Kam z Prahy pro čerstvou zeleninu, ovoce nebo domácí vajíčka
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
01.04.2019

Kam z Prahy pro čerstvou zeleninu, ovoce nebo domácí vajíčka

Kam z Prahy pro čerstvou zeleninu, ovoce nebo domácí vajíčka
Máte pocit, že už pražské farmářské trhy znáte jako vlastní boty? Milujete čerstvou zeleninu, ovoce nebo domácí vajíčka a chcete při nákupu podpořit menší lokální farmáře? Není nic jednoduššího, než si udělat výlet přímo na jejich farmu. Pak už neuvidíte jen samotný svazek chřestu nebo mrkve, ale i práci, která za tím vším stojí. Připravili jsme pro vás tipy na farmáře, ke kterým to budete mít maximálně hodinu cesty z Prahy. 

Máte pocit, že už pražské farmářské trhy znáte jako vlastní boty? Milujete čerstvou zeleninu, ovoce nebo domácí vajíčka a chcete při nákupu podpořit menší lokální farmáře? Není nic jednoduššího, než si udělat výlet přímo na jejich farmu. Pak už neuvidíte jen samotný svazek chřestu nebo mrkve, ale i práci, která za tím vším stojí. Připravili jsme pro vás tipy na farmáře, ke kterým to budete mít maximálně hodinu cesty z Prahy. 

1Biofarma Arnoštice

Adresa: Žehrov 70, Žďár u Mnichova Hradiště
Kontakt: 777 231 558, 775 164 599
V Žehrově najdete rodinnou farmu Arnoštice, kde hospodaří na 340 hektarech zemědělské půdy. V krásné oblasti Českého ráje tu najdete pastviny se skotem, jabloňové, višňově a třešňové sady i včelíny.
 
Chovají přibližně 250 kusů masného skotu. Zásadní je pro ně především welfare zvířat a ohleduplný přístup k okolní krajině. Během letního období chovají skot pastevním způsobem a v zimě ve volném ustájení na vysoké podestýlce. Všechny potraviny, včetně hovězího biomasa, můžete koupit ve faremní prodejně v Arnošticích. Pojedete směrem na Mladou Boleslav a cesta vám zabere přibližně 1 hodinu.

2Dvůr Vyšínek

Adresa: Vyšínek 5, Zlonice
Kontakt: 607 643 567
Dvůr Vyšínek je certifikované ekologické hospodářství kousek od Prahy. Prodávají tu zeleninu, ovoce, ořechy, bylinky, vejce i mošty. Ředkvičky, celer, mrkev, brambory, červená řepa, pastiňák, květák, hrušky, jablka, maliny, ostružiny nebo mirabelky – to vše v BIO kvalitě.
 
Můžete si předplatit pravidelný odběr jejich biobedýnek, které jsou k dostání na odběrných místech v Dejvicích, v Karlíně nebo na Stodůlkách. S rozvozem bedýnek se začíná na přelomu května a června. Předplácí se 14 bedýnek, které obdržíte vždy jednou za 14 dní. Cena jedné bedýnky je 370 Kč. Celý areál můžete navštívit v rámci exkurze, kdy si projdete dvůr s volně chovanými hospodářskými zvířaty, zahradu, sad i budovy bývalého panského dvora. Za necelou hodinu jste na místě. Stačí vyrazit z Prahy směr Slaný.

3Biofarma Zelený Dvůr

Adresa: Národních hrdinů 73, Praha 9-Dolní Počernice
Kontakt: 225 301 119
Biofarma Zelený Dvůr má v současné době dvě jednotky – první se nachází v Praze Dolních Počernicích, kde pěstují biozeleninu, druhou najdete v jižních Čechách v osadě Cikar, kde chovají zvířata. Na své zahradě pěstují klasickou kuchyňskou zeleninu, bylinky, květiny na sušení a topinambury. Jednotlivé druhy nebo připravené balíčky hovězího a skopového masa můžete pořídit také v Dolních Počernicích, kam vám cesta z centra zabere necelou půlhodinu.

4 Český chřest 

Adresa: Zemědělský areál Hostín u Vojkovic
Kontakt: 731 153 180, 736 610 089
Společně s jarem přišla sézona chřestu! Chřest je první jarní zeleninou, která nejen výborně chutná, ale je zároveň velice zdravá – patří mezi superpotraviny. Detoxikuje tělo, je významným antioxidantem, obsahuje spoustu vitamínů i dalších tělu prospěšných látek. 
 
Ideální je nakoupit chřest rovnou „z pole“. Přesně to umožňují v areálu v Hostíně u Vojkovic, 20 minut od Prahy. Zdejší chřest je ručně sbíraný a dováží se dokonce do Holandska nebo Německa. Letošní sezóna začíná 1. dubna, kdy odstartuje prodej bílého chřestu. Druhý dubnový týden bude dostupný i zelený chřest. Během chřestové sezóny mají otevřeno každý den od 7:00 do 17:00 (včetně víkendů a svátků). 

5Farma rodiny Svačinových

Adresa: Ovčáry 173 (okr. Mělník)
Kontakt: 602 975 206
Milujete čerstvou zeleninu? Ochutnejte tu z Polabí – z rodinné farmy bratrů Svačinových u Ovčár na Mělnicku. Na 16 hektarech půdy zde Svačinovi pěstují širokou paletu všech druhů zeleniny od brambor a cibule přes mrkev, zelí, saláty až po nejrůznější druhy bylinek, jako je rozmarýn, bazalka a tymián. 
 
Hlavní předností je čerstvost prodávané zeleniny, která byla sklizena maximálně 24 hodin před tím, než se dostane k vám na stůl. Rozhodně si k nim udělejte výlet. Stačí zavolat předem a objednat si bedýnku podle vašeho přání. Jejich produkty ovšem najdete také na farmářských trzích v Dolních Počernicích, Klánovicích a Pankráci. Cesta na farmu vám ale nezabere víc než 45 minut. 

6Statek Dvořák

Adresa: Náves sv. Petra a Pavla 14, Zlatníky-Hodkovice
Kontakt: 733 703 961 
Pan Josef Dvořák začal na statku hospodařit v roce 1993. V současné době pokračuje v jeho šlépějích syn Josef, který se věnuje odchovu slepic a ruční výrobě těstovin. Vejce z podestýlkového chovu i z výběhu na trávě můžete zakoupit v Obchůdku na statku nebo v jejich Vejcomatech
 
V krámku je k dostání také kuřecí maso a játra z farmy. Otevřeno je vždy v pátek od 14:00 do 18:00 a v sobotu od 10:00 do 12:00. Z centra Prahy tu budete do 30 minut. 

7Dobrá farma

Adresa: Na Vartě 75, Máslovice
Kontakt: 777 744 332
Na Dobré farmě hospodaří farmář Vojtěch Sýkora, který zde pokračuje v rodinné tradici a představuje už sedmou generaci rodu. Pěstuje skoro veškerou sezónní zeleninu, která je v Čechách běžná. Specializují se hlavně na produkci brambor, dýní, cuket a patizónů
 
Kromě zeleniny tu pořídíte také hovězí, vepřové a jehněčí maso, ovoce, vejce z domácího chovu s výběhem na poli, mléko, kravský sýr a tvaroh, jogurty i med. Cesta přes Odolenou vodu vám zabere přibližně 40 minut. 

8 Zemědělství Jakubcovi

Adresa: Nedomice 47, Dřísy
Kontakt: 724 913 247, 723 664 767

Lenka a Milan Jakubcovi pokračují v rodinné tradici. Zeleninu pěstují s láskou na půdě o přibližné rozloze 50 hektarů. Zákazníkům nabízí kvalitní a cenově dostupné produkty. Pěstují tradiční druhy zeleniny a bylin, ale podle aktuálních trendů rozšiřují nabídku i o druhy nové. Brambory, cibule, mrkev, cukety, dýně, špenát, celer, petržel, hrášek, kapusta, zelí, saláty, pórek, ředkvičky, bylinky, kukuřice a obilí – to vše u nich seženete. 

Pokud dáváte přednost týdenním nákupům ve velkém, určitě oceníte možnost objednání jejich zeleninové bedýnky. Najdete v ní čerstvou domácí zeleninu vždy podle aktuální sezóny. Farma se nachází přibližně 45 minut od Prahy.

9Zdýně

Adresa: Vatěkov 9, Benešov
Kontakt: 606 736 375

Pavla a Radka – dvě kamarádky, které spolu sází, plejí, sklízí a vaří dýně. Rozhodly se pěstovat tuto podzimní zeleninu s láskou k přírodě, bez chemie a s úctou k tradici. Na poli ve Vatěkově každoročně uzraje asi 700 dýní, nejčastěji Hokkaido, dále Halloween, máslovka, dýně olejná, Sweet Berry a Sweet Meat Oregon. Radka z nich tvoří výborné recepty, omáčky, čatní nebo polévky, které si můžete samozřejmě také koupit. Do Vatěkova vám výlet zabere necelou hodinu cesty.

 

   Fotografie: www.arnostice.cz, facebook.com/ceskychrest, dobrafarma.cz, facebook.com/zeleninapestovanaslaskou, unsplash.com