Jak zabavit děti při čekání na Ježíška - akce v Praze a okolí
City-Dog.cz | pražský žurnál
0
11.12.2018
Vánoce v Praze

Jak zabavit děti při čekání na Ježíška - akce v Praze a okolí

Jak zabavit děti při čekání na Ježíška - akce v Praze a okolí
Každý rodič to dobře zná. Nevinná dětská otázka „Kdy už budou Vánoce?“ se po pár dnech rozvine v nervydrásající mučení podobně jako klasické „Kdy už tam budem?“. Aby se tomu tak nestalo, je třeba ratolestem předložit náležitě pestrou zábavu. Na adventní kalendář ovšem zapomeňte. Trhání okýnek a vydloubané čokoládky zabaví sotva na týden, žádné děcko nevydrží až do Vánoc, leda byste ho pověsili až ke stropu; ten kalendář, nikoli dítě, samozřejmě. Naštěstí akcí, kde nervozitu a stres z čekání přebije smích a pohyb, je v Praze a jejím okolí před Vánocemi víc než dost.

Každý rodič to dobře zná. Nevinná dětská otázka „Kdy už budou Vánoce?“ se po pár dnech rozvine v nervydrásající mučení podobně jako klasické „Kdy už tam budem?“. Aby se tomu tak nestalo, je třeba ratolestem předložit náležitě pestrou zábavu. Na adventní kalendář ovšem zapomeňte. Trhání okýnek a vydloubané čokoládky zabaví sotva na týden, žádné děcko nevydrží až do Vánoc, leda byste ho pověsili až ke stropu; ten kalendář, nikoli dítě, samozřejmě. Naštěstí akcí, kde nervozitu a stres z čekání přebije smích a pohyb, je v Praze a jejím okolí před Vánocemi víc než dost.

Hurá na výlet!

Plnou parou na Křivoklát

15–16. prosince

Vraťte se s dětmi do století páry – parní expres tažený lokomotivou Šlechtičnou vyráží na Křivoklát z nádraží Praha-Smíchov, a to přesně v 9:23 hodin. Na hradě vás čeká tradiční předvánoční Královský advent – kejklíři, šermíři, komedianti a tanečnice rozvíří tamní dobový jarmark náležitým veselím. Vlak jede z Prahy přes Beroun rovnou na Křivoklát, můžete se vydat ale i do ČD Muzea v Lužné u Rakovníka, kam vlak pokračuje z Křivoklátu. Na zpáteční jízdu po stejné trase se nostalgický železniční stroj vydá z Lužné v 15:48, z Křivoklátu odjíždí v 17:02 a do Prahy dorazí čtvrt hodinu před sedmou večerní.

Jízdné:
Praha-Smíchov – Křivoklát a zpět: dospělí 320 Kč/děti 6 až 15 let 160 Kč
Praha-Smíchov – Lužná u Rakovníka a zpět: dospělí 400 Kč/děti 6 až 15 let 200 Kč

Zámecká romantika

Vychutnejte si vůni perníčků a kouzlo adventních prohlídek na zámku Loučeň. Projděte se spolu s panstvem či služebnictvem komnatami slavnostně vyzdobeného sídla popíjejíce vánoční punč anebo čaj; vaše děti odtud odejdou s dárkem, který jim vlastnoručně předá sama vrchnost. Zatímco ve všedních dnech si tento zážitek užívají školní skupiny dětí, o kterémkoli adventním víkendu si je od 10 do 16 hodin můžete dopřát i vy s rodinou. Přeneste se do doby před sto lety, kdy na zámku žil kníže Alexandr a kněžna Marie Thurn-Taxis. Vaším průvodcem přitom může být sám kníže či kněžna, anebo třeba komorník Oto Bouda či zámecký nadlesní.

Cena: prohlídka + vstup do parku s labyrinty 150 Kč

zamekloucen.cz

Betlémy

Kostel Panny Marie Sněžné

Až do 2. ledna 2019

Výstavy figurek z nejrůznějších materiálů a scény s Jezulátkem patří o vánočním čase k tradicím.

Už podevatenácté jsou v areálu kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí v Praze k vidění dvě stovky betlémů – jak historických, z typických betlémářských oblastí, tak těch ze současnosti. Dřevo, papír, perník, sklo, těsto, textil, keramika, gumičky Rainbow Loom, to všechno může posloužit jako materiál ke ztvárnění scény zrození Ježíška. V mnoha různých variantách, jako volně stojící, skříňové, soubor reklamních betlémů, kralické figurky. Dominantou výstavy je bezesporu mechanický betlém Jiřího Votruby, 4,5 metru dlouhý, s množstvím pohyblivých figurek a ukázkami nejrůznějších řemesel. Druhým ústředním bodem na výstavě je betlém třešťského typu s figurami J. Boudného, který patří k největším betlémům vystavovaným v Praze. Betlémy doplňují ukázky různých starých technik výroby ozdob a vánočních tradic. 

Výstava je otevřena do 2. 1. 2019. 
Otevírací doba denně 10:00–18:00, 24. 12. do 16. 00, 31. 12. do 15:00, 1. 1. 13:00–18:00.

Bazilika sv. Petra a Pavla na Vyšehradě

Od 17. prosince do 2. února 2019

Betlém, který je k vidění na Vyšehradě, tvoří třináct postav včetně Svaté rodiny a pět figur zvířat – v životní velikosti! Postavy Svaté rodiny, tří králů, andělů, darovníků i volka, oslíka a ovcí jsou vyřezány ze dřeva, polychromované v realistickém postnazarénském stylu a pocházejí z konce 19. století. Nad Betlémem je zavěšen anděl držící stuhu s nápisem „Gloria in excelsis Deo“. Autor je neznámý, jeho figury byly naposledy restaurovány v létě roku 2015. Mnozí řadí tento betlém mezi ty nejhezčí, co jsou v Čechách k vidění.

Kdy je možné kostel navštívit:

17. – 23. 12. 10:00 – 17:00 (bez Jezulátka)

24. 12. 10:00 – 16:00

25. – 30. 12. 10:00 – 17:45 (už s Jezulátkem)

31. 12. 10:00 – 16:15

1. – 5. 1. 10:00 – 17:45

6. 1. 10:00 – 15:30

7. 1. – 2. 2. 10:00 – 17:00

Máslo nikoli na hlavě, nýbrž v Betlémě

Do 31. ledna

Betlém z opravdového másla, to se jen tak nevidí! V Máslovicích ovšem ano. Tradiční, ale vždy originální betlém z másla je opět k vidění v Muzeu másla až do konce ledna 2019. S vyřezáváním se tady začalo v roce 2003 a většinou na žluťoučký betlém padne dobrých 20 kilogramů másla. Autoři se scházejí rok co rok, ovšem pokaždé se objeví i někdo nový, takže výsledek nikdy není stejný. Dílo se uchovává v chladu, aby vydrželo do ledna. V expozici muzea taky najdete všechno možné o máslu, tiskoviny, formy, obaly, nádoby na mléko, tlouky, máselnice i malý improvizovaný chlév.

Podívaná nad jiné

Ledová pohádka Walta Disneye

15.–16. prosince v 18:00

Po tříleté pauze se do České republiky vrací slavná lední revue Disney On Ice. Pohádkové představení na ledě uchvátí děti už od dvou let, svět Walta Disneyho v oslňující bruslařské podívané ale dostane i dospěláky, konec konců je to největší lední show na světě! Objevte magický svět Ledového království s Annou, Elsou a veselým sněhulákem Olafem, proplujte podvodní říší s Ariel za zvuků Sebastianovy krabí kapely, zazpívejte si s Locikou a Evženem Houžvičkou za doprovodu sboru banditů z hostince U zmuchlaného káčátka a zažijte nesmrtelnou klasiku příběhu Kráska a zvíře. Dobrodružství s Myšákem Mickeym, Minnie a jejich přáteli v pražské Tipsport aréně bude pro vaše děti nezapomenutelným zážitkem.

Vstupenky zde.

S nebeskou vlasaticí na Petříně

15. prosince ve 14:00

Komety jsou jedním ze symbolů narození Krista, víte ale vlastně proč? A co to ty komety vůbec jsou? Pro odpovědi na tyto a další otázky si zajděte v sobotu 15. prosince na Petřín a zjistěte, jak je to se zářícími vlasaticemi doopravdy. U příležitosti průletu té, jíž odborníci říkají 46P/Wirtanen, a která by podle předpovědí mohla být pozorovatelná i pouhým okem, připravili ve Štefánikově hvězdárně speciální program. Nadělte sobě a svým ratolestem jedno nebesky klidné předvánoční odpoledne – za příznivých klimatických podmínek si budete moct kometu prohlédnout detailně dalekohledem.

Program:

14:30 Jak kometka šla do světa (pro děti 5–9 let)

15:00 Jak se dělá kometa (přednáškové představení vhodné i pro děti)

16:00 Mystérium hvězdy betlémské (pro dospělé)

od 17:30 pozorování komety (pro všechny)

observatory.cz

Čertovka plná světýlek

16. prosince

Na stříbrnou neděli se otevřou jinak zavřené brány Muzea Karla Zemana a bude romantika – pouštění světýlek po Čertovce. Navíc zůstane otevřeno až do 21:00 hodin, poslední vstup bude možný ve 20:00. V muzeu si aktuálně můžete prohlédnout expozici pohádky Čertí brko. K vidění jsou kostýmy i rekvizity, nahlédnete do zákulisí natáčení a vyfotografujete se ve filmové stojně s hlavními postavami filmu. Konečně si budete moci v klidu prohlédnout legendární fofrnec, rukcuk nebo čertivizor a přijít na kloub jejich čarovným silám!

muzeumkarlazemana.cz

Umění zdarma

Národní galerie v Praze nabízí až do konce roku vstup do stálých expozic pro děti, mládež do 18 let a studenty do 26 let zcela zdarma. Kulturychtivé mládí se může podívat jak do pražského Veletržního paláce, tak do paláců Schwarzenberského, Šternberského, Salmovského i Anežského kláštěra, Palác Kinských je pro veřejnost uzavřen. Ukažte svým dětem naše národní i světové kulturní poklady.

ngprague.cz

Akce!

Vánoční lezení k Betlémské hvězdě

22. prosince 10:00 – 16:00

Pro energií nabité neposedy bude ideální celodenní kurz lezení na umělé stěně s Vánoční atmosférou. V sobotu před Štědrým dnem se v lezeckém centru ve Stodůlkách můžou vyřádit malí šplhavci od 5 do 12 let. Sraz je v 10 hodin v klubu Třináctka v Jeremiášově 2581/2. Děti budou potřebovat tepláky, dlouhé tričko či mikinu a tenisky s tenkou špičkou, případně 50 Kč na zapůjčení lezeček, speciálních bot přímo na stěnu. Cena zahrnuje vstup do lezeckého centra, instruktorský dohled a vedení, lezecké vybavení jako dětské úvazky, karabiny, jistítka apod. Plus výtvarný materiál, protože se zdaleka nebude jenom šplhat!

Cena: 600 Kč

Bruslení na Letné

22. prosince 14:00 – 20:00 Vánoce na ledě

Zabruslit si na letenském kluzišti můžete denně až do 24. února, ovšem v sobotu 22. 12. s patřičně vánoční atmosférou. K dispozici je standardní velká ledová plocha (40x20 metrů) a navíc samostatně oddělená dětská plocha (10x15 metrů), kryté zázemí – vytápěný velkoprostorový stan 10x15 metrů s gastro koutkem, škola bruslení s instruktory zdarma a nové zázemí pro půjčovnu bruslí a brusírnu.

Otevírací doba:
mimo svátky: 9 – 21 hodin

O svátcích:

24. 12. 2018 9:00 – 14:00

25. 12. 2018 9:00 – 21:00

31. 12. 2018 9:00 – 16:00

1. 1. 2019 09:00 – 21:00

prahasportovni.eu

Živé betlémy a vánoční představení

Plavba do Betléma

15. prosince 17:00 – 21:00

Vydejte se na dalekou pouť do Betléma – tentokrát na lodi. Společnost Pražské Benátky ve spolupráci s Muzeem Karlova mostu připravila na třetí adventní sobotu plavby do Betléma pro veřejnost. Za okny je zima, možná i padá sníh, avšak na palubě vytápěné lodním bubínkem je vždy teplo! První loď vyplouvá v 17.00 z podzemního přístaviště Judita na Křižovnickém náměstí. Při třicetiminutové plavbě se vrátíte v čase a vánočním hraným příběhem oslavíte narození Spasitele. Nebudou chybět pastýř, anděl, Tři králové a samozřejmě ani Josef a Marie s Ježíškem. A kdyby vám po cestě vyhládlo, vězte že k dispozici je pocestným tradiční perník, svařené víno a čaj pro děti. V ceně lodního lístku je i vstup na výstavu betlémů v Muzeu Karlova mostu.

Vstupné: 340 Kč dospělý, 100 Kč dítě do 14 let, do 2 let zdarma

prazskebenatky.cz

Živý betlém na Chvalském zámku

24. prosince 14:00 – 16:00

Na nádvoří zní vánoční písně a koledy, v kočárovně čeká Svatá rodina – Marie, Josef i Ježíšek, a také živá zvířátka. Děti budou nadšené, uvidíte. Potkejte se o Štědrém dnu s přáteli a sousedy u jesliček na zámku a nezapomeňte si přinést lucerničku na pravé betlémské světlo od skautů. Na nádvoří si můžete zazpívat vánoční písně a koledy společně se zpěvačkou Klárou Jelínkovou a kapelou Boží nadělení z farnosti sv. Ludmily a obdivovat betlém ze sena a slámy z dílny Jany Sedlákové. Zkoukněte i vánoční výstavy Staročeské Vánoce na Chvalském zámku a Čerti Karla Franty a anděle jeho dcery Aleny.
Vstup na nádvoří a do kočárovny zdarma.

chvalskyzamek.cz

Josef a spol. na Jiřáku

Denně až do 24. prosince

Dobroty, řemesla, dárky i kulturní představení – náměstí Jiřího z Poděbrad je před Vánoci plné překvapení. Vychutnejte si svařák a vánoční pochoutky, zatímco se vaše děti zabaví v kreativní dílně a společně si pak užijte tradiční vánoční program – koncerty, divadelní vystoupení i živý Betlém. Tradiční vánoční trhy na Jiřáku se nesou ve znamení pohody a údajně toho nejlepšího punče v Praze.

Česká mše vánoční u Šimona a Judy

22. – 23. prosince 16:00

Scénické ztvárnění známé vánoční mše Jakuba Jana Ryby je ojedinělý projekt, který ocení velcí i malí. Děj inscenace se odehrává kolem jesliček s postavami Josefa a Marie s děťátkem, dále se v ní objevují známé postavy Tovaryše, Mistra, Tří králů, Pastýře a Poutníků. Přijďte oslavit advent s tradiční Českou mší vánoční v ojedinělém scénickém provedení, kterou uvede v kostele sv. Šimona a Judy v Dušní ulici Český komorní sbor & Český komorní orchestr. Kostel má veškeré zázemí koncertního sálu a je vytápěný.

Předprodej vstupenek v umělecké agentuře Camerata, v sítích Ticketmaster (Ticketpro) a hodinu před koncertem v místě konání.

 

   Fotografie: city-dog.cz