Vánoční posezení v dobročinné kavárně Cesta domů
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
19.12.2018
Vánoce v Praze

Vánoční posezení v dobročinné kavárně Cesta domů

Vánoční posezení v dobročinné kavárně Cesta domů
Dobročinná kavárna Cesta domů není mezi pražskými kavárnami nováčkem. Už dva a půl roku svým provozem pomáhá podporovat stejnojmenný domácí hospic a myšlenky této neziskové organizace. Kde jinde si dát před Vánoci kafe a dortík, než v místě, které je krásné nejen svým vzhledem, ale především svou filozofií. Poseďte v kavárně, kde každá káva pomáhá. 

Dobročinná kavárna Cesta domů není mezi pražskými kavárnami nováčkem. Už dva a půl roku svým provozem pomáhá podporovat stejnojmenný domácí hospic a myšlenky této neziskové organizace. Kde jinde si dát před Vánoci kafe a dortík, než v místě, které je krásné nejen svým vzhledem, ale především svou filozofií. Poseďte v kavárně, kde každá káva pomáhá. 

Soukenická 15, Praha 1

PO–PÁ 8:00–20:00

Kavárnu Cesta domů najdete kousek od Dlouhé třídy v ulici Soukenická. Už při pohledu zvenčí vás bude lákat svými velkými okny a prosklenými dveřmi, kterými hned uvidíte, že tohle není jen tak něco obyčejného. Až ven totiž vidíte světlo, které z tohoto místa vyzařuje. To hřejivé světlo, které je v podobě několika různě zavěšených žárovek hlavní dominantou kavárny. 

Co je vlastně Cesta domů a kdo stojí za vznikem dobročinné kavárny? Cesta domů je nezisková organizace, která poskytuje odbornou pomoc rodinám a lidem, jejichž blízcí jsou nevyléčitelně nemocní. Tato organizace především umožňuje péči o umírající, kteří tak mohou žít až do konce v důstojnosti, v prostředí, které dobře znají a obklopení svými nejbližšími. Cesta domů provozuje domácí hospic a poradnu pro nevyléčitelně nemocné a jejich rodiny. Svou činností se snaží zlepšit péči o lidi na konci života a ve společnosti šíří osvětu o tematice umírání jako důležité součásti života. 

Dobročinná kavárna vznikla stejně jako dobročinné obchody a nakladatelství díky společnosti ProCestu, která je zodpovědná za jejich provoz. „Zisk z kavárny, obchůdků i z prodeje knížek pak putuje jako příspěvek na podporu činnosti Cesty domů,“ říká Ludmila Kopecká, vedoucí kavárny. Kromě kávy si tu můžete zakoupit také některou z publikací nakladatelství nebo nově například keramické výrobky. 

V kavárně se po celý rok pořádá řada akcí. Každý měsíc je tu vernisáž k nové výstavě, která pak zkrášluje a oživuje celý interiér. Umělci tu mají možnost prezentovat vlastní tvorbu v zajímavém, členitém prostoru. Pro děti pravidelně pořádají divadelní představení a k nejoblíbenějším akcím rozhodně patří čtení s Martinem Myšičkou a jeho rodinou. 

Za podobou interiéru stojí architektka Jana J. Mercogliano, která několik let žila v USA, ale v poslední době svými návrhy oživuje i Prahu – v roce 2016 například návrhem na nový set Pražského mobiliáře. Kromě krásného posezení v patře nad barem, odkud máte dokonalý výhled na dění pod vámi, se můžete posadit také v zadní části kavárny, kde je útulný salónek s dětským koutkem. 

Servírují tu kávu z české Fair & Bio pražírny. Espresso vás tu vyjde 43 Kč, macchiato stojí 48 Kč, cappuccino 59 Kč a flat white 75 Kč. Kromě toho mají v nabídce něco, co v zimě ocení nejedna žena – Café Bailey;s (99 Kč) nebo výborné Chai Latté (58 Kč). Pro děti tu nechybí kakao (35 Kč), horká čokoláda (48 Kč) nebo sypané čaje (45 Kč). 

K tomu si samozřejmě můžete dát i nějakou sladkou tečku – například broskvový dort (50 Kč), tvarohový dort (50 Kč), fondant (55 Kč) nebo domácí šátečky. Když na vás přijde větší hlad, objednejte si jejich panini (70 Kč) nebo polévku. „Každý den máme jiný druh polévky, kterou nám zaváží Polífkárna. Podáváme ji přibližně od půl 11 do vyprodání zásob,“ říká Ludmila Kopecká.

Zajímalo nás, kolik chodí do kavárny lidí. „Bohužel ne dost. Je to hodně nárazové. Když je tu nějaká akce, například čtení s Myšičkovými, tak tu je i plno, ale jinak je to slabší. Mrzí mě, že si lidi na ty dobré skutky vzpomenou vždycky jen před Vánoci a mají pocit, že jeden týden zachrání to, jak celý rok utekl mezi prsty. Přála bych kavárně, aby sem chodilo víc hostů během celého roku, protože je to tu krásné nejen svou myšlenkou, ale i prostředím,“ říká Ludmila Kopecká.

Náklady na provoz kavárny jsou poměrně vysoké a samozřejmě se nejdříve musí poplatit samotný provoz kavárny. Až po odečtení nákladů putuje zbytek zisku Cestě domů. Čím víc hostů a prodaných dortíků nebo káviček, tím víc prostředků dostanete Cesta domů na provoz svých aktivit. Pokud můžete, najděte si mezi každodenními povinnostmi chvilku času a zajděte sem třeba na kakao. Vezměte s sebou babičku nebo dědu a ukažte jim, že na ně pořád myslíte a jste tady pro ně. 

 

Byli jste už někdy v dobročinné kavárně Cesta domů? Jak se vám v ní líbilo?

 

   Fotografie: Anežka Svobodová pro city-dog.cz