Kam zajít v tomto týdnu 26.–30. 11.
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
25.11.2018
Plány na den

Kam zajít v tomto týdnu 26.–30. 11.

Kam zajít v tomto týdnu 26.–30. 11.
Už jste také přemýšleli nad tím, jaké by to bylo, podniknout cestu kolem světa? A co ji takhle podniknout na motorce? Přijde vám to jako šílený plán? Možná ano, ale dva dobrodruzi se ničeho nebáli, sedli na motorku a vyrazili. Jaká byla jejich cesta, se můžete dozvědět hned v pondělí na přednášce, kde o tomto svém dobrodružství budou vyprávět. Co ještě dalšího jsme pro tento týden vybrali, najdete níže.

Už jste také přemýšleli nad tím, jaké by to bylo, podniknout cestu kolem světa? A co ji takhle podniknout na motorce? Přijde vám to jako šílený plán? Možná ano, ale dva dobrodruzi se ničeho nebáli, sedli na motorku a vyrazili. Jaká byla jejich cesta, se můžete dozvědět hned v pondělí na přednášce, kde o tomto svém dobrodružství budou vyprávět. Co ještě dalšího jsme pro tento týden vybrali, najdete níže.

Na bramboře kolem světa

Kdy: 26. 11. 2018

Kde:  Rock Cafe

Vstup: 132 Kč

Nikdy předtím nedojeli na motorce dál než do Švýcarska, nikdy předtím neopustili hranice Schengenu. I přesto se Kateřina Kadlusová a František Nykl na jaře 2016 vyhoupli do sedla staré motorky Brambory a neohroženě se vypravili na cestu kolem světa. 

Během své 560 dní trvající pouti projeli 29 zemí na 4 kontinentech. Ujeli při tom asi 90 000 km a spálili na 6 500 litrů benzínu. Jaké to je, zabalit si svých pár švestek, vyhoupnout se do sedla a po dobu roku a půl s motorkou brázdit svět? A ještě ke všemu v páru? 

Neváhejte a přijďte si poslechnout veselé historky, které během své cesty kolem světa na Bramboře tihle dva blázni nasbírali!

Vstupenky již nyní v předprodeji za 132 Kč zde.

Více informací: zde 

G. Weimann: Performance & koncert

Kdy: 27. 11. 2018

Kde:  Vila P651

Vstup: 180–250 Kč

V úterý 27. 11. se v prvorepublikovém interiéru Vily P651 v Pevnostní ulici na Praze 6 uskuteční dadaistická performance Gisely Weimann. Výstřední hudebně-taneční performance v duchu dadafuturismu. Pod osobní režijí a scénografií oceňované německé umělkyně Gisely Weimann zazní faustovské skeče Friedricha Schenkera, Pauline Olivéros, Mayako Kubo, F.M. Olbrische – blízkých spolupracovníků umělkyně. Skladbou Z_E_N pro smyčcové trio a japonského mnicha sekty Fuke se uvede český skladatel Martin Klusák. Osobně se setkat s umělkyní bude možné v průběhu výstavy i v rámci přednášky 27. 11. 2018 v 18:30.

Akce se bude odehrávat v prostorách právě probíhající výstavy G. Weimann (21. 11–1. 12. 2018). Hudebníci a performeři v rámci vystoupení oživí vystavené „weareables“ – kostýmy a masky, které svými zvláštními funkcemi ironicky komentují sci-fi/hi-tech elektronické rozhraní technokratických snílků. Zazní například unikátní skladba Pauline Oliveros Pea-ce Soup, která využívá Weimannové zvukové přilby z hrnců a příborů, v nichž se vaří nukleární konflikt.

Více informací: zde 

Science Meets Tradition

Kdy: 28. 11. 2018

Kde: Filozofická fakulta UK – velká aula

Vstup: 250–1555 Kč

Kde se můžou potkat západní věda a spiritualita tradičních národů? Nejdříve tam, kde neplatí zákony běžné reality, a kde se mluví univerzálním jazykem. Dále pak v laboratořích a na klinikách zkoumajících nové cesty k duševnímu zdraví a hledajících odpovědi v přírodě. Anebo v amazonské džungli, která se dokáže ve chvilce proměnit ve výzkumnou laboratoř.

Za účelem domluvy výzkumné expedice navštíví Prahu na konci listopadu neurovědec Eduardo Schenberg, věnující se výzkumu ayahuasky a psychoterapii s využitím psychedelických látek spolu se zástupcem tradičních komunit – Ninawa Inu Huni Kui, který je nedávno zvoleným prezidentem FPEHAC, organizace spojující všechny obyvatele Huni Kui žijící v rozsáhlé oblasti státu Acre, hluboko v brazilské Amazonii. Do projektu byl přizván i známý antropolog žijící ve Švýcarsku, Jeremy Narby, mj. autor knihy Kosmický had. Strávil několik let života s lidmi kmene Ašaninků v peruánské Amazonii, kde popsal původní způsoby užití zdrojů deštného pralesa. Všichni společně vystoupí v rámci přednáškového a diskuzního bloku na akci nazvané Science Meets Tradition, která proběhne ve velké Aule Filozofické Fakulty, UK v Praze. Akci organizuje Nadační fond pro výzkum psychedelik za podpory Národního ústavu duševního zdraví a Nadačního fondu Neuron. Partnery akce jsou Česká psychedelická společnost, Beyond Psychedelics, kulturní magazín Artikl, sdružení Legalizace, a Goout.

Více informací: zde 

Představ si město

Kdy: 29. 11. 2018

Kde: CAMP - Centrum architektury a městského plánování

Vstup: zdarma

V rámci právě probíhající výstavy Pře(d)stav si Prahu proběhne konference zabývající se výzvami strategického plánování s podtitulem Teď nebo nikdy/Now or Never, Jsou strategické plány cestou k realizaci dlouhodobých projektů? Konference se skládá ze tří samostatných bloků, které dohromady tvoří na sebe navazující celek, jehož cílem je odpovědět na výše stanovenou otázku.

Více informací: zde 

Sevdaliza

Kdy: 30. 11. 2018

Kde:  Lucerna Music Bar

Vstup: 627 Kč

Sevdaliza je holandsko-íránská zpěvačka, autorka, režisérka a skladatelka. Své náladotvorné skladby zpívá zastřeným hlasem za doprovodu ostrých smyčců a basových linek. Po loňském debutu ISON vydala letos EP The Calling, které je odkazem na to nejlepší, co v opomíjené kategorii trip-hopu kdy vzniklo. Její hlas je skutečný klenot. Letos Sevdaliza absolvovala své první světové turné s koncerty v Austrálii, Evropě, Spojených státech a Asii a 30. listopadu se vrátí do Prahy. Minulý koncert ve Futuru byl beznadějně vyprodaný, doporučujeme si včas zajistit vstupenky.

ISON, loňské debutové album Sevdalizy, bylo jedno z těch nenápadných výjimečných alb, které posluchače uchvátí svou originalitou. Nikdo to totiž nedělá tak jako Sevdaliza. FKA Twigs filtruje dyšný vokál přes loopy a alt-R&B, Weeknd spolupracuje s producentem Esthera na živočišnější podobě žánru, umělci jako Flume používají downtempové aranže pro hudební svět EDM. Ale ISON, které koprodukoval Mucky a na kterém slyšíte bujné smyčce Mihai Puscoiu, se do žánru trip-hopu položilo naplno, jako by to byla inkarnace Martiny Topley-Bird z období The Blue God.

Dubnové EP The Calling není nijak zvlášť odlišné od ISON – je to spíš destilace soundu a žánru. Sevdalizin hlas tady evokuje to nejlepší z trip-hopu – bohatost Tracey Thorn, tremolo Nicoly Hitchcock a navíc techniku zpěvu typickou pro její iránské kořeny. The Calling obsahuje celkem sedm skladeb, vysokou sedmičku desce udělil i respektovaný hudební web Pitchfork.

Více informací: zde 

Fotografie: unsplash.com