Lék na podzimní splín a zkřehlé tělo? Saunový rituál!
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
03.11.2018

Lék na podzimní splín a zkřehlé tělo? Saunový rituál!

Lék na podzimní splín a zkřehlé tělo? Saunový rituál!
Čůrky potu po těle, vlastně spíš vodopád, horký vzduch žhaví plíce doběla, kůže pálí jako čert. „Ještě minutu!“, přemlouváte svůj útěkem posedlý mozek vyplašený pekelnou výhní. A k tomu to slovo – rituál! Snad ne ďábelský?! Nebojte se, to spíš naopak – božský!

Čůrky potu po těle, vlastně spíš vodopád, horký vzduch žhaví plíce doběla, kůže pálí jako čert. „Ještě minutu!“, přemlouváte svůj útěkem posedlý mozek vyplašený pekelnou výhní. A k tomu to slovo – rituál! Snad ne ďábelský?! Nebojte se, to spíš naopak – božský!

Víc než jen hic

Dřevěné lavice naskládané nad sebou, posedět pár minut, vypotit pár litrů tekutin, rychle zchladit. Možná dvakrát nebo třikrát. Hotovo. To znáte – prostě sauna. Jenže ono to může být mnohem víc. Už jste zažili saunový ceremoniál? Víření horkého vzduchu, polévání kamenů aromatickými esencemi, peeling, potírání kůže olejíčkem a další procedury dostávají saunování do vyšší dimenze. A vás také!

Nevím jak vy, ale já v sauně nikdy nevím, kam s očima. Zírat na ostatní naháče není zrovna slušné, takže člověk většinou buď postrkuje očima minutovou ručičku hodin na zdi, hypnotizuje kapky potu na svém břiše, nebo je rovnou zavře. Už tohle je první benefit saunového rituálu – je na co se koukat!

Ve víru ručníků

Polévání rozpálených kamenů na saunových kamnech už jste nejspíš viděli. To už tady bylo. Zvyšuje se tím vlhkost v sauně, čímž se umocňuje pocení a pocit horka (ačkoli samotná teplota se příliš nemění). Což teprve když do sauny vstoupí svalnatý chlapík a začne nad hlavou roztáčet ručník! To člověka teprve poleje horko! A to ve hře nejsou žádné necudnosti, neboť saunér – či saunérka – je sice lehce, ale přece jen oděn!

Saunový guru

Technice, při níž se rozvívá horký vzduch nad kamny ručníkem, se říká parní náraz. A je to skutečně pecka! Saunér nejenže točí osuškou nad hlavou, ale občas s ní mohutným máchnutím nažene teplo přímo na vás. Napoprvé je tak radno sedět spíše na nižších stupních a co nejdál od něj. Saunér ovšem není zdaleka jen svalnatý, nýbrž také žoviální a zábavný člověk, protože o to tady jde skoro v první řadě. Je to zdraví prospěšné – divadýlko!

Ale není třeba se bát, člověk, co vede saunový rituál, není samozřejmě jen nějaký vysportovaný vtipálek, ale především je velmi dobře vyškolený a ví, jak prostřednictvím tepla a harmonizujících vůní a tónů docílit blaženého pocitu uvolnění, relaxace a zároveň osvěžení i posílení znaveného těla. Polévá kameny vodou s vonnými esencemi, ledovou tříští nebo ledovými kostkami, pouští relaxační hudbu. Tím to ale nekončí. Následuje celá řada procedur – potírání medem, peeling se solí, pivní či ovocné občerstvení. Mezitím se dozvídáte, jak ta která složka působí a na co vám udělá dobře.

Magické aroma

Tradiční saunový ceremoniál obnáší víření vzduchu ručníkem a aromaterapii. Vůně dodávají sauně nový nádech, a to doslova. Navodí příjemnou atmosféru, podle toho, jaké aroma zvolíte, umocňují pocit klidu a relaxace. Aromatické esence mají navíc příznivé zdravotní účinky. Ceremoniál trvá většinou 10–15 minut, pro toho, kdo touží po klidu, je ideální méně teplotně intenzivní, se zaměřením na relaxaci a pohodu. Takové probíhají většinou v saunách s nižší teplotou, vybírají se při nich příjemně vonící esence a bylinky, žádné výrazné ani příliš dráždivé vůně, například levandule, citrusy, heřmánek, mateřídouška. Často se používají i různé zvukové efekty, jako například tibetské misky. V takovém prostředí člověk leckdy i padne do náručí Morfea!

Co dovedou vůně:

Borovice – dezinfikuje, čistí vzduch, uvolňuje při rýmě a nachlazení

Citron  zlepšuje průchodnost dýchacích cest, snižuje tlak krve, pomáhá při bolestech hlavy, urychluje metabolismus, čistí pleť

Eukalypt – snižuje horečku, podporuje imunitu, má protivirové účinky, urychluje hojení, zmenšuje problémy při bronchitidě, senné rýmě a zánětech čelních dutin

Heřmánek – uvolňuje, uklidňuje, podporuje krvetvorbu

Máta  zabírá na žaludeční potíže, povzbuzuje činnost mozku

Meduňka  antidepresivum, snižuje horečku, zlepšuje zažívání

Smrk  posiluje nervy, podporuje krevní oběh, pomáhá při chřipce a nastydnutí a má protizánětlivé účinky

Pořádně to osolte!

To, že sůl je nad zlato, věděla už Maruška ze stejnojmenné pohádky. Pomineme-li, že bílé krystalky jsou nezbytnou kuchyňskou ingrediencí, jsou skvělé i do koupele a na zjemnění pokožky. Solný peeling v sauně je mnohem účinnější, vysoká teplota a vlhkost zpřístupňuje póry v kůži, díky tomu mikročástečky soli pronikají hlouběji a snadno odstraní nečistoty. Vedle peelingového efektu sůl prospívá zdraví, minerální látky jako hořčík, vápník, jód, fluor či fosfor jsou pro lidský organismus životně důležité. Solný ceremoniál se většinou provádí tak, že po prvním či druhém kole klasických nálevů vyběhnete na čerstvý vzduch a tam si nabíráte sůl a vtíráte si ji do kůže, abyste se poté vrátili ještě na jedno kolo do sauny. Ideální je vzájemná aplikace, tedy pokud jste přišli ve dvojici. Což je víc než příjemná záležitost. Odvážnější můžou pojmout tuhle proceduru jako originální seznamku. Pozor, reakce mohou být nečekané!

Co umí sůl

 • obsahuje minerální látky, které mají pozitivní vliv na organismus, detoxikuje ho, podporuje schopnost kůže vylučovat toxiny
 • podporuje přirozenou očistu těla i obranyschopnost organismu
 • přispívá ke spalování tuků, zlepšuje látkovou výměnu, má pozitivní vliv na buněčnou imunitu, zklidňuje otoky a zápaly, zlepšuje funkci sliznic

Jak jinak si v sauně „dát do těla“

Jen si tak hezky medit

Do čaje ho dáváme všichni, ale patlat se medem všude po těle, to se do restaurace nehodí – do sauny ovšem skvěle! A je to legrace, vážně! V teple se z něj stane krásně roztíratelný olejíček. Med pojí vlhkost a obsahuje látky, které vyživují pokožku. Ta se zjemňuje a občerstvuje. K tomu všemu ji ještě med jemně čistí, působí protibakterielně, detoxikačně, pročišťuje a celkově zklidňuje a pomáhá posilovat ochranný obal zakyselenosti pokožky. Také pobízí výměnu látek v pokožce. A tak krásně voní!

Saunová etiketa

Saunový ceremoniál je zábavné představení, někdy veselohra, jindy je vážný až meditační. Je to zábava, ale má i svá pravidla. Jedním z těch základních je mít osušku rozprostřenou pod celým tělem. Při ceremoniálu se pokud možno neodchází, předčasný odchod provětrává potírnu a snižuje účinek procedur – jistě, může se vám udělat nevolno, to pak dejte důrazně najevo, ať vás při úprku saunér ještě nepřetáhne ručníkem! Pro nováčky je v každém případě lepší pozice na spodních příčkách.

Věděli jste že:

Člověk by měl teoreticky vydržet v horku 15–20 minut.

Teprve pak se totiž teplota tělesného jádra zvýši asi o 1,5–2 °C a začíná proces ničení choroboplodných zárodků a virů. Doba pobytu v sauně je však individuální, čas, který tam strávíte, musí být hlavně příjemný. Nejlepší poloha je vleže, případně vsedě s chodidly na stejné lavici. Při sezení s nohama o úroveň níž je totiž rozdíl teplot mezi chodidly a hlavou příliš velký, důsledkem mohou být závratě nebo bolest hlavy.

Kdy je saunování nejvhodnější

 • před večeří nebo zhruba dvě hodiny po večeři před spaním
 • jako předehřátí před masáží
 • při prevenci viróz a nemocí z nachlazení po domluvě s lékařem
 • u přetrénovaných nebo přepracovaných osob saunujete-li se před obědem nebo během dne, je dobré si 2–3 hodiny zdřímnout nebo alespoň odpočinout

Kdy je saunování nevhodné nebo zakázané

 • po nadměrně vyčerpávající tělesné nebo duševní námaze
 • po vydatném jídle nebo nalačno po zápase sportovců, kteří se vzájemně kontaktují (box, karate, judo, fotbal, hokej apod.)
 • saunovat se je možné až po 24 hodinách při virózách nebo zánětlivých onemocněních
 • u žen v období menstruace nebo v těhotenství

Hlavní klady saunování:

 • zvyšuje odolnost organismu proti infekcím
 • povzbuzuje nervové a hormonální funkce
 • zvyšujete tělesnou výměnu
 • odplavuje únavové látky
 • zlepšuje zásobování těla kyslíkem
 • pomáhá odstranit stres a psychické vypětí
 • pomáhá při nespavosti a vyčerpání
 • díky intenzivnímu pocení se zbaví organismus zplodin látkové přeměny
 • prospívá klidnější činnosti srdce
 • zlepšuje prokrvení kloubů a některé ortopedické diagnózy
 • podporuje lepší dýchání kůže a prokrvení končetin
 • zlepšuje celkovou otužilost těla
 • zlepšuje vláčnost kůže, její svěžest, vzhled

Kam v Praze na saunový rituál:

Saunia (Galerie Butovice, Vivo! Hostivař, Centrum Černý Most, Centrum Chodov)

Saunové ceremoniály probíhají denně ve všední dny i o víkendech. Intervaly mezi jednotlivými ceremoniály jsou jedna hodina v odpoledních časech či 30 minut v návštěvně exponovaných večerních a víkendových časech.

Infinit Vysočany

Ceremoniály probíhají v Selské sauně ve venkovním saunovém světě. Můžete si je užít každý všední den i o víkendu, a to vždy už od 10:30 po celou otevírací dobu, tedy do 22 hod.

Aquapalace Praha

Vyzkoušejte Ranní probuzení, Esenci na přání, Mentolové osvěžení, Něžný dotek přírody, relaxaci na dobrou noc – každou půlhodinu jiný ceremoniál, od 11 do 22 hodin

Aquacentrum Šutka

Fotografie: city-dog.cz.