou škálu letního vyžití pro všechny věkové kategorie. Navíc nabízí několik krásných písčitých pláží. Na své si tak přijdou rodiny s dětmi, pejskaři, ale také ti, kteří rádi nechají své plavky doma a opalují se bez nich.

Cena: 199 Kč/hod + 90 Kč vstupné za dospělého na den

Adresa: K Jezeru 1, 100 00 Praha 10 – Hostivař

Pádlujeme je klasická půjčovna kanoí, paddle boardů a kajaků. Půjčit si můžete na hodinu nebo na celý den či dokonce i na týden. Specialitou jsou ovšem vodácké kurzy a vodácké teambuildingy pro firmy i rodiny. 

Cena: 390 Kč/den

Adresa: Císařská louka 599, Praha 5

Plťka boards sídlí na Střeleckém ostrově a kromě klasické půjčovny stand up paddle board nabízí také lekce SUP fitness, při kterých se pořádně zapotíte a napumpujete svaly. Pro úplné začátečníky je tu dokonce i kurz ovládání SUP, na které se dozvíte, jak board správně ovládat, a také se naučíte řídit na vodě. 

Cena: 250 Kč/ hod (neplatíte žádný vstup) nebo 350 Kč/ lekce SUP fitness

Adresa: Střelecký ostrov

Kayak beach bar nabízí nevšední zážitek ve formě prohlídky pražské architektury z paluby kayaku. A nebo paddle boardu.. Prohlédněte si Pražský hrad z jiné perspektivy.

Cena: 190 Kč/ hod.  (neplatíte žádný vstup)

Adresa: Náplavka, Praha 2

 

Pokud máte o SUP hlubší zájem a rádi byste se stali přímo instruktorem, můžete si udělat licenci. Nechcete-li ale, jako autorka tohoto článku, skládat zkoušku u ASI (Academy of Surfing Instructors) přímo v Austrálii, nejbližší najdete v Ljubljaně, Slovinsku.

 

Pokud máte nějaké otázky, ptejte se níže v komentářích.

Další užití materiálů city-dog.cz je možné pouze s písemným souhlasem redakce. Více zde.

   Fotografie: unsplash.com