Grilovaná kuřata, trhaná kolena i karamelizované jarní zelí. Kro Kitchen na Jiřáku nemá chybu
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
22.05.2019

Grilovaná kuřata, trhaná kolena i karamelizované jarní zelí. Kro Kitchen na Jiřáku nemá chybu

Grilovaná kuřata, trhaná kolena i karamelizované jarní zelí. Kro Kitchen na Jiřáku nemá chybu
Na náměstí Jiřího z Poděbrad najdete od poloviny dubna další novinku pražské gastronomické scény. Jedná se o bistro s rotisserií Kro Kitchen, kde se na rožních otáčí nejen farmářská kuřata, ale taky uzená vepřová kolena. Na zeleninu chodí zdejší tým přes silnici na trhy, aby z ní připravili originální recepty pro vegany a vegetariány a o víkendu si tu můžete dopřát zážitek v podobě vícechodové degustační večeře. Co byste měli ochutnat a v čem se zakladatelé bistra inspirovali Skandinávií?

Na náměstí Jiřího z Poděbrad najdete od poloviny dubna další novinku pražské gastronomické scény. Jedná se o bistro s rotisserií Kro Kitchen, kde se na rožních otáčí nejen farmářská kuřata, ale taky uzená vepřová kolena. Na zeleninu chodí zdejší tým přes silnici na trhy, aby z ní připravili originální recepty pro vegany a vegetariány a o víkendu si tu můžete dopřát zážitek v podobě vícechodové degustační večeře. Co byste měli ochutnat a v čem se zakladatelé bistra inspirovali Skandinávií?

Vinohradská 1013/66, Praha 3

PO–ČT 11:00–15:00, 17:00–21:00, PÁ–SO 11:00–15:00, 17:00–23:00

Vinohrady jsou sice plné větších i menších kaváren, ale ve chvíli, kdy přijde čas oběda, začínáme tápat a nevíme, kam se vlastně vydat. Pokud jste to taky alespoň jednou zažili, určitě vás potěšíme tipem na místo, kde se najíte opravdu královsky. Kro Kitchen (čteme Kru) je přesně tím místem, které jsme na Jiřáku potřebovali. Bistro, ve kterém dbají na kvalitu, čerstvost a zároveň myslí na to, jak suroviny využít tak, aby produkovali co nejméně odpadu. 

Za vznikem bistra stojí šéfkuchař Vojtěch Václavík. Ten má dlouholeté zkušenosti v oboru nejen z Prahy, ale také ze zahraničí. Dva roky pracoval v Oslu v michelinské restauraci Fauna a absolvoval stáže ve špičkových restauracích v Norsku, Švédsku a Dánsku. Po návratu do České republiky nastoupil na pozici šéfkuchaře Hergetovy Cihelny, ale nyní se rozhodl vařit ve vlastním podniku. 

Původně chtěli otevřít restauraci, ale když objevili volný prostor na náměstí Jiřího z Poděbrad, nadchli se pro něj a začali přemýšlet o něčem menším. „Když jsem žil v Norsku, tak jsem v jedné pivnici viděl, jak dělají grilovaná kolena na rožni. Hrozně se mi to líbilo a říkal jsem si, že jsem ještě u nás nic podobného neviděl. V Čechách mají vepřová kolena sice velkou tradici, ale tímhle způsobem je nikdo nepřipravuje. Když už jsme přišli s tím, že budeme mít rotisserii, tak bylo jasné, že tu nesmí chybět ani kuřata a pak už to šlo vlastně samo,” vypráví Vojtěch Václavík. 

V Kro Kitchen si všechno dělají sami – od vlastních omáček, kimchi až po koření na kuře. „Za každou surovinou, se kterou pracujeme, stojí hodně práce. Například na naše koření nejdříve necháme fermentovat chilli a cibuli, které se potom usuší a rozemelou. Snažíme se pracovat tak, abychom vytvářeli co nejméně odpadu. V tomto ohledu jsme se inspirovali skandinávskou filozofií. Při vaření chceme zpracovat všechny části zvířete. Baví nás pracovat s lokálními surovinami jiným způsobem, než jsou možná lidé zvyklí,” říká šéfkuchař a spolumajitel bistra Vojtěch Václavík. 

Kuřata odebírají z farmy Druhaz v Sedlčanech. Jsou den předem nasolená a další den se pečou. Z kuřat, která se neprodají celá nebo na kusy, oberou maso a dělají z nich trhané maso. Z kuřecích skeletů připravují vlastní demi glace omáčku. 

Návštěvu Kro Kitchen doporučujeme naplánovat ve více lidech. Narovinu totiž říkáme, že stojí za to, objednat si víc chodů, o které se podělíte a ochutnáte tak od všeho něco. Každý dostanete svůj malý talířek a pak už bude jen na vás, v jakém pořadí se do všeho pustíte. Co tedy najdete v nabídce? Velkým lákadlem je kuře z rotisserie (čtvrt, půl nebo celé), ke kterému si můžete vybrat hned z několika příloh, například bramborové placky, sezónní kimchi, pečené brambory nebo domácí coleslaw. Pokud dáváte přednost trhanému masu, objednejte si trhané kuřecí nebo koleno podle váhy (100g/85 Kč). Z trhaného masa samozřejmě dělají i sendviče, které jsou ideální jako take-away varianta, když spěcháte. 

My jsme ochutnali oba dva zdejší předkrmy – vepřové chipsy se zakysanou smetanou s pažitkou (95 Kč) a kuřecí krokety s omáčkou aioli z medvědího česneku (125 Kč). Chipsy byly naprostým překvapením. Chutnaly skvěle i se zauzenou majonézou. 

Pokračovali jsme hlavními chody. Jednou ze zdejších specialit je kuře na paprice s pečenými bramborami a pažitkou (185 Kč). Pokud máte tento pokrm spojený s rozvařenými těstovinami a školní jídelnou, tak na tuto nepříjemnou vzpomínku z dětství okamžitě zapomeňte. Do zdejšího kuřete na paprice se zamilujete po prvním soustu. Jejich omáčka z pečených paprik je připravovaná z espuma lahve a nám se o ní ještě dlouho zdálo. 

Další bomba přišla v podobě komba: trhané koleno s bramborovou plackou, křenovým coleslawem, kimchi, a švestkovou omáčkou (195 Kč). Ty z vás, kteří se tradičnímu kolenu dříve obloukem vyhýbali, si tohle jídlo jednoduše získá. Žádné válčení s kostmi a obírání masa. Tuhle práci si za vás dá crew z Kro Kitchen a vy si jen můžete užívat chuť výborného uzeného kolena. 

Ačkoliv maso hraje v nabídce poměrně velkou roli, zdejší kuchaře baví vařit ze zeleniny a na své si tu přijdou i vegetariáni. Jejich karamelizované jarní zelí na oříškovém másle se sójovou omáčkou, s křenem a sezamem (159 Kč) si ovšem oblíbí nejeden milovník masa. Vegetariánská jídla tu nedělají jen proto, aby se neřeklo. Skutečně se snaží zeleninu zpracovat jinak, než je běžné, a skvěle se jim to daří.

„Základ menu jsme vymysleli u nás na chalupě. Udělali jsme si takové venkovní vaření, kde jsme vařili na ohni, zkoušeli jsme si sami zaudit maso, testovali jsme, jaké omáčky by se k jídlu hodily a pak už se na to všechno přirozeně nabalovalo,” popisuje Vojtěch Václavík. 

Kro [kru] znamená norsky hospoda. Samotným názvem tak bistro odkazuje k Norsku, odkud pramenila prvotní inspirace. Zároveň v sobě nese vtipný dvojsmysl. Za celým podnikem totiž stojí skvělá parta kamarádů – crew, kterou spojuje nadšení k tomu, co dělají, a která tu vytváří nejen báječná jídla, ale také příjemnou atmosféru. 

Sever se promítl i do vzhledu bistra, za kterým stojí architektonické studio Neuhäusl Hunal. Celý interiér je jednoduchý a prosvětlený. Kromě toho navrhli pro Kro Kitchen také originální osvětlení, které vás zaujme, hned když do bistra vstoupíte. David Černý alias Honey navrhl design loga Kro Kitchen a jeho jednotahové kresby se objevují i v interiéru bistra. 

V sobotu ve 20:00 se bistro pravidelně mění v zážitkovou restauraci, ve které si můžete užít několikachodovou degustační večeři. Kro Kitchen je pak otevřené jen pro 15 hostů, kteří si udělali rezervaci. Na každý měsíc připravují nové degustační menu. Tuto sobotu můžete naposledy ochutnat menu, ve kterém je jako hlavní chod rotující kachna v jejich koření. 

Kro Kitchen je místo, kde si holky s chutí dají trhané koleno s pivem a pánové zase rádi ochutnají pečené jarní zelí. Za nás je to jednoznačně podnik, který na Jiřáku chyběl a nebyli jsme v něm naposledy.

 

Už se taky chystáte do Kro Kitchen? Dejte nám vědět, jak vám chutnalo. 

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz