Knížky, které pod stromečkem potěší teenagery i vašeho tatínka
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
03.12.2018
Vánoce v Praze

Knížky, které pod stromečkem potěší teenagery i vašeho tatínka

Knížky, které pod stromečkem potěší teenagery i vašeho tatínka
Vánoce bez jediné knížky pod stromečkem? Děsivá to představa. Jak lépe totiž strávit vánoční svátky než u rozsvíceného stromečku s horkou čokoládou, cukrovím a knížkou. Možná ještě u kulisy v podobě puštěných pohádek. Udělejte svým blízkým radost dobrou knížkou. Inspirujte se naším výběrem, díky kterému budete vědět, po jaké knížce sáhnout, ať už se jedná o dárek pro teenagery nebo hůř, pro tatínka.

Vánoce bez jediné knížky pod stromečkem? Děsivá to představa. Jak lépe totiž strávit vánoční svátky než u rozsvíceného stromečku s horkou čokoládou, cukrovím a knížkou. Možná ještě u kulisy v podobě puštěných pohádek. Udělejte svým blízkým radost dobrou knížkou. Inspirujte se naším výběrem, díky kterému budete vědět, po jaké knížce sáhnout, ať už se jedná o dárek pro teenagery nebo hůř, pro tatínka.

Dámy mají přednost

Hledáte ideální knižní dárek pro maminku, sestru nebo kamarádku? S touto trojicí určitě nesáhnete vedle. Po čem touží všechny maminky o Vánocích? Po klidu. Tak ho té své dopřejte v podobě knížky, u které si odpočine a třeba pochytí i pár základů filozofie hygge. Miluje vaše sestra silné sociální příběhy? Takové, které jsou propletenější než vánočka? Pak ji potěší nový přírůstek do knihovny v podobě některého díla Aleny Mornštajnové. Pokud má vaše kamarádka v oblibě severské detektivky nebo mysteriózní příběhy založené na skutečných událostech, inspirujte se v našem výběru níže. 

Kavárna v Kodani

Vtipný příběh o lásce, štěstí a cestování, který si vás získá od první stránky. Kavárna v Kodani od Julie Caplin je přesně ten typ knihy, se kterou se zachumláte do deky, uděláte si kakao (které jste měli naposledy snad před sto lety) a přenesete se na chvíli do Dánska.

Příběh o tom, jak se z otravného výletu do Kodaně vyklube cesta, která všem zúčastněným změní život úplně v duchu dánského životního stylu hygge. Někdy prostě stačí jen zpomalit a rozhlédnout se kolem sebe. Dát si kávu. Popovídat si s ostatními. Třeba pak zjistíte, že to, za čím se ženete, vám štěstí nepřinese.

Hana

Silný příběh, který „zhltnete“ maximálně během dvou dnů a bude vám líto, že jste ho přečetli tak rychle. To je Hana od Aleny Mornštajnové. Jestli vaší sestře nebo kamarádce tato knížka doma chybí, určitě by to měl Ježíšek napravit. 

Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a odhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, který vychází ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí…

Panda v nesnázích

Markétu Lukáškovou můžete znát z internetu a sociálních sítí. Nebo také z našeho knižního klubu, kde pro vás vybírá tipy na čtení. Pokud se vám líbil její debut, Losos v kaluži, doporučujeme i její druhou knížku – Panda v nesnázích

Dvě mladé ženy, každá v jiných nesnázích, v jiné době, a přesto mají tolik společného. Tereza, přezdívaná Panda, prožívá v současnosti rozchod a vrací se do svého starého dětského pokojíčku. Kromě složitého vztahu s mámou, psychických potíží a mindráků z vlastního vzhledu má těžkou hlavu z diplomové práce. Píše o neznámé hrdince Marii, člence třetího odboje, která si na začátku padesátých let minulého století vedla podrobné deníky a přechovávala u sebe jejího pradědečka Jaroslava. Tereza tak zjišťuje, že jeho útěk přes hranice byl mnohem dramatičtější než v jejích nejdivočejších představách…

Zaměřeno na pány

Pánové každoročně nic nepotřebují. Když se jich zeptáte, co si přejí k Vánocům, můžete dostat takové originální odpovědi jako světový mír nebo „hlavně klid a nohy v teple“. Vyřešte to letos knížkou, která si získá i naprosté nečtenáře. S těmito tituly sklidíte úspěch u tatínka, partnera i bratra, ale věřte tomu, že jejich drahé polovičky si je přečtou se stejným nadšením. A pokud pořád tápete, jestli to zabere, můžete jim pořídit audioknihu, kterou si pustí třeba v autě po cestě do práce. Už žádné vymlouvání, že na ta malá písmenka nevidí.

Lazar

Novinka oblíbeného švédského dua, které píše pod pseudonymem Lars Kepler, je v prodeji a pokud máte ve svém okolí milovníka severských detektivek, rozšiřte jeho sbírku o sedmý krimi román ze série s komisařem Joonou Linnou. 

Komisař Joona Linna si myslel, že už má to nejhorší za sebou, přitom všechno teprve začíná… Policisté objeví v bytě na předměstí Osla tělo mrtvého muže. Z toho, co najdou v mrazáku, jsou v šoku. Zavražděný byl vykradač hrobů, sběratel trofejí a kanibal. Jednou z trofejí je i lebka Summy Linnové, Joonovy manželky. O několik dní později požádá švédskou policii o pomoc německá komisařka. V kempu nedaleko Rostocku byl zavražděn sexuální násilník. Joona záhy pochopí, že zdánlivě náhodnou souvislost mezi oběťmi nemůže ignorovat – stopy vedou k někomu, kdo má být již dávno mrtvý.

Pražské jaro

Knížka, která ovládla knižní pulty i sociální sítě. Kniha, kterou by vám doporučil nejeden knižní bloger. Pražské jaro je strhující a smyslný román o událostech z roku 1968 od autora bestselleru Skleněný pokoj Simona Mawera

V létě roku 1968, v období pražského jara a studené války, zavede prázdninové dobrodružství dva studenty z Oxfordu, Eleanor a Jamese, až do socialistického Československa. Ocitají se tak náhle ve víru dění, jehož úhelnými kameny jsou nejen politické události, ale také láska a zrada. Tento promyšleně vystavěný a dějově strhující román čtenářům znovu nabízí pohled na zásadní okamžiky české historie z perspektivy úspěšného britského autora.

Trhlina

Máte rádi záhadné příběhy? To by vás mohla zajímat Trhlina Jozefa Kariky. Už samotný vznik této knihy je velice zvláštní. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu pověděl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval do knižní podoby.

Rozmotává velice tajemný a tragický případ. Poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tríbeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.

Pro pobavení

Pokud chcete svým blízkým darovat lehčí četbu, u které se budou smát nahlas a lidé v tramvaji se na ně budou divně dívat, inspirujte se touto zábavnou trojicí. Ocení je jak pánové, tak dámy, takže si je budete v rodině předávat z ruky do ruky. 

Jeden kopeček šmoulový

Patříte mezi devadesátkové děti? Zavzpomínejte si na své dětství spolu s Maruškou Doležalovou, které se to perfektně povedlo v její nové knize Jeden kopeček šmoulový. Kromě fotek z Maruščina rodinného alba celou knížku provází také ilustrace Elišky Podzimkové a výsledek opravdu nemá chybu. Sedněte si nad knížku se sourozencem, s rodiči nebo s prarodiči a společně se zasmějte všem těm historkám, které se tak podobají vašim vlastním.

Co říká o knížce sama autorka? „Dětství, to jsou hlavně prázdniny, babičky a dědové, ale taky videopůjčovny, tamagoči a Kačeří příběhy – aspoň pro nás děti devadesátek. Každá rodina má své příběhy a tohle jsou zápisky té mojí. Jsou to vzpomínky, nad kterými se usmívám a jenom sem tam se nostalgicky dojmu – třeba nad tím, jaký to bylo retro, ty časy, kdy se seznámili naši, a ještě předtím v šedesátkách jejich rodiče. A všechno je to na fotkách! Tohle je kniha napůl moje a napůl Elišky. Její ilustrace jsou na každé straně, a proto se ta kniha nečte. Ona se prohlíží, prožívá a nasává všemi smysly. Snad ji budete mít rádi tak jako já.“

Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka

Další díl ze série humoristických románů od Evžena Bočka je v prodeji. Pokud jste jeho humoru přišli na chuť už dříve, nepřestávejte ve čtení a nadále buďte všechny spící členy rodiny svým smíchem nad „poslední aristokratkou“. Vraťte se spolu s Marií a její šlechtickou rodinou znovu na zámek Kostka.

Po tragické smrti princezny Diany se ruší repríza rozverné historické revue s Helenkou Vondráčkovou a Heinrichem Himmlerem a na Kostce je vyhlášen smutek. V zámecké kapli vzniká pietní místo s kondolenční knihou a z oken visí černé prapory. Aristokratka Marie využívá příležitosti a odjíždí na hájovnu za Maxem, který ji žádá o ruku. Není ovšem jasné, jestli nejedná v pominutí smyslů. Následuje hororová cesta nočním lesem do nemocnice, kde se Max ocitne na jednotce intenzivní péče a vyděšená Marie přespí na interním oddělení. Neklidnou noc ovšem zažívá i truchlící Kostka. Na zámek dorazí několik osob, které rozpoutají vlnu zločinnosti. Podaří se Marii celou tu zašmodrchanou situaci rozplést? Navzdory názvu se čtenář v knize nedočká násilí ani krvavých scén, natož vraždy. Jediným utrpením jsou skřípnuté ploténky a ulámané umělé nehty. 

Ledaže se spletu

Ledaže se spletu je sbírka sebeironických postřehů od nejpopulárnějšího seniora, který baví český internet svým pověstným ostrovtipem. Michael Třeštík vás prostě donutí nebrat život zase tak vážně a udělat si srandu prakticky z čehokoliv.

Nová dávka trefných postřehů vás nechá nahlédnout do života umělce, který si ze sebe umí udělat legraci za každé situace. Diabetoložka se mě ptá: „Mám vám zase předepsat ty proužky na měření cukru, abyste je nemusel platit?“ „To budete hodná,“ říkám, „ušetříte mi peníze aspoň na dva dortíky.“ Chvíli bylo tak chladné ticho, že jsem radši omluvně dodal: „To ale jen kdyby v tý cukrárně neměli brokolici.“ Profesor Pirk říká, že délka života je daná geneticky, nedá se sebelepší životosprávou prodloužit, ale špatnou životosprávou že se dá zkrátit. Já zas říkám, že špatnou životosprávou se dá život možná o trochu zkrátit, ale rozhodně o hodně vylepšit. Čtu, že v Austrálii chytili pětimetrovýho šedesát let starýho krokodýla. Je mi ho líto a věřím, že aspoň bojoval. Mne by už nejspíš dostali taky, ale jsem o deset let starší.

Pro milovníky dobrého jídla (a pití)

Máte ve svém okolí někoho, kdo rád jí, vaří a hledá inspiraci, co dobrého by mohl doma připravit nebo kam jít na výbornou snídani v Praze? Potom pro vás máme několik skvělých tipů. Krásná kuchařka udělá radost nejen hodspodyňkám – vy pak totiž můžete doufat, že budete tím šťastlivcem, který některý z nových výtvorů také ochutná.

Prague Coffee Guide

Pro milovníky skvělé kávy rozhodně doporučujeme průvodce po pražských kavárnách od blogerky Veroniky Tazlerové, se kterou jsme pro vás udělali také rozhovor. Veroničin Prague Coffee Guide se vyznačuje čistou grafikou a skvělými fotkami, takže se bude skutečně vyjímat v knihovně každého milovníka kávy. Knížka je rozhodně #instafriendly. 

Co říká Veronika o svém kavárenském průvodci? „Kdykoliv někam cestuji, vyhledávám příjemné kavárny, kde dostanu skvělou kávu, a nemusím tak chodit do všech těch předražených podniků, které mají za cíl jen vyždímat z turistů co nejvíc peněz. Na základě toho jsem před rokem vytvořila na svém blogu online Mapu Kaváren, kam dávám tipy na zajímavé podniky z celého světa a kterou neustále aktualizuji. Kniha byla jen dalším krokem. Chtěla jsem lidem ukázat místa, kde se budou cítit dobře a kde baristé dělají svou práci s láskou, ne jen pro byznys.“

Jíst a žít  Moderní kuchařka na dalších 100 let

Víte o někom, kdo se rád vrací k tradicím, k přírodě, k receptům podle našich babiček? Víte o někom, kdo je vlastně takový kutil v kuchyni? O člověku, který si nejradši všechno dělá sám, protože v tom je ta přidaná hodnota, ten příběh? Právě pro něj bude kuchařka Kateřiny Winterové Jíst a žít

Co v ní najdete? „To nejlepší, co jsem se za pět let naučila v Herbáři a co lze snadno aplikovat i do dnešního hektického života. Tato kniha vznikala s chutí k jídlu, k objevování receptů a původu surovin a s láskou k přírodě. Bez přírody by nebyla radost na Zemi. „Zemi nedědíme po předcích, nýbrž si ji jen vypůjčujeme od našich dětí,” řekl Antoine de Saint-Exupéry. Moje první autorská kuchařka si klade za cíl jednoduchou věc – jíst a žít přirozeně. Je to taková normální moderní herbářová kuchařka na dalších 100 let. „Zdravá krajina, zdravé suroviny, zdravé recepty a zdraví lidé.” To je filozofie pořadu Herbář i této knihy. Vařit podle ní dokáže každý druhý. Jíst a žít podle ní můžeme zvládnout všichni. A chutnat bude i celoživotním kuřákům a zapřisáhlým odpůrcům takzvaného zdravého životního stylu. Dobrou chuť vám přeje vaše Kateřina.“

The Green Kitchen

Green Kitchen Stories možná znáte. Jedná se o blog plný zdravých vegetariánských receptů na každý den. Je důkazem, že stravovat se zdravě je zábava a vynechat v jídelníčku maso neznamená konec světa. Luisa a David vám ve své kuchařce poradí, jak na to.

Knihu The Green Kitchen napsala Luise Vindahl a její životní partner David Frenkiel, kteří v ní představují více než stovku oblíbených receptů. Příznivci jejich blogu je tak najdou konečně i v češtině pěkně uspořádané v knižní podobě. Luise a David ve svých receptech spojují běžné kuchyňské zásoby a čerstvou sezónní nabídku. Svými příběhy z kuchyně se snaží motivovat a přesvědčit, že každý den je možné uvařit zdravé, chutné a vyvážené jídlo. Objevujte kuchařku plnou nádherných, barevných a velmi chutných receptů, které vás okouzlí i svou lehkostí. 

Pro malé čtenáře 

Pro děti bychom měli být vzorem, a to se týká mimo jiné i čtení. Nedávejme jim do ruky mobil, ale raději obrázkovou knížku, kterou budou listovat. Probouzejme v dětech lásku ke knihám už od jejich útlého věku. Udělejme si na ně chvilku a čtěme jim. Minimálně pohádku před spaním. Které knížky si vaše děti rozhodně zamilují?

Tatínku, ta se ti povedla

Zdeněk Svěrák je pro mnohé z nás jakousi zárukou kvality. Když uvidíte v nabídce dětských knih některou od něj, sáhněte po ní. Tuhle si zamilují malí i velcí posluchači a především pak tatínkové.

Pohádky na dobrou noc vyprávějí dětem obvykle maminky. Ty ale mívají právě večer v domácnosti nejvíc práce. A tak je potřeba, aby je tatínkové zastoupili. Tatínek Šíma by pohádky raději četl. Jenomže Petřík a Petruška dávají přednost takovým, jaké jim dříve povídala maminka: o zdánlivě obyčejných věcech kolem nás. A to není jednoduché, jak se možná na první pohled zdá. Však se tatínek Šíma s pohádkami pěkně natrápí! 

Pady

Když děti ještě neumí číst, ilustrace pro ně hrají velice důležitou roli. Jednoduše soudí knihu podle obalu. U Padyho od Sandry Dieckmannové by se ale vůbec nespletly, protože jak je knížka esteticky krásná, tak je krásný také její příběh. V příběhu ledního medvěda Padyho, který odkazuje na nesnáze ledních medvědů v měnícím se podnebí, ilustrátorka Sandra Dieckmannová upřímně vypráví o pomoci neznámým a ukazuje, že jak ve světě zvířat, tak ve světě lidí by se mezi jednotlivci neměly dělat rozdíly.

Ve chvíli, kdy mladý lední medvěd na své rozpouštějící se kře dopluje k pevnině, způsobí tím mezi divokými zvířaty naprostou paniku. Nikdo neví, co je zač a jak se tam dostal. S jistotou ví ale jedno. Bojí se ho. Od ostatních zvířat se tvor liší prakticky ve všem – je celý bílý, mohutný a při běhu vydává děsivé zvuky. Má také jednu zálibu, které ostatní zvířata nerozumí. Sbírá roztodivně barevné listí a pokrývá si jím kožich. Podle spadaného listí mu proto začali říkat Pady. Taky ale proto, že si mnozí z nich přáli, aby vypadl zpátky tam, odkud přišel. Nikdo si však neuvědomuje, že on tam nechce být. Že tam být musí. Jediné, po čem touží, je vrátit se za svou medvědí rodinou do zemí věčného ledu, ale prostě neví, jak na to. Po několika jeho marných pokusech za rodinou doplavat, zvířatům dojde, že si s Padym budou muset promluvit. Nebude trvat dlouho, aby všem došlo, že být jiný vůbec neznamená být špatný. Jen díky společnému úsilí se totiž Padyho návrat domů může povést.

Záchrání doktor Proktor vánoce?

Jo Nesbo není jen autorem výborných severských detektivek, ale také originálních pohádek pro děti, ve kterých hraje hlavní roli doktor Proktor. Pod stromeček se přesně hodí jeho vánoční příběh – Zachrání doktor Proktor Vánoce?

Víte, co potřebujete ke zničení Vánoc? Stačí k tomu jeden chamtivý obchodník, který k nim skoupí veškerá práva. A teď je nikdo nesmí slavit. Tedy pokud nejdřív neutratí slušnou sumičku v jeho obchodech. Líza, Bulík a doktor Proktor to tak nenechají. Před tím, než ale Vánoce zachrání, se musí vypořádat i s vánočním skřítkem, který nadělování dárků dávno pověsil na hřebík. Do Štědrého dne přitom zbývá jen pár dní a čas letí jako splašený…

Pro teenagery

Prý, že teenageři nečtou? Někdy stačí jen správná knížka v ruce a hned je všechno jinak. Pokud už doma máte v knihovně všechny díly Harryho Pottera, Letopisů Narnie, Eragona a dalších oblíbených titulů, pořiďte letos svým dospívajícím ratolestem knížku, kterou byste třeba ocenili i vy sami. Inspiraci určitě najdete i v našem článku o knížkách, které z vás udělají módní ikonu.

Příběhy na dobrou noc pro malé rebelky

Knížka, která pomůže vašim dospívajícím rebelkám získat sebevědomí. Může je inspirovat k něčemu velkému a pomůže jim uvědomit si, kolik výjimečných žen existuje, a že právě ony můžou klidně být jdnou z nich. Přiběhy na dobrou noc pro malé rebelky napsaly Elena Favilli a Francesca Cavallo, které letos vydaly také druhý díl.

Inspirujte své malé rebelky životy stovek výjimečných žen, které se nebály dělat věci po svém. Sto krátkých příběhů vypráví životní osudy stovky mimořádných žen z minulosti i současnosti. Umělkyně, sportovkyně, vědkyně, političky a další velké osobnosti, které se nesmazatelně zapsaly do historie, inspirují malé i velké čtenáře snít velké sny. Seznámíte se s královnou Alžbětou I., módní návrhářkou Coco Chanel nebo s tenistkou Serenou Williams. Každý medailonek navíc doprovází celostránkové portréty od šedesáti výtvarnic z celého světa.

Prašina

Novodobá foglarovka Vojtěcha Matocha – Prašina je tajuplné místo, temný ostrov uprostřed zářící Prahy. Nikdo neví proč, ale na Prašině nefunguje elektřina. Lampy tu nesvítí, tramvaje nejezdí, rádio nehraje, mobil je bez signálu. A v téhle strašidelné čtvrti pátrá Jirka se svými kamarády Tondou a En po dávném tajemství, které by mohlo změnit svět. Jejich dobrodružství je o to nebezpečnější, že při tom musejí čelit partě všeho schopných dospělých chlapů, kteří mají stejný cíl. Foglarovsky laděný a mimořádně napínavý příběh doplňují ilustrace, které čtenáře vezmou přímo do nitra Prašiny. 

Jedna želva za druhou

Dočkali jsme se novinky od autora bestselleru Hvězdy nám nepřály. John Green se v knize Jedna želva za druhou inspiroval vlastními zkušenostmi s mentální poruchou, takže opět nečekejte jen obyčejný příběh pro dospívající slečny. 

Šestnáctiletá Aza neměla vůbec v plánu pídit se po tajemstvích uprchlého miliardáře Rusella Picketta, ale v sázce je sto tisíc dolarů a její nejlepší a nejstatečnější kamarádka Daisy se nemůže dočkat, až se společně pustí do vyšetřování. Aza se opravdu snaží. Snaží se být dobrou dcerou, skvělou kamarádkou, vzornou studentkou, a taky schopnou vyšetřovatelkou. Zároveň však bojuje s nekončícím vírem svých vlastních myšlenek, kterým není schopná poručit…

 

O kterou knížku si napíšete Ježíškovi vy? 

   Fotografie: city-dog.cz