Kam na svatomartinskou husu?
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
07.11.2018

Kam na svatomartinskou husu?

Kam na svatomartinskou husu?
Kdybyste si před deseti lety chtěli dát někde svatomartinskou husu, pravděpodobně byste se ve většině případech setkali s nechápavě povytaženým obočím. Naštěstí snaha k návratu všeho tradičního a staročeského nám druhý listopadový víkend zpříjemní svatomartinskými hody. Kromě vypečené husičky je k dostání i první letošní víno, které se taktéž jmenuje svatomartinské. A kde vám tuhle dobrotu naservírují? My to víme, ale než vám to prozradíme, ještě vám přinášíme něco málo z historie této tradice.

Kdybyste si před deseti lety chtěli dát někde svatomartinskou husu, pravděpodobně byste se ve většině případech setkali s nechápavě povytaženým obočím. Naštěstí snaha k návratu všeho tradičního a staročeského nám druhý listopadový víkend zpříjemní svatomartinskými hody. Kromě vypečené husičky je k dostání i první letošní víno, které se taktéž jmenuje svatomartinské. A kde vám tuhle dobrotu naservírují? My to víme, ale než vám to prozradíme, ještě vám přinášíme něco málo z historie této tradice.

Kořeny tradice martinské husy lze dohledat v Německu už v 8. století. Za vlády císaře Karla Velikého byl den sv. Martina podzimním termínem k odvádění úroků (též „bílé vykrmené husy” ) a robotních dávek vrchnosti. Na Moravě se s podobnou tradicí setkáváme v polovině 16. století. Někdy bylo odvádění husy vrchnosti doprovázeno i zvláštními ceremoniemi. Třeba husa na zámek do Moravského Krumlova byla tažena čtyřmi bělouši na vyzdobeném voze.

K pečení husy se tradují dvě legendy ze života sv. Martina. Jedna praví, že svatý Martin, který měl být jmenován biskupem, se z vrozené skromnosti před takovou poctou ukryl do husince. Husy svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod, aby skončily na pekáči. Druhá pro změnu uvádí, že husy svým hlučným kejháním rušily Martinovo kázání, a tak si svůj trest odpykávají na svatomartinské tabuli. 

Jak už bylo řečeno, husa je pevně propojena se svatomartinským posvícením. Jeho původ má snad kořeny ve Francii, kde již 150 let po smrti sv. Martina v Toursu ukazovali zázračnou vinnou révu, „jež prý Martin zasadil”. Tak se stal sv. Martin v této své vlasti patronem vína, vinařů a pařížských hostinských. Den svátého Martina byl důležitým hospodářským mezníkem, končila pastva, chystaly se zásoby na zimu, konzervovaly se pokrmy a dokvašovalo se víno. Utržené peníze, které v této době statkáři získali za prodanou úrodu, většinou prohýřili. Kromě hromadných pitek se pořádaly i tancovačky, někdy i s kostýmy.

 

Harry’s Restaurant

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Harry;s Restaurant (@harrys.praha) on

Proč právě sem: Budete mít jistotu, že vše, co dostanete na talíř, pochází z lokálních surovin. Sami majitelé restaurace vlastní farmu se skotským hovězím plemenem Highland, a proto i ostatní dodavatelé jsou pečlivě vybíráni a maximum surovin si zpracovávají sami.

Adresa: Na Pankráci 1337/109, Praha 4 

Theatro Cafe & Restaurant

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Theatro Restaurant & Cafe (@theatro_restaurant) on

Proč právě sem: Stylová restaurace v budově Hudebního divadla Karlín. Ideální kombinace, když si chcete užít trochu kultury i gastronomie zároveň. K letošnímu svatomartinskému menu si nezapomeňte dát skleničku mladého vína z vinařství Vajbar.

Adresa: Křižíkova 10, Praha 8 

 

Naše Maso

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Naše maso (@nase_maso) on

Proč právě sem:  V Naše Maso vám husu nepřipraví, ale možná raději dáte přednost domácí přípravě. A klidně pozvěte i pár kamarádů, můžete při čekání na křupavou husičku společně strávit skvělý den.

Adresa: Dlouhá 727/39, Praha 1

 

AvantGarde

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Vlásek Petr (@petr_vl29) on

Proč právě sem: Klasická svatomartinská husa v podání skvělého šéfkuchaře Petra Vláska. Pokud si chcete letošní husu užít na trochu vyšší úrovni, je AvantGarde skvělou volbou. Gastronomický zážitek navíc umocní stylový interiér od architektky Báry Škorpilové.

Adresa: Evropská 2690/17, Praha 6

 

Pizza Coloseum

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Pizza Coloseum Vysocany (@pizzacoloseumvysocany) on

Proč právě sem: Česká klasika s nádechem Itálie? No a proč ne? Místo bramborového knedlíku dostanete gnocchi, místo klasického zelí bude husa zalitá zelnou redukcí nebo v jiné variaci můžete ochutnat husu s bílým zelím se slaninou.

Adresa: Sokolovská 209, Praha 9

 

Vinohradský Parlament

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Vinohradský Parlament (@vinohradsky_parlament) on

Proč právě sem: Husí menu v Parlamentu můžete ochutnat až do 15. listopadu.  A co víc? Husí stehýnka nejprve nakládají na 24h do soli a koření, aby se všechny chutě krásně propojily. Už se vám sbíhají sliny?

Adresa: Korunní 1, Praha 2

Lokál

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Lokál U Caipla (@lokal_ucaipla) on

Proč právě sem: Lokálů máme v Praze hned několik. Takže si můžete vybrat, jestli se vám spíš chce do Stromovky nebo do Karlína. Každopádně husa na vás bude čekat všude. V kombinaci s jejich vyhlášenou hladinkou je to kombinace snů!

Adresa: jednotlivé provozovny najdete na webu.

Krystal bistro

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Krystal Bistro (@krystalbistro) on

Proč právě sem: Další z karlínských podniků, kde si můžete dát tuhle svatomartinskou pochoutku. V Krystal bistru rozhodně nečekejte drahé exotické suroviny, ale kvalitní domácí produkty zpracované s péčí a láskou, která jim náleží. Kachní konfit vám tu naservírují s domácím bylinkovým knedlíkem.

Adresa: Sokolovská 99/101, Praha 8, Karlín

 

Potrefená husa

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Potrefená Husa Hybernská (@potrefena_husa_hybernska) on

Proč právě sem: Máte chuť spláchnout husu spíše nefiltrovaným Staropramenem než plzní? Pak je jasná volba Potrefená husa.

Adresa: Dlážděná 1003/7, Praha 1

Restaurant Amaryla

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Amaryla Restaurant (@restaurant_amaryla) on

Proč právě sem: V Amaryle zapomeňte na klasické husí stehno se zelím. Husu dostanete, ale počítejte s netradičními kombinacemi a fancy servisem.

Adresa: Štěpánská 18, Praha 1

 

Kromě výše vybraných podniků rozhodně stojí za zmínku Svatomartinské trhy na Náplavce, které se budou konat 11. 11. 2018. Řada vinařů zde představí letošní víno, budou se péct husy a celou akci bude doprovázet cimbálová kapela.

 

   Fotografie: Instagram, informace o historii wikipedia, České tradice