Na kafe s… Nikol Kouklovou a Karlem Heřmánkem ml.
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
12.05.2019
Rozhovor

Na kafe s… Nikol Kouklovou a Karlem Heřmánkem ml.

Na kafe s… Nikol Kouklovou a Karlem Heřmánkem ml.
Pití kávy je společenská událost, na tom se jednohlasně shodli zatím všichni naši dosavadní hosté. Rozhodli jsme se tedy náš kávový seriál trochu ozvláštnit a tímto dílem jej proměnit v malý kávový dýchánek. Na kafe jsme tentokrát pozvali hosty rovnou dva – herecký manželský pár Nikol Heřmánkovou Kouklovou a Karla Heřmánka ml.

Pití kávy je společenská událost, na tom se jednohlasně shodli zatím všichni naši dosavadní hosté. Rozhodli jsme se tedy náš kávový seriál trochu ozvláštnit a tímto dílem jej proměnit v malý kávový dýchánek. Na kafe jsme tentokrát pozvali hosty rovnou dva – herecký manželský pár Nikol Heřmánkovou Kouklovou a Karla Heřmánka ml.

V současné době oba můžete vidět na jevišti Divadla Bez zábradlí, kde právě pomalu finišují přípravy na premiéru kultovní hry Po konci světa, ve které Karel ztvární hlavní roli. Se svou krásnou manželkou se v divadle potkává třeba v inscenacích Mnoho povyku pro nic a brzy také v představení Hra, která se zvrtla, které bude mít premiéru na začátku příští sezóny. Kromě divadla se Nikol věnuje také charitě, 10. června opět proběhne její benefiční akce Busking pro Slunce, která podpoří nejen nadaci Slunce, ale také pouliční umění.

Využili jsme toho, že jsou oba Heřmánkovi zrovna v Praze (pobyt v České republice totiž pravidelně prokládají životem a prací v New Yorku) a vytáhli jsme je na kafe. Pro naši kávovou schůzku si zvolili sympatický podnik Doruky Drink v Korunní ulici, kam dorazili přímo z divadelní zkoušky, v doprovodu svojí půlroční fenky Amy.

Proč jsme se na kafe sešli zrovna tady?

Nikol: Chodím si sem pro kafe hodně pravidelně, vlastně téměř každý den. Místní káva mi fakt chutná, narozdíl od hipsterských kaváren, kde dostanete často sice asi kvalitní, ale chuťově kyselé kafe, tady připravují kávu podle vlastního receptu. Nejen, že si pan majitel všechny místní dobroty vaří a peče sám, namíchal si taky vlastní kávovou směs, která se mu opravdu povedla. Musím se přiznat, že jsem hodně „kávová“, denně vypiju třeba 3 nebo 4 kávy, a aspoň jednu z nich si každý den dopřávám právě tady, když chodím venčit naši fenku Amy.

Karel: Nemám, co bych doplnil… asi, že sem často chodím taky na smoothie, doplnit vitamíny. Máme to opravdu kousek od bytu, což je pro nás hodně praktické.

Jakou kávu si nejčastěji objednáváte a proč?

Nikol: Cappuccino. Já jsem dlouhou dobu pila latte, ale po přečtení nějakých odborných článků jsem se rozhodla, že přejdu na maličko zdravější variantu a mléko v kávě omezím. Takže jsem začala pít cappuccino. Musím se přiznat, že kávu piju třeba už od 17 let. Dělávala jsem si klasický kýbl kafe s mlíkem, dokud jsem na vlastní kůži nezjistila, že to tělu vůbec nedělá dobře. Pak jsem kávu pít přestala a nepila jsem ji až do jedné slabé chvilky v Paříži. To bylo třeba 7 let zpátky, kdy jsem se nechala zlákat vůní kávy na ulici a celkovou atmosférou města… tak jsem se k tomu vrátila a začala s takovým svým rituálem, že se s pomocí kávy každý den probouzím. Den bez kafe si vůbec nedokážu představit.

Karel: Já jsem spíš takovej příležitostnej pijan (smích). Dám si kávu jen na chuť, nebo když někde s někým sedím. Krásně mi to voní, ale je to pro mě vyloženě sváteční záležitost. Nedopřávám si ho zase tak často, ale teď zrovna v divadle zkoušíme a k tomu si kafe dám rád. Pití kávy je pro mě spíš taková společenská událost. 

Nikol: A když jsme v Americe, tak zkoušíš ve velkých kavárenských řetězcích ty sezónní frappuccina!

Karel: Nezkouším, to zkoušíš ty! Já si je dám třeba jednou za měsíc.

Nikol: No, mám u nich zlatou zákaznickou kartu, to je pravda. Ale dávám si tam jenom cappuccina a kupuju tam zrnka. Líbí se mi, že často obměňují sortiment a člověk tak pokaždé může vyzkoušet a ochutnat něco nového.

Karel: Jo, to je dost slušný. Někomu trvá měsíc, dva, než na ten zlatý status dosáhne, Nikol to měla do dvou týdnů. (smích)

Když někdy musím brzy vstávat na natáčení, třeba v 5 ráno, jsem schopná si ještě přivstat a ranní kávu si připravit klidně na cestu do kelímku.

Jak si kávu připravujete doma?

Nikol: Máme doma kávovar na kapsle, ale když mi kapsle dojdou, vytáhnu náhradní alternativu, kterou jsem dostala relativně nedávno. Mám ji spojenou hlavně s tou Amerikou, protože tam jsme žádný kávovar neměli. Takže mi Kája k Vánocům dal tuhle šikovnou moka konvičku a já si teď kávu kupuju už jen zrnkovou, ráno si ji čerstvě namelu v mlýnku a užívám si ten proces, kdy mi čerstvě namletá káva provoní celý byt… pak ji nechám překapat a začnu tak svůj den.

Máte s pitím kávy spojené nějaké rituály?

Nikol: Jak už jsem říkala, pro mě káva funguje jako ranní životabudič. Každé ráno si udělám kávu k počítači a můžu zvesela začít vyřizovat maily a pracovat. Káva pro mě značí začátek dne. Když někdy musím brzy vstávat na natáčení, třeba v 5 ráno, jsem schopná si ještě přivstat a ranní kávu si připravit klidně na cestu do kelímku. V zimě se tím pak zahřívám. Je to moje placebo: tak, a teď se probudím, protože jsem si dala kafe.

Karel: Kávu máme taky spojenou s návštěvami. Buď připravujeme kávu pro návštěvy, nebo po každém rodinném obědě vždycky dojde na kávičku s dezertem. Na každé návštěvě u rodičů taky káva teče proudem. Máme ji prostě spojenou s rodinnými společenskými událostmi.

Na jakém nejzajímavějším místě jste pili kafe?

Nikol: Ve Vietnamu. Nevím, jestli je to úplně nejzajímavější místo na světě, ale rozhodně tam připravují nejzajímavější kávu. Mají svůj vlastní druh kávy, která má úplně jinou chuť, než by člověk čekal. Strašně kyselou!

Karel: Asi někde v New Yorku. Je tam spousta zajímavých kavárniček… ale musím se s tím pitím kávy trochu hlídat, kvůli vysokému tlaku.

Vzpomínáte, jak pili kafe vaši rodiče a prarodiče?

Karel: Vždycky turka!

Nikol: Klasického lógráče ve skleničce!

Karel: Babička na chalupě v jižních Čechách turka uměla nejlíp. Člověk se vždycky ve skleničce lžičkou brodil tím rozvířeným lógrem…

Nikol: Vybavuju si jednu vzpomínku z dětství. Mohly mi být třeba 4 roky, ráno jsem se probudila a na stole byly neuklizené pozůstatky nějaké večerní návštěvy, spousty poloprázdných skleniček a hrnků. Myslela jsem si, že je to kakao. Tak jsem jeden zbytek kávy s mlékem a pěkně uleželým lógrem vypila a málem jsem se z toho pozvracela. To je vlastně moje úplně první zkušenost s kafem.

Karel: Taky si pamatuju na vídeňskou kávu, kterou jsme pili, když jsme byli mladší. Pěkně hodobóžově v cukrárně se šlehačkou.

Nikol: Na chalupě jsme taky měli takovej retro překapávač na filtry. Jo a meltu! S tím jsem vlastně začala, abych mohla pít „kávu“, když ji pila moje máma.

Kdybyste si mohli vybrat jakéhokoliv žijícího člověka, koho byste nejradši pozvali na kafe a proč?

Nikol: Nějakého herce nebo herečku, to vím jistě. První, kdo mě napadl, je herec Tom Hardy, kterého mám hrozně ráda a líbí se mi, jak hraje. Při příležitosti společného pití kávy bych s ním ráda probrala herectví.

Karel: Já bych těch herců asi pozval víc. Na takový kávový dýchánek. Jake Gyllenhaal a Joaquin Phoenix by tam určitě nesměli chybět.

Nikol: To bys Jakeovi určitě řekl tu historku, že jo? Nedávno jsme se totiž s kamarády v Americe bavili o filmech a já chtěla říct něco o Jakeu Gyllenhaalovi, ale zaboha jsem si nemohla vzpomenout na jeho jméno. „Ten, jak hrál v Nocturnal Animals… zní to nějak jako Gleng Glingál“. Kamarádi hned pochopili, koho myslím, a dostali záchvat smíchu. Od té doby mu neřeknou jinak. Až ho jednou potkám, určitě mu tuhle story musím povědět.

 

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz