Kam zajít v tomto týdnu 8.–11. 1.
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
06.01.2019
Plány na den

Kam zajít v tomto týdnu 8.–11. 1.

Kam zajít v tomto týdnu 8.–11. 1.
Co takhle v novém roce začít víc cestovat? Hned v pondělí na to bude ideální příležitost. Co vlastně víte o Jižní Americe? A konkrétně o Kolumbii? Že nic? Tak v tom případě by pondělní přednáška pro vás mohla být velmi zajímavá. Nabitý program nás ale čeká celý týden, tak schválně. Co si vyberete? Pohodový týden.

Co takhle v novém roce začít víc cestovat? Hned v pondělí na to bude ideální příležitost. Co vlastně víte o Jižní Americe? A konkrétně o Kolumbii? Že nic? Tak v tom případě by pondělní přednáška pro vás mohla být velmi zajímavá. Nabitý program nás ale čeká celý týden, tak schválně. Co si vyberete? Pohodový týden.

Kolumbijský večírek

Kdy: 7. 1. 2019

Kde: Ježkovy vůči Bar & Tapas

Vstup: zdarma

Přiblížení této neuvěřitelné země, na základě osobní zkušenosti, po roce v ní stráveném, a jak jinak, než formou večírku. Grilování v krásné vnitroblokové zahrádce u Václavského náměstí v ulici Ve Smečkách, raut, kolumbijská káva, ochutnávka tradičního nápoje Aquardiente, povídání o tom, jak vypadá bezpečnost v Kolumbii nyní po uzavření mírové dohody s ozbrojenou opozicí, proč se Lonely Planet rozhodl vyhodnotit Kolumbii jako druhou nejlepší zemi k navštívení na světě, jak vypadá země s nejpestřejší přírodou na světě (od 600 metrových vodopádů k tropickým ledovcům), tipy a rady o cestování jak po Kolumbii, tak do jiných zemí, atypické zážitky a lá Ayahuasca ceremonie v Amazónii, obchodní příležitosti v Kolumbii...

Kromě Kolumbie bude Honza Macháček z www.cestolet.cz dávat rady a tipy na to, kde a jak sehnat ty nejvýhodnější letenky a jak zbytečně neplatit za cestování víc.

Vstupné zdarma nebo dobrovolné, které bude použito na pomoc indiánům Arahuacos k záchraně jejich posvátného území (Tairona), které obývají po tisíce let a které se nyní vláda snaží zkonfiskovat, vykácet prales a postavit na tomto posvátném území vodní přehradu. Jakoby neexistovali jiná místa, jiné zdroje energie (paradoxně 100 km od tohoto pralesu je poušť s obrovským potenciálem k využití plochy k získávání energie skrze solární panely).

Více informací: zde 

Maciej Zapiór: Solarografie

Kdy: 8. 1. 2019

Kde: NTK - Národní technická knihovna

Vstup: různé

Polský astronom Maciej Zapiór, který působí v observatoři Astronomického ústavu AV ČR v Ondřejově, seznámí účastníky prakticky i teoreticky se solarografickou technikou. Každý se naučí, jak vytvářet samostatně snímky zachycující dráhu slunce na obloze s pomocí domácí dírkové komory.

Více informací: zde 

Vernisáž výstavy Praha zítra?

Kdy: 9. 1. 2019

Kde:  CAMP - Centrum architektury a městského plánování

Vstup: zdarma

76 nových projektů Prahy – bydlení, doprava, veřejný prostor. Jak se promění Praha v dalších letech? Výstava představuje kurátorský výběr nejzajímavějších projektů metropole na velkoplošné projekci.

Navíc vás čeká 9 tematických večerů zaměřených na vybrané stavby. Expozice navazuje na první a druhou edici tohoto výstavního cyklu a představí sedmdesát nových projektů.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční v úterý 8. 1. 2019 v 19:00 hodin v Centru architektury a městského plánování (CAMP), Vyšehradská 51, Praha 2.

Výstava bude veřejnosti přístupná do 20. března 2019 denně kromě pondělí od 9 do 21 hodin.

Více informací: zde 

Insomnie

Kdy: 10. 1. 2019

Kde:  Hænke

Vstup: 650 Kč

Nespavost v současnosti trápí až pětinu obyvatel ČR a nezpůsobuje ji zdaleka jenom velký přísun kávy, alkoholu nebo opulentních večeří. Trpí jí hlavně ženy a starší jedinci a často může vést k podrážděnosti, ztrátě pozornosti či poruchám paměti. Na kurzu se dozvíte, jak docílit kýženého spánku a zůstat při tom šetrní sami k sobě i k přírodě.

Více informací: zde 

13. narozeniny Radia Wave

Kdy: 11. 1. 2019

Kde:  MeetFactory

Vstup: 199 Kč

Radio Wave oslaví své 13. narozeniny 11. ledna ve smíchovské MeetFactory ve spolupráci se Stimul Festivalem a Luchmeat studiem.

Gazelle Twin (UK)„Za nás bylo líp, jen se podívej na ta děcka, žádný respekt a žádná pořádná práce,“ ozývá se v přebasovaném tracku Better in My Day od Gazelle Twin. Britská producentka na svém letošním album Pastoral podrobuje tvrdé sonické kritice nacionalistické tendence v post- brexitové Británii a bere si na to nepřeslechnutelný arzenál. Šamanský zpěv a zběsilé beaty připomínají Fever Ray, rozsekané samply fléten a dalších folklorních nástrojů zase zvuk celého alba pevně usazují do britské krajiny. Nejlepší deska roku 2018 podle magazínu The Quietus vás nezavede do sladkého Albionu, ale spíš do pekla. Budete se ale chtít vracet.

Plaid (UK)Britská dvojice Plaid, která dřív působila v projektu The Black Dog, se může zařadit po bok takových velikánů, jako Autechre, Aphex Twin nebo Boards Of Canada. Stejně jako jmenovaní i oni v devadesátých letech vydávali u prestižního labelu Warp a pomáhali formovat subžánr IDM. Na narozeninách Radia Wave vystoupí Andy Turner a Ed Handley s DJ setem.

Lightning Glove (CZ)Česká kapela Lightning Glove se inspiruje v klubové scéně Velké Británie i v post-punkové estetice, vystupuje na antirasistických akcích a nikdy by nehrála na Colours of Ostrava. Zároveň přiznávají, že jejich letošní album Irrelevant Dreams už tolik politicky neburcuje. Atmosferickým jazykem vypráví o stagnaci, melancholii a české realitě.

Více informací: zde 

Fotografie: unsplash.com